Справа № 738/1582/20
№ провадження 3/738/406/2020
11 грудня 2020 року м. Мена
Менський pайонний суд Чеpнiгiвської областi в складі:
судді - Волошиної Н.В.,
з участю секретаря судового засідання - Бреус Н. В.
особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
pозглянувши матеpiали пpо пpитягнення до адмiнiстpативної вiдповiдальностi: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Ушня Менського району Чернігівської області, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1 , незаміжньої, директора ПП «Мена», ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за ст.44-3 Кодексу Укpаїни пpо адмiнiстpативнi пpавопоpушення,
В С Т А H О В И В:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 5 від 21 листопада 2020 року, 21 листопада 2020 року під час проведення санітарно-епідеміологічного обстеження ринку ПП «Мена», розташованого по вул. Шевченка, 1 в м. Мена, було виявлено допущення його директором ОСОБА_1 порушень пунктів 1, 2, 8 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України 06 червня 2020 року за №34, а саме на ринку при проведенні вимірювання температури тіла контактним методом не забезпечено умови для проведення дезінфекції виробу, яким здійснюється термометрія (ємність для проведення дезінфекції відсутня); на вході до ринку відсутні інформаційні матеріали щодо профілактики коронавірусної хвороби COVID-19 та повідомлення з проханням до відвідувачів залишатися вдома (утримуватися від відвідування ринку) при наявності ознак респіраторних захворювань; не забезпечено централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок, в окремі контейнери (урни з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами (в усіх урнах індивідуальні засоби захисту (використані) зберігаються разом із твердим побутовим сміттям, поліетиленові пакети відсутні, частина урн без кришок)), за що передбачена відповідальність ст.44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнала частково, не заперечувала, що при вході до ринку відсутні інформаційні матеріали щодо профілактики коронавірусної хвороби COVID-19, оскільки їх постійно зривають, проте такі матеріали розміщені на території ринку, урни з кришками для використаних засобів індивідуального захисту наявні на території ринку, проте кришки на час проведення перевірки дійсно були відсутні, оскільки прибиральниця не встигла їх одягнути після прибирання, на ринку не застосовуються контактні прилади для вимірювання температури тіла, у користуванні є безконтактний прилад для вимірювання температури тіла, не заперечувала, що є запасний контактний прилад, який перед застосуванням дезінфікується, оскільки прилад є електронним, його не можливо помістити в ємність для проведення дезінфекції з рідиною, також зазначила, що майже щотижня Менським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області на ринку проводиться перевірка щодо дотримання виконання вимог організації протиепідемічних заходів, під час якої жодного разу не було встановлено будь-яких порушень та зауважень.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
Статтею 44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Зазначена норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, які і є відповідними правилами, відповідальність за які передбачена ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», із змінами внесеними постановою КМУ №956 від 13 жовтня 2020 року, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відповідно до ст.29 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» з 01 серпня до 31 грудня 2020 року на території України, в тому числі і на території Чернігівської області, продовжено дію карантину, встановленими постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» головним державним санітарним лікарем України розробляються та затверджуються протиепідемічні заходи, які визначають особливості провадження діяльності суб'єктами господарювання на період карантину.
Тимчасовими рекомендаціями щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 06.06.2020 №34 визначено, що вказані рекомендації розроблені з метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) під час торгівлі на ринках та повинні враховуватися суб'єктами господарювання з метою запобігання ускладненню епідемічної ситуації.
Відповідно до пункту 1 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) при проведенні вимірювання температури тіла контактним методом, забезпечується обов'язкова дезінфекція виробу, яким здійснюється термометрія, після кожного його використання згідно з інструкцією виробника дезінфекційного засобу.
На кожному вході до ринку необхідно розмістити інформаційні матеріали щодо профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19) та повідомлення з проханням до відвідувачів залишатися вдома (утримуватись від відвідування ринків) при наявності ознак респіраторних захворювань (пункт 2 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)).
Адміністрацією ринку забезпечується контроль за дотримання вимог щодо профілактичних заходів протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та оперативне усунення порушень. Адміністрація ринку повинна забезпечити централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери/ урни з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами з подальшою їх утилізацією (пункти 8 та 9 Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)).
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адмiнiстpативного пpавопоpушення, пеpедбаченого ст. 44-3 КУпАП, окрім її особистих пояснень наданих в судовому засіданні, підтверджується відомостями, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення №5 від 21 листопада 2020 року, який є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій особою, і є одним з джерел доказів відповідно до положень ст.251 КУпАП, актом санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта ПП «Мена» від 21 листопада 2020 року, відеозаписом, який міститься на DVD-R диску, який був переглянутий під час судового засідання та з якого вбачається, що дійсно при вході до ринку відсутні інформаційні матеріали щодо профілактики коронавірусної хвороби COVID-19, а на урнах для збору використаних засобів індивідуального захисту відсутні кришки.
Статтею 9 КУпАП дане чітке поняття адміністративного правопорушення, яке визначається як протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, зокрема те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, майновий стан, ту обставину, що діяння вчинене нею хоча і містило в собі ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП, однак, враховуючи конкретні обставини його вчинення воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення, зокрема, її дії суб'єктивно не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, і така шкода фактично не була заподіяна, на даний час порушення, які зазначені в акті обстеження та протоколі про адміністративне правопорушення, усунуті, що підтверджується наданими ОСОБА_1 в судовому засіданні доказами, а тому суд вважає можливим на підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Керуючись статтями 22, 44-3, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
П О С Т А H О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, на підставі ст.22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП за малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Н.В. Волошина