15 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/6461/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши у письмовому провадженні заяву Державної судової адміністрації України про направлення справи до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд як зразкової в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавського апеляційного суду, Державної судової адміністрації України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
09 листопада 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Полтавського апеляційного суду, Державної судової адміністрації України про: визнання протиправними дій Полтавського апеляційного суду щодо нарахування та виплати судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року із застосуванням щомісячного обмеження її нарахування сумою 47320 грн. згідно частин 1 і 3 статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" із змінами та доповненнями, внесеними Законом України №553-ІХ від 13 квітня 2020 року; зобов'язання Полтавського апеляційного суду нарахувати та сплатити невиплачену суддівську винагороду судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 на підставі статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що встановлений з 01 січня 2020 року, із застосуванням регіонального коефіцієнту 1,1, надбавки за вислугу років 80% від посадового окладу, за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня в сумі 457857,63 грн.; зобов'язання Державної судової адміністрації України перерахувати кошти в розмірі 457857,63 грн. на рахунок Полтавського апеляційного суду для виплати судді Полтавського апеляційного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року в сумі 457857,63 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/6461/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
До суду надійшов відзив Державної судової адміністрації України вих. №10-21998/20 від 02.11.2020, у якому представник відповідача, серед іншого, просить справу №440/6461/20 разом з поданням направити до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд Верховним Судом як судом першої інстанції у порядку визначеному статтею 290 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши заяву відповідача про внесення подання до Верховного Суду про розгляд цієї справи як зразкової, суд дійшов наступних висновків.
Мотивуючи доцільність направлення цієї справи до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд у порядку, визначеному статтею 290 Кодексу адміністративного судочинства України, представник відповідача посилався на те, що у провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебуває 13 типових справ за позовами суддів до Полтавського апеляційного суду щодо виплати суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 без обмеження її розміру. Крім того, зазначив, що у провадженні інших судів перебувають аналогічні справи (зокрема, у Харківському окружному адміністративному суді - 31 справа, у Хмельницькому окружному адміністративному суді - 14 справ, у Київському окружному адміністративному суді - 12 справ, у Сумському окружному адміністративному суді - 8 справ, у Житомирському окружному адміністративному суді - 55 справ).
Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Порядок і умови ініціювання та вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі наведені у статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до частини 1 статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Частина 2 статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що у поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи.
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України зразкова адміністративна справа - це типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Отже, звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд конкретної адміністративної справи як зразкової є правом (а не обов'язком) суду, у провадженні якого перебуває певна кількість типових справ.
Інститут зразкової справи запроваджений з метою вирішення Верховним Судом питань застосування норм матеріального права у значній кількості адміністративних справ, які характеризуються аналогічними позовними вимогами та підставами виникнення спору, однаковими нормами, які регулюють спірні відносини, а також відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень.
Лише наявність усіх вищезазначених ознак типових справ та їх значна кількість є підставою для висновку про доцільність звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд справи як зразкової задля забезпечення передбачуваності та єдності правозастосовчої практики у певній категорії спірних відносин та швидкого розгляду великої кількості однотипних справ.
З урахуванням наведеного суд зауважує, що наявність у провадженні Полтавського окружного адміністративного суду зазначеної заявником кількості справ з аналогічними позовними вимогами не викликає доцільності звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд цієї справи як зразкової.
Доводи представника відповідача про наявність тотожних спорів у провадженні інших адміністративних судів не підтверджені документально, а тому не можуть бути покладені в основу висновку суду про наявність підстав для передачі цієї справи на розгляд Верховного Суду у порядку, визначеному статтею 290 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про направлення цієї справи до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд як зразкової.
На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 248, 256, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про направлення справи №440/6461/20 до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд як зразкової відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Сич