Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
15 грудня 2020 р. № 520/10093/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" (код ЄДРПОУ 38494108, пр. Незалежності, буд.13, м. Харків, 61058) до Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 23912956, вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002) про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
Позивач - Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 02.07.2020 року №408 "Про проведення внутрішнього аудиту комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" протиправним та скасувати його.
В обґрунтування позову зазначив, що жодною із статей Закону України "Про місцеві державні адміністрації України" не передбачено втручання обласних державних адміністрацій в діяльність комунальних некомерційних підприємств, які створені місцевими радами, які є власниками та підпорядковуються саме місцевим радам. Отже, відповідач намагається провести аудит на підприємстві, яке не перебуває в його підпорядкуванні. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В. від 06 серпня 2020 р. прийнято позов до розгляду та відкрито спрощене провадження по адміністративній справі №520/10093/2020.
Після повторного автоматизованого розподілу адміністративних справ, справу №520/10093/2020 розподілено на суддю Полях Н.А.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року справу прийнято до розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 35 КАС України, у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 20.10.2020 р. була надіслана позивачу та отримана ним 27.10.2020 р.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 20.10.2020 р. була надіслана відповідачу та отримана ним 26.10.2020 р.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх установах і на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління таких розпорядників бюджетних коштів. Згідно із рішенням Харківська обласна рада доручила Харківській обласній державній адміністрації здійснювати фінансування заходів Програми, виходячи з можливостей обласного бюджету на відповідний бюджетний рік. Таким чином, саме Харківська обласна державна адміністрація є головним розпорядником бюджетних коштів (видатків обласного бюджету, які містять у собі субвенції з державного бюджету), у тому числі за напрямом "охорона здоров'я", здійснює фінансування та утримання Центру (як загалом, так і за цільовою програмою), а тому в силу приписів ст. 26 Бюджетного кодексу України, саме Харківська обласна державна адміністрація повинна забезпечити цільове, раціональне та ефективне використання бюджетних коштів, надавати оцінку ефективності виконання бюджетних програм та проводити державний аудит.
Діяльність з проведення внутрішнього аудиту у Харківській обласній державній адміністрації регламентована, окрім нормативно-правових актів, Порядком організації планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів у діяльності Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 15 квітня 2016 року № 125. Отже, об'єктами внутрішнього аудиту є не лише бюджетні програми, але і виконання позивачем ряду функцій. Окрім того, позивач як юридична особа існував весь час, а виконання всіх вимог законодавства у сфері охорони здоров'я є обов'язковим для Центру незалежно від походження грошових коштів. На підставі викладеного просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що протиправність дій відповідача полягає у спробі провести внутрішній аудит на підприємстві, яке не перебуває в його підпорядкуванні. У період з 01.01.2019 р. по 17.02.2020 р. підприємства взагалі не існувало. Окрім того, з 01 квітня 2020 року Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" отримує кошти від Національної служби здоров'я України за договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, тобто Національна служба здоров'я України здійснює оплату медичної послуги - екстрена медична допомога, а отже заробітна плата, витрати на медикаменти, технічне обслуговування автотранспорту, паливно-мастильні матеріали здійснюється саме за цим договором. А отже, відповідач не має жодного відношення до зазначених правовідносин, оскільки ці кошти не є бюджетними. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" є юридичною особою.
Посадовими особами Харківської обласної державної адміністрації 02.07.2020 р. було складено розпорядження № 408 "Про проведення внутрішнього аудиту комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф". Відповідно до змісту зазначеного розпорядження №408 від 02.07.2020 р., аудиторській групі у складі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в період з 06.07.2020 року по 01.09.2020 р. необхідно провести внутрішній аудит Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" за темами: "Обласні та державні програми економічного та соціального розвитку", "Фінансові процеси та операції установ, пов'язані з управлінням бюджетними коштами", "Функції щодо планування, організації та здійснення процедур закупівлі", "Функції та процеси, пов'язані з реалізацією завдань, передбачених актами законодавства у сфері охорони здоров'я" за період з 01 січня 2019 року по 01 липня 2020 року (а.с. 5 - 6).
Не погоджуючись із таким рішенням суб'єкта владних повноважень позивач звернувся до Харківського окружного суду за захистом своїх прав.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному аналізі в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд виходить з таких мотивів та норм права.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до положень частини 3 статті 10 вказаного Закону, представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно частини 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (ч. 2 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до приписів ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Рішення про наділення міських рад правами щодо управління майном і фінансовими ресурсами, які є у власності територіальних громад районів у містах, приймається на місцевих референдумах відповідних районних у містах громад. У разі якщо територіальна громада району в місті внаслідок референдуму не прийме рішення про передачу права управління майном та фінансами відповідній міській раді, а територіальна громада міста або міська рада не прийняла рішення про створення органів місцевого самоврядування районів у місті, міська рада здійснює управління майном та фінансовими ресурсами, які є у власності територіальних громад районів у містах, та несе відповідальність перед громадою відповідного району у місті.
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.
Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.
Статтею 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" врегульовані правовідносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад.
Так, відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Органи місцевого самоврядування при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади.
Відповідно до пп. 6 п. 1 ч. 1 ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм.
Як вбачається зі статуту Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", зазначене підприємство є унітарним некомерційним підприємством, що забезпечує на території Харківської області надання екстреної медичної допомоги пацієнтам та постраждалим, які перебувають у невідкладних станах, у повсякденних умовах та під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Відповідно до рішення Харківської обласної ради від 15 серпня 2019 року № 1101-VII "Про припинення Комунального закладу охорони здоров'я "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" шляхом перетворення у Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф"
Як вбачається з матеріалів справи Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області.
Згідно із п. 1.4 Статуту Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" органом, що здійснює управління майном позивача є Харківська обласна рада.
Як вбачається з матеріалів справи позивач має обов'язок звітувати в тому числі перед Харківською обласною радою.
Суд зазначає, що в оскаржуваному розпорядженні є посилання на Порядок організації, планування і проведення внутрішніх аудитів, документування та реалізації їх результатів у діяльності Харківської обласної державної адміністрації (затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 15.04.2016 року №125), відповідно до якого п. 1.1. цей Порядок, визначає механізм проведення аудиту в Харківській обласній державній адміністрації, зокрема, в її апараті та структурних підрозділах, районних державних адміністраціях, установах, підприємствах та організаціях, що належать до сфери їх управління.
Отже, як вбачається із зазначеного вище Порядку у відповідача відсутні повноваження на проведення внутрішнього аудиту. Суд наголошує, що органом, що здійснює управління майном позивача є Харківська обласна рада.
Посилання в розпорядженні від 02.07.2020 року №408 на стратегічний план діяльності з внутрішнього аудиту Харківської облавної державної адміністрації на 2019-2021 роки є недоцільним, оскільки в ньому йдеться лише про програми, які планується перевірити, в тому числі в 2020 році (перевірка Комплексної обласної програми "Здоров'я Слобожанщини" на 2019 -2020 роки, затверджену рішенням обласної ради від 06.12.2018 року №828- VІІ на перевірку якої передбачено витратити 45 годин у 2020 році (п. 1.22 розділу V Стратегічного плану).
Згідно із операційний планом діяльності з внутрішнього аудиту Харківської обласної державної адміністрації на 2020 рік перевірка такого об'єкту внутрішнього аудиту, як Комплексна обласна програма "Здоров'я Слобожанщини" на 2019 -2020 роки, передбачена у такому структурному підрозділі, установі, підприємстві, організації, як Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, а період перевірки вказано III квартал 2020 року (п. 11 Операційного плану).
У розпорядженні від 02.07.2020 року №408 визначено, що внутрішній аудит проводиться за темами: "Обласні та державні програми економічного та соціального розвитку", "Фінансові процеси та операції установ, пов'язані з управлінням бюджетними коштами", "Функції щодо планування, організації та здійснення процедур закупівлі". "Функції та процеси пов'язані з реалізацією державної бюджетної політики", "Функції та процеси, пов'язані з реалізацією завдань, передбачених актами законодавства у сфері охорони здоров'я".
При цьому з 1 квітня 2020 року Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" отримує кошти від Національної служби здоров'я України за договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, тобто Національна служба здоров'я України здійснює оплату медичної послуги - екстрена медична допомога, а отже заробітна плата, витрати на медикаменти, технічне обслуговування автотранспорту, паливо-мастильні матеріали здійснюється саме за цим договором.
Отже, суд наголошує, що з місцевого бюджету було виділено лише кошти на здійснення додаткової дотації на енергоносії. При цьому в темах внутрішнього аудиту зазначено "Функції та процеси, пов'язані з реалізацією завдань, передбачених актами законодавства у сфері охорони здоров'я".
При цьому в порушення приписів чинного законодавства до складу аудиторської групи не входить представник Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації.
Таким чином, суд дійшов висновку, що жодним приписом чинного законодавства не передбачено втручання обласних державних адміністрацій в діяльність комунальних некомерційних підприємств, які створені місцевими радами, які є власниками та підпорядковуються саме місцевим радам, а отже розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 02.07.2020 року №408 "Про проведення внутрішнього аудиту комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" є протиправним та підлягає скасуванню.
У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.
Враховуючи вищенаведене, спірне розпорядження є такими, що не ґрунтуються на приписах закону, а тому підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатні, беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, і не довів правомірності його дій щодо винесення спірного розпорядження.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262,278, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" (код ЄДРПОУ 38494108, пр. Незалежності, буд.13, м. Харків, 61058) до Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 23912956, вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002) про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 02.07.2020 року №408 "Про проведення внутрішнього аудиту комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 23912956, вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002) на користь Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради "Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" (код ЄДРПОУ 38494108, пр. Незалежності, буд.13, м. Харків, 61058) суму судового збору у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15 грудня 2020 року.
Суддя Н.А. Полях