Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про забезпечення адміністративного позову
15 грудня 2020 року № 520/17983/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до Циркунівської сільської ради про визнання незаконної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Циркунівської сільської ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства , загальною площею 2.000 га з кадастровим номером 63251585000:03:008:0619
зобов'язати Циркунівську сільську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 2.000 га з кадастровим номером 63251585000:03:008:0619
Позивачем подано клопотання про забезпечення позову шляхом заборони Циркунівській сільській раді приймати будь-які рішення та вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки з кадастровим номером 63251585000:03:008:0619 до моменту прийняття остаточного рішення у справі; Головному управлінню Держгеокадастру у харківській області та відповідним державним кадастровим реєстраторам до моменту прийняття остаточного рішення у справі, вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки з кадастровим номером 63251585000:03:008:0619
В обґрунтування заяви зазначено, що внаслідок протиправної бездіяльності відповідача існує реальна загроза позбавлення позивача права і реальної можливості відновити свої порушені права та законні інтереси та повноцінно реалізувати право на захист випадку задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Частиною 2 вказаної статті визначено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України)
Отже, забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника). Крім того, у розумінні наведеної норми закону, суд при вирішенні питання про забезпечення позову повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, а також забезпечення збалансованості інтересів сторін та інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; імовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу. При цьому, суд не вправі вживати такі заходи забезпечення адміністративного позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог.
Суд зазначає, що позовні вимоги заявлені про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити певні дії, отже, надання оцінки ознакам протиправності бездіяльності відповідача є фактично вирішенням адміністративного спору по суті, враховуючи предмет позову, що є неприпустимим на стадії вирішення заяви про забезпечення позову.
Суд також зауважує, що позивачем не доведено те, що не вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, може істотно унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист порушених прав або інтересів позивача, оскільки не зазначено, які саме негативні наслідки можуть наступити для позивача та чому його права не зможуть бути відновлені або їх відновлення буде ускладнено.
Відтак, у задоволенні заяви належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 150, 154 КАС України, суддя -
ухвалив:
Заяву про забезпечення адміністративного позову - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч.1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 15 днів з дати постановлення (підписання). Скарга може бути подана згідно п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Зоркіна Ю.В.