Справа № 500/2798/20
04 грудня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Живчик В. Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення, суд,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Тернопільській області від 03.09.2020 № 0006280503.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що на підставі наказу ГУ ДПС у Тернопільській області від 10 серпня 2020 року № 1038 (далі - наказ) працівники Головного управління ДПС у Тернопільській області провели фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 .
За результатами перевірки складено акт перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки , порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв №0197/19/00/0503/ НОМЕР_1 від 10.08.2020 року (далі - акт).
Згідно акта, під час перевірки ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , працівниками Головного управління ДПС у Тернопільській області, встановлено порушення ч.20 ст.15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року.
На підставі акта перевірки 03 вересня 2020 року ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення рішення №0006280503, яким на ФОП ОСОБА_1 , на підставі абз.6 ч.2 ст.17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17000 грн.
Вважає податкове повідомлення-рішення від 03 вересня 2020 року №0006280503 є незаконним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що станом на дату проведення перевірки, 10.08.2020р., у суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_1 була дійсна ліцензія на право роздрібної торгівлі пивом №1960312202000029 від 01.06.2020р. терміном дії: з 01.06.2020р. по 01.06.2021р.
Перед початком фактичної перевірки посадовими особами контролюючих органів була проведена контрольна розрахункова операція, за результатами якої ОСОБА_1 здійснено продаж двох пляшок сидру «Somersby» по ціні 33,00 грн. (копії фіскальних чеків додаються).
Відповідно ст.1 Закону №481, незаконний обіг спирту етилового, коньячного, плодового, зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, алкогольних напоїв і тютюнових виробів - імпорт, експорт, транспортування, зберігання, торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами з порушенням вимог законодавства, що регулює ці питання.
Згідно ч.2 ст.17 Закону №481, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
З врахуванням вищенаведеного, до ОСОБА_1 було винесено податкове повідомлення-рішення №0006280503 від 03.09.2020р.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановив наступні факти.
На підставі наказу ГУ ДПС у Тернопільській області від 10 серпня 2020 року № 1038 (далі - наказ) працівники Головного управління ДПС у Тернопільській області провели фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 .
За результатами перевірки складено акт перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки , порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв №0197/19/00/0503/ НОМЕР_1 від 10.08.2020 року (далі - акт).
Згідно акта, під час перевірки ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , працівниками Головного управління ДПС у Тернопільській області, встановлено порушення ч.20 ст.15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року.
На підставі акта перевірки 03 вересня 2020 року ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення рішення №0006280503, яким на ФОП ОСОБА_1 , на підставі абз.6 ч.2 ст.17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17000 грн.
відповідно до ст.80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів;
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;
письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування; неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3;
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.
Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України може бути проведена контрольна розрахункова операція.
Відповідно до інформації щодо ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), яка міститься у інформаційній системі «Податковий блок. Облік платників податків», а саме: розділ «Реєстраційні дані», відомо, що Позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець станом на 06.04.2016 року за кодами ВЕД _47.11 - Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основна); „47.25 - Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 року № 222-VIII (далі - Закон №222), ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
Правові та організаційні засади здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, порядок ліцензування такої діяльності визначає Закон України від 07.02.2002р. № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481).
Згідно пп.14.1.5 п. 14.1 ст.14 ПК України, алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до ст.1 Закону №481, пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об'ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203.
Отже, пиво відноситься до алкогольних напоїв, а відповідно до вищезазначеного, роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами господарювання за наявності у них ліцензій.
Таким чином, з 1 липня 2015 року ліцензуванню підлягає діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/чи роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.
З метою забезпечення належного контролю за обігом алкогольних напоїв, недопущення реалізації фальсифікованої продукції та враховуючи зміни, внесені до Закону №481, які набрали чинності з 01.07.2015р., щодо пива, реалізація якого дозволена у місцях торгівлі без обмеження торгівельної площі, пропонується на лицьовій стороні бланка ліцензії зазначати додатково вид алкогольної продукції у дужках - слово "пиво”.
Відповідно до розділу з "Терміни та визначення понять" ДСТУ 483666:2007 "Сидри. Загальні технічні умови", сидр - натуральний слабоалкогольний напій з об'ємною часткою етилового спирту від 1,2 % до 8,5 % (за об'ємом), який виробляють методом повного або часткового спиртового бродіння свіжих яблучних соків із подальшим можливим насиченням діоксидом вуглецю ендогенного або екзогенного походження, а сидровий матеріал - напівфабрикат, зброджений яблучний сік, що використовують для виробництва сидру.
Згідно частини першої статті 15 Закону №481 імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
Річна плата за ліцензії на право оптової торгівлі сидром та перрі (без додання спирту) встановлена у розмірі 780 гривень (абзац четвертий частина 6 статті 15 Закону №481).
Як вбачається з матеріалів справи працівниками Головного управління ДПС у Тернопільській області, встановлено порушення ч.20 ст.15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року, а саме роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Проте як вбачається з податкового-повідомлення рішення на позивача накладено фінансові санкції в розмірі 17000 грн. за порушення абз. 6, ч. 2, ст. 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 року, а саме як вказано в розрахунку штрафних (санкцій) за результатами фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 відповідно до акту перевірки від 10 серпня 2020 року № 0197/19/00/0503/ НОМЕР_1 за порушення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії, а тому відповідачем неправильно застосовано норми закону.
Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що податкове повідомлення-рішенням яке було винесене на підставі розрахунку штрафних (санкцій) за результатами фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 відповідно до акту перевірки від 10 серпня 2020 року № 0197/19/00/0503/ НОМЕР_1 слід скасувати поскільки на позивача накладено штрафні санкції за порушення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії без будь-яких доказів, таким чином суд приходить до висновку, що даний позов підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Тернопільській області від 03.09.2020 № 0006280503.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Тернопільській області (вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 43142763) в користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 08 грудня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43142763);
Головуючий суддя Шульгач М.П.