Єдиний унікальний номер: 223/973/20
Провадження номер: 3/223/394/2020
14 грудня 2020 року м. Вугледар
Вугледарський міський суд Донецької області у складі судді Луньової О.Г., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Вугледарського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Новомихайлівка Мар'їнського району Донецької області, громадянки України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий Вугледарським МВ УМВС України в Донецькій області 12.04.2012 року, не працюючої, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1
До Вугледарського міського суду Донецької області з Вугледарського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 675267 від 18.11.2020 року ОСОБА_1 18.11.2020 року о 08.15 годині перебувала на території ринку «Південний Донбас» за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. 30 років Перемоги, буд. 15, без засобів індивідуального захисту, а саме респіратору чи медичної маски, що закриває рот і ніс, чим порушила вимоги п.п.1 п. 10 Постанови Кабінету Міністрів № 641 від 22.07.2020 року, за що передбачена відповідальність за ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення .
Відповідно до ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Дослідивши адміністративні матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 675267 від 18.11.2020 року відносно ОСОБА_1 надійшов до Вугледарського міського суду Донецької області 03.12.2020 року.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX від 06.11.2020 року, який набув чинності 21.11.2020 року, статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян»
Відповідно до зазначеного Закону, органами, уповноваженими розглядати адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 44-3 КУпАП є: виконавчі комітети (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органи, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад, органи Національної поліції та органи державної санітарно-епідеміологічної служби.
Таким чином, на даний час у суду відсутні повноваження на розгляд зазначених матеріалів.
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 675267 від 18.11.2020 року відносно ОСОБА_1 на час набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX від 06.11.2020 року не розглянутий.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Таким чином, враховуючи положення ст. 8 КУпАП щодо дії закону про відповідальність за адміністративні правопорушення у часі, з огляду на те, що Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX від 06.11.2020 року пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, а отже підлягає застосуванню у даному провадженні, вважаю за необхідне повернути матеріал про адміністративне правопорушення до Вугледарського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області.
Керуючись ст. 8, 283, 284 КУпАП, суддя,
Матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП повернути до Вугледарського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Вугледарського
міського суду Донецької області О.Г.Луньова