справа №380/3277/20
з питань забезпечення позову
16 грудня 2020 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Наталія Іванівна, розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивачів про забезпечення позову у справі за позовом Львівської обласної організації Національної спілки художників України, Українського національного комітету міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць (ІКОМОС) до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про визнання протиправною бездіяльність, визнання протиправним та скасування повідомлення про початок підготовчих робіт ,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівської обласної організації Національної спілки художників України (79000, м.Львів, вул.Коперніка, 17; ідентифікаційний код 02916619), Українського національного комітету міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць (ІКОМОС) (04071, м.Київ, Андріївський узвіз, 5/31; ідентифікаційний НОМЕР_1 ) до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, Львівська область, м. Львів, вул. Угорська, 7-А; ідентифікаційний код 26256622) з вимогами:
визнати протиправною бездіяльність Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, що полягає у непроведені перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства ТОВ «Центр розвитку нерухомості» за результатами звернення Львівської обласної організації Національної спілки художників України;
визнати протиправним та скасувати повідомлення про початок підготовчих робіт від 12.06.2019 № ЛВ 010191630538.
Одночасно з позовною заявою представником позивачів подано заяву про забезпечення позову за вх. № 22179, в якій заявник просить суд вжити заходи забезпечення позову, шляхом: зупинення дії повідомлення про початок підготовчих робіт від 12.06.2019 № ЛВ 010191630538 та заборонити будь - яким способом підготовчі, будівельні, земляні роботи за адресою: м. Львів, пл. Міцькевича,9 до набрання рішення законної сили у даній справі.
04.05.2020 суд ухвалою відмовив позивачу у задоволені заяви про забезпеченню позову.
14.12.2020 за вх. № 67218 представник позивачів надав суду заяву про забезпечення позову, в якій заявник просить суд вжити заходи забезпечення позову, шляхом: зупинення дії повідомлення про початок підготовчих робіт від 12.06.2019 № ЛВ 010191630538 та заборонити будь - яким способом підготовчі, будівельні, земляні роботи за адресою: м. Львів, пл. Міцькевича,9 до набрання рішення законної сили у даній справі; заборонити проводити будь-яким способом підготовчі, будівельні та земельні роботи за адресою: м. Львів, пл. Міцькевича,9 до набрання рішенням законної сили у даній справі.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову заявник зазначив таке: предметом даного спору є фактична бездіяльність відповідача у питанні скасування повідомлення про початок підготовчих робіт від 12.06.2019 року № ЛВ 010191630538 та скасування безпосередньо вказаного повідомлення.
Зазначили, що станом на даний час ведуться безпосередньо роботи на підставі зазначеного вище повідомлення, яке явно не відповідає вимогам чинного законодавства України. Роботи, які виконуються, виходять за рамки визначення підготовчих робіт, оскільки, як вбачається із фотографій, виконаних за адресою: м Львів, пл. Міцкевича, 9, виконуються безпосередньо будівельні та земляні роботи із застосуванням важкої будівельної техніки, встановлено будівельне риштування тощо. Позивачі у заяві про забезпечення позову наголосили, що площа Міцкевича, 9 знаходиться, в межах історичного ареалу м. Львова, внесеного до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та на якій знаходиться пам'ятка культури національного значення, архітектури та археології - житловий будинок 1839 року (фундаменти колишнього будинку); пл. Міцкевича, 9 - охоронний № 1326.
Статтею 37-4 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що до повноважень органу управління об'єктом всесвітньої спадщини належать надання висновків до науково-проектної документації містобудівних, архітектурних та ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт на об'єкті всесвітньої спадщини, його території, в буферній зоні щодо їх впливу на видатну універсальну цінність об'єкта всесвітньої спадщини. Таким чином, площа Міцкевича, 9, згідно описаного вище знаходиться в межах дії органу управління об'єктом всесвітньої спадщини (ЮНЕСКО), проте жодного висновку, погодження, уповноваженого органу на здійснення вказаних робіт немає, що вкотре свідчить про незаконність проведення робіт на підставі оскаржуваного повідомлення.
Представник позивачів у заяві про забезпечення позову наголосив, що Міністерством культури та інформаційної політики України у листі від 10.11.2020 року вказано, що не надавало жодних погоджень науково-проектної документації та дозволів на проведення земляних робіт на пл. Міцкевича, 9 у м. Львові. Станом на сьогодні, Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО надав свої рекомендації, які є обов'язковими для врахування при виконання та проведенні робіт на території пам'яток. На сьогоднішній день зазначені документи ігноруються товариством з обмеженою відповідальністю «Центр розвитку нерухомості», на неодноразові звернення та скарги до профільних органів належної реакції не поступає. На даний момент кардинально змінено існуючий стан земельної ділянки, що відповідно фактично унеможливлює повернути становище такої до вчинення незаконних робіт.
Таким чином, представник позивачів звертає увагу суду, що невжиття заходів забезпечення позову у даній справі може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Вказаний вид забезпечення позову передбачений підпунктом 1 частини 1 статті 151 КАС України, відповідно до якої позов забезпечується шляхом зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акту.
Заява про забезпечення позову розглядається судом в порядку ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення учасників справи.
Перевіривши матеріали заяви, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.151 КАС України, адміністративний позов може бути забезпечено забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.
Частина 2 ст.151 КАС України передбачає, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Статтею 154 КАС України передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову. Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Виходячи із наведеного, у випадку звернення сторони із заявою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із такою заявою.
Таким чином, із цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Проте, із поданої заяви про забезпечення позову не вбачається підставності для вжиття таких заходів, а лише вказано на протиправність повідомлення про початок підготовчих робіт від 12.06.2019 № ЛВ 010191630538, не наведено суду істотних обставин та не надано жодних доказів, які б вказували, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист та поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, або ж вказували на наявність очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення у зв'язку із цим прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду.
Судом такі підстави також не встановлені.
Більш того, суд до доводів заявників, викладених у заяві про забезпечення позову ставиться критично, позаяк оцінку протиправності повідомлення про початок підготовчих робіт від 12.06.2019 № ЛВ 010191630538 буде надано за наслідками розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, а не на стадії розгляду заяви про забезпечення позову.
Водночас, суд вбачає за необхідне наголосити на тому, що порушене право заявника/позивача буде відновлене з моменту його порушення, якщо таке буде судом встановлено при розгляді справи по суті.
Враховуючи вище викладене та здійснивши оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, з урахуванням співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам, суд приходить до переконання, що у задоволенні поданої заяви слід відмовити.
Суд зазначає, що співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Аналогічна правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 03.10.2018 у справі № 826/5233/18 (адміністративне провадження № К/9901/59189/18), 25.04.2019 у справі №826/10936/18 та 30.09.2019 у справі № 1840/3517/18.
Суд, який застосовує заходи забезпечення позову з підстав очевидності ознак протиправності оскарженого рішення, на основі наявних у справі доказів повинен бути переконаний, що рішення явно суперечить вимогам закону за критеріями, передбаченими ч. 2 ст. 2 КАС України, порушує права, свободи або інтереси позивача і вжиття заходів забезпечення позову є способом запобігання істотним та реальним негативним наслідкам цього порушення.
Твердження про "очевидність" порушення до розгляду справи по суті є висновком, який свідчить про правову позицію суду наперед. Тому застосування заходів забезпечення позову з цієї підстави допускається у виключних випадках.
Безумовно, рішення чи дії суб'єктів владних повноважень справляють певний вплив на суб'єктів господарювання. Такі рішення можуть завдавати шкоди і мати наслідки, які позивач оцінює негативно. Проте, суд звертає увагу, що відповідно до ст. 150 КАС України зазначені обставини, навіть у разі їх доведення, не є підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі. Позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 10.04.2019 у справі № 826/16509/18.
Керуючись ст.ст.150, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника позивачів про забезпечення позову шляхом зупинення дії повідомлення про початок підготовчих робіт від 12.06.2019 № ЛВ 010191630538 та заборонити будь - яким способом підготовчі, будівельні, земляні роботи за адресою: м. Львів, пл. Міцькевича,9 до набрання рішення законної сили у даній справі; заборонити проводити будь-яким способом підготовчі, будівельні та земельні роботи за адресою: м. Львів, пл. Міцькевича,9 до набрання рішенням законної сили у даній справі, - відмовити повністю.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку, передбаченому ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, та у строки визначені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки визначені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сподарик Н.І.