Ухвала від 10.12.2020 по справі 757/52817/20-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/52817/20-к

Примірник № ___

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України ОСОБА_3 , погоджене прокурором Офісу генерального прокурора ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Слідчий в судове засідання не з'явився, проте подав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12018170000000003 від 03.01.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 14 ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 191 КК України, -.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з 2009 року на території України функціонує група товариств « ОСОБА_5 » (далі - Біофарма), яка складається з: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (вказані суб'єкти господарювання зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 ).

Встановлено, що починаючи з 2015 року обсяги обов'язкового забезпечення потреб охорони здоров'я донорською кров'ю, її компонентами і препаратами, в тому числі з урахуванням необхідності створення їх відповідних резервів на випадок надзвичайних ситуацій зменшились (обсяги обов'язкового забезпечення населення України донорською кров'ю на 2018 рік по розчину «Альбуміну 10%» у порівнянні з 2017 роком зменшені у 2 рази, а загальні обсяги забезпечення потреб населення препаратами крові, затверджених КМУ, з 2016 по 2018 рр. зменшились на 25%).

Разом з тим, обсяги обов'язкового забезпечення потреб охорони здоров'я населення донорською кров'ю, її компонентами і препаратами, в тому числі з урахуванням необхідності створення їх відповідних резервів на випадок ситуацій, зазначених у ст. 19 Закону України «Про донорство крові», щорічно визначаються і затверджуються Кабінетом Міністрів України на підставі даних, що подаються центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, ІНФОРМАЦІЯ_5 , іншими державними органами, до сфери управління яких належать заклади охорони здоров'я.

Крім цього, група товариств «Біофарма» є монополістом в сфері виготовлення препаратів з компонентів донорської крові та здійснює експорт препаратів з компонентів крові за кордон (Таджикистан, Швейцарія, Білорусія, Великобританія, Індія, Казахстан, Грузія, Монголія, Азербайджан, Вірменія, Камбоджа, Уганда), за результатами продажу яких, отримує валютну виручку та відшкодовує ПДВ з державного бюджету України.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про донорство крові» та п. 2 Постанови КМУ від 14.09.1998 № 1427, якою затверджено «Порядок реалізації за межі України компонентів донорської крові і препаратів, виготовлених з донорської крові та її компонентів, а також вивезення з України донорської крові та її компонентів», обсяги обов'язкового задоволення потреб охорони здоров'я населення України донорською кров'ю, її компонентами і препаратами з них, у тому числі з урахуванням потреб у створенні їх відповідних резервів на випадок виникнення ситуацій, зазначених у частині першій статті 19 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», щорічно затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням МОЗ. Відповідні пропозиції подаються МОЗ в установленому порядку Кабінетові Міністрів України до 15 березня кожного року. Для їх розроблення інші центральні органи виконавчої влади, які мають у сфері свого управління заклади охорони здоров'я, та МНС до 15 лютого інформують МОЗ про потреби закладів охорони здоров'я у компонентах донорської крові і препаратах з них для надання невідкладної та гарантованої медичної допомоги населенню, а також про стан їх задоволення. Як передбачено п. 3 вказаної Постанови компоненти донорської крові і препарати, виготовлені з донорської крові та її компонентів, можуть реалізовуватися за межами України спеціалізованими установами і закладами переливання крові, відповідними підрозділами закладів охорони здоров'я, зазначеними у частині першій статті 15 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», а препарати, виготовлені з донорської крові та її компонентів, також і суб'єктами підприємницької діяльності. Така реалізація І здійснюється лише за наявності відповідної ліцензії, виданої МОЗ, за умови надання суб'єкту господарювання Кабінетом Міністрів України спеціального дозволу. Спеціальний дозвіл на реалізацію за межами України компонентів І донорської крові і препаратів, виготовлених з донорської крові та її компонентів, надається безстроково суб'єкту господарювання Кабінетом Міністрів України за обґрунтованим поданням МОЗ, який визначає перелік такої реалізації.

При цьому, за період 2015-2018 років виключно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » отримувало дозвіл Кабінету Міністрів України на експорт препаратів, виготовлених з донорської крові та її компонентів. Проте, встановлено, що фактичний експорт групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_1 » перевищує обсяги, встановлені відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України.

Водночас, з 2016 року крім ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » експорт препаратів, виготовлених з донорської крові та її компонентів здійснювали інші суб'єкти підприємницької діяльності, а саме: ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), які в свою чергу не мали спеціального дозволу на реалізацію за межами України компонентів донорської крові і препаратів, виготовлених з донорської крові та її компонентів та у подальшому здійснювали протиправне відшкодування ПДВ з державного бюджету України.

Встановлено, що протягом 2016-2019 років Кабінетом Міністрів України було надано дозвіл на експорт ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) ряду препаратів з компонентів донорської крові.

Органом досудового розслідування прийнято рішення про залучення спеціаліста для проведення експертного економічного дослідження діяльності вказаних вище підприємств. В подальшому, до ГСУ НП України надійшло клопотання експерта про надання додаткових матеріалів необхідних для виконання дослідження, зокрема надати додаткові матеріали за період з 2016-2019 роки по підприємствам: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Зважаючи на викладені обставини вчинення розслідуваного злочину, пов'язаного із зловживанням службовими особами своїм службовим становищем, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення осіб, які фактично причетні до його вчинення, враховуючи специфіку та методику документування і доказування вказаної категорії злочинів, у сторони обвинувачення є необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), де можуть знаходитись документи, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні.

Іншим способом здобути необхідні документи та відомості, що мають доказове значення у вказаному кримінальному провадженні, крім отримання тимчасового доступу до документів, з можливістю їх вилучення, неможливо без проведення тимчасового доступу до документів.

Як вбачається із змісту ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя дослідивши клопотання та долучені до нього документи дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до інформації, яка знаходиться у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з можливістю її копіювання та вилучення цих копій (у паперовому та електронному вигляді).

Керуючись ст. ст. 108, 159-164, 166, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати старшому слідчому слідчої групи ГСУ НП України ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи ГСУ НП України ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , прокурорам групи прокурорів, які здійснюють досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12018170000000003, дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з можливістю вилучення завірених копій (у паперовому та електронному вигляді), а саме:

1. Статут, витяг/виписку з Єдиного державного реєстру;

2. Ліцензії та дозволи за видами діяльності;

3. Наказ про облікову політику;

4. Інформацію щодо переліку препаратів, що містять у своєму складі компоненти крові (накази, довідки тощо);

5. Первинні документи (накладні, митні декларації, акти тощо) за період часу з 01.01.2016 по 31.12.2019, які підтверджують:

- отримання імпортованої плазми крові та донорської крові;

- виробництво препаратів, що містять у своєму складі компоненти крові;

- реалізацію препаратів, що містять у своєму складі компоненти крові.

6. Регістри та реєстри бухгалтерського обліку (синтетичні та аналітичні) за період часу з 01.01.2016 по 31.12.2019 у яких обліковуються:

- залишки, отримання та використання імпортованої плазми крові та донорської крові (у розрізі кількості, об'єму та вартості, окремо за найменуванням);

- виробництво препаратів, що містять у своєму складі компоненти крові (за найменуванням та контрагентам - замовникам);

7. Регістри бухгалтерського обліку у вигляді «Оборотно-сальдових відомостей» загальна за рік; по контрагентам замовникам та постачальникам за кожен рік окремо у розрізі контрагентів та договорів за період часу з 01.01.2016 по 31.12.2019;

8. Статистичну звітність «Звіт про виробництво промислової продукції за видами» форма 1-П (місячна), «Звіт про експорт (імпорт) послуг» форма 9-ЗЕЗ (квартальна); «Звіт про ціни виробників промислової продукції» форма 1-ціни (пром) (місячна) за період часу з 01.01.2016 по 31.12.2019.

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена у двох примірниках.

Примірник № 1 знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/52817/20-к.

Примірник № 2 наданий слідчому ОСОБА_3

Слідчий суддя ОСОБА_1