14 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 200/6915/20-а
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Довгопол М.В., розглянувши можливість прийняття до розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку -
27 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою позовом до військової частини НОМЕР_1 про:
- скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 по особовому складу від 25 червня 2020 року №143-РС про звільнення солдата ОСОБА_1 , водія-електрика радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , з військової служби в запас за підпунктом д (через службову невідповідальність) у разі неможливості призначення військовослужбовця, якому відмовлено (якому скасовано) у відповідній формі допуску до відомостей, що становлять державну таємницю, на посаду, яка не передбачає такого допуску, та неможливості звільнення з військової служби за іншими підставами передбаченими законодавством, відповідно до абзацу 3 пункту 228 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України;
- скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25 червня 2020 року №225, яким солдата ОСОБА_1 водія-електрика радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , вважати таким що з 26 червня 2020 року справи та посаду здав і вибув для зарахування на військовий облік до Маріупольського об'єднаного міського військового комісаріату Донецької області, з 26 червня 2020 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення;
- поновлення ОСОБА_1 на військовій службі на посаді водія-електрика радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 або рівнозначній посаді.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розгляд і вирішення справи здійснювати одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.08.2020 позивачем до Донецького окружного адміністративного суду подано заяву про уточнення (збільшення позовних вимог), у яких ОСОБА_1 просив:
- скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 по особовому складу від 25 червня 2020 року №143-РС про звільнення солдата ОСОБА_1 , водія-електрика радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , з військової служби в запас за підпунктом д (через службову невідповідальність) у разі неможливості призначення військовослужбовця, якому відмовлено (якому скасовано) у відповідній формі допуску до відомостей, що становлять державну таємницю, на посаду, яка не передбачає такого допуску, та неможливості звільнення з військової служби за іншими підставами передбаченими законодавством, відповідно до абзацу 3 пункту 228 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України;
- скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 25 червня 2020 року №225, яким солдата ОСОБА_1 водія-електрика радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , вважати таким що з 26 червня 2020 року справи та посаду здав і вибув для зарахування на військовий облік до Маріупольського об'єднаного міського військового комісаріату Донецької області, з 26 червня 2020 року виключено зі списків особового складу частини та віх видів забезпечення;
- скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 25 червня 2020 року №225, яким солдату ОСОБА_1 , водію-електрику радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , у зв'язку із звільненням з військової служби в запас за підпунктом «д» (через службову невідповідність) у разі неможливості призначення військовослужбовця, якому відмовлено (якому скасовано) у відповідній формі допуску до відомостей, що становлять державну таємницю, на посаду, яка не передбачає такого допуску, та неможливості звільнення з військової служби за іншими підставами, передбаченими законодавством, відповідно до абзацу третього пункту 228 «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 25 червня 2020 року №1434-РС, надати 1 (одну) добу з 25 по 26 червня 2020 року для здачі справ та посади;
- скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 26 червня 2020 року №226, яким солдата ОСОБА_1 , водія-електрика радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , вважати таким що з 26 червня 2020 року справи та посаду здав і вибув для зарахування на військовий облік до Маріупольського об'єднаного міського військового комісаріату Донецької області, з 26 червня 2020 року виключити із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення;
- поновити ОСОБА_1 на військовій службі на посаді водія-електрика радіостанції роти зв'язку тилового управління польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 або рівнозначній посаді.
- стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 27 червня 2020 року по дату винесення судового рішення, виходячи з середньомісячного грошового забезпечення у розмірі 241,60 гривень.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням, яке призначено на 07 жовтня 2020 року на 10-00.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24 листопада 2020 року на 10:00 годин.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року заяву про самовідвід головуючого судді Циганенко А.І. задоволено. Адміністративну справу направлено керівнику апарата Донецького окружного адміністративного суду для організації автоматизованого розподілу судової справи між суддями у порядку, встановленому частиною 1 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розпорядженням голови Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2020 року №3рІ-г "Про передачу адміністративної справи за підсудністю", у зв'язку з неможливістю утворення складу суду для розгляду адміністративної справи №200/6915/20-а, матеріали якої містять секретну інформацію, передбачену Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБУ №440 від 12.08.2005, передано адміністративну справу №200/6315/20 до Полтавського окружного адміністративного суду.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 08.12.2020, про що свідчать дані вхідної кореспонденції.
Відповідно до частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Відповідно до частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: 1) до початку розгляду справи по суті задоволено клопотання відповідача, зареєстроване у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування) якого раніше не було відоме, про передачу справи за місцем його проживання (перебування); 2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду; 3) після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду; 4) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи; 5) ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу; 6) однією із сторін у справі є суд, в якому розглядається справа, або суддя цього суду; 7) справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.
Частиною 7 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що передача справ за підсудністю у випадках, визначених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, здійснюється за розпорядженням голови суду.
Позивачем для вирішення даної адміністративної справи обрано Донецький окружний адміністративний суд, який є судом за місцем проживання позивача.
Як вбачається зі змісту розпорядження голови Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2020 року №3рІ-г "Про передачу адміністративної справи за підсудністю", підставою для передачі адміністративної справи № 200/6915/20-а до Полтавського окружного адміністративного суду послугувала неможливість утворити новий склад суду для розгляду справи у зв'язку з тим , що матеріали справи містять секретну інформацію, передбачену Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБУ №440 від 12.08.2005.
Суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулює Закон України "Про державну таємницю" від 21.01.1994 № 3855-XII.
Відповідно до приписів статті 1 Закону України "Про державну таємницю" державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою; гриф секретності - реквізит матеріального носія секретної інформації, що засвідчує ступінь секретності даної інформації; допуск до державної таємниці - оформлення права громадянина на доступ до секретної інформації; доступ до державної таємниці - надання повноважною посадовою особою дозволу громадянину на ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, або ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, цією посадовою особою відповідно до її службових повноважень; засекречування матеріальних носіїв інформації - введення у встановленому законодавством порядку обмежень на поширення та доступ до конкретної секретної інформації шляхом надання відповідного грифу секретності документам, виробам або іншим матеріальним носіям цієї інформації; категорія режиму секретності - категорія, яка характеризує важливість та обсяги відомостей, що становлять державну таємницю, які зосереджені в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях; матеріальні носії секретної інформації - матеріальні об'єкти, в тому числі фізичні поля, в яких відомості, що становлять державну таємницю, відображені у вигляді текстів, знаків, символів, образів, сигналів, технічних рішень, процесів тощо; ступінь секретності ("особливої важливості", "цілком таємно", "таємно") - категорія, яка характеризує важливість секретної інформації, ступінь обмеження доступу до неї та рівень її охорони державою.
За змістом частини 1 статті 15 Закону України "Про державну таємницю" засекречування матеріальних носіїв інформації здійснюється шляхом надання на підставі Зводу відомостей, що становлять державну таємницю (розгорнутих переліків відомостей, що становлять державну таємницю), відповідному документу, виробу або іншому матеріальному носію інформації грифа секретності посадовою особою, яка готує або створює документ, виріб або інший матеріальний носій інформації.
Згідно з частиною 2 статті 15 Закону України "Про державну таємницю" гриф секретності кожного матеріального носія секретної інформації повинен відповідати ступеню секретності інформації, яка у ньому міститься, згідно із Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, - "особливої важливості", "цілком таємно" або "таємно". Реквізити кожного матеріального носія секретної інформації складаються із: грифа секретності; номера примірника; статті Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, на підставі якої здійснюється засекречення; найменування посади та підпису особи, яка надала гриф секретності.
Відповідно до частини 3 статті 15 Закону України "Про державну таємницю" якщо реквізити, зазначені у частині другій цієї статті, неможливо нанести безпосередньо на матеріальний носій секретної інформації, вони мають бути зазначені у супровідних документах.
Суд зазначає, що матеріали адміністративної справи №200/6315/20-а не містять жодного документа зі ступенем секретності "особливої важливості", "цілком таємно", "таємно" та адміністративній справі №200/6315/20-а не присвоєно ступеню секретності "особливої важливості", "цілком таємно" чи "таємно", що свідчить про те, що наявні у ній документи не містять державної таємниці (секретної інформації).
З огляду на вищевикладене, відсутні підстави, встановлені пунктами 4 - 6 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності яких передача справ здійснюється за розпорядженням голови суду.
Отже, підстави для передачі адміністративної справи №200/6315/20-а розпорядженням голови Донецького окружного адміністративного суду на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду відсутні.
За таких обставин суд позбавлений можливості прийняти до провадження адміністративну справу №200/6315/20-а.
Пунктом 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Оскільки провадження у адміністративній справі №200/6315/20-а відкрито та дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Донецького окружного адміністративного суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи №200/6315/20-а за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду для подальшого розгляду.
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються (частина 1 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі викладеного, керуючись статтями 29, 30, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Передати адміністративну справу №200/6315/20-а за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку до Донецького окружного адміністративного суду для розгляду.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя М.В. Довгопол