Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 грудня 2020 р. Справа № 520/14692/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Куриленко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черемушнянської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Черемушнянської сільської ради, в якому просить суд зобов'язати Черемушнянську сільську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, що розташована в селі Яблунівка, відповідно до заяви від 28.08.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у серпні 2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Черемушнянської сільської ради з клопотанням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована в селі Яблунівка. Листом Черемушнянської сільської ради №02-25/235 від 16.09.2020 відмовлено в задоволенні даного клопотання з підстав відсутності генерального плану забудови села Яблунівка. Вказане позивач вважає необґрунтованою, оскільки підставою відмови в наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі у відповідності до статті 262 КАС України. Призначено судове засідання та запропоновано відповідачу подати відзив на позов.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог зазначивши, що позивачу листом повідомлено про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована в селі Яблунівка Валківського району Харківської області через відсутність Генерального плану забудови села Яблунівка. Даний населений пункт був створений як відділення ДП «Мерефа», де було побудовано відомче житло, господарчі будівлі підприємства і ще в 1993 році ДП «Мерефа» отримало Державний акт на право користування землею, який не скасований. В період до 2013 року земельним ділянкам не присвоювались кадастрові номери, тому зараз не можливо встановити по публічній кадастровій карті, що на дану землю є Державний акт. Територія села Яблунівка входить до складу Чремушнянської сільської ради, проте земля не перебуває ні у комунальній власності, ні серед земель резерву та запасу, тому і розпоряджатись даною землею відповідач не має дозволу. Отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідач також зазначив, що ненадання сільською радою дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений місячний термін не перешкоджає розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки позивач має право замовити розробку такого проекту самостійно, проте це не гарантує йому право на отримання земельної ділянки у власність в зв'язку з вище вказаною проблемою на території села Яблунівка.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце якого повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.
Представник відповідача просив суд розглядати справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, зміст відзиву на позов, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Як підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 28.08.2020 року звернувся до Черемушнянської сільської ради, в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,25 га, для передачі у власність. Земельна ділянка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом Черемушнянської сільської ради від 16 вересня 2020 року № 02-25/235 на заяву відповідача повідомлено, що земля може бути надана за рішенням сесії сільської ради лише в межах населених пунктів. Так як генеральний плат забудови села Яблунівка відсутній, відповідач відмовив позивачу в наданні дозвілу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,2500 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 1 ст. 140 Конституції України та ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Згідно частини 3 статті 123 ЗК України, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановлених законом порядку.
Таким чином, Земельний кодекс України визначає чіткий перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що у разі звернення особи із заявою в порядку ст. 118 Земельного кодексу України до міської ради про виділення земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту земельної документації, заява має бути розглянута міською радою виключно на пленарному засіданні та, за результатами розгляду заяви, має бути прийнято відповідне рішення. При цьому, рішення про відмову у задоволенні клопотання згідно наданими громадянами документами повинно бути мотивоване, із зазначенням підстав для такої відмови.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки рішення з порушеного позивачем питання не приймалося на пленарному засіданні Черемушнянської сільської ради, що є протиправним та не відповідає вимогам Земельного кодексу України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача на найближчому пленарному засіданні розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.08.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтованою площею 0,25 га., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , для передачі її у власність, та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.
За таких обставин, враховуючи викладене вище, заявлений позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч.8 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) до Черемушнянської сільської ради (код ЄДРПОУ 0439463, адреса: вул. Широка, буд. 59, с. Черемушна, Валківський район, Харківська область, 63033) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Черемушнянської сільської ради щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 28.08.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтованою площею 0,25 га., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , для передачі її у власність.
Зобов'язати Черемушнянську сільську раду на найближчому пленарному засіданні розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.08.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтованою площею 0,25 га., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , для передачі її у власність, та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.
В задоволені іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Черемушнянської сільської ради (код ЄДРПОУ 0439463).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення складено 14 грудня 2020 року.
Суддя О.В.Шевченко