П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/5709/20
Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М. Дата і місце ухвалення: 26.10.2020 р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення № 951060133376 від 11.03.2020 року та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просила:
- визнати протиправним та скасувати Рішення №951060133376 від 11.03.2020 року Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань перерахунку пенсій № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується при перерахунку пенсій, документів пенсійної справи, та у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в редакції, що діяла на час призначення пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати здійснити виплату різниці між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою з урахуванням довідки № 35 від 04.03.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р., у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. У зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури позивач звернувся до відповідача з питання перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Одеської області, однак на думку позивача, відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасувати Рішення №951060133376 від 11.03.2020 року Управління застосування пенсійного законодавства відділ з питань перерахунку пенсій № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року та прийняти по справі нову постанову, якою повністю відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_2 ..
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що позивач не має права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", згідно з копією довідки про заробітну плату від 04.03.2020 року №35, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років, що не було враховано судом першої інстанції.
Апелянт ГУ ПФУ В Одеській області наголошує, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року, відтак, відповідно до п.7 Постанови КМУ "Про умови оплати праці" №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020 року, у суду першої інстанції були відсутні законні підстави для скасування рішення та зобов'язання Головного управління здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Крім того, апелянт звертає увагу, що судом першої інстанції було проігноровано положення ч.20 ст.86 Закону №1697-VII відповідно до якої перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
ОСОБА_2 також не погодилася з рішенням суду першої інстанції та подала апеляційну скаргу в якій, у зв'язку із не повним з'ясуванням судом обставин справи, неправильним застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення суду скасувати в частині відмови у задоволенні його позовних вимог та прийняти рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування своєї апеляційної скарги позивачка вказує, що частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов помилково застосував висновки Верховного Суду викладені у зразковій справі №560/2120/20 стосовно відсоткового розміру пенсії, оскільки зразкова справа хоча і є ідентичною даній справі, але не є типовою за предметом позовних вимог.
Так у зразковій справі позивач змінив позовні вимоги і вимагав здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VIІ, тоді як позивачка у даній справі просить здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» відповідно до ст. 50-1 №1789-ХІІ (у редакції чинній на момент призначення пенсії) з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Апелянт ОСОБА_2 зазначає, що має право на перерахунок вже призначеної пенсії у повному обсязі - як у відсотковому значенні так і щодо не обмеження її граничного розміру відповідно до постанов Київського районного суду м. Одеси від 16.05.2016 року та Одеського апеляційного адміністративного суду у справі №520/4870/16-а.
Не погоджується позивачка і з відмовою в задоволенні вимог про зобов'язання відповідача сплатити різницю розміру пенсії за минулі 12 місяців з посиланням на те, що положення ч.20 ст.86 Закону України № 1697-VІІ яким передбачено перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, із зауваженням, що дане положення на теперішній час є чинним та не було скасовано судом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга апеляційна скарга ОСОБА_2 не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 05.10.2001 року та отримує пенсію за вислугою років довічно, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми щомісячного заробітку без будь яких обмежень її максимального розміру.
04.03.2020 р. Прокуратурою Одеської області позивачу видано довідку № 350 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії. Довідка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
10.03.2020 р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, однак рішенням № 951060133376 від 11.03.2020 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 року та призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 року.
Не погоджуючись з вказаною відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов частково, виходив з того, що з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року у справі № 7-р(ІІ)2019 позивачка з 13.12.2019 року отримала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури згідно довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції частково не погоджується з висновкам суду першої інстанції, а саме, з визначенням судом дати з якої відповідача зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_2 , виходячи з наступного.
Предметом спору у даній справі є оцінка наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 року № 657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури та Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року у справі № 7-р(ІІ)2019
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Згідно із ч.1, 2 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Тобто, станом на час призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12 та 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ та відповідно застосовувались до позивача у діючій редакції.
Пізніше Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08 липня 2011 року до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ від 08 липня 2011 року не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону № 3668-VІ від 08 липня 2011 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Надалі Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015р.
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності неодноразово змінювався, переважна більшість статей (зокрема стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Відтак, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру», а законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Колегія суддів звертає увагу, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення у справі № 7-р(ІІ)2019 за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 2-3, ст. 12) зі змінами.
У вказаному Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України. З огляду на це Конституційний Суд України, перевіряючи на відповідність Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону, виходив із такого.
У Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо ролі прокуратури в системі кримінального правосуддя, ухваленій на її 724-му засіданні 6 жовтня 2000 року, № (2000)19 зазначено, що у країнах, у яких прокуратура є незалежною від уряду, держава має вжити ефективних заходів для того, щоб гарантувати закріплення в законі суті й обсягу незалежності прокуратури (пункт 14).
Конституційний Суд України у Рішенні від 3 жовтня 2001 року № 12-рп/2001 зазначив, що стале забезпечення фінансування судів з метою створення належних умов для їх функціонування та діяльності суддів, а також, зокрема, органів прокуратури, робота яких тісно пов'язана з діяльністю судів, є однією з конституційних гарантій реалізації прав і свобод громадян, їх судового захисту (абзац п'ятий пункту 4 мотивувальної частини).
Вказаним Рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України також установив наступний порядок виконання свого Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Відтак, враховуючи рішення Конституційного Суду України по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2020 року.
Відтак, колегія судів враховує доводи апеляційної скарги відповідача, стосовно помилкового неврахування судом першої інстанції положень ч.20 ст.86 Закону №1697-VII, поро те, що перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії та приходить до висновку, що з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року у справі № 7-р(ІІ)2019 позивачка отримала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури згідно довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року, з 01.01.2020 року.
При цьому, колегія суддів відхиляє доводи апелянта ГУ ПФУ в Одеській області, щодо відсутності у позивачки права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з посиланням на п.7 Постанов и КМУ "Про умови оплати праці" №1155, від 11 грудня 2019 р. зазначаючи наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» №1155 від 11.12.2019р., яка набрала чинності з 01.01.2020р. (далі - Постанова №1155), затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3.
Відповідно до п.7 Постанови №1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Водночас, пунктом 6 Постанови №1155 установлено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012р. №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Таким чином, враховуючи, що позивачці видано довідку у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012р. №505, постанова №1155 не застосовується до спірних правовідносин, про що вірно зазначено судом першої інстанції і з чим погоджується колегія суддів.
Щодо позовних вимог про виплату пенсії за результатом відповідного перерахунку з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 в редакції, що діяла на час призначення пенсії ,без обмеження граничного розміру та зобов'язання відповідача сплатити різницю між розміром перерахованої та сплаченої раніше пенсії за минулі 12 місяців та похідних від них вимог допустити негайне виконання судового рішення в цій частині та встановлення судового контролю за його виконанням, колегія суддів вказує наступне.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, а питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
В даному випадку позивачем не заперечується той факт, що на даний час відповідачем не змінювався розмір відсотку суми місячної заробітної плати та не обмежено максимальним розміром пенсію, так як позивачу взагалі не було здійснено перерахунок та виплату пенсії.
Колегія суддів звертає увагу, що передчасне задоволення вимог щодо перерахунку призначення пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії позивача суперечить основним засадам адміністративного судочинства, оскільки судове рішення не може ставитись в залежність від настання або ненастання обставин, що можуть виникнути в майбутньому.
З цих підстав, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги позивачки на постанову Київського районного суду м. Одеси від 16.05.2016 року у справі №520/4870/16-а, зазначаючи, що даною постановою встановлено право останньої на перерахунок вже призначеної пенсії у повному обсязі - як у відсотковому значенні так і без обмеження її граничного розміру, оскільки, відповідачем ще не було проведено перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року.
Крім того, у разі незгоди з подальшими діями відповідача щодо розміру пенсії та у разі невиплати позивачці різниці між перерахованим розміром пенсії та раніше визначеною сумою пенсії, остання не позбавлена можливості звернутися з захистом таких порушених прав до суду, про що також вірно зазначено судом першої інстанції і з чим погоджується колегія суддів.
Відтак, з огляду на відсутність в діях відповідача будь-яких правопорушень пов'язаних з майбутнім перерахунком пенсії позивача, колегія суддів вважає необґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру та зазначає про їх передчасність.
Інші доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують, а відтак, рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Враховуючи, що дана справа, у відповідності до п.1 ч.6 ст.12 КАС України, є справою незначної складності та відповідно розглянута судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
З урахуванням результатів розгляду апеляційних скарг, підстави, передбачені ст. 139 КАС України для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів; -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 року змінити, виклавши абзац 3 його резолютивної частини в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області № 35 від 04.03.2020 року з урахуванням раніше проведених виплат».
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 17 грудня 2020 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук