241/2542/19
2-а/241/15/2020
11.12.2020 року смт. Мангуш
Першотравневий районний суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Демочко Д.О.
при секретарі Цукановій Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському районах та м.м. Донецьку та Вугледарі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Захарченко Михайла, Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 328-ДК/0127По/08/01/-19 від 25.11.2019 року по справі про адміністративне правопорушення, суд-
06.12.2019 року позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, обґрунтовуючи його наступним.
25.11.2019 року за результатами розгляду протоколу про адміністративне
правопорушення, державним інспектором - головним спеціалістом відділу контролю за
використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському
районах та м.м. Донецьку та Вугледарі, управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Михайлом
Захарченко було винесено постанову № 328-ДК/0127По/08/01/-19 від 25.11.2019 року, по
справі про адміністративне правопорушення про визнання позивача винним та притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 170 грн.
Відповідно до змісту постанови, ОСОБА_1 порушив вимоги статті 125,126 Земельного кодексу України, а саме: Самовільне зайняття земельної ділянки
сільськогосподарського призначення державної форми власності з кадастровим номером
1423955100:03:000:1056 площею 1,2000 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Мангушської селищної ради Мангушського району Донецької області.
Порушенням заподіяно матеріальну шкоду на суму 1917 грн. 60 коп., яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Зазначена постанова разом із приписом № 328-ДК/0225Пр/03/01/-19 від 15.11.2019 року про усунення виявлених недоліків у 30-ти денний термін, повідомленням про сплату шкоди №328-ДК/0086ШК/11/01/-19 від 25.11.2019 року та розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки від 25.11.2019 року надійшли на адресу позивача поштою.
Позивач вважає, що дана постанова є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки адміністративне правопорушення, передбачене ст. 53-1 КУпАП він не вчиняв, зазначену земельну ділянку, самовільно не займав.
Позивач щодо обставин справи пояснює, що на при кінці серпня 2019 року його попросили з Управління сільського господарства Мангушської райдержадміністрації допомогти ветеранам бойових дій скосити на їх земельних ділянках бур'ян. До позивача підійшли ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (учасники бойових дій) та вказали на поле, яке складалося з семи земельних ділянок для ведення сільськогосподарського виробництва, загальною площею приблизно 11,0 га, які були виділені учасникам бойових дій, а саме ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Точної дати позивач не пам'ятає однак на при кінці серпня 2019 року на зазначених земельних ділянках він на комбайні скосив бур'ян, про що повідомив ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Позивач вважав, що земельні ділянки належать їм та іншім учасникам бойових дій.
На початку листопада йому подзвонив державний інспектор - головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському районах мм. Донецьку та Вугледарі, управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Михайло Захарченко та повідомив, що він самовільно зайняв та використовує сім земельних ділянок площею 11.0 га., які розташовані за межами населеного пункту на території Мангушської селищної ради.
25.11.2019 року позивача викликав державний інспектор Михайло Захарченко до управління, куди він з'явився зі свідками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які підтвердили те що позивач, земельну ділянку самовільно не займав, та не використовував її, а тільки на їх прохання скосив бур'ян, однак відповідач все одно виніс відносно нього зазначену постанову.
Також, позивач зауважує, що під час винесення постанови відповідач допустив чисельні порушення вимог КУпАП, а саме: не з'ясував чи мало місце адміністративне правопорушення та вина ОСОБА_1 у його вчиненні; не зазначив час та дату скоєння правопорушення, місце; допустив порушення прав особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП, а саме право на ознайомлення з матеріалами справи, надання доказів, що мають значення для справи, право скористатися правовою допомогою адвоката. Позивач не був обізнаний про складення щодо нього протоколу, не підписував його та не отримував його копії.
В судове засідання позивач не з'явився, від його представника адвоката Спруцко В.І. до суду надійшла письмова заява про розгляд справи без його та позивача участі.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Польнікова О.А., діюча на підставі довіреності, в судове засідання не з'явилася, надавши до суду заперечення на адміністративний позов, в якому просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідач державний інспектор головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському районах та м.м. Донецьку та Вугледарі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Захарченко М. в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали та надані сторонами докази суд приходить до наступного висновку.
25 листопада 2019 року державним інспектором - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському районах та м.м. Донецьку та Вугледарі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Захарченко М. винесено постанову №328-ДК/0127По/08/01/-19 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КупАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 грн. (а.с.4-5).
Згідно вказаної постанови ОСОБА_1 порушив вимоги статей 125,126
Земельного кодексу України, та вчинив самовільне зайняття земельної ділянки
сільськогосподарського призначення державної форми власності з кадастровим номером
1423955100:03:000:1056 площею 1,2000 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Мангушської селищної ради Мангушського району Донецької області. Порушенням заподіяно матеріальну шкоду на суму 1917 гривень 60 копійок, яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Вказану постанову було винесено за результатами розгляду протоколу № №328-ДК/0128Пр/07/01/-19 від 15.11.2019 року, в якому зазначено, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 1423955100:03:000:1056 площею 1,2000 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Мангушської селищної ради Мангушського району Донецької області самовільно зайнята та використовується ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів, а саме механічно оброблена та присутні сліди після збирання сільськогосподарської культури. У протоколі зазначено, що розгляд справи за складеним протоколом відбудеться 25.11.2019 року о 12:00 годині, при цьому в графі «підпис особи, яка вчинила адміністративне правопорушення» зазначено, що ОСОБА_1 від підпису протоколу відмовився (а.с.30-31).
Також за результатами обстеження земельної ділянки було складено два акти: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 25.10.2019 № 328-ДК/347/АП/09/01/-19; акт обстеження земельної ділянки від 25.10.2019 року № 328-ДК/336/АО/10/01/-19, в яких вказано, що перевіряєма земельна ділянка самовільно зайнята та використовується ОСОБА_11 (площа 0,4000 га) та ОСОБА_1 (1,2000 га), а саме механічно обробляється та присутні сліди після збирання сільськогосподарської культури (а.с.27-28).
Державним інспектором - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському районах та м.м. Донецьку та Вугледарі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Захарченко М. було здійснене повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок та складено припис про усунення виявлених порушень вимог земельного законодавства до 15.12.2019 року, які були направлені позивачу поштою (що він сам підтверджує у позовній заяві) (а.с. 6,8).
Як вбачається з листа слідчого СВ Мангушського ВП ГУНП в Донецькій області адресованого начальнику Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області, слідчий просить провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки землекористувачем ОСОБА_11 , який використовував земельну ділянку приблизно площею 5 га, розташовану за межами населеного пункту поблизу смт. МангушМангшуського району Донецької області (а.с.34).
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів, висновків експертів, показань свідків.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до статті 271 КУпАП у розгляді справи про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені подавати скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також мають інші права, передбачені законами України. Відповідно до статті 293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Зазначені норми приписують обов'язок суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності.
Оскільки позивач проти вчинення правопорушення заперечував, з чим не погоджувався відповідач, останній зобов'язаний подати докази на спростування таких заперечень.
Відповідачами не надано переконливих доказів на підтвердження того, що саме ОСОБА_1 було самовільно зайнята та незаконно використовувалась зазначена в постанові про притягнення до адміністративної відповідальності земельна ділянка, також не вказано, яку саме сільськогосподарську культуру збирав позивач.
Таким чином, суд вважає, що в діях позивача відсутні ознаки об'єктивної та суб'єктивної сторін адміністративного правопорушення, передбаченого 53-1 КУпАП, у зв'язку з чим до позивача не може бути застосована адміністративна відповідальність за зазначеною статтею.
Отже постанова про накладення адміністративного стягнення № 328-ДК/0127По/08/01/-19 від 25.11.2019 року підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення щодо самовільного зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки підлягає закриттю.
Керуючись статями 2, 9, 73-77, 79, 139, 241-246, 286 КАС України, статтями 53-1, 245, 254-255, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському районах та м.м. Донецьку та Вугледарі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Захарченко Михайла, Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 328-ДК/0127По/08/01/-19 від 25.11.2019 року по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати постанову державного інспектора - головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Великоновосілківському, Мар'їнському районах та м.м. Донецьку та Вугледарі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Захарченко Михайла № 328-ДК/0127 По/08/01/-19 від 25.11.2019 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та притягнення до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду через Першотравневий районний суд Донецької області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя Д.О. Демочко