ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 грудня 2020 року м. Київ № 640/8883/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши заяву представника Приватного підприємства "Центр-Люкс" про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Центр-Люкс" до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Приватне підприємство "Центр-Люкс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2020 адміністративний позов Приватного підприємства "Центр-Люкс" задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 09.04.2019 №0017541404. В задоволенні позову в іншій частині, - відмовлено. Стягнуто з Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства "Центр-Люкс" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 13589,96 грн.
01.12.2020 представником підприємства до суду подано заяву про заміну сторони виконавчого провадження, з огляду на реорганізацію Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.
Суд, визначаючись щодо поданої заяви, виходить з того, що статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) встановлено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.
Так, частиною першою вказаної статті передбачено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду (частина друга статті 167 КАС України).
Суд зазначає, що до заяви Приватного підприємства "Центр-Люкс" про заміну сторони виконавчого провадження не долучено доказів надіслання такої заяви іншим учасникам справи, що не відповідає приписам частини першої статті 167 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 167, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву Приватного підприємства "Центр-Люкс" про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №640/8883/19, - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Чудак