ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 грудня 2020 року м. Київ №761/27233/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання проти-правними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності згідно ст. 53, ч. 3 ст. 59, ст. 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", рішення Великої палати Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р та рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(11) - з 21.05.2019;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалід-ності ІІ групи (80% втрати працездатності), яка обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019 у відповідності до держав-них гарантій ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в повному об'ємі, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу згідно з положень ст. 53 цього Закону, в т.ч. інших пільг та компенсацій, передбачених ст. 60 цього Закону, зважаючи на обов'язковість до виконання рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(11) та рішення Великої палати Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р щодо забезпечення вищезазначених пенсійних виплат - з 21.05.2019.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 15.07.2019 дану справу пере-дано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.09.2019 відкрито про-вадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Підставами позову зазначено таке. Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, якому встановлено ІІ групу інвалідності (ступінь втрати працездатності - 80%). Позивач стверджує, що відповідно до вищевказаних рішень Конституційного Суду відповідач зобов'язаний вип-лачувати йому державну і додаткову пенсії у підвищеному розмірі, а саме: державну пенсію - у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019 (4173 грн. х 5 х 80%); додаткову пенсію - у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму) (1564 грн. х 75%), а не 379,60 грн. Позивач звернувся 21.05.2019 з відповідною заявою до відповідача, у задоволенні якої останній відмовив. Вважає таку відмову протиправною, яка суперечить вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і вищевказаними рішеннями Конституційного Суду.
Відповідач відзив на позов не подав, причин неподання не повідомив.
27 листопада 2019р. до суду надійшла заява позивача від 27.11.2019 про задоволення позовних вимог згідно з конкретизованим змістом, подана згідно із ст.ст. 44, 47 КАС України.
Згідно із ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження (ч. 1). У разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні (ч. 7).
До заяви від 27.11.2019 позивач не додав доказів її направлення відповідачу, у зв'язку з чим та згідно з ч. 7 ст. 47 КАС України дана заява не може бути прийнята судом до розгляду.
07 грудня 2020р. до суду надійшла заява позивача від 04.12.2020, в якій він просить врахувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 у справі №520/5748/19, яка, на думку позивача, підтверджує обґрунтованість його вимог.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи і відповідні їм правовідносини.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1, ліквідатор), що підтверджується копією посвідчення № НОМЕР_1 від 16.09.1994 і вкладки до нього № НОМЕР_2 (а.с. 15).
Позивачу встановлена ІІ група інвалідності, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ступінь втрати працездатності - 80%, що підтверджується копіями посвідчення № НОМЕР_3 від 12.02.1996 (а.с.15), виписки з акта огляду МСЕК від 27.07.1994 і довідки МСЕК серії 2-18 АБ №152351 від 27.07.1994 (а.с. 22).
Позивач знаходиться на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності у розмірі фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
21 травня 2019р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок і виплату державної пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати , встановленої законом на 01.01.2019, у т.ч. додаткової пенсії в повному обсязі незалежно від заробітної плати, пенсії чи інших доходів, інших пільг та компенсацій, - з 21.05.2019 (а.с. 25).
Листом від 04.06.2019 №119824/02/У-7804 відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Відмова обґрунтована тим, що перерахунок пенсії з 01.10.2017 застосовується для ліквідаторів ЧАЕС строкової служби та ліквідаторів інших ядерних аварій строкової служби, а за матеріалами пенсійної справи робота позивача по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи проходила 29.04.1986 на посаді старшого інспектора, за що отримувалась оплата праці за період в зоні відчуження, відповідно до якої здійснено розрахунок пенсії (а.с. 26).
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного захисту громадян і стосуються правомірності відмови відповідача у здійсненні перерахунку і виплати позивачу державної і додаткової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно із ст. 49 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796) (тут і надалі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Щодо перерахунку і виплати позивачу державної пенсії суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 54 Закону №796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, <…> можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержа-ного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством (ч. 1).
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців (ч. 2).
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч. 3).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що додається (п. 1), а також постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ (п. 2).
Розрахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначено у п. 9 вищевказаного Порядку (далі - Порядок №1210), за формулою:
Кв
П = Зс х Кзс х ---------- , де
100%
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Як вбачається, визначена у п. 9 Порядку №1210 формула обчислення основної пенсії позивача не передбачає застосування такої величини як мінімальна заробітна плата, тому доводи позивача про обчислення і виплату йому пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019, є безпідставними і не свідчать про допущення відповідачем порушення вимог законодавства та прав позивача.
Щодо перерахунку і виплати позивачу додаткової пенсії суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 50 Закону №796 особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пп. 1 п. 13 Порядку №1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, виплачується особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації нас-лідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідам II групи у розмірі 379,6 грн.
Дана норма неконституційною чи незаконною не визнавалась, тому відповідно до ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" була обов'язковою для виконання відповідачем.
Доводи позивача про наявність підстав для виплати йому додаткової пенсії у кратному розмірі (75% мінімальної пенсії за віком) є помилковими, оскільки ґрунтуються на положення законодавства у редакції, яка втратили чинність на час виникнення спірних правовідносин, тому не підлягали застосуванню.
Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018, яким визнано неконституційною ст. 53 Закону №796 у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", і на застосування вказаної норми у попередній редакції, яка передбачає виплату додаткової пенсії у повному обсяг незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, суд відхиляє, оскільки порушень щодо повноти виплати позивачу додаткової пенсії судом не встановлено.
Посилання позивача на ст. 59 Закону №796 і на рішення Другого сенату Консти-туційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019, який визнано неконституційними окремі положення цієї норми, суд відхиляє, оскільки позивач не відноситься до військово-службовців, тому ст. 59 Закону №796 не врегульовує спірні правовідносини. При цьому, як вірно зазначив відповідач і підтверджується доданими до позовної заяви копіями документів, позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 29.04.1986 на посаді старшого інспектора Управління внутрішніх справ Київської області, тому передба-чених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 підстав для перерахунку пенсії з 01.10.2017 не було.
Посилання позивача на справи №2а-143/11, №2601/12693/12, №752/18925/17 суд відхиляє, оскільки суть цих спорів не стосується предмету і підстав справи, яка розглядається, та не впливають на її вирішення.
Позивач послався на остаточне рішення Великої Палати ЄСПЛ від 12.10.2017, прийняте на підставі заяви позивача від 29.11.2014, але не надав його копію до суду, а суд не виявив у відритому доступі такого рішення.
Разом з цим, у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебува-ла адміністративна справа №752/907/18 за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єдна-ного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії. Рішенням Окружного адміністратив-ного суду міста Києва від 19.06.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2019, встановлено, що листом Великої Палати ЄСПЛ від 12.10.2017 позивачу у відповідь на його заяву №69704/14 повідомлено про те, що його заява є частиною виконання пілотного рішення по справі "Іванов Юрій Миколайович проти України" (№40450/04 від 15.10.2009), а також про те, що Суд вирішив об'єднати заяву позивача до справи Бурмич та інші проти України (№№46852/13 та ін.). Крім цього, у рішенні суду у справі №752/907/18 встановлено, що зміст листа ЄСПЛ від 12.10.2017 за заявою ОСОБА_1 №69704/14 ніяким чином не спростовує та не змінює обставин, встанов-лених національними судами у справі №752/2167/15-а, зокрема, в частині повного виконання постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 27.01.2011 у справі №2а-143/11.
Як вбачається, лист Великої Палати ЄСПЛ від 12.10.2017 не стосується предмету і підстав справи, яка розглядається, і не впливає на її вирішення.
Додана позивачем до заяви від 04.12.2020 копія рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 у справі №520/5748/19, розміщеного в Єдиному державному реєстрі судових рішень, не може бути врахована судом, оскільки згідно з ч. 7 ст. 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду. При цьому, рішення суду у справі №520/5748/19 не містить преюди-ційних для розгляду даної справи обставин і стосується виплати пенсії військовослужбовцю, а не співробітнику органів внутрішніх справ.
Отже, оцінивши усі суттєві аргументи позивача і надані ним докази суд не встановив допущення відповідачем порушень вимог Закону №796 і Порядку №1210, які б порушили право позивача на отримання державної і додаткової пенсій, та вважає оспорювану відмову правомірною. Висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постановах від 13.11.2019 №381/4848/16-а та від 09.04.2020 №539/845/17.
Окремо суд зауважує на тому, що зменшення державою призначених соціальних виплат шляхом внесення відповідних законодавчих змін не суперечить принципам міжнародного права, про що зазначено у рішенні ЄСПЛ від 03.06.2014 у справі "Великода проти України" (заява №43331/12).
Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення.
Позивач звільнений від сплати судового збору. Інших судових витрат сторонами не заявлено, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 90, 139, 241-246, 257-263, 371 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову у повному обсязі.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко