Постанова від 14.12.2020 по справі 177/1533/20

Справа № 177/1533/20

Провадження № 3/177/704/20

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 грудня 2020 року м. Кривий Ріг

Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Суботіна С. А.

розглянувши матеріали, які надійшли від Криворізького РВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Махачкала Російської Федерації, громадянина України, який працює водієм Червоно-Шахтарської школи, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Водій ОСОБА_1 , 16.11.2020 о 15 год. 00 хв., здійснював перевезення дітей автобусом по автодорозі вул. Шкільної с. Вільне Криворізького району Дніпропетровської області, перебуваючи без засобів індивідуального захисту - захисної маски, чим порушив правила щодо карантину пп.1 п. 10 постанови КМУ №641 від 22.07.2020.

У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував факт, викладений у протоколі про адміністративне правопорушення. Разом з тим пояснив, що маску при собі мав, однак під час керування автобусом її не використовував. Коли побачив працівників поліції, намагався вдягти маску, але вона порвалася. В автобусі перевозив п'ятьох учнів, які між собою тримали відповідну дистанцію. Просив суворо не карати.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов до наступного висновку.

Диспозицією ст. 44-3 КУпАП (у редакції Закону України від 17.03.2020 № 530-IX) передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, встановлених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Як визначено ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, які і є відповідними правилами, відповідальність за які передбачена диспозицією ст. 44-3 КУпАП.

Відповідно до п.п. 1 п. 10 Постанови КМ України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2» № 641 від 22.07.2020, в редакції, яка діяла станом на 16.11.2020, на території України на період дії карантину забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №117933 від 16.11.2020, у якому викладені обставини правопорушення та письмові пояснення ОСОБА_1 , відповідно до яких останній не встиг вдягти маску; фотозображенням, копією посвідчення водія НОМЕР_1 .

Згідно зі ст. 252 КУпАП України, орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 , міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.

При цьому, суд враховує, що дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 44-3 КУпАП, яка в редакції Закону України від 17.03.2020 № 530-IX, містила одну частину та передбачала відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

У той же час, зазначена норма зазнала змін з 21.11.2020, згідно з Законом України від 06.11.2020 № 1000-IX та доповнена частиною другою, яка передбачає відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, оскільки Законом України від 06.11.2020 № 1000-IX не пом'якшено та не скасовано відповідальність, а лише доповнено статтю 44-3 КУпАП новою частиною, зазначений закон не має зворотної дії в часі і до діяння ОСОБА_1 підлягає застосуванню Закон у редакції, чинній на час вчинення таких діянь, тобто в редакції Закону України від 17.03.2020 № 530-IX

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП (у редакції Закону України від 17.03.2020 № 530-IX), за ознаками порушення правил щодо карантину людей, передбачених п.п.1 п.10 Постановою КМУ від 22.07.2020 № 641: перебування в громадських будинках і спорудах, а також громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.

При цьому, суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої, при призначенні покарання, для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.

Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи особу ОСОБА_1 , зокрема те, що він у судове засідання з'явився, вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав та пояснив, що вчинив його не навмисно, до адміністративної відповідальності притягається вперше, тяжких наслідків зазначене адміністративне правопорушення не спричинило, з урахуванням обставин справи суд вважає, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення є малозначним, у зв'язку з чим, згідно зі ст. 22 КУпАП, суд звільняє його від адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП та вважає за необхідне обмежитись усним зауваженням.

При цьому, при оголошенні усного зауваження, суд виносить постанову про закриття справи, що відповідає положенню ч.2 ст. 284 КУпАП,

Враховуючи застосування судом положень ст. 22 КУпАП та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, судовий збір у порядку ст. 40-1 КУпАП стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 22, 44-3, 283, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП (у редакції Закону України від 17.03.2020 № 530-IX), обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП (у редакції Закону України від 17.03.2020 № 530-IX), щодо ОСОБА_1 , - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.

Суддя: