Справа № 523/18747/20
Номер провадження 3/523/8821/20
07 грудня 2020 року
Суддя Суворовського районного суду міста Одеси Шурупов В.В., отримавши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП, -
Відповідно до наданих на розгляд суду матеріалів, ОСОБА_1 інкримінується те, що він 22.11.2020 року об 11:15 годині, керував автомобілем марки «ВАЗ 21091», номерний знак НОМЕР_1 , на Об'їзній дорозі 15 в с.Корсунці Лиманського району Одеської області, щодо якого встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом.
Вивчивши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , суддя вважає, що вказані матеріали не можуть бути розглянуті судом в теперішній час, у зв'язку з їх неналежним оформленням, а справа підлягає поверненню до УПП в Одеській області для її приведення у відповідність з діючим законодавством, за наступними підставами.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлюється, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановленим законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Положення статті 245 КУпАП визначають, що завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст.278 означеного Кодексу, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
З огляду на ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП (ч.2 ст.251 цього Кодексу).
Як встановлено ст.256 зазначеного Кодексу, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Проте, перевіряючи надані на розгляд суду матеріали справи суддею встановлено, що матеріали справи оформлені всупереч ст.251 КУпАП та п.15 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», оскільки взагалі не містять об'єктивних доказів винності ОСОБА_1 в інкримінованому йому діянні, зокрема, не встановлено очевидців й до протоколу не додано пояснення свідків, що у свою чергу свідчить про недотримання працівниками УПП означених положень цього Кодексу та Інструкції, що не може бути підставою для притягнення вказаної особи до адміністративної відповідальності в теперішній час.
Разом із тим, додана до означеного протоколу про адміністративне правопорушення копія постанови начальника Врадіївського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Іванова В.М. від 24.01.2019 року належним чином не завірена, що з урахуванням сумнівного джерела її отримання позбавляє в теперішній час можливості надати зазначеній постанові належну оцінку та викладеним в ній обставинам у розумінні положень ст.251 КУпАП.
Також необхідно зауважити на тому, що надані до суду матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.126 КУпАП, працівниками поліції взагалі не пронумеровані та не містять відповідного опису, що ускладнює вивчення цієї справи та суперечить вимогам п.7 розділу VІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої Наказом МВС України №1376 від 05.11.2015 року, зареєстрованого в МЮ України за №1496/27941 від 01.12.2015 року.
Перелічені вище недоліки, суддя відносить до суттєвих порушень діючого законодавства та нормативних актів з порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, що свідчать про неповноту досудового провадження та передчасність висновку працівників поліції щодо обґрунтованості притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП, що унеможливлює за таких обставин розгляд справи відносно вказаної особи та внаслідок чого матеріали цієї справи підлягають поверненню до УПП в Одеській області, для належного оформлення й приведення у відповідність до існуючих вимог діючого законодавства.
Керуючись ст.ст.7, 126, 245, 251, 256, 278, 283, 289 КУпАП, суддя -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.126 КУпАП, - повернути до Управління патрульної поліції в Одеській області для належного оформлення й приведення у відповідність до існуючих вимог діючого законодавства, в ході чого підлягають усуненню недоліки, викладені в мотивувальній частині цієї постанови.
Копію постанови направити для виконання до УПП в Одеській області, для відома ОСОБА_1 .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження до Одеського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Суддя: В.В.Шурупов