Ухвала від 03.04.2007 по справі К-12747/06

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня2007 року м. Київ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді Фадєєвої Н.М.,

суддів: Гордійчук М.П., Бим М.Є., Леонтович К.Г., Чалого С.Я.,

при секретарі: Коротких В.В.,

за участю представників сторін: Завадської Т.А., Веселого В.С., Шпака О.С., Грінчак Л.В., Рудейчук І.Ф., Хоруженка В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві касаційну скаргу виконавчого комітету Чернівецької міської ради на рішення господарського суду Чернівецької області від 13 червня 2005 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 28 вересня 2005 року у справі за позовом Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації до виконавчого комітету Чернівецької міської ради, Державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України, Чернівецького міського комунального бюро технічної інвентаризації, Чернівецької міської ради про визнання частково недійсним рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 32/1 від 18.01.2005 року, -

встановила:

У березні 2005 року позивач звернувся до господарського суду Чернівецької області з позовом до виконавчого комітету Чернівецької міської ради, Державного підприємства (надалі - ДП) «Інформаційний центр», Чернівецького міського комунального бюро технічної інвентаризації (надалі - БТІ), Державного підприємства (надалі - ДП) «Інформаційний центр» Міністерства Юстиції України, третя особа - Чернівецька міська рада про визнання недійсним пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 32/1 від 18.01.2005 року, пунктів 3.2 - 3.4 Статуту Чернівецького міського комунального БТІ, договору про надання Чернівецькому міському комунальному БТІ послуг по користуванню автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно», а також просив зобов'язати відповідача - ДП «Інформаційний центр» Міністерства Юстиції України припинити доступ Чернівецького міського комунального БТІ до користування вказаною автоматизованою електронною системою.

Свої вимоги мотивував тим, що оскаржувані документи прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, та порушують його законні права та інтереси.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 28 вересня 2005 року залишено без змін рішення господарського суду Чернівецької області від 13 червня 2005 року, яким задоволено позов Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації.

Визнано недійсним пункт 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 18.01.2005 р. № 32/1 «Про порядок застосування пункту 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та визнання таким, що втратило чинність рішення міськвиконкому міської ради від 237.01.2004 р. 3 56/2 «Про розгляд листа Чернівецької філії державного підприємства «Інформаційний центр Міністерства юстиції України».

Визнано недійсними пункти 3.2, 3.3ё 3.4 Статуту Чернівецького міського комунального бюро технічної інвентаризації, затвердженого рішенням 10 сесії Чернівецької міської ради ХХIVскликання від 24.03.2003 р. №211, зареєстрованого рішенням Ліцензійно-реєстраційної палати виконавчого комітету Чернівецької міської ради 13.05.2003 р. №399-р.

Визнано недійсним на майбутнє договір №81 від 25.09.2002 р. про надання послуг БТІ, укладений між державним підприємством «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України в особі Чернівецької філії та Чернівецьким міським комунальним бюро технічної інвентаризації.

Зобов'язано державне підприємство «Інформаційний центр» припинити доступ Чернівецького міського комунального бюро технічної інвентаризації до користування автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно».

Вирішено питання про судові витрати.

Рішення судів мотивовані тим, що постановою Вищого господарського суду України від 10.10.01 р. у справі за № 5/35 залишено в силі рішення господарського суду Чернівецької області від 19.06.01 р., яким Чернівецькій міській раді відмовлено в задоволенні позову про визнання недійсним Статуту Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації та про визнання такими, що суперечать закону відповідні пункти Статуту, в тому числі п.2. та п.2.2.3, якими визначався предмет діяльності та обсяг правоздатності зокрема - державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб по місту Чернівці, нормами Закону України «Про місцеве самоврядування».

Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, виконавчий комітет Чернівецької міської ради звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на грубе порушення судами норм матеріального права, просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та прийняти по справі нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні касаційної інстанції представники касатора і Чернівецького міського комунального БТІ підтримали вимоги скарги з викладених в ній підстав, представники позивача вважали рішення судів законними та обгрунтованими, представник Державного підприємства «Інформаційний центр» поклався на розсуд суду.

Розглянувши касаційну скаргу та дослідивши її доводи за матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.

Згідно вимог ч. 2 ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунені судом касаційної інстанції.

У ході розгляду справи судами було встановлено наступне.

Рішенням сесії Чернівецької обласної ради від 10.03.1999 року Чернівецьке державне обласне бюро технічної інвентаризації перетворено в Чернівецьке комунальне обласне бюро технічної інвентаризації (надалі - Чернівецьке обласне КБТІ), з подальшим затвердженням його Статуту. Предметом діяльності Чернівецького обласного КБТІ, у тому числі є державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебуває у власності юридичних та фізичних осіб у м. Чернівці.

Створення Чернівецького міського комунального бюро технічної інвентаризації (надалі - Чернівецьке міське КБТІ) ґрунтується на рішенні XI сесії Чернівецької міської ради XXIII скликання від 27.12.99 р. №182.

Рішенням виконкому Чернівецької міської ради від 03.05.00 р. №394/9 було затверджено Статут Чернівецького міського КБТІ, якому, згідно рішення виконкому від 16.05.00 р. № 365/10 було надано повноваження по оформленню та державній реєстрації прав власності на нерухоме майно (а.с.38).

Згідно рішення арбітражного суду Чернівецької області від 29.12.00 р. по справі № 3/2358-351 визнано недійсним п. 1 рішення виконкому №365/10, та зобов'язано Чернівецьку міську раду внести зміни до Статуту міського КБТІ, в зв'язку з прийняттям рішення про неможливість проведення міським КБТІ державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

29.01.01 р. виконкомом Чернівецької міської ради прийнято рішення № 86/2 "Про виконання рішення арбітражного суду Чернівецької області у справі №3/2358-351 п/з", пунктом 1 якого відмінено пункт 1 рішення міськвиконкому № 365/10 від 16.05.2000 р., а пунктом 2 цього ж рішення внесено зміни до пункту 2.2.2 Статуту Чернівецького міського КБТІ, викладено його в такій редакції "Здійснення реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних і фізичних осіб і переходу права власності на раніше зареєстровані об'єкти" (а. с. 134).

Як вбачається з матеріалів справи, 25.09.2002 р. між Державним підприємством '"Інформаційний центр" Міністерства юстиції України в особі Чернівецької філії (за текстом договору Підприємство) та Чернівецьким міським КБТІ було укладено договір № 81 про надання послуг БТІ, предметом якого є: "надання Підприємством для БТІ інформаційно-технічних послуг по користуванню автоматизованою системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" (надалі - Реєстр) з метою реєстрації прав власності на нерухоме майно, видачі витягів та виготовлення свідоцтв про право власності на нерухоме майно, та надання інших послуг з реєстру; технічне обслуговування з метою поновлення працездатності автоматизованого робочого місця Реєстру прав власності на нерухоме майно (надалі - АРМ Реєстру); постачання спеціальних бланків для видачі витягів з Реєстру та свідоцтв про право власності на нерухоме майно" (а. с. 68).

25.09.2002 р. було укладено аналогічний договір № 82 між ДП '"Інформаційний центр" і Чернівецьким обласним КБТІ про організацію доступу БТІ до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" (а.с.69).

Дія зазначених вище договорів на день вирішення спору в судах не припинена у встановленому порядку (розділ 5 договору № 81, розділ 5 договору №82).

24.04.2003 р. рішенням 10 сесії ХХІУ скликання Чернівецької міської ради №211 затверджено Статут Чернівецького міського КБТІ, який зареєстрований у подальшому Ліцензійно-реєстраційною палатою виконавчого комітету Чернівецької міської ради 13.05.2003 р. № 399-р (а.с. 44.45).

Згідно з підпунктами 3.2, 3.3, 3.4 пункту 3 цього Статуту до видів діяльності Чернівецького міського КБТІ віднесено: "3.2 реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, і переходу права власності на раніше зареєстровані об'єкти; 3.3 ведення єдиного державного реєстру об'єктів нерухомості по м. Чернівці на підставі зареєстрованих в Бюро правовстановлюючих документів на земельні ділянки, будівлі, квартири, гаражі, дачі тощо; 3.4 облік та реєстрація об'єктів нерухомого майна" (а. с. 47,48).

18.01.2005 р. виконавчим комітетом Чернівецької міської ради прийнято оспорюване рішення № 32/1 «Про порядок застосування пункту 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та визнання таким, що втратило чинність, рішення виконкому міської ради від 27.01.2004 р. № 56/2» Про розгляд листа Чернівецької філії державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України".

Пунктом першим вказаного рішення з посиланням на статтю 52, пункт 6 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", пункт 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. N2 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.01.2003 р. N2 6/5, міськвиконком визначив Чернівецьке міське КБТІ підприємством, що здійснює державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно у межах міста Чернівці (а. с. 22).

Висновки судів про задоволення позовних вимог ґрунтуються на відсутності повноважень органів місцевого самоврядування права визначати адміністративно-територіальні одиниці, у межах яких підприємства здійснюють державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно. Як зазначено у рішеннях судів, це суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Крім того, спірним рішенням обмежено право позивача здійснювати реєстрацію прав власності на нерухоме майно на території м. Чернівці.

Також судовими рішеннями по справі встановлено обмежену правоздатність (відсутність правоздатності) Чернівецького міського КБТІ по проведенню державної реєстрації на нерухоме майно, яка визначена рішенням арбітражного суду Чернівецької області від 29.12.2000 року по іншій справі.

Разом з тим, з такими висновками судів не може погодитись колегія суддів Вищого адміністративного суду України, оскільки вони зроблені передчасно, без урахування наданих сторонами доказів.

Статтями 16, 43, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено право цих органів щодо наділення створених ними комунальних підприємств повноваженнями по обліку та реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна та визначення зони діяльності таких комунальних підприємств.

Відповідно до п. 5 Розділу V "Прикінцевих положень" Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру, реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Згідно Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно від 07.02.2002 № 7/5, Порядку ведення реєстру прав власності на нерухоме майно та інших нормативно-правових актів Міністерства юстиції України, які діяли на момент прийняття оскаржуваного рішення, повноваження бюро технічної інвентаризації щодо здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначались на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування.

Наказ №49/5 "Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5", яким у пункті 1.3 вказаного Тимчасового положення виключено слова "на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування", Міністерство юстиції України видало лише 19.05.2005року.

Враховуючи цю обставину, можна вважати, що на момент винесення оскаржуваного рішення не було обмежено право органів місцевого самоврядування на визначення зон обслуговування БТІ.

Суди попередніх інстанцій у своїх рішеннях зазначають, що на сьогоднішній день не створено Державного реєстру прав власності на нерухоме майно та їх обмежень в складі Державного земельного кадастру згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», а порядок здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно фактично не регламентується положеннями вказаного Закону.

Недостатньо переконливим є висновок судів стосовно обмеженої дієздатності Чернівецького КБТІ, який ґрунтується на рішенні арбітражного суду Чернівецької області. Як вбачається із цього рішення, спір між Чернівецькою міською радою та Чернівецьким обласним КБТІ стосувався зобов'язань передати реєстрові книги на об'єкти нерухомості по м. Чернівці (а. с. 34-37). У даному рішенні суд вийшов за межі позовних вимог і визнав недійсним рішення міськвиконкому та зобов'язав його внести зміни до Статуту Чернівецького КБТІ, при цьому питання дієздатності Чернівецького міського КБТІ не було предметом розгляду.

За таких обставин суд касаційної інстанції приходить до висновку, що судами попередніх інстанцій в порушення вимог процесуального права неповно досліджені вказані обставини по справі у їх сукупності.

Також судами попередніх інстанцій неповно досліджено питання стосовно визнання недійсним на майбутнє договору про надання Чернівецькому міському комунальному БТІ послуг по користуванню автоматизованою електронною системою «Реєстр прав власності на нерухоме майно». Суд касаційної інстанції вважає недостатніми встановлені з цього приводу обставини для визнання недійсним на майбутнє договору, зокрема, з положень ст.ст. 26,48 ЦК УРСР, як зазначено у рішеннях судів, такий висновок не вбачається.

Крім того, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що для правильного вирішення вказаної справи, враховуючи складність і специфічність спірних правовідносин, які є наслідком неналежного виконання визначеними органами виконавчої влади Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», до участі у справі слід залучити Чернівецьку обласну раду, для з'ясування кола питань, які стосуються розмежування повноважень між обласною та міською радами стосовно спірного питання.

Оскільки передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково їх перевіряти, а допущені судами помилки в застосуванні норм матеріального права могли призвести до неправильного вирішення спору, усі ухвалені судові рішення по справі підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи суду першої інстанції слід взяти до уваги викладене в цій ухвалі, вжити всіх передбачених законом засобів для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, прав і обов'язків сторін і в залежності від встановленого та у відповідності з чинним законодавство вирішити спір.

Керуючись ст.ст. 221, 223, 227, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу виконавчого комітету Чернівецької міської ради задовольнити частково.

Рішення господарського суду Чернівецької області від 13 червня 2005 року та постанову львівського апеляційного господарського суду від 28 вересня 2005 року по даній справі скасувати, справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суддів.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

С у д д і : /підпис/

З оригіналом згідно.

Суддя: