17 грудня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1248/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, ДП «Національні інформаційні системи України» про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким:
- визнати протиправними та скасувати наказ № 2590/5 від 30.07.2020 року “Про результати проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 ”, яким тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці;
- зобов'язати Державне підприємство “Національні інформаційні системи” Міністерства юстиції України розблокувати доступ державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказувала, що 30.07.2020 року відповідачем прийнято наказ № 2590/5 “Про результати проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 ”, яким тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці. Однак, позивач вважає вказаний наказ протиправним, оскільки оскаржуваний наказ було прийнято з порушенням вимог Порядку №990. Таким чином, позивач вважає, що камеральну перевірку державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 проведено з порушеннями встановленої процедури, які свідчать про протиправність наказу № 2590/5 від 30.07.2020 року.
Міністерство юстиції України (відповідач - 1) заперечувало проти задоволення позову та вказало, що за результатами камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 встановлено, що позивач під час проведення реєстраційних дій порушено вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. №1127, у зв'язку із чим був виданий наказ про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса №2590/5 від 30.07.2020 року. Також відповідач вказав, що блокування доступу до реєстру прав на нерухоме майно строком на два місяці є найм'якшим превентивним заходом, який може бути застосований за вищезазначені порушення. З вказаних підстав відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.
ДП «Національні інформаційні системи України» (відповідач - 2) у відзиві на позов вказав, що 31.07.2020 р. на адресу ДП «НАІС» надійшов на виконання наказ Міністерства юстиції України № 2590/5 від 30.07.2020 р. на підставі якого підприємством того ж дня тимчасово заблоковано позивачу доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці. Крім того, ДП «Національні інформаційні системи України» зазначило, що не є суб'єктом владних повноважень та не є суб'єктом із делегованими владними повноваженнями, а лише безпосередньо виконує рішення, прийнятті компетентним органом влади.
Рух справи у суді
18.08.2020 р. до суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 . Разом з позовом до суду від позивача надійшла заява про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу № 2590/5 від 30.07.2020 року.
Ухвалою суду від 20.07.2020 р. у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою суду від 21.08.2020 року адміністративний позов залишено без руху.
28.08.2020 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, а саме подано позовну заяву в новій редакції з уточненими учасниками справи, у зв'язку із цим ухвалою суду від 31.08.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та виклику сторін.
16.09.2020 р. від представника ДП “Національні інформаційні системи України” надійшло клопотання про закриття провадження по справі в частині позовних вимог про зобов'язання Державного підприємства “Національні інформаційні системи” Міністерства юстиції України розблокувати доступ державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Ухвалою суду від 23.09.2020 р. відмовлено у задоволенні клопотання відповідача - ДП “Національні інформаційні системи України” про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання Державного підприємства “Національні інформаційні системи” Міністерства юстиції України розблокувати доступ державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 видано свідоцтво №7585 від 20.07.2009 р. для призначення на посаду державного нотаріуса або реєстрації приватної нотаріальної діяльності. Крім того, позивачу видано посвідчення №84 від 28.12.2009 р. про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності. (а.с. 10-11).
Міністерством юстиції України 16.06.2020 р. прийнято наказ №1404/7 про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 за заявами №№38048856, 38264803, 38077769, 38137132, 38148245, 38518723, 38518468. (а.с. 12).
30.07.2020 р. відповідачем прийнято наказ № 2590/5 “Про результати проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 ”, яким тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці. Виконання наказу покладено на ДП «Національні інформаційні системи України». (а.с. 13-16).
Матеріали справи містять лист ДП «Національні інформаційні системи України» від 02.10.2020 р. №1939/45-07, в якому зазначено, що 30.09.2020 р. позивачу відновлено у повному обсязі доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. (а.с. 75).
Матеріали справи містять надані відповідачем скріншоти з реєстру речових прав на нерухоме майно щодо виявлених порушень під час камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 за заявами №№38048856, 38264803, 38077769, 38137132, 38148245, 38518723, 38518468. (а.с. 85-89).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 01.07.2004 року N 1952-IV (далі - Закон N 1952-IV).
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону N 1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 4 Закону N 1952-IV державній реєстрації прав підлягають речові права, похідні від права власності, зокрема право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
У відповідності до п. 1 Порядку здійснення Міністерством юстиції контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 р. №990 (далі - Порядок №990) цей Порядок визначає процедуру здійснення Мін'юстом контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - сфера державної реєстрації), критерії, за якими здійснюється моніторинг реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та визначається ступінь відповідальності за порушення у сфері державної реєстрації.
Згідно з п.3 Порядку №990 основними завданнями контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації є: перевірка стану дотримання визначених законами порядків державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та/або державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації під час здійснення ними повноважень; запобігання, виявлення та вжиття заходів до усунення виявлених порушень вимог законів; визначення професійної компетентності осіб, які мають намір виконувати функції державного реєстратора та не перебували на посаді державного реєстратора або не виконували функції державного реєстратора; аналіз практики застосування законодавства у сфері державної реєстрації, надання відповідних узагальнених роз'яснень.
Відповідно до п.4 Порядку №990 контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації, зокрема щодо відповідності державних реєстраторів кваліфікаційним вимогам, визначеним законодавством, здійснюється шляхом розгляду скарг відповідно до Закону України "Про звернення громадян", звернень інших осіб відповідно до закону, депутатських звернень, аналізу інформації, опублікованої в засобах масової інформації чи оприлюдненої в Інтернеті, перевірки відомостей, отриманих Мін'юстом під час реалізації повноважень у сфері державної реєстрації, моніторингу реєстраційних дій в реєстрах, а також шляхом проведення спеціальної перевірки діяльності державного реєстратора в реєстрах.
Згідно з п.6 Порядку №990 моніторинг реєстраційних дій в реєстрах як комплекс організаційно-технічних заходів, що за допомогою програмних засобів ведення реєстрів забезпечує проведення посадовими особами Мін'юсту аналітичного дослідження реєстраційних дій за певний проміжок часу (тиждень, місяць або квартал) за принципом зростання (без перевірки попередніх періодів), здійснюється за такими критеріями: 1) скасування записів у реєстрах; 2) проведення реєстраційних дій з порушенням строків, визначених законами; 3) проведення державної реєстрації припинення обтяжень права власності та інших речових прав, похідних від права власності, на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва (крім випадку проведення такої реєстраційної дії державними та приватними виконавцями); 4) проведення державним реєстратором реєстраційних дій протягом одного року з дня призначення на відповідну посаду суб'єктом державної реєстрації, з дня призначення на посаду державного нотаріуса чи з дня реєстрації приватної нотаріальної діяльності, а також протягом шести місяців з дня відновлення доступу державного реєстратора до реєстрів.
Відповідно до п.9 Порядку №990 камеральна перевірка за результатами здійснення контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації проводиться на підставі рішення Мін'юсту в разі виявлення порушень, визначених законами, порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та/або державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно з п. 14 Порядку №990 за результатами проведення камеральної перевірки посадова особа Мін'юсту готує проект рішення Мін'юсту про результати проведення камеральної перевірки та у випадках, передбачених законами, про притягнення державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації до передбаченої законом відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 37-1 Закону N 1952-IV контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав. За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 21 Порядку №990 рішення Мін'юсту про результати проведення камеральної перевірки та притягнення державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації до передбаченої законом відповідальності може бути оскаржено відповідно до закону.
Судом встановлено, що Міністерством юстиції України 16.06.2020 р. прийнято наказ №1404/7 про проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 за заявами №№38048856, 38264803, 38077769, 38137132, 38148245, 38518723, 38518468.
30.07.2020 р. відповідачем прийнято наказ № 2590/5 “Про результати проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 ”, в якому встановлено порушення позивачем під час вчинення реєстраційних дій за заявами №№38048856, 38264803, 38077769, 38137132, 38148245, 38518723, 38518468 положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. №1127. У зв'язку із вказаним прийнято рішення про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці. Виконання наказу покладено на ДП «Національні інформаційні системи України».
Суд звертає вагу, що позивач не оскаржує результати проведеної камеральної перевірки та обставини, що стали підставою для притягнення його до передбаченої законом відповідальності, яка виразилась у тимчасовому блокуванні доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці. При цьому, обставини на які посилається позивач у позові, а саме щодо порушень Порядку №990 під час прийняття оскаржуваного рішення, носять формальний характер та не можуть бути підставою для скасування наказу № 2590/5 від 30.07.2020 року. Крім цього, на підставі аналізу норм Порядку №990, в чинній редакції на момент виникнення спірних правовідносин, та на підставі наданих суду доказів, судом не виявлено в діях відповдіача-1 порушень Порядку №990 на які посилається позивач. Вказане свідчить про необґрунтованість та безпідставність тверджень позивача щодо протиправності наказу № 2590/5 від 30.07.2020 року “Про результати проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу ОСОБА_1 ”, яким тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці.
Крім того, до матеріалів справи додано лист ДП «Національні інформаційні системи України» від 02.10.2020 р. №1939/45-07, в якому зазначено, що 30.09.2020 р. позивачу відновлено у повному обсязі доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, суд дійшов висновку, що наказ № 2590/5 від 30.07.2020 р. вичерпав свою дію, а тому його оскарження наразі не призводить до жодних правових наслідків як для позивача, так і для відповідачів.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не навів суду належних доводів та не надав відповідних доказів на підтвердження обґрунтованості заявленого позову. При цьому, 30.09.2020 р. позивачу відновлено у повному обсязі доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а тому адміністративний позов є безпідставний та не підлягає задоволенню.
Судові витрати
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідачі не понесли витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд не вирішує питання про стягнення на користь відповідачів судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -
1. Відмовити у задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Міністерство юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622);
третя особи: ДП «Національні інформаційні системи України» (вул. Бульварно-Кудрявська, 4, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39787008)
Суддя Т.М. Брезіна