16 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/3055/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки, виданої УСБУ в Херсонській області від 28.08.2020 року №71/Л-272/1/60, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно постанови КМУ №704, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України №2011-ХІІ та правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених постанові від 05.03.2019 року в адміністративній справі № 160/8324/19;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки виданої УСБУ в Херсонській області від 28.08.2020 року №71/Л-272/1/60, виходячи із розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3170,00 грн.; оклад за військовим званням - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (50% посадового окладу) - 2095,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (86% посадового окладу) - 5405,10 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (30% посадового окладу) 951,00 грн.; преміювання (10% посадового окладу) - 317,00 грн.; всього 12 958,10 грн.; розрахованих згідно з постановою КМУ №704, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України № 2011-ХІ1 та правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених постанові від 05.03.2019 року в адміністративній справі № 160/8324/19, із урахуванням раніше виплачених сум, з 05.03.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). До складу грошового забезпечення позивача, згідно якого розраховувалась пенсія, входили щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення (надбавки, премія). Зазначає, що з 01.01.2018 року територіальним органом ПФУ протиправно перераховано пенсію позивача без врахування означених видів забезпечення. Звернувшись до ГУ ПФУ із оновленою довідкою про грошове забезпечення (з урахуванням надбавок та премії) для перерахунку пенсії, позивач отримав відмову, оформлену листом. Не погоджуючись із означеною відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 19.10.2020 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного без повідомлення учасників справи.
За змістом відзиву, отриманого 28.10.2020 року, відповідач позовні вимоги не визнає, у задоволенні позову просить відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що пенсія позивача перерахована у відповідності до вимог чинного пенсійного законодавства.
02.11.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач стверджує, що викладені у відзиві доводи не спростовують висновків позовної заяви.
Варто зауважити на тому, що головуючий суддя ОСОБА_2 у період часу з 24.11.2020р. по 15.12.2020р. (включно) перебував у відпустці та був тимчасово непрацездатним, у зв'язку із хворобою.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пенсія позивачу призначена із урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавки за ОР чи КР діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення ОДВ і ОСД; доплати за науковий ступінь, преміювання.
З січня 2018 року територіальним органом ПФУ перераховано пенсію позивача без урахування надбавок і доплат, встановлених йому при призначенні пенсії.
У подальшому ОСОБА_1 отримав оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення від 28.08.2020 року №71/Л-272/1/60.
Відповідно до вказаної довідки УСБУ в Херсонській області про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що грошове забезпечення на 05.03.2019 року за посадою "старший співробітник охорони 2 сектору режимно-секретного відділу УСБУ в Херсонській області", яку він займав на день звільнення зі служби, становить: посадовий оклад - 3170 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик - 1020 грн., надбавка за вислугу років (50% посадового окладу) - 2095 грн., надбавка за особливості проходження служби (86% посадового окладу) - 5405,10 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (30% посадового окладу) - 951 грн., преміювання (10% посадового окладу) - 317 грн., усього - 12 958,10 грн.
Звернувшись до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, позивач листом був повідомлений про відмову у проведенні перерахунку. У листі вказано на те, що пенсія перерахована відповідно до норм чинного законодавства.
Не погоджуючись із наведеними діями ГУ ПФУ позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
28.08.2020 року УСБУ в Херсонській області видано на ім'я ОСОБА_1 оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії №71/Л-272/1/60.
Суд зауважує на тому, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера.
Вказана правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, що викладена в постановах 02.04.2019 року (справа №552/5663/16-а), від 12.06.2019 року (справа №643/212/17), від 19.07.2019 року (справа №640/17250/16-а).
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Пунктами 1-2 зазначеної Постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374). Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови № 103 Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та внесені цією постановою зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 року в Постанові №103 відсутні вимоги щодо використання під час перерахунку пенсій виключно таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
В свою чергу, пункт 5 Порядку № 45 з 05.03.2019 року залишається діяти в редакції що діяла до внесення змін Постановою №103 (з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 497 від 20.06.2018 року), а саме:
"5. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться: особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і. підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, Головні управління Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року, що 05.03.2019 року набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними, в тому числі і внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 зміни до додатку 2 Порядку, тому з 05.03.2019 року залишається діяти попередня редакція Додатку 2 до Порядку, що встановлює форму Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років передбачено зазначення і інших додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.
Також, у Примітці до зазначеного Додатку 2 до Положення визначено, що "У довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються".
За таких обставин, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 року позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.
Відповідно до приписів ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відтак, суд вважає, що є наявними підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року згідно довідки УСБУ в Херсонській області від 28.08.2020 року №71/Л-272/1/60 з врахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 3170 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик - 1020 грн., надбавка за вислугу років (50% посадового окладу) - 2095 грн., надбавка за особливості проходження служби (86% посадового окладу) - 5405,10 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (30% посадового окладу) - 951 грн., преміювання (10% посадового окладу) - 317 грн., усього - 12 958,10 грн.
Водночас суд зауважує на тому, що протиправною у даному випадку є не бездіяльність, а саме дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку на підставі оновленої довідки, у зв'язку із чим, суд вважає, що права позивача підлягають поновленню, шляхом визнання протиправними дій відповідача.
Окрім того, перерахунок має здійснюватися саме з 01.04.2019 року, а не з 05.03.2019 року, як того просить позивач, оскільки за приписами ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про обґрунтованість основної частини позовних вимог, то на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню повна сума сплаченого судового збору у розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 9, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28-ї Армії) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області №71/Л-272/1/60 від 28.08.2020 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області в Херсонській області від 28.08.2020 року №71/Л-272/1/60, виходячи із розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3170,00 грн.; оклад за військовим званням - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (50% посадового окладу) - 2095,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (86% посадового окладу) - 5405,10 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (30% посадового окладу) 951,00 грн.; преміювання (10% посадового окладу) - 317,00 грн.; всього 12 958,10 грн.; розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII та правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених постанові від 05.03.2019 року в адміністративній справі № 160/8324/19, із урахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп., шляхом безспірного списання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 112010201