Справа № 732/1773/20
провадження № 3/732/862/20
15.12.2020 року м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Карпинська Н.М., при секретарі Кирієнко Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня справу, що надійшла з Городнянського відділення поліції Менського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Туреччини, адреса: АДРЕСА_1 , -
24 листопада 2020 року о 08 годині 00 хвилин на автодорозі Н-28 Чернігів-Городня-Сеньківка, недоїзджаючи 950 м до дорожнього знаку Сеньківка, водій керував автомобілем VOLVO, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом KARAOGLAN, державний номерний знак НОМЕР_2 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на дерево, чим порушив п.12.1 Правил дорожнього руху та скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП. При дорожньо-транспортній пригоді автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Правопорушник ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) участі у судовому засіданні не приймав.
Вина правопорушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 470355 (а.с.2), копією постанови (а.с.3), схемою місця дорожньо-транспортної пригоди (а.с.4), поясненнями (а.с.5).
Відповідно до приписів ст. 124 КУпАП, відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п.12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Разом з тим, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності здійснюється за умови повного з'ясування усіх обставин вчинення нею адміністративного правопорушення та виявлення причин, що спричинили його вчинення. З метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення та визначення ступеня вини, прийняттю рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності, передує своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин. Вирішуючи такі справи, суд має виходити з обставин, встановлених суб'єктом владних повноважень при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності, характеру виявленого проступку та мотивів, за яких його вчинено.
Статтею 22 КУпАП визначено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Усне зауваження може бути зроблено лише за малозначне правопорушення. Законодавство не містить їх переліку або вказівок на ознаки, що дозволяють судити про малозначність провини. Очевидно, що це такі адміністративні правопорушення, які не становлять великої суспільної шкоди та не завдають значних збитків державним або суспільним інтересам. Установлення в законі такого заходу впливу, як усне зауваження, дає змогу говорити про невідтворність реагування на кожне правопорушення, зокрема й малозначне.
З урахуванням того, що вказане у протоколі правопорушення не завдало шкоди державним чи суспільним інтересам, а матеріальні збитки завдані лише власному автомобілю правопорушника, суд вважає, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) можливо звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю діяння, обмежившись усним зауваженням, провадження у справі закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 268, 284 КУпАП, суд,-
Звільнити ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП за малозначністю вчиненого діяння, обмежившись усним зауваженням. Провадження у справі закрити.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови до Чернігівського апеляційного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя Н.М.Карпинська