10.12.2020
Справа № 522/20237/20
Провадження № 3/522/12256/20
10 грудня 2020 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Циб І.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Управління державного агентства рибного господарства в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 88-1 КУпАП, -
До Приморського районного суду м. Одеси з Управління державного агентства рибного господарства в Одеській області надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 88-1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 003243/1620 від 29.09.2020 року, встановлено, що 29.09.2020 року о 12 год. 20 хв. за адресою: м. Одеса, ринок «Привоз», гр. ОСОБА_1 здійснював продаж риби севрюга сімейства осетрових, яка занесена до «Червоної книги України», загальною вагою 1,5 кг, не маючи документів, які засвідчують законність вилучення, придбання водних біоресурсів. Своїми діями громадянин ОСОБА_1 порушив ст. 7, ст. 31 Закону України «Про тваринний світ» від 13.12.2001 року, за що передбачена відповідальність ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» та ч. 2 ст. 88-1 КУпАП.
Згідно протоколу дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 88-1 КУпАП, яка передбачає покарання за дій, передбачених частиною першою, вчинені щодо об'єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України.
Згідно ч. 2 ст. 7 Закону України «Про тваринний світ» від 13.12.2001 року законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку. Стаття 31 вказаного Закону регулює питання щодо добування (придбання) диких тварин з метою їх утримання і розведення у напіввільних умовах чи в неволі.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судовий розгляд в суді проведено за відсутністю ОСОБА_1 , який в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Окрім цього, ОСОБА_1 знав про те, що відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення № 003243/1620 від 29.09.2020 року, був згодний з ним, та про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в Приморському районному суді м. Одеси, що підтверджується його підписом. Про причини неявки ОСОБА_1 суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справу не подавав.
Крім того, інформація про дату, час та місце розгляду справи перебуває у відкритому доступі на офіційному сайті суду, а відтак останній мав цікавитись долею справи, добросовісно користуватись наданими йому процесуальними правами.
Суд вважає, що були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 , будучи повідомлений про дату та час розгляду справи в суді, не з'явився, суд оцінює таку поведінку ОСОБА_1 , як небажання особисто прийняти участь в розгляді справи в суді.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення № 003243/1620 від 29.09.2020 року, дослідив матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 88-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 88-1 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за дії, передбачені частиною першою, вчинені щодо об'єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України.
Згідно ч. 1 ст. 88-1 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про Червону книгу України» від 07.02.2002 року №3055-III, Червона книга України є офіційним державним документом, який містить перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також узагальнені відомості про сучасний стан цих видів тваринного і рослинного світу та заходи щодо їх збереження і відтворення.
Згідно ч. 1 ст. 4 вказаного Закону об'єктами Червоної книги України є рідкісні і такі, що перебувають під загрозою зникнення, види тваринного і рослинного світу, які постійно або тимчасово перебувають (зростають) у природних чи штучно створених умовах у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.
Як вбачається з Червоної книги України севрюга звичайна Acipenser stellatus Pallas, 1771 є рідкісною і такою, що перебуває під загрозою зникнення, оскільки чисельність в наших водах зараз впала до критичної межі. Встановлений режим збереження популяцій та заходи з охорони: заборона вилову, нормалізація екологічного стану водойм та побудова рибоводних заводів. Занесена до списків МСОП, Бернської та Боннської конвенцій, CITES та до Європейського червоного списку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
Вина ОСОБА_1 , а також викладені обставини підтверджуються протоколом про адміністративне правопорушення № 003243/1620 від 29.09.2020 року, описом вилучених знарядь лову, транспортних засобів, водних біоресурсів та іншого майна від 29.09.2020 року, актом № 003243 приймання-передачі швидкопсувного майна вилученого за фактами порушень рибоохоронного законодавства від 29.09.2020 року.
Таким чином суд доходить висновку, що ОСОБА_1 здійснював продаж риби севрюги сімейства осетрових, яка занесена до «Червоної книги України», загальною вагою 1,5 кг, не маючи документів, які засвідчують законність вилучення, придбання водних біоресурсів, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 88-1 КУпАП.
Санкція ч. 2 ст. 88-1 КУпАП передбачає покарання у виді накладення штрафу від ста до двохсот п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об'єктів тваринного або рослинного світу.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність правопорушника не встановлено.
Обтяжуючих відповідальність обставин, передбачених ст. 35 КУпАП, не встановлено.
При накладенні стягнення, керуючись ст. 33 КУпАП, вважаю, що обставини правопорушення і його наслідки вказують на те, що стягнення на правопорушника повинно бути накладене у виді штрафу на користь держави з конфіскацією об'єктів тваринного світу і відповідно до ст. 23 КУпАП, це буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника, в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Крім того, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір 0.2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 420 грн. 40 коп.
Будь яких доказів щодо наявності пільг, які передбачають звільнення особи від сплати судового збору, матеріали справи не містять та суду на момент розгляду справи надано не було.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 23, 33, 34, 35, 88-1, 245, 251, 252, 268, 280, 283, 284 КУпАП, -
Визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 88-1 КУпАП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 700 (однієї тисячі сімсот) гривень з конфіскацією об'єктів тваринного світу: севрюга, вагою 1,5 кг.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір, у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 420 грн. 40 копійок (чотириста двадцять гривень сорок копійок) на користь держави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя Приморського районного суду
м. Одеси І.В. Циб