ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
01 грудня 2020 року 11:14 № 826/12617/18
Окружний адміністративний суд міста Києва Кузьменко А.І., при секретарі судових засідань Прокопенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про визнання протиправними та скасування вимоги, стягнення коштів
за участі представників сторін:
від позивача - Крохмальова Я.Е.
від відповідача - не з'явився,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправною та скасування вимоги від 05 лютого 2018 року №Ф-492-17, стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 26272, 08 грн.
Заява обґрунтована тим, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправною та скасування вимоги від 05 лютого 2018 року №Ф-492-17 та стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 26272, 08 грн.
Проте, 13 травня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», який набере чинності з 01 січня 2021 року та пунктом 1 якого визначено, що особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску".
Так, ОСОБА_1 вказує, що з жовтня 2007 року він є найманим працівником, за якого сплачено страховий внесок, отже відсутні підстави для стягнення з нього єдиного внеску на підставі зазначеної вимоги. З огляду на викладене, ОСОБА_1 вважає наявними підстави для скасування рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року та прийняття нового рішення про задоволення позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2020 року відкрито провадження за заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року та призначено її до розгляду в судовому засіданні.
Відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду заяви, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Частинами 2, 3 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 05 лютого 2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-492-17-У, відповідно до якої станом на 11 квітня 2018 року заборгованість ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені становить 26 272,08 грн.
01 серпня 2018 року ОСОБА_1 сплачено суму заборгованості у межах виконавчого провадження №56254021 у розмірі 29 211,00 грн., в т.ч. суму недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 26 272,08 грн.
Згідно наявної в матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1 , останній у спірний період працював у Адвокатському об'єднанні «Юридична компанія «Капітал» та за нього сплачений єдиний соціальний внесок.
Незгода позивача із вказаною вимогою про сплату боргу (недоїмки) зумовила його звернення до суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправною та скасування вимоги від 05 лютого 2018 року №Ф-492-17 та стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 26272, 08 грн.
13 травня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» пунктом 1 розділу І якого визначено, що особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно Прикінцевих положень Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Отже, станом на час розгляду заяви норми Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», на які посилається ОСОБА_1 , не набрали чинності.
З огляду на викладене, в задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року в адміністративній справі №826/12617/18 необхідно відмовити та залишити вказане судове рішення без змін.
Керуючись статтями 72-77, 241-243, 361-369 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправною та скасування вимоги - відмовити, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправною та скасування вимоги залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.І. Кузьменко
Текст ухвали виготовлено 09 грудня 2020 року.