Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
16 грудня 2020 року № 520/16017/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру премії зі 100% до 2,36% при перерахунку ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії з 01.01.2016р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ - 14099344; місцезнаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх) здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016р. ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) зі збереженням відсоткового значення розміру премії 100% та виплатити заборгованість (що виникла як різниця між перерахованою пенсією та тією що фактично виплачувалася з 01.01.2016р.) однією сумою без застосування Порядку затвердженого постановою КМУ №649 від 22.08.2018р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію згідно Закону України 2262-ХІІ від 09.04.1992р. за вислугу років , як пенсіонер органів внутрішніх справ.
З протоколу про призначення пенсії вбачається що пенсію було визначено з 09.09.2011р. і довічно у розмірі 53% грошового забезпечення за посадою - Начальник СГІРФО Київського РВХМУ ГУМВСУ в Харківській області, та військовим званням - Підполковник.
При призначення пенсії грошове забезпечення для обрахунку пенсії складалося з таких елементів, як: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за особливо важливі завдання, а також премії.
Розмір премії (як елемента грошового забезпечення) на момент призначення пенсії позивачу складав 100%.
З 01.01.2016р. відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача у зв'язку із набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ №988), а також набранням чинності 29.12.2015р. Законом №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон №900-VІІІ).
Проте, після перерахунку пенсії з 01.01.2016р. розмір становить лише 2,36%.
Відповідач обґрунтовує такі дії тим, що саме такий розмір премії був зазначений у Довідці про розмір грошового забезпечення від 06.06.2017р., яка була надана пенсійному органу Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області.
Також відповідач стверджує, що не вправі самостійно змінювати елементи грошового забезпечення зазначені у цих довідках. Зазначені дії позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з вказаним позовом.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви та відкриття спрощеного провадження у справі від 18.11.2020 року була надіслана позивачу та отримана ним 24.11.2020 року.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви та відкриття спрощеного провадження у справі від 18.11.2020 року була надіслана відповідачу та отримана ним 20.11.2020 року.
Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Так, з огляду на те, що згідно положень ст. 258 КАС України передбачено, що даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Позивачу призначено пенсію на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року з 09.09.2011.
Згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, правовідносинам, які розглядаються у даній справі, передували обставини, які не доказуються у даній справі, оскільки були встановлені рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 року у справі № 820/6535/17 (яке, згідно відомостей автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду", 23.02.2018 року набрало законної сили) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
В рамках справи № 820/6535/17 судом було встановлено, що позивачем отримано довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/32951-2003009568 від 06.06.2017 року, з якої вбачається, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою Начальник СГІРФО Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області - Начальник сектору становить 7380,16 грн.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.01.2016 року згідно з довідкою № 100/32951-2003009568 від 06.06.2017 року Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 3328/Н-14 від 13.12.2017 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку та зазначено, що перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з урахуванням довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, буде проведено без витребування додаткової заяви після надходження коштів з Державного бюджету України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 року по справі № 820/6535/17 адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під'їзд, 2-й поверх) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18.11.2015 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268” та довідки №100/32951-2003009568 від 06.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , перерахунок та виплату пенсії відповідно до закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх, справ України та членів їх сімей” № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, № 947 від 18.11.2015 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268”, та довідки №100/32951-2003009568 від 06.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01.01.2016. В частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру - відмовлено.
Судом встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 року по справі №820/6535/17 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, що підтверджено копією перерахунку пенсії від 15 лютого 2018 року. Перерахунок пенсії здійснювався із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військове звання - 2200,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 2060,00 грн., премія 2,36% - 170,16 грн. Основний розмір пенсії склав - 59% грошового забезпечення (а.с.16). Включені до перерахунку суми грошового забезпечення повністю відповідають сумам грошового забезпечення, що визначені у довідці від 06.06.2017 № 100/32951-2003009568 (а.с.15).
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не перерахунку пенсії із визначеним розміром премії - 100% з 01.01.2016 р., позивач звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, у редакції, чинній на момент проведення позивачу перерахунку пенсії, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Так, частиною першою та четвертою цієї статті визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, стаття 63 Закону № 2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
З аналізу даних норм вбачається, що органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії виключно на підставі розміру грошового забезпечення, який визначається довідкою уповноваженого органу, в якому працював пенсіонер.
У даному випадку, як встановлено судом під час розгляду справи, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 січня 2018 року по справі № 820/6535/17 виконано Головним управлінням в повному обсязі.
В матеріалах справи відсутні докази надання Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області позивачу будь-яких інших довідок для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016, та які містять інші розміри грошового забезпечення.
Отже, суд прийшов до висновку про відсутність з боку відповідача порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а тому покладення обов'язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 16 грудня 2020 року.
Суддя Бадюков Ю.В.