Постанова від 15.12.2020 по справі 160/6500/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 160/6500/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 (суддя першої інстанції Віхрова В.С.) в адміністративній справі №160/6500/20 за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

16.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви від 05.08.2020 просив:

визнати противоправною відмову Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у виплаті ОСОБА_1 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 26.05.2003р. Верхньодніпровським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ), гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом (депозитом) за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу (депозиту) № 77500 від 11.02.2015 року;

стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЄДРПОУ: 21708016) на користь ОСОБА_1 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 26.05.2003р. Верхньодніпровським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ) гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом (депозитом) за договором банківського вкладу № 77500 від 11 лютого 2015 року у розмірі 185 000 (сто вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 копійок за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В обґрунтування вимог позову вказано, що протиправні дії уповноваженої особи ФГВФО полягають у тому, що після запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ КБ “Стандарт”, Уповноважена особа ФГВФО протиправно не внесла ОСОБА_1 до Переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, що зумовило його звернення до суду з метою захисту порушених прав та інтересів. Крім того, розгляд справи та ухвалення судових рішень суду першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволенні його позовних вимог призвели до неможливості відновлення його прав під час здійснення Уповноваженою особою ФГВФО тимчасової адміністрації у ПАТ КБ “Стандарт”. Відтак, тільки після перегляду вказаних незаконних судових рішень у суді касаційної інстанції, який відбувався у період з 17.05.2018 року по 27.11.2019 року, позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені, однак враховуючи дату ухвалення постанови судом касаційної інстанції, дату завершення ФГВФО ліквідації банку та закінчення повноважень Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ КБ “Стандарт”, наразі ОСОБА_1 позбавлений можливості виконати постанову суду касаційної інстанції від 27.11.2019 року та отримати відшкодування коштів за його вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у позасудовому порядку. Вищевикладені протиправні дії уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ КБ “Стандарт” та ФГВФО призвели до того, що з 20.02.2015 року по теперішній час ОСОБА_1 не може отримати свій вклад, оскільки уповноважена особа ФГВФО на ліквідацію ПАТ “КБ “Стандарт” ОСОБА_2 зловживаючи своїми повноваженнями своєчасно не включив його до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів ФГВФО, а ФГВФО не здійснив виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом. Таким чином, попри включення ОСОБА_1 до Переліку рахунків, за яким він має право на відшкодування коштів за договором банківського вкладу № 77500 від 11.02.2015 року за рахунок коштів ФГВФО на підставі судового рішення від 27.11.2019 року, ФГВФО фактично відмовив ОСОБА_1 у виплаті гарантованої суми відшкодування за вкладом. Такою відмовою порушено права ОСОБА_1 як вкладника за договором та споживача фінансової послуги, а також права та гарантії, надані у відповідності до Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. У зв'язку з вищевикладеним, з метою захисту порушених прав, ОСОБА_1 звертається до суду з вимогами про визнання протиправною відмови ФГВФО у виплаті йому гарантованої суми відшкодування за вкладом за рахунок коштів ФГВФО та стягнення гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом у розмірі 185 000,00 грн. за договором банківського вкладу № 77500 від 11 лютого 2015 року за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 позов задоволено в повному обсязі.

Відповідач не погодився з вказаним рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що, у спорах, пов'язаних з виконанням банком, у якому введена тимчасова адміністрація та/або запроваджена процедура ліквідації, своїх зобов'язань перед його вкладниками/кредиторами, норми Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” є спеціальними, і цей Закон є пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах. У Фонду гарантування відсутні правові підстави для виплати гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом, в силу вимог ч. 7 ст. 26 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, у зв'язку із припиненням виплат гарантованих відшкодування коштів за вкладами. Як зазначалося раніше, у відзиві на позовну заяву, відповідно до статті 53 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” 16 травня 2019 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №10711110032025385 про державну реєстрацію припинення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК “СТАНДАРТ” як юридичної особи, а отже, ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим. Таким чином, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб як ліквідатора Банку припинено, а відповідно і повноваження Уповноваженої особи, які були делеговані Фондом гарантування також припинено. 15 травня 2019 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК “СТАНДАРТ” було подано документи до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для державної реєстрації припинення банку як юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР). Відповідно до частини 7 статті 26 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” Фонд гарантування завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до ЄДР запису про ліквідацію банку як юридичної особи. Дана інформація була розмішена на офіційному веб-сайті Фонду 16.05.2019 року, а також Фондом гарантування було повідомлено про завершення виплати гарантованих сум відшкодування коштів вкладникам ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК “СТАНДАРТ”. Таким чином, з огляду на чинні положення законодавства, зобов'язання Фонду гарантування перед вкладниками ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” щодо виплати гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами припинені в силу закону, а саме на підставі ч. 7 ст. 26 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, у зв'язку із припиненням виплат гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами внаслідок подачі документів державному реєстратору та внесення запису про припинення юридичної особи. Крім того, Законом України “Про систему гарантування вкладів Фізичних осіб” встановлено мораторій на стягнення коштів Фонду гарантування, а виплата таких коштів можлива лише відповідно до Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” (ст. 20 Закону). Стягнення коштів з Фонду не можливе та не узгоджується із приписами Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затверджене рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування від 09.08.2012 року № 14, та Положення про порядок визначення банків-агентів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування від 12.07.2012 року № 6.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду, що 11.02.2015 р. між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством “Комерційний банк “Стандарт” було укладено договір банківського вкладу № 77500 (надалі - Договір № 77500).

Відповідно до пункту 1.1 Договору № 77500 ОСОБА_1 вніс, а ПАТ КБ “Стандарт” прийняв на депозитний рахунок № НОМЕР_3 грошові кошти в сумі 185000,00 грн. Внесення коштів у вказаному розмірі підтверджується платіжним дорученням № 3548 від 11.02.2015 року.

Пунктом 1.2. Договору № 77500 передбачено, що вклад вноситься на строк, що обчислюється з дати його зарахування на рахунок по дату повернення вкладу. Датою повернення вкладу за договором № 77500 є 11.03.2015 року.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 19.02.2015 р. № 116 “Про віднесення ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” до категорії неплатоспроможних”, виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19.02.2015 р. № 38 “Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ “КБ “СТАНДАРТ”, з 20.02.2015 р. запроваджено тимчасову адміністрацію у ПАТ “КБ “СТАНДАРТ”, призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в банку.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 18.06.2015 № 385 “Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19.06.2015 № 120 “Про початок процедури ліквідації ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку”, згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” Ірклієнко Юрія Петровича.

12.03.2018 р. дирекцією ФГВФО було прийнято рішення № 684 про заміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ КБ “Стандарт”.

Відповідно до зазначеного рішення повноваження ліквідатора ПАТ КБ “СТАНДАРТ” визначені Законом “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52і, 53, у тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, делеговано провідному економісту відділу припинення процедури тимчасової адміністрації та ліквідації ОСОБА_2 з 13.03.2018 року.

У зв'язку з не включенням ОСОБА_1 до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО ним було ініційоване звернення до суду з відповідним позовом, з метою захисту його порушених прав шляхом включення його до Повного реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом та подальшу виплату йому вкладу на підставі судового рішення.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 р., залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018 р., прийнятими за результатом розгляду справи № 804/2841/17 за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства “Комерційний банк “Стандарт” Ірклієнка Юрія Петровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги ОСОБА_1 були залишені без задоволення.

У зв'язку чим ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду.

27.11.2019 р. постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду касаційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018 року у справі №804/2841/17 скасовано, та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено, а саме:

визнано неправомірною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства “Комерційний банк “Стандарт” Ірклієнка Юрія Петровича щодо не включення ОСОБА_1 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 26.05.2003р. Верхньодніпровським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ), до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, що містяться на рахунку № НОМЕР_3 за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу № 77500 від 11.02.2015 р.;

зобов'язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства “Комерційний банк “Стандарт” Ірклієнка Юрія Петровича надати зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими ОСОБА_1 має право на відшкодування кошті за договором банківського вкладу № 77500 від 11.02.2015 р. за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Отже, у період з 17 травня 2018 року по 27 листопада 2019 року справа №804/2841/17 перебувала на розгляді в суді касаційної інстанції.

З 16.05.2019 року повноваження уповноваженої особи ФГВФО припиненні, а в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №10711110032025385 про державу реєстрацію припинення ПАТ КБ “Стандарт” як юридичної особи.

Станом на день розгляду справи ОСОБА_1 не отримав відшкодування коштів за вкладом в ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” у розмірі 185 000,00 грн. за рахунок коштів Фонду.

Відтак судом встановлено, що спір виник внаслідок не включення уповноваженою особою ФГВФО після запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ КБ “Стандарт” Гаркуші О.О. до Переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО відповідно до норм Закону та неможливістю виконання судового рішення від 27.11.2019 року, у зв'язку з тим, що воно було ухвалене після припинення повноважень уповноваженої особи.

Не погоджуючись із бездіяльністю Фонду щодо не забезпечення позивачу права на одержання гарантованого державного відшкодування за вкладом, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про стягнення коштів в судовому порядку.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд не погоджується з судом першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5, 8 ст. 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23.02.2012 року №4452-VI Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.

Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Фонд є суб'єктом управління майном, самостійно володіє, користується і розпоряджається належним майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії (у тому числі відчуження, передача в оренду, ліквідація), що не суперечать законодавству та меті діяльності Фонду.

У своїй діяльності Фонд керується Конституцією України та законодавством України.

Керівними органами Фонду є адміністративна рада та виконавча дирекція.

Згідно із ст. 4 Закону України від 23.02.2012 року №4452-VI основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює, зокрема, заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами у строки, визначені цим Законом.

Фонд здійснює інші функції в межах своїх повноважень, визначених цим Законом, іншими актами законодавства.

За правилами ч. 3 ст. 12 Закону України від 23.02.2012 року №4452-VI прийняття рішення про відшкодування коштів за вкладами відповідно до цього Закону та затвердження реєстрів відшкодувань вкладникам у порядку та у черговості, що встановлені нормативно-правовими актами Фонду належить до повноважень Виконавчої дирекції Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами.

Відповідно до ч.ч. 1, 7 ст. 26 Закону України від 23.02.2012 року №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Згідно із ч.ч. 1, 2, 3 ст. 27 Закону України від 23.02.2012 року №4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує, зокрема, перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

За правилами ст. 28 Закону України від 23.02.2012 року №4452-VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника).

Фонд не пізніше наступного дня після закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку розміщує на офіційному веб-сайті Фонду оголошення про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Наведені правові норми кореспондуються із приписами Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14, п.п. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 якого передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат за формою, наведеною у додатку 8 до цього Положення, що затверджується виконавчою дирекцією Фонду.

Загальний реєстр складається на паперових носіях та в електронному вигляді.

Фонд складає зміни та/або доповнення до Загального реєстру, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду на підставі змін та/або доповнень до Переліку, прийнятих Фондом.

На підставі рішення виконавчої дирекції Фонду Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює відшкодування коштів за вкладами відповідно до Загального реєстру за частинами Загального реєстру.

Виплати здійснюються через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.

Формування інформації для банків-агентів здійснюється Фондом у програмному комплексі Фонду або у Системі з урахуванням таких особливостей, зокрема, при формуванні інформації у програмному комплексі Фонду: виплата сум відшкодування особам, які внаслідок їх неявки або з інших причин (вкладники, реквізити яких у Загальному реєстрі відмінні від реквізитів їх документів, спадкоємці тощо) не одержали кошти протягом строку виплат за частиною Загального реєстру, здійснюється за Реєстром переказів, сформованим за результатами розгляду індивідуальних звернень до Фонду, надісланих (поданих) не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи;

Фонд на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду здійснює передачу банку-агенту частин Загального реєстру, інформації з Реєстру переказів, сформованого за результатами розгляду індивідуальних звернень до Фонду, надісланих (поданих) не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Для отримання коштів за результатами розгляду індивідуального звернення до Фонду вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування.

Заяви про виплату гарантованої суми відшкодування, надіслані (подані) не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи, розглядаються у строк, що не перевищує трьох місяців. Заявник повідомляється про результат розгляду індивідуального звернення.

Колегія суддів зазначає, що процедурі виплати гарантованої суми вкладу передує формування Уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із включенням сум, що підлягають відшкодуванню; складання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Переліку загального Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Відшкодування коштів триває з моменту прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та завершується в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Як свідчать обставини справи, Уповноваженою особою Фонду не формувався перелік рахунків, за якими позивач має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

За наявності вказаних обставин, у відповідача не виник обов'язок по складанню загального Реєстру вкладників, а саме з інформацією стосовно позивача, який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Позивачем не зазначено та судом не встановлено, що ОСОБА_1 звертався до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою про включення його до загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що права позивача не могли бути порушені внаслідок законних дій Фонду гарантування, оскільки у Фонду гарантування були відсутні правові підстави для здійснення відшкодування.

Тобто, в даному випадку, відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування вкладу у відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в розмірі 185 000 грн., оскільки Уповноваженою особою Фонду не подано до Фонду інформацію про включення до переліку рахунків позивача, а позивач не звертався до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою про включення його до загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

Таким чином, за наявності вищевказаних обставин у відповідача не виник обов'язок по складанню загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із включенням до нього позивача.

Колегія суддів зауважує, що у цих правовідносинах Фонд виконує управлінські функції щодо виплати гарантованої державою суми відшкодування за банківським вкладом у межах граничного розміру за рахунок коштів Фонду незалежно від перебігу процедури ліквідації банку, продажу його майна.

Юридичний факт неплатоспроможності банку є підставою для виникнення правовідносин щодо відшкодування вкладникам їх вкладів за рахунок коштів Фонду, проте процес ліквідації має окремий перебіг і не впливає на обсяг гарантованого державою відшкодування вкладникам.

Таким чином, доводи позивача про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, що призвела до не виплати гарантованої суми коштів є необґрунтованими.

Водночас, апеляційний суд враховує, що підставою для звернення із цим позовом стало фактичне не виконання Уповноваженою особою Фонду обов'язку, встановленого судовим рішенням, яке набрало законної сили по справі №804/2841/17, щодо включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників ПАТ "КБ Стандарт", що мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з одночасним поданням відповідних відомостей до Фонду.

Разом з цим, забезпечення належного виконання судового рішення передбачене положеннями ст.ст. 382, 383 КАС України. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому вищенаведеними приписами адміністративного процесуального законодавства, яке не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Питання, які виникають у зв'язку з виконанням судового рішення в одній справі не можуть становити окремий/самостійний предмет спору в іншій справі, адже в такий спосіб фактично нівелюється авторитет судового рішення, яке набрало законної сили.

Реалізація судового рішення є продовженням судового розгляду справи, що з урахуванням наведеного вище дає підстави вважати, що ця стадія не може становити окреме/самостійне позовне провадження.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційної інстанції доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції, на підставі ст.317 КАС України, як такого, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалення нової постанови про відмову в задоволені позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 315, ст. 317, ст.ст. 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 в адміністративній справі №160/6500/20 скасувати та прийняти у справі нове судове рішення.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадку та строки визначені ст. ст. 328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 15 грудня 2020 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя С.В. Білак

суддя В.А. Шальєва