Справа №: 398/4188/20
провадження №: 3/398/1642/20
Іменем України
"14" грудня 2020 р. Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Бугайченко Т.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку невідомий, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , фізичної особи - підприємця, за ст. 44-3 КУпАП
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 27 від 15.11.2020 року, 15.11.2020 року о 10 год. 30 хв. у магазині продовольчих товарів ФОП ОСОБА_1 , розташованого по АДРЕСА_2 , перед початком зміни не проведено температурний скринінг продавцю ОСОБА_1 , біля місць потенційного скупчення людей (біля каси) відсутнє відповідне тимчасове маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менше 1,5 метра, до магазину допускаються відвідувачі, які не використовують захисні маски або респіратор, не проводиться вологе прибирання виробничих приміщень та поверхонь, місць контакту рук працівників і відвідувачів з використанням миючих та дезінфекційних засобів не рідше, ніж кожні дві години, перед відкриттям та після закінчення робочого дня згідно записів у журналі (останнє прибирання проведено о 08 год. 00 хв. 14 листопада 2020 року), чим порушила п.п. 1, 4, 5, 8 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17, ст. 11 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", за що передбачена відповідальність за ст. 44-3 КУпАП.
В судовому засіданні представник ОСОБА_2 адвокат Руссу Н.О. заперечила вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 44-3 КУпАП, пояснила, що 15.11.2020 року ОСОБА_1 зробила вологе прибирання та скринінг температури свого тіла, однак прибирала на подвір'ї перед магазином і не встигла записати в журнал. В магазині наявне тимчасове маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менше 1,5 метра, що підтверджується відповідним фотознімком. Заперечила, що в магазин ФОП ОСОБА_1 допускаються відвідувачі без масок та респіраторів, зазначила, що докази цього матеріали справи не містять.
Стаття 44-3 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність громадян та посадових осіб за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Зазначена норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов'язковими для виконання.
Згідно п. 1 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17, перед початком зміни проводиться температурний скринінг усім працівникам.
Пунктом 4 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17, обмеження контакту між працівниками та відвідувачами повинно здійснюватися шляхом організації обслуговування з дотриманням принципу соціального дистанціювання (1,5 метри). Допуск відвідувачів та перебування у закладі дозволяється лише у респіраторі або захисній масці (у тому числі саморобній), так, щоб були покриті ніс та рот.
Пунктом 5 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17, адміністрація/персонал самостійно забезпечує та контролює виконання умов з недопущення черг. Біля місць потенційного скупчення людей повинно бути нанесено відповідне тимчасове маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менше 1,5 м.
Пунктом 8 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17, суб'єкт господарської діяльності повинен забезпечити вологе прибирання виробничих приміщень та поверхонь, місць контакту рук працівників і відвідувачів (ручки дверей, місця сидіння, раковини, столи тощо з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів не рідше ніж кожні 2 години, перед відкриттям та після закінчення робочого дня/зміни.
Відповідальність за ст. 44-3 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 , настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як зазначила в своїх поясненнях представник ОСОБА_1 адвокат Руссу Н.О., 15 листопада 2020 року ОСОБА_1 провела вологе прибирання в приміщенні її магазину продовольчих товарів та температурний скринінг, однак не встигла записати про це в журналах.
Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджені Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17, не містять обов'язку щодо ведення журналів обліку проведення температурного скринінгу та вологого прибирання, вимагається лише їх проведення в строк і в порядку, визначеними Тимчасовими рекомендаціями. Матеріали справи не спростовують пояснення представника ОСОБА_1 адвоката Руссу Н.О. про те, що ОСОБА_1 15 листопада 2020 року було проведено температурний скринінг та вологе прибирання, тому суд вважає вину ОСОБА_1 в порушенні п.п. 1, 8 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17.
Згідно наданого адвокатом Руссу Н.О. фотознімку, в магазині ФОП ОСОБА_1 біля місць потенційного скупчення людей нанесено відповідне тимчасове маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менше 1,5 м. Матеріали справи не містять доказів того, що біля місць потенційного скупчення людей (біля каси) відсутнє відповідне тимчасове маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менше 1,5 метра, що спростовує наявність вини ОСОБА_1 в порушенні п. 5 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17.
Також матеріали не містять доказів того, що до магазину продовольчих товарів ФОП ОСОБА_1 допускаються відвідувачі, які не використовують захисні маски або респіратор, тому суд вважає недоведеною вину ОСОБА_1 в порушенні п. 4 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених Постановою Головного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 17.
Частиною 3 статті 62 Конституції України визначено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, приходжу до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП в діях ОСОБА_1 .
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, 251, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Суддя Т.А. Бугайченко