Рішення від 11.12.2020 по справі 460/5746/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2020 року м. Рівне №460/5746/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій.

Позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене в листі від 17.07.2020 про відмову у призначенні пенсії на умовах Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати відповідача здійснити переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 №3723-ХІІ, враховуючи загальний трудовий стаж державного службовця 20 років 7 місяців 2 дні станом на 01.05.2016, з дня звернення із заявою про переведення на пенсію державного службовця.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування до стажу роботи на посадах державної служби період служби в Радянській Армії з 14.11.1977 по 01.11.1979 та період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування та у зв'язку із цим призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідач відмовив у призначенні пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», оскільки вказані періоди служби та роботи не можуть бути зараховані до стажу роботи, який дає право на пенсію державного службовця. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що обмежує його право на державну пенсію.

Ухвалою суду від 07.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що у позивача відсутній необхідний трудовий стаж для призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про державну службу». Спірні періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, які позивач просить зарахувати до стажу державного службовця, не передбачені ст.25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII. Таке зарахування суперечитиме Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII. Посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а відтак періоди роботи на таких посадах не зараховуються до стажу державної служби. Станом на 01.05.2016 стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, становить менше 20 років, а саме: 9 років 24 дні. Таким чином, відповідач правомірно відмовив позивачу у призначенні пенсії державного службовця.

Позивачем подано відповідь на відзив, за змістом якої доводи відповідача є безпідставними та такими, що не відповідають законодавству України, не враховують правових позицій Верховного Суду, а відтак не спростовують доводів позивача у даній справі.

Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області з 19.09.2002 та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.а.с.8, 12, 69, 70).

Згідно із записами у трудовій книжці (а.а.с.19-30), ОСОБА_1 зокрема:

- 10.06.1992 - обраний на посаду голови Дружбівської сільської ради і виконкому;

- 21.07.1994 - обраний головою Дружбівської сільської ради і виконкому;

- 30.06.1997 - прийняв присягу державного службовця, присвоєно 9 ранг державного службовця;

- 29.03.1998 - обраний сільським головою Дружбівської сільської ради;

- 26.07.2001 - прийняв присягу посадової особи органу місцевого самоврядування;

- 31.03.2002 - обраний сільським головою Дружбівської сільської ради;

- 01.03.2005 - присвоєно 8 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування;

- 26.03.2006 - обраний сільським головою Дружбівської сільської ради;

- 26.05.2008 - присвоєно 7 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування;

- 22.01.2011 - звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень ч.1 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з військовим квитком НОМЕР_1 , ОСОБА_1 проходив військову службу в період з 04.11.1977 по 01.11.1979 (а.а.с.31-41).

Згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) Радивилівської міської ради Радивилівського району Рівненської області від 03.07.2020 №79, ОСОБА_1 працював у Дружбівській сільській раді на посаді сільського голови та його заробітна плата станом на червень 2020 року становить: посадовий оклад - 10000,00грн, надбавка за ранг (7 ранг) - 600,00грн, надбавка за вислугу років (30% за стаж державної служби 20 років 7 місяців) - 3180,00грн, на всі зазначені види оплати праці нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.46).

Відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби Радивилівської міської ради Радивилівського району Рівненської області від 03.07.2020 №80, середні розміри надбавок, премій та інших виплат ОСОБА_1 у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 7956,00грн (надбавка за інтенсивність праці - 6120,00грн, премія місячна - 1836,00грн) (а.а.с.44-45).

07.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою, якою просив зарахувати до стажу роботи на посадах державної служби період служби в Рядянській Армії з 14.11.1977 по 01.11.1979 та період роботи в органах місцевого самоврядування з 10.06.1992 по 22.01.2011, призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.а.с.42-43).

Листом від 17.07.2020 №6653-6587/О-02/8-1700/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивача про те, що підстави для призначення пенсії на умовах Закону України «Про державну службу» відсутні, оскільки стаж роботи на посадах державної служби становить 9 років 24 дні (а.а.с.53-54).

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях на час розгляду справи в суді регламентуються Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 встановлювалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналізуючи зазначені норми законодавства, суд приходить до висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Відповідно до частин 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При цьому, у пункті 2 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону №889-VIII законодавець визначив, що для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу, застосовується стаття 37 Закону №3723-ХІІ. В свою чергу у пунктах 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону №889-VІІІ перелічені умови щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби, за дотримання яких у сукупності особа має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Статтею 46 Закону №889-VII визначені особливості стажу державної служби, а саме - у частині другій зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-ІІІ (далі - Закон №2493-III).

Згідно з пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби за період роботи (служби) до 1 травня 2016 року обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ним передбачені.

Відповідно до пункту 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно пункту 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення стажу держаної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229), до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Обставина щодо втрати чинності Порядком №283 у зв'язку із затвердженням 25 березня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №229 нового Порядку обчислення стажу державної служби судом не враховується, оскільки норми Порядку №283 були чинними на час набуття позивачем стажу державної служби.

Суд звертає увагу, що як Порядок №283, так і чинний наразі Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.

Посада голови Дружбівської сільської ради, яку позивач обіймав у період з 10.06.1992 по 22.01.2011 належить до четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування у силу вимог ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-ІІІ.

Судом встановлено, що відповідачем до стажу державної служби зараховано період роботи позивача посаді голови Дружбівської сільської ради з 10.06.1992 по 04.07.2001.

Верховний Суд у постанові від 10.05.2018, прийнятій у справі №351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 Закону України «Про державну службу» №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» зараховується до стажу державної служби.

Таким чином, доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 05.07.2001 по 22.01.2011 не може бути зарахований як стаж державного службовця.

Отже, період роботи позивача в органах місцевого самоврядування, в тому числі з 05.07.2001 по 22.01.2011, підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Пунктом 3 Порядку №283 встановлено, що до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Таким чином, період проходження позивачем військової служби в Збройних силах СРСР підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Згідно із пунктом 4 Порядку №283, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Отже, стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом №889-VIII становить більше 20 років, що дає йому право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ. Таке право в позивача виникло відповідно до положень частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2001 з дати звернення з заявою від 07.07.2020 про призначення (перехід) на таку пенсію.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Отже, позовні вимоги підлягають до задоволення.

Враховуючи приписи ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, зі сплати судового збору в сумі 840,80грн, сплачені згідно з квитанцією від 03.08.2020 №0.01789663693.1 (а.с.7).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи на посаді голови Дружбівської сільської ради з 05.07.2001 по 22.01.2011 та періоду військової служби з 14.11.1977 по 01.11.1979.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до стажу державної служби період роботи ОСОБА_1 на посаді голови Дружбівської сільської ради з 05.07.2001 по 22.01.2011 та період військової служби з 14.11.1977 по 01.11.1979.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, починаючи з 7 липня 2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (с.Дружба, Рівненський район, Рівненська область, 35554, РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, буд.7, м.Рівне, 33028, код за ЄДРПОУ 21084076).

Рішення складено 11 грудня 2020 року.

Суддя О.М. Дудар