Справа № 855/135/20
15 грудня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н. П.
Суддів: Кобаля М.І., Костюк Л.О.
За участю секретаря: Кондрат Л.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, залишення без розгляду скарг,-
Кандидат у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 08 грудня 2020 року №554 "Про окремі питання діяльності Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області";
- залишити без розгляду скарги, подані заступником голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_20 та членами Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_13 ОСОБА_2 , ОСОБА_14, ОСОБА_15., ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_3 , а також Київською обласною організацією Політичної партії " Наш край", які надійшли до Центральної виборчої комісії 08.12.2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова була прийнята відповідачем всупереч вимог виборчого законодавства, не відповідає принципам об'єктивності, законності та обґрунтованості.
Як зазначає позивач, Центральною виборчою комісією не забезпечено права суб'єкта оскарження бути присутнім на засіданні Комісії, що суперечить вимогам ч. 2 ст. 70 ВК України. Крім того, відповідачем порушено вимоги ч. 1, ч. 3 ст. 65, п. 1, п. 2 ч. 2, ч. 3 ст. 72, ВК України, оскільки скарга заступника голови та членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії, на підставі якою відповідачем було прийнято оскаржувану постанову, як ввважає позивач, подана неналежним суб'єктом звернення та підлягає залишенню без розгляду.
Також позивач зазначає, що Центральною виборчою комісією всупереч вимогам ч. 1 с. 66, п. 3 ч. 2 ст. 72, ч. 3 ст. 72 ВК України, розглянуто звернення заступника голови та членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії після спливу строків, встановлених ВК України.
Окрім того, на думку позивача, особи, які виготовляли оскаржувану постанову, допустили службове підроблення.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2020 року відкрито провадження у справі та, враховуючи особливості строку розгляду вказаної категорії справ, призначено до розгляду в судовому засіданні на 15 грудня 2020 року о 11 годин 00 хвилин.
14 грудня 2020 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду від Центральної виборчої комісії надійшов відзив на адміністративний позов та пакет документів, який стосується оскаржуваної постанови. У зазначеному відзиві відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі, оскільки позивачем не наведено належних доводів та доказів щодо порушення його прав, що є підставою для прийняття судом рішення про відмову у задоволенні позову.
Також відповідачем зазначено, що процедуру та строки подання і розгляду скарг, а також вимоги до їх форми і зміст внормовано розділом XI Кодексу та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192.
Окрім того, відповідач наголошує, що оскаржуване рішення прийнято Центральною виборчою комісією не на підставі скарги заступника голови та членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії, а у зв'язку з викладеними у зверненні обставинами, що не суперечить нормам чинного законодавства.
В судове засідання 15 грудня 2020 року позивач не з'явився, хоча був повідомлений про дату, час та місце судового засідання належним чином. Будь-яких клопотань та заперечень від позивача до Шостого апеляційного адміністративного суду також не надходило, а тому відповідно до частин 2, 3 статті 268 КАС України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі позивача.
Представник Центральної виборчої комісії в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити, подав до суду заперечення у письмові формі та пакет відповідних документів.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку встановленим у справі обставинам, колегія суддів вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Заслухавши доповідь головуючого судді, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши доводи позовної заяви та матеріали справи, колегія суддів зазначає на наступне.
Постановою Верховної Ради України "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" від 15 липня 2020 року № 795-IX призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії №160 від 08.08.2020 року "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно додатків 1 -24.
Гостомельською селищною територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області прийнято постанову від 23.09.2020 року №29 "Про реєстрацію кандидатів у депутати селищної ради Гостомельської об'єднаної територіальної громади", якою постановлено зареєструвати кандидатів у депутати Гостомельської селищної ради, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Київської обласної організації Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА-ЗА ЖИТТЯ».
25 жовтня 2020 року відбулися перші місцеві вибори, зокрема, з виборів депутатів Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області.
Дільничними виборчими комісіями №321309, 320222, 320602, 320603, 320604, 321310, 321311, 332312, 321313, 321314 був проведений підрахунок голосів виборців з виборів депутатів відповідно до ст. 250 ВК України та відповідно до ст. 251 ВК України складено протоколи про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області та транспортовано до Гостомельської СТВК Бучанського району Київської області.
За наслідками голосування з виборів депутатів Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області 08.11.2020 року о 19 год. 23 хв. Гостомельською селищною територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області складено протокол про результати виборів депутатів Гостомельської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.
15 листопада 2020 року Київський окружний адміністративний суд рішенням у справі №320/11644/20, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2020 року, відмовлено Київській обласній організації політичної партії «За майбутнє» та Київській обласній організації політичної партії «Громадська позиція» у задоволенні адміністративного позову про зобов'язання Гостомельської селишної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №№ 321309, 320222, 320602, 320603, 320604, 321310, 321311, 332312, 321313, 321314.
Також, 15 листопада 2020 року рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/11645/20, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2020 року, задоволено адміністративний позов Київської обласної організації Політичної партії «Наш Край» в повному обсязі.
Визнано протиправним та скасовано рішення від 08.11.2020, оформлене протоколом Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області про результати виборів депутатів Гостомельської селищної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.
Зобов'язано Гостомельську селищну територіальну виборчу комісію Бучанського району Київської області здійснити повторний підрахунок голосів з виборів депутатів Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, що відбулись 25 жовтня 2020 року.
У зв'язку з тим, що станом на 08 грудня 2020 року зазначене рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/11645/20 Гостомельською селищною територіальною виборчою комісією не виконано, повторний підрахунок голосів виборців було здійснено лише на восьми виборчих дільницях з десяти, до Центральної виборчої комісії надійшло колективне звернення, підписане заступником голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_20 та членами цієї виборчої комісії ОСОБА_4 , ОСОБА_2, ОСОБА_14, ОСОБА_15., ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_3 , в якому йдеться про ситуацію, що склалася у Гостомельській селищній територіальній виборчій комісії стосовно виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20.
08 грудня 2020 року Центральна виборча комісія прийняла Постанову № 554 «Про окремі питання діяльності Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області», якою постановила:
1. Визнати бездіяльність Бучанської районної територіальної виборчої комісії Київської області стосовно нерозгляду звернення членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області щодо дострокового припинення повноважень голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_5 та її членів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , поданого 2 грудня 2020 року.
2. Встановити факт одноразового грубого порушенням головою Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_5 та її членами ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 законодавства України про місцеві вибори.
3. Достроково припинити повноваження членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 у зв'язку з одноразовим грубим порушенням ними законодавства України про місцеві вибори.
4. Зобов'язати Бучанську районну виборчу комісію Київської області не пізніше 9 грудня 2020 року:
повідомити Київську обласну організацію Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", за поданням якої голову Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_5 включено до складу цієї виборчої комісії, про виявлення підстав для дострокового припинення його повноважень та про можливість не пізніше 20 години 10 грудня 2020 року внесення до Бучанської районної територіальної виборчої комісії Київської області подання про його заміну;
повідомити місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, про можливість подання не пізніше 20 години 10 грудня 2020 року до Бучанської районної територіальної виборчої комісії Київської області нових кандидатур для включення до складу цієї територіальної виборчої комісії.
5. Зобов'язати Гостомельську селищну територіальну виборчу комісію Бучанського району Київської області невідкладно привести свою діяльність у відповідність із вимогами виборчого законодавства України, з урахуванням рішень судів, що набрали законної сили.
6. Звернути увагу членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області на необхідність неухильного дотримання вимог Виборчого кодексу України під час виконання їх повноважень.
7. Звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у цій постанові обставин та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування, для чого передати їй копії відповідних документів та матеріалів.
8. Копію цієї постанови надіслати Бучанській районній територіальній виборчій комісії Київської області та Гостомельській селищній територіальній виборчій комісії Бучанського району Київської області.
9. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Вважаючи, протиправною постанову Центральної виборчої комісії від 08 грудня 2020 року №554 "Про окремі питання діяльності Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області", позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам колегія суддів зазначає наступне.
Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені ст.273 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною 4 ст. 273 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодексом України від 19 грудня 2019 року № 396-IX.
Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, Законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст.2 Виборчого кодексу України).
За приписами ч. 1 ст. 1 Виборчого кодексу України вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 3 Виборчого кодексу України відповідно до Конституції України в Україні проводяться такі типи виборів: місцеві вибори: а) вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; б) вибори депутатів сільської, селищної, міської ради; в) вибори сільського, селищного, міського голови; г) вибори депутатів районної ради; ґ) вибори депутатів обласної ради; д) вибори депутатів районної у місті ради (у містах, де утворені районні у місті ради).
Відповідно до статті 6 Виборчого кодексу України, виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні. Основні виборчі права громадян України включають: 1) право вільно обирати (право голосу на виборах); 2) право бути обраним. Громадяни України мають також інші права на участь у виборчому процесі, пов'язані з їхніми основними виборчими правами. Виборчі права громадян України здійснюються в обсязі і порядку, передбачених виборчим законодавством.
Приписами ч. 1 ст. 20 Виборчого кодексу України передбачено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Частина 1 ст. 22 Виборчого кодексу України містить перелік суб'єктів виборчого процесу відповідних виборів: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 64 Виборчого кодексу України унормовано, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Разом з тим, статтею 195 цього ж Кодексу визначені строки призначення місцевих виборів та оголошення виборчого процесу, частиною першою якої передбачено, що чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев'яносто днів до дня виборів, позачергові місцеві вибори - не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів.
Виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.
Згідно частиною 5 ст.19 Виборчого кодексу України, перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
На підставі вище зазначеного, колегія суддів зазначає, що під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів.
Таким чином, підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів є одним із етапів виборчого процесу місцевих виборів у 2020 році.
Як убачається із матеріалів справи, відповідно до посвідчення № 227, виданого Гостомельською селищною територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області, ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області, включений до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Київської області організації Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", а тому є суб'єктом виборчого процесу та має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність Центральної виборчої комісії.
Згідно зі ст. 71 Конституції України, вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
Законом України «Про Центральну виборчу комісію» відповідно до Конституції України визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.
Згідно з частинами 1, 4 статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).
Скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії у порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Відповідно до статті 15 ВК України заяви та скарги, подані до Комісії, розглядаються у порядку, встановленому цим та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії.
Заяви, що подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня подання. Днем подання заяви вважається день її фактичного отримання Комісією.
Заяви та інші звернення, що не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму або подані не під час такого процесу, розглядаються Комісією на загальних підставах, встановлених Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України.
Скарги, що стосуються виборів чи референдуму, розглядаються Комісією у порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Якщо розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до повноважень Комісії, за рішенням Комісії така скарга залишається без розгляду по суті.
Скарги, що не стосуються виборів чи референдуму, розглядаються Комісією на загальних підставах, встановлених Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України.
Заява, подана до Комісії, за дорученням Голови Комісії або одного із його заступників попередньо розглядається членом Комісії, а якщо вона не стосується реалізації повноважень Комісії - керівником Секретаріату Комісії.
За підсумком попереднього розгляду заяви член Комісії може рекомендувати Комісії розглянути її на засіданні Комісії та прийняти рішення з приводу такої заяви.
Якщо заява не вимагає прийняття рішення Комісії, член Комісії за дорученням Голови Комісії або одного з його заступників може надати відповідь заявнику від свого імені.
Як убачається з матеріалів справи, до Центральної виборчої комісії 8 грудня 2020 року надійшло колективне звернення, підписане заступником голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_20 та членами цієї виборчої комісії ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_14, ОСОБА_15., ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 в якому йдеться про ситуацію, що склалася у Гостомельській селищній територіальній виборчій комісії стосовно виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20.
У зверненні вказано, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2020 року у справі № 320/11645/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2020 року, зокрема, зобов'язано Гостомельську селищну територіальну виборчу комісію здійснити повторний підрахунок голосів з виборів депутатів Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, що відбулись 25 жовтня 2020 року.
Станом на 08 грудня 2020 року зазначене рішення Київського окружного адміністративного суду Гостомельською селищною територіальною виборчою комісією не виконано. Повторний підрахунок голосів виборців було здійснено лише на восьми виборчих дільницях з десяти, після чого робота припинилась внаслідок протидії частини членів цієї виборчої комісії - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які "свідомо саботують засідання комісії, не з'являються на засідання багато разів та зривають виконання рішення суду".
Також у зверненні зазначено, що заступник голови та члени Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії зверталися до Бучанської районної територіальної виборчої комісії Київської області (далі - Бучанська районна виборча комісія) щодо дострокового припинення повноважень голови та членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у зв'язку з безпідставною відсутністю на двох засіданнях комісії. Однак Бучанською районною територіальною виборчою комісією рішення із зазначеного питання прийнято не було.
У зв'язку з викладеним, заявники вказають, що "внаслідок деструктивних протиправних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 не виконується рішення суду та не проводиться повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях № 321310 та № 321311, а роботу Гостомельської СТВК фактично паралізовано".
Окрім того, на підтвердження зазначеного до звернення додано копії актів, якими зафіксовано відсутність указаних членів виборчої комісії на засіданнях 30 листопада, 1, 2, 4 та 7 грудня 2020 року, а також звернення до Бучанської районної територіальної виборчої комісії від 02 грудня 2020 року щодо виключення зі складу Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії окремих її членів, що не з'являються на її засідання.
Також, до Центральної виборчої комісії 08 грудня 2020 року надійшло звернення Київської обласної організації Політичної партії "НАШ КРАЙ", у якому повідомляється, що голова Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії та її члени ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 систематично не з'являються на засідання територіальної виборчої комісії, а коли приходять - свідомо не голосують за виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20. Таким чином, указане рішення суду цією виборчою комісією не виконується.
З метою отримання інформації щодо розгляду звернення членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії стосовно дострокового припинення повноважень її членів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , та ОСОБА_12 до Бучанської районної територіальної виборчої комісії 08 грудня 2020 року заступником Голови Центральної виборчої комісії було надіслано відповідний запит.
У відповідь до Комісії надійшло пояснення за підписом голови Бучанської районної територіальної виборчої комісії, в якому йдеться про те, що до цієї виборчої комісії надходило вказане звернення, яке розглядалося на засіданні 04 грудня 2020 року. Також Бучанською районною територіальною виборчою комісією того самого дня прийнято постанову № 92, якою звернуто увагу Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії на необхідності неухильного дотримання Конституції України, Виборчого кодексу України та Законів України, а також зобов'язано невідкладно виконати рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20.
Рішення за результатом розгляду звернення членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії стосовно дострокового припинення повноважень окремих її членів Бучанською районною територіальною виборчою комісією Комісії не надано.
Водночас, Бучанською районною територіальною виборчою комісією надіслано до Комісії копії поданих до неї 02 грудня 2020 року звернення щодо виключення зі складу Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії окремих її членів, що не з'являються на засідання, та документів, зокрема актів, якими зафіксовано відсутність членів цієї виборчої комісії ОСОБА_5 , ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 на засіданні 30 листопада та 01 грудня 2020 року.
У відповідності до частиною 1 статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому цим Законом порядку.
Згідно з частин 2, 3 вказаної статті Закону, Комісія за результатами узагальнення практики застосування законодавства України про вибори і референдуми та практики проведення виборів і референдумів в Україні, а також у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно:
1) надання роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми;
2) організації підготовки та проведення виборів і референдумів;
3) організації роботи виборчих комісій та комісій з референдумів;
4) підготовки пропозицій щодо вдосконалення законодавства України про вибори і референдуми;
5) інших питань, віднесених до повноважень Комісії.
У разі необхідності з метою забезпечення дотримання законного перебігу виборчого процесу чи процесу референдуму, захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян Комісія може з власної ініціативи розглянути питання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів нижчого рівня та за результатами розгляду:
1) визнати рішення виборчої комісії або комісії з референдуму чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори або референдуми, порушують виборчі права громадян, права на участь у референдумі, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу або процесу референдуму;
2) скасувати рішення виборчої комісії або комісії з референдуму;
3) прийняти рішення по суті питання;
4) зобов'язати виборчу комісію, комісію нижчого рівня повторно розглянути питання, що стало предметом розгляду Комісії;
5) зобов'язати виборчу комісію, комісію з референдуму здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів або референдумів;
6) зобов'язати виборчу комісію, комісію з референдуму утриматися від вчинення певних дій;
7) зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів або референдумів, дії, які випливають із факту скасування рішення, визнання дій або бездіяльності протиправними;
8) поновити в інший спосіб порушені виборчі права громадян, права на участь у референдумі, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу, процесу референдуму.
Стаття 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачає, що Комісія: 1) забезпечує реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах; 2) забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму; 3) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми; 4) забезпечує однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України; 5) здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій та комісій з референдумів, приймає обов'язкові для використання в роботі виборчих комісій та комісій з референдумів роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми; 6) готує пропозиції щодо вдосконалення законів з питань проведення виборів та референдумів; 7-1) встановлює систему територіальної організації загальнодержавних виборів шляхом утворення територіальних виборчих округів та виборчих дільниць з особливостями, визначеними відповідним законом про вибори; 8) є розпорядником Державного реєстру виборців, забезпечує його ведення та функціонування відповідно до закону; 9) здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб'єктами виборчого процесу та процесу референдуму вимог законодавства про вибори і референдуми; 10) забезпечує на виборах і референдумах акредитацію офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій відповідно до закону, видає їм посвідчення; 11) здійснює заходи щодо підвищення правової культури учасників виборчого процесу та референдумів, в тому числі щодо навчання членів виборчих комісій з відповідних виборів та референдумів; 12) публікує інформацію про підготовку та проведення виборів і референдумів в Україні, матеріали про свою діяльність, а також інші матеріали, що стосуються виборчого та референдумного процесів; 12-1) витребовує та безоплатно одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування інформацію, у тому числі персональні дані, необхідну для здійснення повноважень Комісії. Суб'єкти, яким адресовано зазначений запит, зобов'язані невідкладно, але не більше ніж протягом двох днів від дня його надходження, надати відповідну інформацію, якщо інший строк не встановлено у запиті; 12-2) приймає рішення про впровадження інноваційних технологій, технічних та програмних засобів під час проведення виборів та референдумів у порядку, визначеному законом; 12-3) приймає рішення про проведення експериментів та пілотних проектів під час організації підготовки і проведення виборів та референдумів, зокрема, при підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування на виборчих дільницях, з використанням інноваційних технологій, технічних і програмних засобів у порядку, визначеному законом; 12-4) залучає кошти у порядку, передбаченому міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, проектами міжнародної технічної допомоги, а також програмами допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, визначає порядок їх використання; 12-5) для забезпечення здійснення своєї діяльності утворює установи як юридичні особи публічного права; 13) здійснює інші повноваження, передбачені законами України.
Також статтею 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, а саме Комісія: 1) здійснює контроль за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; 2) здійснює контроль за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечує його однакове застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; 3) здійснює контроль за дотриманням законодавства України в частині прийняття у встановлені законом строки рішень з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; 4) призначає повторні і проміжні вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у разі, якщо у встановлений законом строк виборча комісія Автономної Республіки Крим не прийме рішення про призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 6) утворює територіальні виборчі комісії з місцевих виборів у строки, визначені Виборчим кодексом України, здійснює контроль за утворенням інших територіальних виборчих комісій з місцевих виборів; 7) встановлює форми виборчих документів, затверджує зразки виборчих скриньок для голосування, печаток виборчих комісій, визначає порядок зберігання та передачі виборчих документів до відповідних державних архівних установ; 9) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.
Отже, відповідно до частини 2 статті 1, пункту 3 частини 1 статті 17, пунктів 1, 2 частини 1 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, а також за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.
Колегія суддів зазначає, що оскаржувана постанова прийнята Центральною виборчою комісією не на підставі скарги заступника голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_20 та членів цієї виборчої комісії ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_14, ОСОБА_15., ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 як зазначає позивач, а у зв'язку з встановленим відповідачем фактом грубого порушеннями головою Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 і її членами ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 законодавства України про місцеві вибори за ініціативою самої Центральної виборчої комісії.
Частиною 1 статті 32 Вибочого кодексу України в Україні передбачено, що утворюються і діють передбачені Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Згідно з частинами 1, 4, 8 статті 33, статті 206 Вибочого кодексу України територіальні виборчі комісії є постійно діючими колегіальними органами, що в межах своїх повноважень та в порядку, передбачених Кодексом, забезпечують організацію та проведення місцевих виборів, реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства, зокрема встановлюють підсумки голосування на відповідних місцевих виборах, результати виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному Кодексом.
Також частина 3 статті 32, частина 4 статті 38 Вибочого кодексу Україн визначають, що територіальні виборчі комісії та їх члени при виконанні своїх повноважень зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, Кодексу та законів України.
Відповідно до статті 1291 Основного Закону України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Порядок проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях врегульовано положеннями частин дванадцятої - вісімнадцятої статті 254 Вибочого кодексу України.
Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів здійснюється членами територіальної виборчої комісії в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією з урахуванням положень статті 250 Вибочого кодексу України.
Разом з тим, порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці затверджено постановою Центральної виборчої комісії від 15 жовтня 2020 року № 386.
У відповідності до положень статей 250, 254 Вибочого кодексу України та вказаного Порядку повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється членами відповідної територіальної виборчої комісії на її засіданні.
Також, частиною 4 статті 36 Вибочого кодексу України встановлено, що засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини її складу.
За змістом частини 13 статті 254 Вибочого кодексу України територіальна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 296 "Про форми протоколів та актів виборчих комісій, які здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, щодо підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів" (додатки 5 - 8).
Як свідчать матеріали справи та встановлено з наданих Комісії документів, станом на 08 грудня 2020 року Гостомельською селищною територіальною виборчою комісією рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20, яке набрало законної сили 19 листопада 2020 року, не виконано, повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі в повному обсязі не здійснено.
Таким чином, як вірно зазначено відповідачем, зволікання з проведенням повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 321310 та № 321311 має місце внаслідок того, що засідання Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії починаючи з 30 листопада 2020 року не проводяться через відсутність кворуму.
Також Центральною виборчою комісіє встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 30 листопада, 01, 02, 04 та 07 грудня 2020 року голова Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 та члени цієї виборчої комісії ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 не з'являлись на засідання, скликані на вказані дати.
Враховуючи, що кількість членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії, присутніх на зазначених засіданнях, була меншою за встановлену вимогами частиною 4 статті 36 Вибочого кодексу України, вказані засідання не відбулись, що унеможливило здійснення виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 321310 та № 321311, а тому створило перешкоди для виконання судового рішення.
При цьому Гостомельській селищній територіальній виборчій комісії листом за підписом заступника Голови Центральної виборчої комісії від 07 грудня 2020 року № 21-33/1-5083 наголошувалось на необхідності неухильного дотримання нею та її членами Конституції України та законів України під час реалізації повноважень з підготовки і проведення місцевих виборів та організації своєї роботи, зокрема встановлення підсумків голосування та результатів виборів депутатів Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області 25 жовтня 2020 року з урахуванням рішення Київського окружного адміністративного від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20.
Гостомельська селищна територіальна виборча комісія 02 грудня 2020 року відповідно до частини 4 статті 208 Вибочого кодексу України подала до Бучанської районної територіальної виборчої комісії звернення щодо виключення з її складу членів, які систематично не з'являються на засідання, до якого додала докази неприбуття на засідання 30 листопада та 01 грудня 2020 року відповідних осіб.
Також надані Комісії акти від 02, 04 та 07 грудня 2020 року свідчать, що голова Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 та її члени ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 продовжуваи ухилятися від обов'язку брати участь у засіданнях указаної виборчої комісії, внаслідок чого рішення Київського окружного адміністративного від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20 так і не виконано.
Отже, аналізуючи вищезазначені обставини, Центральна виборча комісія дійшла вірного висновку щодо вчинення грубого порушення зазначеними членами виборчої комісії законодавства України про місцеві вибори.
Разом з тим, відповідно до пункту 9 частини 4 статті 208 Вибочого кодексу України та пунктів 7.1, 7.2 Роз'яснення щодо порядку дострокового припинення повноважень усього складу та окремих членів виборчих комісій з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 06 жовтня 2020 року № 351, повноваження члена територіальної виборчої комісії припиняються достроково у зв'язку з систематичним невиконанням покладених на нього обов'язків або одноразовим грубим порушенням ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішеннями виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад), двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин або неявкою на засідання виборчої комісії у день голосування.
За наявності вказаних фактів до виборчої комісії, яка утворила таку комісію (сформувала її склад), може бути подано мотивоване звернення про дострокове припинення повноважень відповідного члена комісії.
До звернення додаються матеріали (постанова комісії, протокол або витяг із протоколу засідання, акти, судові рішення, а також інші документи), які підтверджують викладені в ньому обставини.
Виборча комісія, до якої подано звернення, розглядає його на підставі отриманих матеріалів. У разі необхідності виборча комісія може витребувати пояснення та інші документи, що мають значення для розгляду цього питання.
Під час розгляду питання щодо дострокового припинення повноважень члена комісії з підстав, визначених пунктом 9 частини 4 статті 208 Вибочого кодексу України, відповідна виборча комісія враховує, що за змістом статті 38 Вибочого кодексу України член виборчої комісії зобов'язаний:
- додержуватися Конституції України, Кодексу, законів України з питань підготовки і проведення виборів;
- брати участь у засіданнях виборчої комісії;
- виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії;
- виконувати інші обов'язки відповідно до Кодексу та законів України.
У разі виникнення підстав, зокрема, передбачених пунктом 9 частини четвертої статті 208 Кодексу, повноваження члена виборчої комісії припиняються з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень виборчою комісією, яка її утворила.
Таким чином, встановлені факти ухилення голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 та її членів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 від участі у засіданнях виборчої комісії свідчать про грубе порушення ними законодавства України про місцеві вибори, а тому колегія суддів вважає, що відповідач дійшов обґрунтовано висновку, що наявні підстави для дострокового припинення повноважень голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 та її членів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 .
Отже, на виконання положень Вибочого кодексу України та вказаного Роз'яснення Бучанська районна територіальна виборча комісія мала надати зверненню членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії та іншим фактам неучасті окремих членів цієї виборчої комісії в її засіданнях відповідну оцінку та достроково припинити повноваження членів зазначеної виборчої комісії, які створюють перешкоди для її належного функціонування, зокрема проведення засідань, і як наслідок - перешкоджають виконанню судового рішення.
Матеріалами справи підтверджено, що Бучанська районна територіальна виборча комісія не вжила заходів, спрямованих на відновлення роботи Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії, а також не прийняла рішення щодо дострокового припинення повноважень членів цієї виборчої комісії за результатами розгляду вказаного звернення, а тому наявна бездіяльність Бучанської районної територіальної виборчої комісії, яка у відповідності до частини 6 статті 203 Вибочого кодексу України сформовала склад Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії.
Відповідно до частини 2 статті 33, частини 1 статті 202 Вибочого кодексу України Центральна виборча комісія є комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.
За змістом пунктів 1, 3 частини 3 статті 16 Закону, пункту 5 частини 1 статті 205 Кодексу в разі необхідності з метою забезпечення дотримання законного перебігу виборчого процесу, захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян Комісія може з власної ініціативи, зокрема, в разі бездіяльності територіальної виборчої комісії прийняти рішення по суті питання.
Зважаючи на встановлені Комісією обставини, Центральна виборча комісія в оскаржувані постанові дійшла вірного висновку про наявність законних підстав для виконання повноважень Бучанської районної виборчої комісії та прийняття рішення про дострокове припинення повноважень голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_5 і її членів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 у зв'язку з одноразовим грубим порушенням ними законодавства України про місцеві вибори.
Разом з тим, частиною 8 статті 208 Вибочого кодексу України та пункту 9.6 зазначеного Роз'яснення передбачено, що в разі виявлення підстав для дострокового припинення повноважень голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії відповідна виборча комісія невідкладно повідомляє суб'єкта подання кандидатури про обставини із пропозицією не пізніше ніж на наступний день з дня отримання такого повідомлення, але не пізніше останнього дня перед днем голосування внести подання про заміну відповідного члена комісії, що займає посаду голови, заступника голови або секретаря комісії.
Таким чином, з метою забезпечення належної роботи Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії, зокрема продовження повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2020 року в справі № 320/11645/20, Центральна виборча комісія має право виконати повноваження Бучанської районної територіальної виборчої комісії та достроково припинити повноваження вищезазначених членів Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії та зобов'язати Бучанську районну територіальну виборчу комісію повідомити Київську обласну організацію Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", за поданням якої ОСОБА_5 включено до складу цієї виборчої комісії, про виявлення підстав для дострокового припинення його повноважень.
Також у відповідності до частини 4 статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу» у разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення кримінального чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали.
У відповідності до статті 157 Кримінального кодексу України перешкоджання вільному здійсненню виборцем свого виборчого права, перешкоджання роботі виборчої комісії, ухилення члена виборчої комісії від виконання своїх обов'язків у роботі комісії без поважних причин є кримінально караними діяннями.
Згідно з статтею 382 Кримінального кодексу України передбачено кримінальне покарання за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини та факт порушення виборчого законодавства, Центральна виборча комісія дійшла обґрунтованого висновку щодо звернутися до Національної поліції України для проведення їх перевірки та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування.
Отже, Центральна виборча комісія при прийнятті оскаржуваної постанови діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Враховуючи вищевиклане, колегія суддів вважає, що постанова Центральної виборчої комісії від 08 грудня 2020 року № 554 "Про окремі питання діяльності Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області" прийнята відповідачем у межех повноважень та в порядку і спосіб, встановлений нормами виборчого законодавства, а тому є законною та не підлягає скасуванню.
Щодо вимоги позивача про залишити без розгляду скарг, поданих заступником голови Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_20 та членами Гостомельської селищної територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області ОСОБА_13 ОСОБА_2, ОСОБА_14, ОСОБА_15., ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_3 , а також Київською обласною організацією Політичної партії "Наш край", які надійшли до Центральної виборчої комісії 08.12.2020 року, то колегія суддів також не вбачає підстав для її задоволення з огляду на вищевикладене.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Крім того, право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обгрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (п. 33 рішення від 21.12.2010 у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України".
У відповідності до ч. ч. 1. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що позовні відповідач довів перед судом належними та допустимими доказами правомірність свого рішення, тоді як судом не встановлено порушення права позивача оскаржуваною постановою.
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року №3477-IV передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При цьому, суд апеляційної інстанції враховує висновки Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), викладені, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58), відповідно до яких принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Водночас, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (пункт 29).
Враховуючи вищевикладені доводи та докази, що були надані сторонами та досліджені судом, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позовому кандидата у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 .
Разом з тим, відповідно до статті 143 Кодексу адміністративного України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Як убачається з матеріалів справи, керуючись положення частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов кандидата у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови прийнято до розгляду судом без сплати судового збору.
Положеннями частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат встановлених цим Кодексом.
Частиною першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2102 грн.
Відповідно до підпункта 1 пункта 3 частини другої названої статті за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, сума судового збору за подання адміністративного позову становить 840,80 грн (2102*0,4=840,80), яку належить стягнути з кандидата у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію", Виборчим кодексом України, ст.ст. 139, 241, 242, 243, 272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У задоволенні адміністративного позову кандидата у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, залишення без розгляду скарг - відмовити повністю.
Стягнути з кандидата у депутати Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт: НОМЕР_1 , виданий 2 лютого 2000 року Ірпінським МВ ГУ МВС України у Київській області) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду (стягувач: Державна судова адміністрація України; отримувач: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача: UA638999980313171206081026007; код класифікації доходів бюджету: 22030101), судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене до Верховного Суду у дводенний строк шляхом подачі апеляційної скарги через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Кобаль М.І.
Костюк Л.О.
Головуючий суддя Бужак Наталія Петрівна
Судді: Кобаль Михайло Іванович
Костюк Любов Олександрівна