17 грудня 2020 року справа № 580/5574/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку загального позовного письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправним і скасування рішення,
08.12.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області (18028, м.Черкаси, проспект Хіміків, 50) Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (01001, м.Київ, пров.Музейний, буд.2-Д; код ЄДРПОУ 43315602) (далі - відповідач) про визнання протиправною і скасування постанови головного державного виконавця Вельган О.В. від 12.10.2020 №62757100 про закінчення виконавчого провадження.
В обґрунтування зазначив, що 30.11.2020 звернувся заявою до відповідача, в якій просив надати можливість йому ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження №62757100, зробити з них виписки, зняти копії та фотокопії та того ж дня дізнався, що відповідач всупереч вимог закону, не здійснивши виконання рішення суду, виніс спірну постанову.
Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"
росив розгляд справи провести без його участі.
Ухвалою від 10.12.2020 суд відкрив загальне позовне провадження та призначив підготовче засідання на 16.12.2020 о 12 год. 30 хв. Залучив до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - третя особа). Вказана ухвала та судові повістки надіслані на адреси, зазначені в позовній заяві.
16.12.2020 представник відповідача надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, відзиву проти позову не подав. Третя особа правом надати письмове пояснення не скористалася.
Ухвалою від 16.12.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті у письмовому провадженні.
Оцінивши заявлені доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Суд встановив, що у провадженні відповідача перебувало виконавче провадження №62757100 щодо примусового виконання виконавчого листа від 13.03.2020 №580/3129/19, виданого Черкаським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 12.07.2019 позивачу з застосуванням: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.; страхового стажу в кількості 39 років 0 місяців 6 днів (468 місяців); коефіцієнта страхового стажу в розмірі 0,5265; величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%; доплати за понаднормовий стаж в розмірі 4% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
27.08.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надіслало лист від 20.08.2020 №2300-0802-5/41598, що рішення суду виконано 19.03.2020 та з квітня 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію в розмірі, перерахованому відповідно до рішення суду, а суму боргу виплачено у квітні 2020 року окремою додатковою відомістю. До листа додано копію протоколу про перерахунок пенсії від 19.03.2020 та копію розрахунку на доплату від 02.04.2020.
12.10.2020 головний державний виконавець відповідача ОСОБА_2 винесла постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з повним фактичним виконанням рішення суду.
Тому позивач звернувся з вищевказаною позовною заявою до суду.
Надаючи оцінку спірним обставинам суд врахував, що абзацом другим ст.19 Конституції України встановлений обов'язок органів державної влади та їх посадових і службових осіб діяти в межах, порядку та спосіб, які визначені законом.
Відповідно до ст.1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - ЗУ №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 ЗУ №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Статтею 5 Закону № 1404-VІІІ визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 ст.18 Закону № 1404-VІІІ на виконавця покладено обов'язок вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Пунктом 1 ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII передбачено обов'язок виконавця здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з п.1 ч.3 ст.18 ЗУ №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Статтею 39 Закону №1404-VIII визначений виключний перелік випадків, у яких виконавче провадження підлягає закінченню. На підставі п.9 ч.1 ст.39 №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Суд врахував, що виконавчим листом №580/3129/20 від 12.10.2020 зобов'язано боржника здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 12.07.2019 із застосуванням середнього показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки, в сумі 6188 грн. 89 коп. Виконавчий лист виданий на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду, що набрало законної сили, та в мотивуючій частині, серед іншого наведений розрахунок, якого відповідач (боржник) мав дотриматися. Зокрема, суд зазначив, що відповідно до даних офіційного сайту Пенсійного фонду України (https://www.pfu.gov.ua) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2016 рік, становить 4482,35 грн., за 2017 рік - 6273,45 грн., за 2018 рік - 7810,88 грн. Тобто, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії становить 6188,89 грн. (4482,35+6273,45+7810,88)/3=6188,89). Для повного захисту прав позивача суд дійшов висновку зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу з 12.07.2019 із застосуванням: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.; страхового стажу в кількості 39 років 0 місяців 6 днів (468 місяців); коефіцієнта страхового стажу в розмірі 0,52265; величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%; доплати за понаднормовий стаж в розмірі 4% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Натомість згідно з протоколом призначення пенсії від 19.03.2020 за основу для її перерахунку взято заробітну плату в розмірі 2667 грн. 35 коп., що не відповідає виконавчому документу та рішенню суду. Отже, отримавши лист боржника від 20.08.2020 №2300-0802-5/41598, відповідач не здійснив перевірки повного фактичного виконання рішення суду та прийняв оскаржуване рішення за відсутності правових і фактичних підстав.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частинами 2, 4 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Матеріали виконавчого провадження №62757100 не містять належних доказів виконання рішення суду, виданого ним виконавчого листа. Встановлені судом обставини спору свідчать про невиконання головним державним виконавцем у спірних правовідносинах обов'язків, визначених у ч.2 ст.18 ЗУ №1404-VIII, та протиправність оскарженої постанови про закінчення виконавчого провадження.
Тому позовні вимоги про визнання її протиправною та скасування підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України “Про судовий збір”. Оскільки відсутні докази понесення судових витрат, вони розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 241-246, 287, 295 КАС України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Черкаській області (18028, м.Черкаси, проспект Хіміків, 50) Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (01001, м.Київ, пров.Музейний, буд.2-Д; код ЄДРПОУ 43315602) Вельган О.В. від 12.10.2020 про закінчення виконавчого провадження №62757100.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його підписання.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 17.12.2020.