Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
09 грудня 2020 року № 520/13655/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А.В.,
при секретарі судового засідання- Мурадли А.
За участі представників сторін:
Позивача- Шматько Т.М., Індутного - Шматько С.М.
Відповідача- Маслош С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати поважними причини пропуску та поновити ОСОБА_1 строк на оскарження наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області № 108 о/с від 08.05.2020 року.
-визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області № 108 о/с від 08.05.2020 року про переміщення полковника поліції ОСОБА_1 на посаду начальника Сахновщинського відділу поліції ГУНП в Харківській області, звільнивши з посади начальника Слобідського ГУНП в Харківській області за п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України “Про Національну поліцію” (на рівнозначну посаду для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби).
- поновити полковника поліції ОСОБА_1 на посаді начальника Слобідського ГУНП в Харківській області з 08.05.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що як вбачається зі змісту рапорту заступника начальника ГУНП в Харківській області В'ячеслава Крикуна на ім'я начальника ГУНП в Харківській області генерала поліції ОСОБА_2 , в ході проведення комплексного інспектування Слобідського та Сахновщинського В1І ГУНП в Харківській області виявлено ряд недоліків в організації службової діяльності зазначених підрозділів, що негативно впливають на їх загальні показники.
У зв'язку з цим, з метою належної організації роботи зазначених підрозділів, підвищення ефективності та якості виконання дисципліни, а також покращення показників в оперативно-службовій діяльності, запропоновано перемістити на рівнозначні посади полковника поліції ОСОБА_1 та підполковника поліції ОСОБА_3 згідно з пунктом 2 ч. 1 ст. Закону України «Про Національну поліцію» (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби).
У поданні про переміщення начальника Слобідського ВП ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року зазначено, що в ході проведення комплексного інспектування Слобідського ВП ГУНП в Харківській області виявлено ряд недоліків в організації службової діяльності зазначених підрозділів, що негативно впливають на їх загальні показники, про що позивачем подано відповідний рапорт для розгляду зазначеного питання та прийняття відповідного кадрового рішення.
Розглянувши це питання встановлено, що за період роботи на посаді начальника Слобідського ВП ГУНП в Харківській області полковник поліції ОСОБА_1 зарекомендував себе в цілому з позитивного боку. Добрий організатор, вмілий та професійно грамотний керівник, здатний вирішувати питання у будь-який складних обставинах та приймати вірні рішення. Має керівний досвід в ОВС та поліції. Добре знає нормативні та законодавчі документи, що регламентують діяльність поліції. В роботі використовує свій життєвий досвід та приймає виважені рішення. Має аналітичні здібності, а свій досвід передає молодим працівникам. Враховуючи досвід ОСОБА_1 в управлінській діяльності, його організаційні якості, службову необхідність, пропоную перемістити згідно з пунктом 2 (на рівнозначну посаду для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби) ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» полковника поліції ОСОБА_1 на посаду начальника Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області, виходячи з інтересів служби.
Позивач не погоджуюється з правомірністю застосування до нього процедури переміщення на іншу посаду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну полінію».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав відзив на позов з обґрунтуванням своєї правової позиції, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 , з 01.12.2017 року проходив службу в Слобідському відділі поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області на посаді начальника Слобідського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області.
08.05.2020 року у зв'язку з поганим самопочуттям та гострим болем, позивач звернувся до лікаря, після чого оформлено листок непрацездатності серія НОМЕР_2 (Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня №31» Харківської міської ради) періодом з 08.05.2020 року по 28.05.2020 року.
Відповідно до Довідки № 1300 КНП «Міська клінічна лікарня № 31» Харківської міської ради йому рекомендовано продовжити лікування у поліклініці за місцем проживання.
29.05.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 3» Харківської міської ради для продовження лікування, у зв'язку з чим мені оформлено листок непрацездатності серія АДР № 708748 періодом з 29.05.2020 року по 03.06.2020 року, серія АДР № 708792 періодом з 03.06.2020 року по 30.06.2020 року, серія АДР № 709040 періодом з 01.07.2020 року по 20.07.2020 року, серія АДР № 747857 періодом з 21.07.2020 - року по 03.08.2020 року, серія АДР № 709432 періодом з 04.08.2020 року по 06.09.2020 року.
07.09.2020 року у зв'язку з погіршенням стану здоров'я та гострим болем позивача було госпіталізовано до КНП «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова», де він знаходився до 09.09.2020 року.
10.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до медичного закладу ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» для продовження лікування, у зв'язку з чим було оформлено листок непрацездатності. Станом на день подання позовної заяви я продовжую перебувати на лікарняному.
Перебуваючи на лікарняному та переглядаючи новини за допомогою мережі інтернет, з однієї зі сторінок позивачу стало відомо про те, що у Слобідському відділі поліції відбулися кадрові зміни. Очільник обласного главку поліції генерал поліції третього рангу ОСОБА_4 представив особовому складу Слобідського відділу поліції нового начальника - підполковника поліції ОСОБА_5 , до цього він обіймав посаду керівника Сахновщинського відділу поліції. ОСОБА_4 привітав новопризначеного начальника та побажав йому успіхів у роботі, а з цієї посади було звільнено ОСОБА_1 .
17.09.2020 року позивач звернувся за правовою допомогою до адвоката ОСОБА_6 , яким для з'ясування вказаних обставин було направлено ряд адвокатських запитів.
29.09.2020 року адвокатом ОСОБА_6 на адвокатський запит до Начальника ГУНП в Харківській області щодо надання відомостей щодо підстав переміщення ОСОБА_1 до Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області отримано відповідь, в якій зазначено, що наказом ГУНП в Харківській області від 05.08.2020 року № 108 о/с полковника поліції ОСОБА_1 переміщено згідно з п. 2 (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, на рівнозначну посаду) ч. 1 ст. 65 ЗУ «Про Національну поліцію» на посаду начальника Сахновщинського відділу поліції ГУНП в Харківській області, з 12.05.2020 року, звільнивши с посади начальника Слобідського ВП ГУНП в Харківській області.
Також проінформовано, що підставою переміщення полковника поліції ОСОБА_1 на вищевказану посаду стали рапорт та подання заступника начальника ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року. До вказаного адвокатського запиту було додано витяг з наказу ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року № 108 о/с на 1 арк., копія рапорту заступника начальника ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року на 1 арк., копія подання заступника начальника ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року на 1 арк.
29.09.2020 року адвокатом Індутним-Шматьком С.М. на адвокатський запит до Начальника ГУНП в Харківській області щодо надання відомостей щодо підстав проведення інспектування Слобідського та Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області та надання копій відповідних наказів та актів, а також надання відомостей щодо функціональних обов'язків та ступеню підпорядкованості начальників Слобідського та Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області отримано відповідь, в якій зазначено, що підставою для проведення інспектування Слобідського ВП ГУНП в Харківській області та відділення поліції в аеропорту м. Харків Слобідського ВП ГУНП в Харківській області став план основних заходів у 2019 році ГУНП в Харківській області № 7173/119/01/25-2018. Для проведення інспектування вищевказаних підрозділів підготовлено наказ ГУНП в Харківській області від 07.11.2019 року № 1882. За результатами інспектування складений акт від 24.12.2019 року № 7474/119/02/25- 2019.
Також повідомлено, що підставою для проведення інспектування Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області став план основних заходів на 2020 рік, затверджений Головою НП України № 1626/119/01/25-2019. Для проведення інспектування вищевказаних підрозділів підготовлено наказ ГУНП в Харківській області від 27.04.2020 року № 874. За результатами інспектування складений акт від 15.06.2020 року № 3753/119/04/25-2020.
28.09.2020 року адвокатом ОСОБА_6 до начальника ГУНП в Харківській області направлено адвокатський запит із зазначенням ПІБ конкретних осіб та періоду надання відомостей. Станом на день подання цього позову відповіді не отримано.
Щодо підпорядкованості повідомлено, що начальники Слобідського ВП ГУНП в Харківській області та Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області підпорядковуються начальникові ГУНП в Харківській області.
До вказаної відповіді додано витяг з наказу ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року № 108 о/с на 1 арк., копія рапорту заступника начальника ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року на 1 арк., копія подання заступника начальника ГУНП в Харківській області від 08.05.2020 року на 1 арк., копія наказу про проведення інспектування № 874 від 27.04.2020 року на 3 арк., копія наказу про проведення інспектування № 1882 від 07.11.2019 року на 3 арк.
29.09.2020 року адвокатом Індутним-Шматьком С.М. на адвокатський запит до начальника Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області щодо надання відомостей про проведення інспектування Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області у 2020 році, функціональних обов'язків начальника Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області, посадового окладу та ступеню підпорядкованості отримано відповідь, в якій зазначено, що відомості про проведення інспектування Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області не можуть бути розголошені, відомості щодо функціональних обов'язків та посадового окладу містяться безпосередньо в ГУНП в Харківській області, посада начальника Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області безпосередньо підпорядкована начальникові ГУНП в Харківській області, а в разі його відсутності особі, що виконує його обов'язки.
Позивач вважає, що його переміщення на іншу посаду відбулось незаконно, без наявності на те визначених Законом України «Про Національну поліцію», а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеним обставинам, суд вказує, що Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1, 2, 6 ст. 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, врегульовано Законом України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-УІІІ (далі - Закон № 580-УІІІ).
Згідно ч. 1 ст. 59 частини 1 Закону України № 580-УІІІ, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України № 580-УІІІ, рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Частиною 4 ст. 59 Закону України № 580-УІІІ визначено, що видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону № 580-УІІІ систему поліції складають: 1)центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Пунктом 8 ч. 10 ст. 62 Закону № 580-УІІІ, визначено, що поліцейський може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов'язків та своїх професійних, особистих якостей.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 580-УІІІ, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Матеріалами справи підтверджено, що 07.11.2015 позивач був прийнятий на службу до ГУНП в Харківській області і наказом ГУНП в Харківській області від 01.12.2017 № 708 о/с призначений на посаду начальника Слобідського відділу поліції ГУНП в Харківській області.
Наказом ГУНП в Харківській області від 07.11.2019 № 1882 «Про проведення інспектування Слобідського ВП ГУНП в Харківській області та відділення поліції в аеропорту Слобідського ВП ГУНП в Харківській області» було проведено інспектування з приводу службової діяльності відділу поліції.
За результатами інспектування було складено Акт інспектування Слобідського ВП та відділення поліції в аеропорту Харків Слобідського ВП ГУНП в Харківській області від 24.12.2019. За результатами перевірки комісія виявила ряд недоліків, які потребували усунення, однак дійшла до висновку, що оперативно-службова діяльність Слобідського відділу поліції та відділення в аеропорту Слобідського ВП є ефективною, за умови покращення основних показників службової діяльності. Загалом оперативно-службова діяльність Слобідського відділу поліції та відділення в аеропорту Слобідського ВП була оцінена на «Задовільно».
Наказом ГУНП в Харківській області від 27.04.2020р.№874 «Про проведення інспектування Сахновщинського ВП та Кегичівського відділення поліції Сахновщинського ВП ГУНП в Харківській області» призначено проведення інспектування службової діяльності вказаних підрозділів.
08.05.2020 заступником начальника ГУНП в Харківській області було підготовлено рапорт та подання про переміщення начальника Слобідського відділу поліції ГУНП в Харківській області на посаду начальника Сахновщинського відділу поліції ГУНП в Харківській області.
Наказом ГУНП в Харківській області від 08 травня 2020 року № 108 о/с полковника поліції ОСОБА_1 переміщено на посаду начальника Сахновщинського відділу поліції ГУНП в Харківські області, звільнивши його з посади начальника Слобідського відділу поліції ГУНП в Харківській області. Вказане переміщення відбулося відповідно до пункту 2 частини 1 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» (на рівнозначну посаду для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби).
08.05.2020 у Слобідському відділі поліції було зареєстровано рапорт полковника поліції ОСОБА_1 в якому він повідомив про перебування на лікарняному з 08.05.2020, який надійшов до ГУНП в Харківській області 12 травня 2020 року та був зареєстрований за № 3175.
Суд вказує, що служба в поліції на посадах поліцейських регламентована Законом України Про Національну поліцію», службова дисципліна поліцейських - Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» (далі - Закон № 23 37-VIII), Перелік посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань, затверджено наказом Національної поліції України 04.12.2015 №142 «Про затвердження Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань.
Відповідно до преамбули Закону № 580-УІІІ в ньому визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону № 580-УІІІ поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 18 Закону № 580-УІІІ поліцейський зобов'язаний професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Пунктом 1 частини 1 статті 65 Закону № 580-УІІІ визначено, що переміщення поліцейських на рівнозначні посади здійснюється у таких випадках: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими., природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби); за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації.
Відповідно до частини 2 статті 65 Закону № 5 80-VIII посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.
А згідно з частиною 7,8 статті 65 Закону № 580-УІІІ переведення поліцейських здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників. Переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.
Відповідно до частин 2,3,5 статті 96 Закону № 580-УІІІ поліцейським, які згідно із законом визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, житлова площа надається в першочерговому порядку; поліцейським та членам їхніх сімей можуть надаватися житлові приміщення в гуртожитках та службові житлові приміщення в порядку і на умовах, визначених житловим законодавством; керівники органів поліції мають право виплачувати поліцейським, які не мають власного житла в населеному пункті, де вони проходять службу, і винаймають житло на підставі договору житлового найму, компенсацію за найм у розмірі і порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частина 1,2 статті 1 Закону № 2337-VIII вказує, що службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників. Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.
Відповідно до частини 6 статті 2 Закону № 233 7-VIII у разі спільного виконання службових обов'язків поліцейськими, які не підпорядковані один одному по службі, старшим вважається поліцейський, визначений безпосереднім керівником або який займає вищу посаду. Якщо поліцейські займають рівні посади, старший визначається за спеціальним званням.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону № 2337-УІІІ поліцейський отримує наказ від керівника в порядку підпорядкованості та зобов'язаний неухильно та у визначений строк точно його виконувати. Забороняється обговорення наказу чи його критика.
Суд зазначає, що порядок організації та проведення перевірок службової діяльності у поліції передбачено Інструкцією з організації та проведення перевірок службової діяльності органів (підрозділів) Національної поліції, затвердженої наказом МВС /країни від 30.01.2017 № 67 (далі - Інструкція № 67).
Так, відповідно до абзацу 2пункту 2 розділу І Інструкції № 67 інспектування - це перевірка службової діяльності органів (підрозділів) поліції за всіма напрямами роботи.
Відповідно до пункту 1 розділу VII за результатами проведення інспектування комісія складає акт з дотриманням таких вимог: акт складається у двох примірниках з дотриманням установленого порядку діловодства та режиму секретності. Перший примірник акта надсилається до органу (підрозділу) поліції, який перевірявся, а другий - зберігається в ДОАЗОР (УОАЗОР); в акті стисло оцінюється стан справ (за останній рік) за основними напрямами службової діяльності органу (підрозділу) поліції, зазначаються виявлені недоліки та порушення та дається загальна оцінка діяльності перевіреного органу (підрозділу) поліції. Діяльність органів (підрозділів) поліції оцінюється «задовільно» або «незадовільно».
Відповідність посад в поліції та граничних спеціальних звань, які їм відповідають, визначено у Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань, затверджених наказом МВС України від 04.12.2015 №142 (далі - Перелік № 142).
Відповідно до розділу 4 Переліку № 142 поліцейському на посаді начальника відділу поліції Головних управлінь Національної поліції в областях може бути присвоєно граничне спеціальне звання підполковник поліції.
В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що ОСОБА_1 був прийнятий на службу в поліцію та проходить, її на підставі Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 18 Закону № 580-VIII поліцейські зобов'язані виконувати накази керівництва, а відповідно до частини 1 статті 2 ікону № 23 3 7-VIII за своїм службовим становищем поліцейські можуть бути півниками або підлеглими стосовно інших поліцейських.
Тобто, відносини в поліції засновані не на юридичній рівності і вільному волевиявленні, а на підлеглості та обов'язку поліцейського неухильно та точно виконувати наказ півника у визначений строк.
Поліцейські можуть бути переміщені по службі на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби без згоди поліцейського і це не може визнаватися як примушування до праці.
Частиною 2 статті 65 Закону № 5 80-VIII дано визначення вищої посади, а саме: вищою вважається посада, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.
З цього вбачається, що нижчою посадою від тієї, яку займає поліцейський, є посада за якою штатним розписом передбачено нижче граничне спеціальне звання.
Рівнозначною є посада за якою штатним розписом передбачено аналогічне граничне спеціальне звання.
Відповідно до розділу 3 Наказу № 142 граничним спеціальним званням для посади начальника відділу поліції Головного управління Національної поліції області є підполковник поліції.
Судом встановлено, що Слобідський відділ поліції та Сахновщинський відділ поліції є територіальними (відокремленими) підрозділами ГУ НП в Харківській області Кожний відділ поліції забезпечує виконання завдань поліції на відповідній території обслуговування, тобто функціональні обов'язки начальників Слобідського та Сахновщинського відділів поліції є однаковими.
Начальник Слобідського відділу поліції так і начальник Сахновщинського відділу поліції підпорядковуються безпосередньо начальнику ГУНП в Харківській області. Таким чином, переміщення позивача не потягло зміни умов праці та виконуваних обов'язків чи його підпорядкування.
Службова діяльність поліцейських, в тому числі переміщення, визначена Законом України «Про Національну поліцію», який є спеціальним нормативно - правовим актом по відношенню до Кодексу законів про працю України. Відповідно до норм Закону України «Про Національну поліцію» переміщення поліцейського на рівнозначну посаду не потребує згоди самого поліцейського.
Суд вказує, що позиція позивача, що перед переміщенням на рівнозначну посаду необхідно отримувати згоду поліцейського є помилковою, так як законодавець для того і передбачив таку підставу для переміщення, як переміщення «для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби».
Тобто, законодавець надав право керівнику вирішувати яким чином розподіляти підлеглих з метою досягнення найбільших результатів служби і таке переміщення проводиться в інтересах служби. Тому твердження позивача, на думку суду, є не обґрунтованим.
Суд дослідив надані матеріали справи та встановив, що відповідно до довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Харківській області позивач на посаді начальника Слобідського відділу поліції отримував грошове забезпечення у квітні 2020 року у розмірі 22 507,94 грн., а після призначення на посаду начальника Сахновщинського відділу поліції грошове забезпечення у розмірі 23 579, 03 грн.
З наведеного вбачається, що у зв'язку із переміщенням грошове забезпечення не змінилося, а навіть збільшилося, значить не відбулося погіршення становища позивача.
Таким чином, суд робить висновок, що істотні умови праці, функціональні обов'язки полковника поліції ОСОБА_1 у зв'язку із переміщенням не змінилися, видання наказу про переміщення без згоди поліцейського передбачено пунктом 2 частини 1 статті 65 Закону № 580-УІІІ та відсутня будь-яка заборона про його видання у період перебування поліцейського на лікарняному.
Окрім того, як встановлено судом, позивач 08.05.2020 перебував на службі і в цей день звернувся за медичною допомогою, рапорт про перебування на лікарняному надійшов до ГУ НП в Харківській області тільки 12.05.2020.
Підсумовуючи наведене, суд вважає за необхідним вказати, що наказ ГУ НП в Харківській області від 08.05.2020 № 108 о/с видано на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Щодо посилання позивача на норми Закону України «Про державну службу», то це твердження не має правового підґрунтя, так як відповідно до пункту 17 частини 3 статті 3 Закону України «Про Державну службу» дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 16 грудня 2020 року
Суддя Зінченко А.В.