Справа № 496/4303/20
Провадження № 3/496/2506/20
14 грудня 2020 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Горяєв І.М., розглянувши матеріали, що надійшли від 2 взводу 2 роти 2 батальйону Полку Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП,-
19 жовтня 2020 року до Біляївського районного суду Одеської області від 2 взводу 2 роти 2 батальйону Полку Управління патрульної поліції в Одеській області, надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 295981 від 10.10.2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
19.10.2020 року, згідно автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративну справу № 495/4303/20, передано судді Біляївського районного суду Одеської області Галич О.П.
Судові засідання по вказаній справі були призначені на 10.11.2020 року та 27.11.2020 року о 10.00 годин.
Згідно розпорядження керівника апарату Біляївського районного суду Одеської області №101 від 02.12.2020 року було призначено повторний атоматизований розподіл судових справ, у зв'язку з перебуванням судді Галич О.П. у щорічній відпустці більше 14 днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановленні КУпАП.
Тому, вказаний адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 було розподіллено для розгляду судді Горяєву І.М., згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.12.2020 року.
У зв'язку з необхідністю виклику ОСОБА_1 у судове засідання з метою усунення наявних протирічь щодо його притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП протягом року, розгляд справи було призначено на 14.12.2020 року на 12.30 годин та був здійснений виклик ОСОБА_1 шляхом розміщення оголошення щодо його виклику до судового засіданні на офіційному сайті Біляївського районного суду Одеської області, однак до судового засідання останній не з'явився.
Відповідно до протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 295981 від 10.10.2020 року, ОСОБА_1 10 жовтня 2020 року, о 14.25 годин, в Одеській області, Біляївський район, автодорога М-05, Київ-Одеса 452 км, керуючи транспортним засобом «AVIA D90 SL», номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом «BLYSS», державний номер НОМЕР_2 , який не пройшов обов'язковий технічний контроль під час вияснення обставин виявилось, що водій вже притягувався до відповідальності за ст.121 ч.1 КУпАП протягом року, а саме 05.07.2020 року, тому подія вбачає повторність.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення до Управління патрульної поліції в Одеській області, виходячи з наступного.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Диспозиція ч. 4 ст. 121 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою-третьою стаття 121 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження вчинення правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП, до протоколу про адміністративне правопорушення додано довідку старшого ІАП з ОД ВАП УПП в Одеській області Сидоренко О. про те, що ОСОБА_1 на протязі року за ч. 1 ст. 121 КУпАП притягувався до адміністративної відповідальності, згідно постанови АР №893256 від 05.07.2020 року, штраф 340 грн.
Однак, відповідно до вимог п. 3 Розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року, повторність правопорушення визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили.
Отже, відсутність постанови про накладання адміністративного стягнення, не дозволяє в свою чергу встановити в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази того, що останній вчинив адміністративне правопорушення та піддавався протягом року адміністративному стягненню передбаченому за ч. 1-3 ст. 121 КУпАП.
З огляду на те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначений вище недолік не може бути усунутий в суді, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законного й обґрунтованого судового рішення, тому суд вважає за необхідне направити дану справу до Управління патрульної поліції в Одеській області для оформлення належним чином.
За змістом ст. 278 КУпАП повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП - повернути для належного оформлення до 2 взводу 2 роти 2 батальйонуУправління патрульної поліції в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Горяєв І.М.
Строк пред'явлення постанови до виконання
згідно Закону України "Про виконавче провадження"
Постанова набрала законної сили
"___" ____________ 2020 року