Рішення від 27.11.2020 по справі 905/1748/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

27.11.2020 м. Харків Справа №905/1748/19

Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів: головуючого судді Ніколаєвої Л.В., суддів Говоруна О.В., Курило Г.Є.,

при секретарі судового засідання Гулевич В.В.,

розглянувши справу №905/1748/19

за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз»

до відповідача Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго»

за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»

за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»

про зобов'язання повернути безпідставно набуте майно та стягнення 718 911 281,82 грн.,

за участю представників:

від позивача: Кухтик В.М., адвокат

від відповідача: Суворова О.О., в порядку самопредставництва

від третьої особи 1: не з'явився

від третьої особи 2: не з'явився

Суть спору: АТ «Укртрансгаз» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд: зобов'язати ОКП «Донецьктеплокомуненерго» повернути АТ «Укртрансгаз» в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 107 580,543 тис. куб. м.; стягнути з ОКП «Донецьктеплокомуненерго» на користь АТ «Укртрансгаз» 718 911 281,82 грн., що є вартістю безпідставно набутого майна - природного газу в обсязі 107 580,543 тис. куб. м.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на здійснення відповідачем з газотранспортної системи, оператором якої є позивач, через газорозподільну систему, оператором якої є третя особа 2 (ПАТ «Донецькоблгаз»), відбору природного газу у травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. за відсутністю постачальника природного газу та без оформлення договірних відносин з позивачем.

Склад суду для розгляду даної справи змінювався. Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.10.2020р. справа розподілена колегії суддів: головуючий суддя Ніколаєва Л.В., судді Говорун О.В., Курило Г.Є. та ухвалою суду від 08.10.2020р. прийнята до провадження вказаним складом суду.

У підготовчому провадженні господарським судом залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Донецькоблгаз», про що постановлено ухвали суду від 25.11.2019р., від 13.02.2020р.

У відзиві на позов відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні з посиланням на те, що:

- споживання природного газу у спірний період здійснювалось ним на підставі укладених з третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») договорів на постачання природного газу, на виконання яких відповідачем щомісячно направлялись акти приймання - передачі природного газу щодо спірних обсягів газу, але такі акти повертались третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») без підписання у зв'язку із відсутністю номінацій. Такі дії третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») суперечать спеціальним підзаконним нормативним актам, якими є Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затв. постановою КМУ від 01.10.2015р. №758, та розпорядження КМУ від 07.10.2015р. №1064-р «Про деякі питання опалювального сезону 2015/16», від 05.10.2016р. №742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17», та згідно з якими вона була зобов'язана видати номінації відповідно до договорів на постачання природного газу та постачати природний газ відповідачу, як виробнику теплової енергії, для виробництва теплової енергії. Тому, у даному випадку, відбір відповідачем природного газу з газотранспортної системи, оператором якої є позивач, не можна вважати несанкціонованим. Одночасно, договорами на постачання природного газу передбачений порядок врегулювання негативного небалансу у разі його виникнення, а тому будь - які спірні моменти щодо обсягів постачання газу, несвоєчасного оформлення актів приймання -передачі газу, небалансів газу тощо є наслідком неналежного виконання сторонами своїх договірних зобов'язань за такими договорами, та мають бути врегульовані між відповідачем та третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України»), а не газорозподільною та газотранспортною організаціями.

- договірні відносини між позивачем та відповідачем врегульовані договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами, на виконання якого складені та підписані акти з надання відповідних послуг за весь спірний період.

- матеріалами справи не підтверджується як отримання позивачем у власність додаткового обсягу природного газу за договорами, які надані позивачем до позовної заяви, з метою здійснення фізичного балансування газотранспортної системи у зв'язку із виникненням небалансу саме у спірному періоді, так і віднесення закуплених об'ємів природного газу на здійснення фізичного балансування для врегулювання небалансу за обсягами газу, спожитого саме відповідачем.

- позивачем не доведено наявність у відповідача природного газу, що витребовується ним в натурі, та одночасно заявлено дві вимоги про повернення майна та стягнення його вартості, що суперечить положенням ст. ст. 1212, 1213 ЦК України.

- у провадженні господарського суду Донецької області перебуває справа №905/1140/18 за позовом АТ «Укртрансгаз» до ПАТ «Донецькоблгаз» за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору в т.ч. ОКП «Донецьктеплокомуненерго», про стягнення в т.ч. вартості послуг балансування, до складу якої входить вартість газу, яка заявлена АТ «Укртрансгаз» у даній справі, а тому у разі задоволення позовів у цих справах, існує вірогідність подвійного стягнення на його користь з різних відповідачів.

У відповіді на відзив позивач заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, з посиланням на те, що:

- постановою КМУ №758 від 01.10.2015р. затверджено Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, за пп. 4 п. 3 якого на третю особу 1 (НАК «Нафтогаз України») покладено обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням. При цьому, у п. 17 Положення КМУ №758 від 01.10.2015р. визначено, що постачання природного газу (надання номінацій) виробнику теплової енергії здійснюється виключно у разі виконання останнім, як мінімум, двох умов: укладення з третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») договору постачання природного газу відповідно до законодавства, а також забезпечення хоча б однієї з передбачених Положенням умов щодо розрахунків за газ. Тобто, лише наявність укладеного договору не може свідчити про здійснення поставки природного газу відповідачу, оскільки доказом, який підтверджує факт поставки газу є підписаний між сторонами акт приймання - передачі природного газу. Отже, за відсутності такого акту факт відбору відповідачем природного газу з ресурсу третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») не є підтвердженим;

- у спірному періоді до газотранспортної системи відповідачу не було подано жодного обсягу природного газу жодним постачальником, та, відповідно, відбір здійснений ним з обсягів природного газу позивача, що були придбані за результатами проведення публічних закупівель та подані до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС. Тому, з огляду на положення ст. ст. 1212, 1213 ЦК України відповідач має повернути майно в натурі - природний газ, а у разі встановлення відсутності у нього такого газу - відшкодувати його вартість.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач не погоджується з доводами позивача, викладеними у відповіді на відзив, з посиланням, крім зазначеного вище, на те, що:

- договори на постачання природного газу, які укладені між третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») та відповідачем, а також акти виконання послуг з транспортування, розподілу (транспортування) природного газу, згідно з якими оператором ГРМ (третьою особою 2 ПАТ «Донецькоблгаз») розподілено відповідачу спірний обсяг газу, є достатніми доказами того, що відповідач мав у спірний період постачальника природного газу, яким є третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України»);

- аналіз положень гл. 3 розд. ХІІ Кодексу ГТС у редакції, яка діяла станом на 07.05.2017р., свідчить про те, що у разі коли рішенням уряду третю особу 1 (НАК «Нафтогаз України») зобов'язано постачати газ виробникам теплової енергії, то весь обсяг такого газу вважається таким, що поставлений їм саме цим постачальником;

- АТ «Укртрансгаз» є неналежним позивачем у даній справі, оскільки врегулювання негативного небалансу має здійснюватися третьою особою 1 («НАК «Нафтогаз України»), як постачальником природного газу, з огляду на умови договорів на постачання природного газу, та у разі понесення нею витрат на врегулювання негативного небалансу (відшкодування оператору ГТС вартості газу), який виник з вини відповідача, має право звернутися до суду з позовом про їх стягнення;

- купівля природного газу здійснена позивачем протягом 2016 - 2017 р.р. по різним цінам в діапазоні 5 532 грн. без ПДВ - 7 997,39 грн. без ПДВ за 1 000 куб. м., а розрахунок ціни позову здійснений виходячи з ціни 5 568,78 грн. без ПДВ станом на дату подання позовної заяви за відсутності жодного обґрунтування застосування такої ціни, що має наслідком безпідставне збагачення однієї особи за рахунок іншої;

- позивач не припиняв транспортування природного газу у зв'язку із відсутністю номінацій у відповідача в порядку, визначеному договором на транспортування природного газу.

У письмових пояснення третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») вважає позовні вимоги обґрунтованими та правомірними, з огляду на те, що:

- у спірному періоді третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») не здійснювала постачання природного газу відповідачу на підставі договорів постачання природного газу, не підтверджувала обсяги газу шляхом подання номінацій, у зв'язку із порушенням останнім п. 17 Положення «Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)», затв. постановою КМУ від 01.10.2015р. №758, та між ними не підписані жодні акти приймання-передачі природного газу;

- у спірному періоді третя особа 1 (НАК «Нафтогаз України») не замовляла послуги транспортування природного газу, а отже в газотранспортній системі фізично був відсутній газ останньої, який міг би спожити відповідач, а тому фактично ним відібрано природний газ з ресурсу позивача, який придбав його у третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») на підставі відповідних договорів, які наявні у матеріалах справи.

У письмових поясненнях третя особа 2 (ПАТ «Донецькоблгаз») посилається на те, що споживання відповідачем спірних обсягів природного газу не можна вважати несанкціонованим відбором з огляду на наявність договорів на постачання природного газу, укладених між третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») та відповідачем, а також існування обов'язку третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України») видати номінації відповідно до укладених договорів та поставити природний газ виробникам теплової енергії та теплопостачальним підприємствам, визначеного Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затв. постановою КМУ від 01.10.2015р. №758. Водночас, відповідач не оформив належним чином поставку природного газу, тобто не підтвердив споживання природного газу на достатній правовій підставі, не довів правомірності відбору природного газу, а тому такий газ має бути ним повернутий.

Представник позивача у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті 27.11.2020р. підтримав позов, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті 27.11.2020р. заперечував проти позову, просив суд відмовити у його задоволенні.

Треті особи 1, 2 (НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Донецькоблгаз») у судове засідання щодо розгляду справи по суті 27.11.2020р. не з'явились, але про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення №6102253404263, №6102253404247.

Приймаючи до уваги положення ч. 1 ст. 202 ГПК України, суд визнав за можливе вирішити справу у даному судовому засіданні за відсутності представників третіх осіб 1,2 за наявними у ній матеріалами.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті 27.11.2020р. господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи 1, господарським судом встановлено:

15.12.2015р. між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (на т.ч. АТ «НАК «Нафтогаз України»/НАК «Нафтогаз») (постачальник, третя особа 1) та ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (споживач, відповідач) укладений договір постачання природного газу №4428/16-БО-6 (з урахуванням додаткових угод до нього), згідно з яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016 році природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору.

Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам/організаціям та іншим споживачам.

Договором визначено в т.ч. планові обсяги природного газу, порядок та умови передачі газу щодо оформлення споживачем заявок на планові обсяги використання газу, підтвердження постачальником обсягу поставки (номінації), складання актів приймання - передачі природного газу, порядок та умови проведення розрахунків, зокрема, щодо сплати постачальником оператору газотранспортної системи вартості послуги балансування у випадку встановлення негативного небалансу та відшкодування споживачем постачальнику таких витрат.

Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу з 01.01.2016р. до 30.04.2016р. (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Також, між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (на т.ч. АТ «НАК «Нафтогаз України»/ НАК «Нафтогаз») (постачальник, третя особа 1) та ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (споживач, відповідач) укладені аналогічні за змістом договори постачання природного газу №4426/16-ТЕ-6 від 21.12.2015р. зі строком дії в частині реалізації природного газу з 01.01.2016р. до 30.09.2016р. включно щодо постачання газу для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, №4768/1617-ТЕ-6 від 26.09.2016р. зі строком дії в частині реалізації природного газу з 01.10.2016р. до 30.09.2017р. включно щодо постачання газу для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, №4834/1617-БО-6 від 27.10.2016р. зі строком дії в частині реалізації природного газу з 01.10.2016р. до 30.09.2017р. включно щодо постачання газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, №4770/1617-РО-6 від 26.09.2016р. зі строком дії в частині реалізації природного газу з 01.10.2016р. до 30.09.2017р. включно щодо постачання газу для виробництва теплової енергії для релігійних організацій, №3315/1718-ТЕ-6/Д від 11.10.2017р. зі строком дії в частині реалізації природного газу з 01.10.2017р. до 31.05.2018р. включно щодо постачання газу для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, №3167/1718-РО-6/Д від 18.09.2017р. зі строком дії в частині реалізації природного газу з 01.10.2017р. до 31.05.2018р. включно щодо постачання газу для виробництва теплової енергії для релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо - комерційної діяльності), №3165/1718-БО-6/Д від 18.09.2017р. зі строком дії в частині реалізації природного газу з 01.10.2017р. до 31.05.2018р. включно щодо постачання газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (з урахуванням протоколів розбіжностей та додаткових угод до них).

Акти приймання - передачі природного газу за травень - листопад 2016р., лютий, травень - грудень 2017р. до вказаних договорів направлялись відповідачем на адресу третьої особи 1 (НАК «Нафтогаз України»), але повернуті нею без підписання з посиланням на закінчення строку дії договору №4428/16-БО-6 від 15.12.2015р., а також наявність заборгованості за всіма договорами за минулі періоди, та, відповідно, не підтвердження номінацій та не постачання природного газу.

31.03.2016р. між ПАТ «Укртрансгаз» (на т.ч. АТ «Укртрансгаз») (газотранспортне підприємство, позивач) та ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (замовник, відповідач) укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1604000982 (з урахуванням додаткових угод до нього), згідно з яким газотранспортне підприємство зобов'язується надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання - передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій (далі ГРС), а замовник зобов'язується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбачені умовами договору.

Договором визначено в т.ч. річний плановий обсяг транспортування природного газу, умови транспортування газу, порядок оформлення актів наданих послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами, порядок визначення вартості послуг за договором та порядок розрахунків.

Цей договір набирає чинності з моменту підписання та розповсюджує свою дію на відносини, що склались між сторонами з 01.04.2016р., договір укладається на строк до 31.12.2017р., а в частині розрахунків до їх повного виконання.

У травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. позивачем протранспортовано відповідачу природний газ у загальному обсязі 111 273,506 тис. куб. м., про що свідчать відповідні акти наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, підписані сторонами цього договору.

31.05.2016р., 30.06.2016р., 31.07.2016р., 31.08.2016., 30.09.2016р., 31.10.2016р., 30.11.2016р., 28.02.2017р., 31.05.2017р., 30.06.2017р., 31.07.2017р., 31.08.2017р., 30.09.2017р., 31.10.2017р., 30.11.2017р., 31.12.2017р. між третьою особою 2 (ПАТ «Донецькоблгаз») та відповідачем складені та підписані акти розподілу (транспортування) природного газу, згідно з якими у відповідності до заяви - приєднання до типового договору від 30.12.2015р. №юр/3019 у травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. першим протранспортовано другому природний газ у загальному обсязі 111 273,506 тис. куб. м.

01.08.2016р. між АТ «Укртрансгаз» (оператор, позивач) та ПАТ «Донецькоблгаз» (замовник, третя особа 2) укладено договір транспортування природного газу №1512000703, згідно з яким оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.

Оператором може бути надана замовнику в т.ч. послуга балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (балансування).

Замовник зобов'язаний вчасно врегульовувати небаланси. У разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до двадцятого числа місяця, наступного за газовим, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу. Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою: В балансування = БЦГ х К х Qбг, де БЦГ - базова ціна газу, Qбг - обсяг негативного місячного небалансу замовник послуг транспортування, К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

Цей договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016р., умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015р. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

У провадженні господарського суду Донецької області перебуває справа №905/1140/18 за позовом АТ «Укртрансгаз» до ПАТ «Донецькоблгаз» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача НАК «Нафтогаз України» та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача в т.ч. ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу та пені, 3% річних, інфляційних втрат у загальному розмірі 2 032 739 822,35 грн.

Підставою позовних вимог у даній справі є неналежне виконання ПАТ «Донецькоблгаз» зобов'язань в частині оплати послуг балансування обсягів природного газу, наданих АТ «Укртрансгаз» за договором транспортування природного газу №15120000703 від 01.08.2016р. та Кодексом ГТС.

При цьому, за обставинами справи №905/1140/18 небаланс природного газу, який врегульовано АТ «Укртрансгаз» шляхом надання послуг балансування, виник, зокрема, внаслідок того, що у червні - листопаді 2016р., лютому, травні - листопаді 2017р. ОКП «Донецьктеплокомуненерго» спожито природний газ у загальному обсязі 87 188,003 тис. куб. м. без підтверджених номінацій.

На даний час у справі №905/1140/18 проводиться судова економічна експертиза, призначена господарським судом Донецької області на підставі ухвали суду від 10.09.2018р.

27.04.2015р., 30.05.2016р., 31.01.2017р., 30.04.2017р., 26.09.2017р., 29.09.2017р. 15.12.2017р., 22.12.2017р., між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (на т.ч. АТ «НАК «Нафтогаз України»/НАК «Нафтогаз») (продавець, третя особа 1) та ПАТ «Укртрансгаз» (на т.ч. АТ «Укртрансгаз») (покупець, позивач) укладені договори про закупівлю природного газу №1504000825 - ВТВ, №1605001357-ВТВ, №1701001564 - ВТВ, №1704000324 - ВТВ, №1704000325 - ВТВ, №1709000306 - ВТВ, №1709000305 - ВТВ, №1709000304 - ВТВ, №1709000303 - ВТВ, №1709000302 - ВТВ, №1709000301 - ВТВ, №1709000474 - ВТВ, №1712000407 - ВТВ, №1712000409 - ВТВ, №1712000411 - ВТВ, №1712000412-ВТВ, №1712000414 - ВТВ, №1712000416 - ВТВ, №1712000654 - ВТВ, №1712000655 - ВТВ.

За змістом цих договорів продавець зобов'язується передати у власність покупцеві у 2015р., травні - грудні 2016р., січні - квітні 2017р., квітні - грудні 2017р., вересні - жовтні 2017р., жовтні 2017р. - квітні 2018р., грудні 2017р. - червні 2018р. природний газ, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах договору.

Газ, що продається за договорами, використовується покупцем виключно для забезпечення виробничо - технологічних витрат та власних потреб, для забезпечення балансування.

Ці договори набирають чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діють у частині поставки газу відповідно до 31.12.2015р., 31.12.2016р., 30.04.2017р., 31.10.2017р., 31.12.2017р., 30.04.2018р., 30.06.2018р. включно, а у частині розрахунків - до їх повного здійснення.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.05.2016р., 30.06.2016р., 31.07.2016р., 31.08.2016р., 30.09.2016р., 31.10.2016р., 30.11.2016р., які складені на виконання договору №1605001357 - ВТВ від 30.05.2016р., свідчать, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у травні - листопаді 2016р. у загальному обсязі 1 480 365,02 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 28.02.2017р., який складений на виконання договору №1701001564 - ВТВ від 31.01.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у лютому 2017р. у загальному обсязі 643 105,799 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.05.2017р., 30.06.2017р., 31.07.2017р., які складені на виконання договору №1704000324 - ВТВ від 30.04.2017р., свідчать, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у травні - липні 2017р. у загальному обсязі 218 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.05.2017р., 30.06.2017р., 31.07.2017р., 31.08.2017р., які складені на виконання договору №1704000325 - ВТВ від 30.04.2017р., свідчать, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у червні - серпні 2017р. у загальному обсязі 178 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 30.09.2017р., який складений на виконання договору №1709000474 - ВТВ від 29.09.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у вересні 2017р. у загальному обсязі 360 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.10.2017р., 30.11.2017р., 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1709000301 - ВТВ від 26.09.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у жовтні - грудні 2017р. у загальному обсязі 95 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.10.2017р., 30.11.2017р., 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1709000302 - ВТВ від 26.09.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у жовтні - грудні 2017р. у загальному обсязі 95 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.10.2017р., 30.11.2017р., 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1709000303 - ВТВ від 26.09.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у жовтні - грудні 2017р. у загальному обсязі 95 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.10.2017р., 30.11.2017р., 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1709000304 - ВТВ від 26.09.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у жовтні - грудні 2017р. у загальному обсязі 95 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.10.2017р., 30.11.2017р., 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1709000305 - ВТВ від 26.09.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у жовтні - грудні 2017р. у загальному обсязі 95 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акти приймання - передачі природного газу від 31.10.2017р., 30.11.2017р., 31.12.2017р., які складені на виконання договору №1709000306 - ВТВ від 26.09.2017р., свідчать, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у жовтні - грудні 2017р. у загальному обсязі 95 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1712000407 - ВТВ від 15.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1712000409 - ВТВ від 15.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1712000411 - ВТВ від 15.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1712000412 - ВТВ від 15.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1712000414 - ВТВ від 15.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №17120004416 - ВТВ від 15.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1712000654 - ВТВ від 22.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Акт приймання - передачі природного газу від 31.12.2017р., який складений на виконання договору №1712000655 - ВТВ від 22.12.2017р., свідчить, що третьою особою 1 (НАК «Нафтогаз України») поставлено, а позивачем прийнято природний газ у грудні 2017р. у загальному обсязі 45 000 тис. куб. м. для забезпечення виробничо - технологічних потреб та власних потреб, для забезпечення балансування.

Позивач посилається на те, що у травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. жодним постачальником не було подано до газотранспортної системи жодного обсягу природного газу (не підтверджено обсяг газу) для відповідача, але останнім здійснено відбір природного газу у загальному обсязі 107 580,543 тис. куб. м. Відбір такого обсягу природного газу здійснений відповідачем з обсягів природного газу позивача, що були придбані ним за результатами проведення публічних закупівель за вищевказаними договорами про закупівлю природного газу та подані до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС, що підтверджується довідкою про списання газу на балансування за період 01.01.2016р. - 30.06.2018р. за підписом головного бухгалтера АТ «Укртрансгаз».

Обставини щодо відбору відповідачем природного газу у загальному обсязі 107 580,543 тис. куб. м. у травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. підтверджуються:

- звітом про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, зведеним реєстром місячних обсягів газу, що подані в точку виходу до газорозподільної системи Донецькоблгаз, які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за травень 2016р.;

- звітом про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, реєстром обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України» із мереж ПАТ «Донецькоблгаз», які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за червень 2016р.;

- звітом про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, зведеним реєстром місячних обсягів газу, що подані в точку виходу до газорозподільної системи Донецькоблгаз, які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за липень 2016р.;

- звітом про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, зведеним реєстром місячних обсягів газу, що подані в точку виходу до газорозподільної системи Донецькоблгаз, які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за серпень 2016р.;

- звітом про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, зведеним реєстром місячних обсягів газу, що подані в точку виходу до газорозподільної системи Донецькоблгаз, які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за вересень 2016р.;

- звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз» з ресурсу НАК «Нафтогаз України», які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за жовтень 2016р.;

- звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз» з ресурсу НАК «Нафтогаз України», які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за листопад 2016р.;

- звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за лютий 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за травень 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за червень 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за липень 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за серпень 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за вересень 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за жовтень 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за листопад 2017р.;

- алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звітом про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), які складені ПАТ «Донецькоблгаз»; інформацією про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу, яка складена АТ «Укртрансгаз», за грудень 2017р.;

Оскільки відповідач набув природний газ позивача без будь-якої правової підстави, останній звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання відповідача повернути в натурі безпідставно набуте майно - природний газ у загальному обсязі 107 580,543 тис. куб. м. тис. куб. м. та стягнення вартості такого майна у розмірі 718 911 281,82 грн. на підставі ст. ст. 1212, 1213 ЦК України.

При цьому, вартість газу визначена позивачем виходячи із ціни закупівлі природного газу, яка сформувалася протягом газового місяця - липень 2019р. 6 682,54 грн. з ПДВ, опублікованої на офіційному сайті АТ «Укртрансгаз».

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних мотивів.

За змістом ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.

Перелік способів захисту, зазначений в ч. 2 ст. 16 ЦК України, не є вичерпним, та суду надано право захистити цивільне право або інтерес особи іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (ч.3 ст. 16 ЦК України).

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб (така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.12.2019р. у справі № 910/1997/18).

Якщо спеціальні норми права визначають конкретні заходи з урахуванням специфіки порушеного права та характеру правопорушення, особа вправі скористатися такими способами захисту. Належний спосіб захисту, виходячи із застосування спеціальної норми права, повинен гарантувати особі спосіб відновлення порушеного права або можливість отримання нею відповідного відшкодування.

У тих випадках, коли спеціальна норма закону установила інший, ніж визначений ст. 16 ЦК України спосіб захисту, застосовується спосіб захисту, встановлений спеціальною нормою. Одночасно можуть застосовуватися положення ст. 16 ЦК України і положення спеціальної норми щодо способу захисту у випадку, коли ці способи тотожні й на них поширюється дія ЦК України.

Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні цивільні правовідносини.

З огляду на правову природу спірних правовідносин та суб'єктний склад їх учасників, оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватися судом з урахуванням приписів ЗУ «Про ринок природного газу» №329-VIII від 09.04.2015р., Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015р., та Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р., які набрали чинності 27.11.2015р. (зі змінами та доповненнями).

ЗУ «Про ринок природного газу» визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.

За ст. 1 цього Закону оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників);

- оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників);

- постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу;

- ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG;

- споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини;

- суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

АТ «Укртрансгаз» (позивач) утворено на виконання постанови КМУ від 24.07.1998р. №1173 «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу», та є оператором газотранспортної системи (оператор ГТС), який на підставі ліцензії серії АЕ №194511 від 11.03.2013р. у спірний період здійснював діяльність з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами.

АТ «Укртрансгаз», як оператор ГТС, відповідно до приписів ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про ринок природного газу» на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 7 ст. 22 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора газотранспортної системи визначаються цим Законом, кодексом газотранспортної системи, іншими нормативно-правовими актами, а також договором транспортування природного газу. З метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи зобов'язаний: здійснювати балансування та функції оперативно - диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб. Оператор газотранспортної системи придбаває енергоресурси, необхідні для здійснення своєї господарської діяльності, у недискримінаційний і прозорий спосіб та на ринкових умовах.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про ринок природного газу» оператор газотранспортної системи є юридичною особою, яка не є складовою вертикально інтегрованої організації і здійснює свою господарську діяльність незалежно від діяльності з видобутку, розподілу, постачання природного газу, діяльності оптових продавців. Оператор газотранспортної системи не може провадити діяльність з видобутку, розподілу або постачання природного газу.

У п. 5 гл. 1 розд.1 Кодексу ГТС (у редакціях, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин), який є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України, надано наступні визначення термінів:

- алокація - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу ХІІ цього Кодексу (у редакціях, які діяли станом на травень 2016р. - лютий 2017р.); алокація - віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників (у редакції, яка діяла станом на травень - грудень 2017р.);

- балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;

- комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації;

- небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;

- несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу;

- номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);

- фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу.

Правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG/оператором газосховища/газовидобувним підприємством/оператором газорозподільної системи/прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування газотранспортної системи, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2497 (п. 2 гл. 1 розд. IV Кодексу ГТС).

Пунктом 1 гл. 1 розд. VIII Кодексу ГТС визначено, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом.

За приписами п.10. гл. 3 розд. ХІІ Кодексу ГТС (у редакціях, які діяли станом на травень 2016р. - лютий 2017р.) алокація фактичних обсягів споживача можлива тільки на постачальника, зазначеного у відповідній підтвердженій номінації/реномінації, крім випадків, передбачених нижче. У разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи. У разі письмової вимоги замовника послуг транспортування, що є постачальником, або оператора газотранспортної системи до оператора газорозподільної системи про припинення розподілу газу споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, оператор газорозподільної системи після строку, установленого законодавством на припинення розподілу природного газу такому споживачу, здійснює алокацію із зазначенням, що фактичні обсяги природного газу є обсягами оператора газорозподільної системи.

За приписами п. 8 гл. 3 розд. ХІІ Кодексу ГТС (у редакції, яка діяла станом на травень - грудень 2017р.) алокація фактичних обсягів споживача можлива тільки на постачальника, зазначеного у відповідній підтвердженій номінації/місячній номінації/ реномінації, крім випадків, передбачених нижче. У разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи, а по прямому споживачу - на оператора газотранспортної системи. У разі письмової вимоги замовника послуг транспортування, що є постачальником, або оператора газотранспортної системи до оператора газорозподільної системи про припинення розподілу газу споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, алокація фактичного обсягу споживання природного газу таким споживачем після строку, установленого законодавством на припинення розподілу природного газу такому споживачу, здійснюється на оператора газорозподільної системи. У разі письмової вимоги замовника послуг транспортування, що є постачальником, до оператора газотранспортної системи про припинення транспортування газу прямому споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, алокація фактичного обсягу споживання природного газу таким прямим споживачем після строку, установленого законодавством на припинення транспортування природного газу такому прямому споживачу, здійснюється на оператора газотранспортної системи. У разі якщо рішенням Кабінету Міністрів України суб'єктів ринку природного газу зобов'язано здійснювати постачання для певних споживачів природного газу, то алокація фактичних обсягів по таким споживачам здійснюється саме на таких суб'єктів, крім випадків, визначених абзацами третім та четвертим цього пункту, несанкціонованого відбору (виключно у частині шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу) або у випадку підтвердження номінації по такому споживачу іншому постачальнику. При цьому обсяги споживання природного газу враховуються оператором газотранспортної системи при розрахунку небалансу цих суб'єктів ринку природного газу.

Розділом ХІІІ Кодексу ГТС встановлено, що замовник послуг транспортування зобов'язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій. Замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій. Якщо існує загроза цілісності газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи вживає таких заходів: купівлю-продаж природного газу за короткостроковими договорами в точці, в якій відбувається передача природного газу, а в разі відсутності такої можливості - за конкурсною процедурою та за ринковими цінами; регулювання обсягу надходження газу в газотранспортну систему (точки входу та/або виходу) у випадках, передбачених Національним планом дій та цим Кодексом; регулювання обсягу природного газу, який знаходиться в газотранспортній системі; регулювання обсягу природного газу, який зберігається у газосховищах, які знаходяться в управлінні оператора газотранспортної системи. З метою забезпечення безпечності функціонування та цілісності газотранспортної системи, у тому числі балансування газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи управляє потоками природного газу, які закачуються та відбираються до/з газосховища, що є в управлінні оператора газотранспортної системи, а також частиною газосховищ відповідно до пункту 3 цього розділу. Оператор газотранспортної системи для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбає природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах. Оператор газотранспортної системи, здійснюючи балансування газотранспортної системи, бере до уваги очікуваний результат від використання тих чи інших заходів балансування з огляду на забезпечення стабільного рівня функціонування газотранспортної системи, а також час, необхідний для їх впровадження.

У гл. 1 розд. XIV Кодексу ГТС визначено, що замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення. При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів). Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.

В силу приписів гл. 3 розд. XIV Кодексу ГТС (у редакціях, які діяли станом на травень 2016р. - лютий 2017р.) оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів. У разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць. У разі підтвердження достатніх обсягів газу для покриття місячного небалансу у замовника послуг транспортування оператор газосховища здійснює балансуючу алокацію та надсилає її до оператора газотранспортної системи 12-го числа наступного місяця. Замовники послуг транспортування після проведення заходів, передбачених пунктами 3 - 5 цієї глави, для врегулювання місячного небалансу оформлюють, підписують та скріплюють печатками додаткові акти приймання-передачі і коригуючі реєстри та надсилають оператору газотранспортної системи в строк до 12-го числа наступного місяця. Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування. До усунення замовником послуг транспортування місячного небалансу відповідно до вимог пункту 7 цієї глави, а також вартості послуг балансування оператор газотранспортної системи відмовляє у прийнятті від такого замовника послуг транспортування номінацій на поточний та наступні газові періоди та повідомляє операторів суміжних систем про неможливість прийняття номінацій від цього замовника на поточний та наступні газові періоди. Додатково оператор газотранспортної системи повідомляє про це постачальника "останньої надії" чи відповідного постачальника зі спеціальними обов'язками (за його наявності), а замовник послуг транспортування власного - споживача (споживачів) у порядку, визначеному Правилами постачання природного газу.

В силу приписів гл. 3 розд. XIV Кодексу ГТС (у редакції, яка діяла станом на травень - грудень 2017р.) оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи. У разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць. У разі підтвердження достатніх обсягів газу для покриття місячного небалансу у замовника послуг транспортування оператор газосховища до 12-го числа наступного місяця надає оператору газотранспортної системи інформацію про виконання балансуючої номінації з метою здійснення оператором газотранспортної системи балансуючої алокації. Замовники послуг транспортування після проведення заходів, передбачених пунктами 3 - 5 цієї глави, для врегулювання місячного небалансу оформлюють, підписують та скріплюють печатками додаткові акти приймання-передачі і коригуючі реєстри та надсилають оператору газотранспортної системи в строк до 12-го числа наступного місяця. Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу. До усунення замовником послуг транспортування місячного небалансу відповідно до вимог пункту 7 цієї глави, а також оплати вартості послуг балансування оператор газотранспортної системи відмовляє у прийнятті від такого замовника послуг транспортування номінацій на поточний та наступні газові періоди та повідомляє операторів суміжних систем про неможливість прийняття номінацій від цього замовника на поточний та наступні газові періоди. Додатково оператор газотранспортної системи повідомляє про це постачальника "останньої надії" чи відповідного постачальника зі спеціальними обов'язками (за його наявності), а замовник послуг транспортування власного - споживача (споживачів) у порядку, визначеному Правилами постачання природного газу. Вимога цього пункту не розповсюджується на замовників послуг транспортування, на яких покладено виконання спеціальних обов'язків відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» в обсягах, необхідних для задоволення потреб категорій споживачів, яких стосуються спеціальні обов'язки.

Положення гл. 4 розд. XIV Кодексу ГТС (у редакціях, які діяли станом на травень 2016р. - лютий 2017р.) передбачають, що розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу. Базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи на основі витрат на закупівлю природного газу, транспортування та його зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця в строк до 10-го числа місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є дані, визначені у звіті про надані послуги з транспортування. Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів. У разі невиконання замовниками положень пункту 4 цієї глави неврегульовані обсяги небалансу, які виникли у замовника послуг транспортування (постачальника) у віртуальних точках виходу до газорозподільної системи, вважаються обсягами небалансу відповідного оператора газорозподільної системи. Положення цього пункту не стосуються замовників послуг транспортування (постачальника), які поставляють виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

Положення гл. 4 розд. XIV Кодексу ГТС (у редакції, яка діяла станом на травень - грудень 2017р.) передбачають, що розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу. Базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи та яка складається з ціни закупівлі природного газу і витрат на транспортування і зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця у строк до 10-го числа поточного місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. При цьому БЦГ повинна бути визначена у гривнях за тисячу метрів кубічних та у гривнях за кВт·год (інформаційно). При розрахунку вартості послуг балансування використовується БЦГ, виражена у гривнях за тисячу метрів кубічних. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу. Оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів.

Відповідно до п. 4 гл. 5 розд. VІ Кодексу ГРС якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу за споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС. У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість (об'єм/обсяг), що розраховується за формулою В = (Vф - Vп) х Ц х К. При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.

З наведеного можна зробити висновок про те, що ринок природного газу - це сукупність правовідносин, які виникають, зокрема, у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, між постачальником природного газу, оператором ГТС, оператором ГРМ та споживачем природного газу, які наділені та обмежені певними правомочностями.

Оператор ГТС є суб'єктом ринку природного газу, на якого покладено функції здійснення балансування та функції оперативно - диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб.

Передумовами надання оператором газотранспортної системи послуг балансування є наявність негативної різниці між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації, а також відсутність факту добровільного закриття місячного негативного небалансу замовником послуг транспортування природного газу.

Кодекс ГТС визначає негативний небаланс як перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу. Такий негативний небаланс виникає в т.ч. внаслідок несанкціонованого відбору природного газу, яким є відбір природного газу, зокрема, за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником. При цьому, небаланс природного газу, який виник внаслідок його несанкціонованого відбору споживачем, врегульовується за рахунок віднесення оператором ГТС його вартості у складі послуги балансування на оператора ГРС та сплатою останнім цієї послуги. В свою чергу, споживач компенсує оператору ГРМ вартість такого газу з підвищеним коефіцієнтом.

В іншому випадку - якщо небаланс природного газу віднесений оператором ГТС на постачальника природного газу (замовника послуг транспортування), його врегулювання здійснюється оператором ГТС шляхом надання такому постачальнику послуги балансування та сплати останнім вартості наданої послуги. Водночас, відшкодування постачальнику відповідних витрат здійснюється споживачем в порядку, визначеному договорами про постачання природного газу, укладеними між постачальником та споживачем.

Отже, з огляду на спеціальне законодавство у сфері газопостачання, яке встановлює певний механізм регулювання відносин на ринку природного газу, при виникненні різниці в поданих та відібраних обсягах газу оператор ГТС здійснює захист свого права у спосіб комерційного балансування шляхом надання послуги балансування на відповідний обсяг газу та стягнення її вартості з особи, на яку здійснено алокацію обсягу природного газу (оператор ГРС або постачальник). При цьому, вартість послуги балансування враховує в т.ч. і ціну природного газу, закупівлю якого здійснено оператором ГТС для надання такої послуги.

Наявні у справі звіти про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, звіти про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходи ПАТ «Донецьоблгаз», між замовниками послуги транспортування, алокації (звіти) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуги транспортування, звіти про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз» з ресурсу НАК «Нафтогаз України», звіти про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Донецькоблгаз», між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), зведені реєстри місячних обсягів газу, що подані в точку виходу до газорозподільної системи Донецькоблгаз, реєстр обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України» із мереж ПАТ «Донецькоблгаз» за травень - листопад 2016р., лютий, травень - грудень 2017р. містять відомості, згідно з якими підтверджений обсяг природного газу (номінація) ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. становить 0,00 тис. куб. м. за кожним місяцем, а фактичний обсяг спожитого (відібраного) ним природного газу у травні 2016р. становить 36,265 тис. куб. м., у червні 2016р. - 28,328 тис. куб. м., у липні 2016р. - 25,160 тис. куб. м., у серпні 2016р. - 20,966 тис. куб. м., у вересні 2016р. - 1,308 тис. куб. м., у жовтні 2016р. - 11 245,580 тис. куб. м., у листопаді 2016р. - 21 588,716 тис. куб. м., у лютому 2017р. - 26 396,484 тис. куб. м., у травні 2017р. - 33,334 тис. куб. м., у червні 2017р. - 24,543 тис. куб. м., у липні 2017р. - 23,250 тис. куб. м., у серпні 2017р. - 18,047 тис. куб. м., у вересні 2017р. - 20,966 тис. куб. м., у жовтні 2017р. - 7 636,274 тис. куб. м., у листопаді 2017р. - 20 125,047 тис. куб. м., у грудні 2017р. - 20 356,275 тис. куб. м., що протранспортований АТ «Укртрансгаз», розподілений ПАТ «Донецькоблгаз» та віднесений останнім на постачальника НАК «Нафтогаз України». Вказані документи складені ПАТ «Донецькоблгаз», як оператором ГРС, та надані АТ «Укртрансгаз», як оператору ГТС, на виконання приписів гл. 1 та гл. 3 розд. ХІІ Кодексу ГТС, гл. 2 розд. ХІІ Кодексу ГРС.

Інформації про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених на операторів газорозподільних мереж з зазначенням обсягів небалансу за травень - листопад 2016р., лютий, травень - грудень 2017р., які складені АТ «Укртрансгаз», як оператором ГТС, свідчать про віднесення останнім вказаних обсягів газу, як таких, що спожиті (відібрані) споживачем ОКП «Донецьктеплокомуненерго» без підтверджених номінацій, на небаланс ПАТ «Донецькоблгаз», як оператора ГРС.

Договори про закупівлю природного газу від 27.04.2015р. №1504000825 - ВТВ, від 30.05.2016р. №1605001357-ВТВ, від 31.01.2017р. №1701001564 - ВТВ, від 30.04.2017р. №1704000324 - ВТВ, №1704000325 - ВТВ, від 26.09.2017р. №1709000306 - ВТВ, №1709000305 - ВТВ, №1709000304 - ВТВ, №1709000303 - ВТВ, №1709000302 - ВТВ, №1709000301 - ВТВ, від 29.09.2017р. №1709000474 - ВТВ, від 15.12.2017р. №1712000407 - ВТВ, №1712000409 - ВТВ, №1712000411 - ВТВ, №1712000412-ВТВ, №1712000414 - ВТВ, №1712000416 - ВТВ, від 22.12.2017р. №1712000654 - ВТВ, №1712000655 - ВТВ, які укладені між НАК «Нафтогаз» та АТ «Укртрансгаз», та акти приймання - передачі природного газу до них, довідка про списання газу на балансування за період 01.01.2016р. - 30.06.2018р. за підписом головного бухгалтера АТ «Укртрансгаз» свідчать про купівлю АТ «Укртрансгаз» природного газу та подання його до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС в т.ч. для здійснення балансування системи.

З поданих доказів можна зробити висновок про вчинення АТ «Укртрансгаз» дій, направлених на врегулювання небалансу природного газу шляхом закупівлі природного газу для виконання функції оператора ГТС щодо балансування газотранспортної системи, який (небаланс природного газу) визначений останнім за процедурою алокації та віднесений на ПАТ «Донецькоблгаз», як оператора ГРС, у зв'язку із відбором ОКП «Донецьктеплокомуненерго» у травні - листопаді 2016р., лютому, травні - грудні 2017р. природного газу без підтверджених номінацій.

Тому, у даному конкретному випадку, захист майнових інтересів позивача, як оператора ГТС, має здійснюватися в межах правовідносин з надання послуг балансування в порядку, встановленому Кодексом ГТС та договором про транспортування природного газу, укладеним між АТ «Укртрансгаз» та ПАТ «Донецькоблгаз».

При цьому, такий захист майнових інтересів на даний час вже здійснюється позивачем в межах справи №905/1140/18 за позовом АТ «Укртрансгаз» до ПАТ «Донецькоблгаз» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача НАК «Нафтогаз України» та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача в т.ч. ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу та пені, 3% річних, інфляційних втрат.

Суд вважає, що позивачем неправильно надано кваліфікацію спірним правовідносинам, та з огляду на спеціальне законодавство у сфері газопостачання, яким врегульовано такі правовідносини, положення гл. 83 ЦК України, зокрема, ст. ст. 1212, 1213 ЦК України щодо безпідставного набуття, збереження майна, на які посилається позивач, застосуванню не підлягають.

За таких обставин, обраний АТ «Укртрансгаз» спосіб захисту не відповідає змісту права оператора ГТС, яке він вважає порушеним, а також характеру та наслідкам такого порушення з боку ОКП «Донецьктеплокомуненерго», що є підставою для відмови у задоволенні позову.

Одночасно, з огляду на попередні висновки суду в межах розгляду даної справи не підлягають оцінці докази та встановленню обставини щодо виконання/невиконання договірних зобов'язань НАК «Нафтогаз України» за договорами постачання природного газу, щодо видачі/невидачі НАК «Нафтогаз України» номінацій (в т.ч. підстав їх невидачі), щодо правомірності/неправомірності споживання (відбору) ОКП «Донецьктеплокомуненерго» природного газу, а також кваліфікації спірних обсягів газу як санкціонованого чи несанкціонованого відбору ОКП «Донецьктеплокомуненерго» природного газу.

Відповідно до положень ст. 129 ГПК України, у зв'язку із відмовою у задоволенні позову, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити Акціонерному товариству «Укртрансгаз» у задоволенні позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 07.12.2020р.

Головуючий суддя Л.В. Ніколаєва

Суддя О.В. Говорун

Суддя Г.Є. Курило