Рішення від 01.12.2020 по справі 628/31/20

Справа № 628/31/20

Провадження № 2/628/504/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2020 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого - судді Шиховцової А.О.,

за участю секретаря судових засідань - Шевченко О.І.,

позивача - ОСОБА_1 , та його представників - адвокатів Уса В.В., Акопян Т.А.,

представника відповідача - Мартопляс В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Куп'янськ цивільну справу у порядку загального позовного провадження за уточненим позовом ОСОБА_1 до Куп'янського відділення ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» Куп'янське відділення Дворічанська дільниця, про скасування рішення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому, 26.10.2020 року уточнивши свої вимоги, просить суд скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення Акціонерного товариства «Харківгаз» ( колишня назва - Публічне акціонерне товариство «Харківгаз»), викладене в протоколі від 23.04.2019 за № 763, а також судові витрати покласти на відповідача, посилаючись на те, що 14.03.2019 представниками ПАТ «Харківгаз» було здійснено виїзд до абонента - позивача, з метою демонтажу лічильника для проведення періодичної повірки. Під час спроби зняти лічильник відповідачем не було запропоновано встановити лічильник з обмінного фонду. У зв'язку з наведеним, позивач відмовився допустити відповідача до демонтажу засобу вимірювальної техніки. У зв'язку з відмовою позивача дати доступ представникам оператора газорозподільної системи (далі - ГРМ) для демонтажу лічильника, представниками оператора ГРМ було складено акт про порушення № 265 від 14.03.2019. Засіданням комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Харківгаз» від 23.04.2019 було прийнято рішення, викладене в протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення №763 про задоволення акту про порушення № 000265 та встановлено, що за виявлені порушення ОСОБА_1 необхідно у 20-денний термін з дня складання акту про порушення надати доступ представникам оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу з метою проведення періодичної повірки. Розрахунок збитків за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акту про порушення, якщо протягом цього часу споживач не забезпечить доступ представникам оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу з метою проведення його періодичної повірки. 08.05.2019 позивачем було надано відповідачу заяву, в якій він висловлює свій намір допустити представників оператора ГРМ для демонтажу лічильника. 14.05.2019 було здійснено демонтаж лічильника та направлено його на експертизу, у зв'язку з виявленими порушеннями. 20.06.2019 комісією з розгляду актів про порушення відповідача було скасовано акт про порушення від 14.05.2019. Позивач не може погодитися з висновками комісії з розгляду актів про порушення АТ «Харківгаз» від 23.04.2019. В обґрунтування цього позивач вказує, що зазначений вище висновок незаконний, оскільки складений всупереч вимогам Кодексу газорозподільних систем ( далі - Кодекс ГРС). Так, п. 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГРС визначено, що норми щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог глави 5 цього розділу. З тексту акту вбачається, що він складений представником оператора ГРМ за участю споживача, але не підписаний споживачем або його представником, а також про відмову підписати акт не надано відеозапису, який би засвідчив це, отже згідно п. 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу такий акт не може бути визнаний дійсним, тому у комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Харківгаз» відсутні були підстави для його задоволення. Крім того, у відповідності до вимог п.5 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, в акті немає підпису споживача про те, що він був попереджений про зміну порядку нарахування об'ємів природного газу. Також, на думку позивача, комісія з розгляду актів про порушення не може надавати строк для добровільного усунення порушень, якщо такий строк не може бути виконаний споживачем. У рішенні комісії було вказано, що порядок нарахування об'ємів споживання природного газу змінюється по закінченні 20 днів з дати його складання, тобто з 04.04.2019, але за наявною практикою моментом закінчення оформлення акту про порушення є розгляд його комісією та визнання його правомірним, тому, у даному випадку, 20-денний строк для добровільного виконання починався 23.04.2019 та закінчувався 14.05.2019. У зв'язку з викладеним вище, позивач вважає, що рішення комісії з розгляду актів про порушення про зміну порядку нарахування об'ємів споживання природного газу від 23.04.2019, викладене у протоколі за № 763 підлягає скасуванню.

21.04.2020 ухвалою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області по справі було відкрито провадження та призначено у судове засідання в порядку загального позовного провадження.

21.05.2020 представником ТОВ «Харківгаз збут» по довіреності - Чикаліною Г.В. до суду наданий відзив, у якому вони просять відмовити у задоволенні позовних вимог про скасування рішення про донарахування заборгованості, оскільки, на думку представника відповідача, ці вимоги є незаконними виходячи з наступного. 01.07.2015 року на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут», якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1588 від 21.05.2015 видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015. Водночас, акціонерне товариство «Харківгаз» з 01.07.2015 на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 здійснює функції розподілу природного газу на території Харківської області та є ліцензіатом з розподілу природного газу на підставі ліцензії. Обидва підприємства паралельно існують і здійснюють господарську діяльність, однак виконують різні ліцензійні функції з 01.07.2015. Вказані підприємства є різними та не підпорядкованими один одному.Тобто, на даний час, газорозподільна система, по якій пересувається газ, знаходиться в управлінні АТ «Харківгаз», а газ, який пересувається по ній, належить ТОВ «Харківгаз збут» та подається населенню. Останній, як ліцензіат з постачання природного газу, виконує функції постачальника природного газу у чіткій відповідності до Правил Постачання природного газу. До того ж, відповідно до Кодексу газорозподільних систем, обов'язок щодо об лікування ( прилади обліку природного газу та питання зміни режиму користування газом чи донарахування обсягів природного газу) та інших видів розподілу природного газу відноситься до функцій газорозподільного підприємства «АТ «Харківгаз»). Таким чином, усі відомості про обсяги спожитого природного газу споживачем ТОВ «Харківгаз збут» отримував від Оператора ГРМ (АТ «Харківгаз»), тому вимогу позивача до ТОВ «Харківгаз збут», щодо скасування рішення про донарахування заборгованості є необґрунтованою. Стосовно припинення газопостачання позивачу, то відповідно до п. 17 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення такого постачання споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення з вимогою самостійно припинити споживання природного газу внаслідок не здійснення оплати за спожитий природний газ протягом десятиденного строку після терміну, визначеного договором постачання природного газу, для оплати. Також постачальник має право здійснити заходи з припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ. При необхідності здійснення заходів з обмеження чи припинення газопостачання споживачу Оператором ГРМ постачальник надсилає Оператору ГРМ відповідне письмове повідомлення про необхідність здійснення ним заходів з припинення/обмеження розподілу природного газу споживачу, копію якого надсилає споживачу. З приводу стягнення судових витрат представник відповідача зазначає, що вони входять до предмету доказування та повинні бути підтверджені відповідними доказами. У даному випадку, позивачем не надано жодного доказу судових витрат на підтвердження цих вимог (а.с.83-87).

Представник ПАТ «Харківгаз» по довіреності Мартопляс В.В. 23.06.2020 року подав відзив на позовну заяву, згідно якого, ПАТ «Харківгаз» здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, у якому зазначено, що основним видом діяльності Товариства є, зокрема,надання послуг з розподілу природного газу, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ. Вищезазначена діяльність Товариства здійснюється на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Ліцензії. На підставі п.п.5 п.1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного вузла обліку газу (далі - комерційного ВОГ) та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювання об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема, способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання. Так, працівниками Товариства 14.03.2019 було зроблено виїзд до абонента ОСОБА_1 з метою здійснення демонтажу лічильника на періодичну повірку, але в доступі для проведення демонтажу лічильника власником домоволодіння було відмовлено. Даний факт правопорушення зафіксовано в Акті про порушення № 000265 від 14.03.2019, засвідчений підписом представників ПАТ «Харківгаз» та Споживачем.Пунктом 8 вказаного акту споживача було запрошено 23.04.2019 взяти участь у засіданні повідної комісії Куп'янського відділення ПАТ «Харківгаз».П. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта ) порушення. При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. На засіданні комісії Куп'янського відділення ПАТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення, що відбулася 23.04.2019, було вирішено, у разі не надання споживачем доступу для здійснення демонтажу лічильника газу до 03.04.2019, починаючи з 04.04.2019 об'єм спожитого природного газу проводити за граничними нормами споживання природного газу до дня забезпечення вільного доступу представникам Оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу на повірку. У період з квітні 2019 року по 13.05.2019 по особовому рахунку позивача обсяг споживання природного газу за граничними нормами споживання склав 557,61 м3 та 139,27 м3 відповідно. 14.05.2019 позивач надав доступ для демонтажу лічильника на повірку, також працівниками Товариства при проведенні робіт з демонтажу було виявлено позаштатний режим роботи лічильника газу Gallus G-4 зав.№00999371, а саме: збій цифр лічильника газу, на підставі вищенаведеного був складений акт про порушення від 14.05.2019 за № 000040, а прилад обліку газу був демонтований для проведення повірки, пунктом 8 вказаного акту споживача було запрошено 20.06.2019 взяти участь у засіданні відповідної комісії Куп'янського відділення АТ «Харківгаз». На час проведення повірки у домоволодінні був встановлений лічильник з обмінного фонду Товариства Самгаз G-4, зав.№5850992 з початковими показниками 2097,40 м3.В результаті проведеної експертизи було підтверджено факт втручання в газовий лічильник, про що складений акт № 460 від 31.05.2019: «сквозні отвори у корпусі відлікового механізму, механічні пошкодження коліс відлікового механізму».Висновок комісії: «Несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника». На засіданні комісії Куп'янського відділення АТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення, що відбулося 20.06.2019 було вирішено не задовольняти акт про порушення від 14.05.2019 за №000040 та не вести донарахування необлікованого об'єму природного газу, у зв'язку з порушенням процедури оформлення відповідних документів при демонтажі лічильника, а також ОСОБА_1 придбати та встановити новий лічильник природного газу.Всі дії оператора ГРМ виконувалися згідно діючого нормативного супроводу та мають на меті адекватні дії щодо взаємовідносин між Товариством і споживачем, тому, на думку представника відповідача, підстав для задоволення позову ОСОБА_1 немає (а.с.95-98,117-118).

У відповіді на відзив 23.06.2020 позивач ОСОБА_1 вказав, що рішення про задоволення акту про порушення від 14.03.2019 порушує права позивача і є незаконним з огляду на те, що воно не було підписано позивачем, тому для встановлення його дійсності необхідно додати відео фіксацію. Її відсутність порушує вимоги п.4 глави 5 розділу ІІ Кодексу ГРС. Також, в акті про порушення вказано, що він був складений представником оператора ГРМ в присутності споживача, отже вбачається, що інших осіб не було, відтак оспорюваний акт про порушення складений представником оператора ГРМ і до нього не додано відео фіксації відмови споживача від підпису, що на думку позивача, повністю виключає його дійсність. Крім того, в акті не вказано дій для усунення виявлених порушень, отже не дотримано форми його складання і не поінформовано споживача в установленій Кодексом ГРМ формі про те, що він сам може усунути допущені порушення, допустивши представників оператора ГРМ для демонтажу лічильника. Обов'язок попередити споживача під підпис про те, що нарахування почнеться через 20 днів від дати складання акту, покладено на оператора ГРМ та передбачено п.5 глави 3 розділу ІІ Кодексу ГРС. Тож позивача не було повідомлено про нарахування йому збитків за граничними нормами споживання в разі недопущення представників оператора ГРМ до демонтажу лічильника. Як зазначив позивач, оскільки в акті про порушення було вказано, що спір буде розглянуто комісією з розгляду актів про порушення 23.04.2019 об 11 год., то він вважав, що цей акт буде скасовано і чекав відповідного рішення комісії. Акт про порушення не є рішенням оператора ГРМ, а лише фіксує той чи інший факт та починає діяти від дати прийняття відповідного рішення комісії, таким чином він вважається затвердженим з моменту рішення комісії про його затвердження. Отже 20-денний строк має обчислюватися від дати засідання комісії, у даному випадку, з 14.05.2019, а не з 04.04.2019. При отриманні рішення комісії з розгляду актів про порушення від 08.05.2019 позивач письмово повідомив про готовність допустити представників оператора ГРМ для демонтажу лічильника. Те, що лічильник був демонтований 14.05.2019 та акт про порушення розглянутий лише 23.04.2019 є наслідком недбалості відповідачів. Також на думку позивача , рішення комісії було прийнято комісією у складі адвоката, інженерів, старшого менеджера з продажів і начальника Куп'янського відділу реалізації ТОВ «Харківгаз збут», тобто складом, який не відповідає вимогам Кодексу ГРМ. Крім того, у відзиві представник відповідача зазначив, що рішенням від 20.06.2019 ними самостійно був скасований акт про порушення та акт експертизи, тому що споживача не було викликано для проведення експертизи, тому відповідач не мав права посилатися на цей акт про порушення через те, що ними не задоволено акт про порушення від 14.05.2019. Тому, на підставі викладений вище обставин, позивач переконаний в обґрунтованості своїх вимог, а обставини, викладені у відзиві, не стосуються предмету доказування (а.с. 113-116).

08.07.2002 до суду представник ПАТ «Харківгаз» надав заперечення на відповідь на відзив, з тексту якого вбачається, що акт про порушення № 000265 від 14.03.2019 засвідчений підписом представників АТ «Харківгаз» та споживачем. Дії АТ «Харківгаз», як оператора ГРМ, виконувалися без порушень нормативного супроводу. Пунктом 5 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС визначений порядок дій Оператора ГРМ в разі відмови в доступі до об'єкта споживача, що тягне за собою порушення строків проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу, а також нарахування об'єму спожити природного газу за граничними об'ємами споживання населенням. Представник Оператора ГРМ в акті про порушення попереджає споживача під особистий підпис про розрахунок збитків. Крім того, факт втручання в газовий лічильник, підтверджений актом експертизи № 460 від 31.05.2019, не дав змоги провести корегування по особистому рахунку ОСОБА_1 , як споживача Куп'янського відділення АТ «Харківгаз» (а.с.131).

08.07.2020 р. ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті.

26.10.2020 позивачем подана уточнені позовна заява про скасування рішення комісії АТ «Харківгаз» (колишнього ПАТ «Харківгаз»).

Отримавши уточнену позовну заяву, представник по довіреності АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» Куп'янське відділення - Мартопляс В.В. до суду 02.11.2020 надав відзив, який уточнив у судовому засіданні, та просив відмовити у повному обсязі в задоволенні позову до АТ «Харківгаз» про скасування рішення про донарахування заборгованості, викладено у протоколі засідання комісії від 23.04.2019 № 763 (а.с.183-184).

У судовому засіданні позивач та його представники підтримали вимоги уточненого позову та просили суд їх задовольнити та скасувати рішення комісії з розгляду атів про порушення АТ «Харківгаз», викладене у протоколі від 23.04.2019 р. № 763. У своїй промові в судових дебатах представник позивача - адвокат Акопян Т.А. зазначила наступне, 14.03.2019 року працівникиОператора ГРМ прийшли зняти лічильник не на періодичну повірку, а на позачерговуповірку. Це підтверджується тим, що в протоколі засідання комісії з розгляду актів пропорушення №70 від 20.06.2019 вказано, що лічильник було демонтовано дляпроведення саме позачергової повірки. Порядок такої повірки встановлено главою 11 розділу Х Кодексу ГРС. У п.1 глави 11 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача ( суміжного суб'єкта ринку природного газу) ініційована позачергове чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових, сторони мають виходити з вимог цієї глави. Таким чином, позачергова повірка проводиться за наслідками перевірки засобу вимірювальної техніки.У відзиві відповідач зазначив, що до його повноважень відповідно до пп. 5 п. 1 глави 9 входить проведення перевірки лічильників.Отже, лічильник намагалися зняти саме для проведення позачергової, а не періодичної повірки, що виключає склад правопорушення, передбаченого пп. 2 п. 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС, а відтак акт про порушення ввід 14.03.2019 року було складено незаконно. Також представник позивача зазначила, що до предмету доказування по даній справі входить не лише факт відмови в допуску Оператора ГРМ до об'єктів споживача, а ще й наслідки у вигляді пропуску проведення періодичної повірки.Як вбачається з акту про порушення від 14.03.2019, представниками Оператора ГРМ не зазначено в які строки мала би бути проведена періодична повірка, відтак в своєму рішенні Оператор ГРМ не довів порушення з боку позивача. Окрім того, у п. 4 глави 8 розділу X Кодексу ГРС, йдеться про те, що на період зняття лічильника газу для проведення періодичної повірки Оператор ГРМ встановлює лічильники газу з обмінного фонду. Але Оператором ГРМ було відмовлено 14.03.2019 року у встановленні лічильника з обмінного фонду, внаслідок чого, його представників і не було допущено до проведення демонтажу лічильника. Враховуючи, що Оператором ГРМ не доведено чому саме не можна встановити лічильник на території позивача, то відмова в допуску до об'єктів споживача була правомірною. Отже, на думку представника позивача, акт про порушення не містить відомостей про міжповірочний інтервал, не містить інформації про неможливість встановити інший лічильник, а відтак відповідачем не обґрунтовано своє рішення від 23.04.2019 про задоволення акту про порушення від 14.03.2019. Разом з цим представник переконана, що у наявних в матеріалах справи доказах не вбачається жодного порушення з боку позивача: лічильник було знято на позачергову, а не періодичну повірку, що виключає склад правопорушення, не доведено відповідачем, що внаслідок недопуску представників Оператора ГРМ до об'єктів споживача було порушено строки проведення періодичної повірки, не повідомлено належним чином відповідача про те, що у разі, якщо він не допустить представників Оператора ГРМ протягом 20 днів для демонтажу лічильника - йому буде змінено режим нарахування природного газу. Крім того, з акту про порушення вбачається, що він складений представниками Оператора ГРМ за участю споживача, але не підписаний споживачем або його представником. Відповідачем не було надано відеозапису, який би свідчив про відмову позивача від підпису акту про порушення. Отже, на думку представника позивача, відповідно до п. 4 глави 5 розділу XI Кодексу такий акт не може бути визнано дійсним, а відтак у комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Харківгаз» відсутні підстави для його задоволення. В п. 5 встановленої форми акту про порушення, необхідно зазначити, дії споживача спрямовані на усунення порушень. Згідно наданого акту про порушення від 14.03.2019 дана графа не містить жодної інформації.Про невідповідність акта про порушення вимогам розділу XI Кодексу ГРС також свідчить відсутність підпису про те, що споживач попереджений про зміну порядку нарахування об'ємів природного газу, а отже, Оператором ГРМ порушено п. 5 глави 3 розділу 11 Кодексу ГРС. З огляду на зазначене, акт про порушення від 14.03.2019 було складено з порушенням вимог розділу XI кодексу ГРС, що виключає зміну режиму нарахування природного газу, як то передбачено п. 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГРС. Окрім того, згідно п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Тому моментом закінчення оформлення акту про порушення є його розгляд комісією з розглядів актів про порушення, яка визначає його правомірність та надає юридичну силу такому актові. Коли позивач дізнався про те, що комісія з розгляду актів про порушення таки задовольнила акт про порушення від 14.03.2019, він одразу ж надав доступ до об'єктів споживача за умови встановлення лічильника з обмінного фонду. Враховуючи, що Оператором ГРМ було встановлено лічильник з обмінного фонду, то 14.05.2019 позивач дозволив зняти свій лічильник на позачергову повірку, що підтверджується протоколом № 70 від 20.06.2019. На підставі вказаних вище обставин представник позивача - адвокат Акопян Т.А. вважає, що в діях позивача ОСОБА_1 відсутні будь-які порушення Кодексу ГРС, а Оператором ГРМ не було доведено правомірності свого рішення, тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі (а.с.193-196).

Представник відповідача ТОВ «Харківгаз збут» Чикаліна Г.В. подала до суду письмову заяву про розгляд справи без її участі та заперечує проти задоволення позову.

Представник ПАТ «Харківгаз» Мартопляс ВІ.В. у судовому засіданні уточнений позов не визнав, заперечував проти його задоволення та просив суд відмовити ОСОБА_1 у задоволення позову про скасування рішення поро донарахування заборгованості, викладеної у протоколі засідання комісії від 23.04.2019 р. № 763 у повному обсязі.

Суд, з'ясувавши позиції учасників справи по даному спору, дослідивши докази по справі та оцінивши їх у сукупності, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що 14.03.2019 слюсарями ПАТ «Харківгаз» Куп'янське територіальне відділення ОСОБА_4. і ОСОБА_2 за участю позивача ОСОБА_1 був складений акт про порушення за № 265 про те, що за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення п.п.2 п.2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, тобто відмова до об'єкту споживача внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу, що привело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника та його ремонту. В даному акті вказано, що розрахунок збитків за граничними об'ємами споживання природного газу буде здійснено через 20 днів з дня складання акту про порушення якщо споживач не забезпечить демонтаж лічильника. До Акта про порушення додається: фото-фіксація. Крім цього, у пункт 8 цього Акту зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 23.04.2019 об 11.00 год. за адресою: АДРЕСА_2 та на засідання запрошується споживач чи його уповноважена особа, в разі неявки розгляд відбудеться без їх участі. В якості зауважень до акту 14.03.2019 ОСОБА_3 вказав, що при отриманні квитанції на оплату за газ контролером були приписані показники в об'ємі 1636 м3, тому виникла неіснуюча заборгованість, будинок опалюється дровами на протязі 4-х років (а.с.100,101,175).

23.04.2019 року був складений протокол за № 763 засідання комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Куп'янському відділенню ПАТ «Харківгаз», на якому було ухвалено, що акт про порушення № 265 від 14.03.2019 щодо відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки, зафіксованого по об'єкту споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , о/р НОМЕР_1 , було визнано таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРМ та задоволено повністю. Також, другим пунктом протоколу визначено, що відповідно до Кодексу ГРМ у разі відсутності лічильника в обмінному фонді, Оператор ГРМ має право встановити перехідний патрубок. У разі не надання вільного доступу до об'єкта споживача в термін до 03.04.2019 нарахування по особовому рахунку з 04.04.2019 проводити за граничними нормами споживання. Як зазначено у даному протоколі, на засіданні комісії, яка складалася з головного інженера Куп'янського управління експлуатації, старшого менеджера з продажів відділу продажів, старшого інженера відділу інспектування управління метрології, інженера метрології, адвоката у Харківській області АТ «Правовий альянс» (згідно договору), старшого майстра групи обстеження газових мереж та ліквідації витоків газу, начальника Куп'янського відділу реалізації ТОВ «Харківгаз збут», споживач ОСОБА_1 був відсутній, однак на даному протоколі 08.05.2019 позивачем було власноручно написано, що він просить встановити лічильник газовий натомість свого, від перехідної труби відмовляється (а.с.44,104,176).

14.05.2019 слюсарями Куп'янського територіального відділення ПАТ «Харківгаз» ОСОБА_4 і ОСОБА_2 за участю споживача ОСОБА_1 був складений акт про порушення за № 000040 про те, що у домоволодінні позивача за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, а саме: позаштатний режим роботи лічильника типу GallusG-4 зав. № 00999371 2004 року випуску, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно, на суматорі цифри на червоному фоні прокручуються ривками, на чорному - не перекидають. При великому використанні, коли включений котел, із лічильника чути шум і тріскіт. Будинок опалюється дров'яним котлом. Показання лічильника (ЗВТ) на дату складання Акта: збій цифр. До цього акту були додані: акт демонтажу, протокол направлення ЗВТ на повірку. Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту була призначена на 20.06.2019 з 11.00 години за адресою: АДРЕСА_2 , та на засідання запрошувався споживач чи його уповноважена особа, в разі неявки розгляд відбудеться без їх участі. У цьому Акті, у своїх зауваженнях, ОСОБА_1 зазначив, що у зимовий період будинок з 2015 року опалюється дров'яним котлом, показники лічильника завищені за рахунок розрахункових нарахувань, внаслідок чого виникла заборгованість, з якою він не згоден, в чому і розписався із зазначенням дати - 14.03.2019 р. (а.с.104,109,177).

У результаті проведення експертизи лічильника газу було встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника Gallus-2000 зав. № 00999371, який знятий згідно акту від 14.03.2019, що підтверджується комісійним актом № 460 експертизи лічильника газу від 31.05.2019, складеним АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» (а.с.105).

Кошторис вартості робіт, пов'язаних з проведення експертизи, транспортування та монтажем побутового лічильника природного газу, при наявності втручання в його роботу за акт № 460 від 31.05.2019 склав 2884,44 грн ( а.с.106).

З розрахунок вартості донарахованих обсягів природного газу внаслідок порушення споживачем вимог Кодексу вбачається, що споживач ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , допустив порушення Кодексу - втручання у лічильник, період донарахування - з 25.02.2019 - 14.05.2019, тобто, як встановлено судовим розглядом, з дати останнього зафіксованого належним чином показання лічильника (25.02.2019 р.) по день демонтажу лічильника - 14.05.2019 р. (а.с.107).

20.06.2019 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Куп'янському відділенню ПАТ «Харківгаз», що підтверджується протоколом за № 70, згідно якого комісією було ухвалено не задовольняти акт про порушення № 000040 від 14.05.2019 щодо виявленого порушення вимог Кодексу ГРМ, а саме: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, що було зафіксовано по об'єкту споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а також визначено, що абоненту необхідно придбати новий лічильник газу за власні кошти впродовж двох місяців з дня демонтажу лічильника на повірку. З тексту протоколу вбачається, що «відповідно до наданого акту про порушення лічильник газу було демонтовано на позачергову повірку згідно розділу ХІ глави 2 п.3 п.п.8: у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та /або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно. Згідно акту експертизи № 460 від 31.05.2019 цілісність заводської пломби та повірчого тавра - невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Існує доступ до відлікового механізму. Цілісність відлікового механізму - Сквозні отвори у корпусі відлікового механізму. Механічні пошкодження коліс відлікового механізму. Інші пошкодження - відсутні. У висновку експертної комісії зазначено: несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника. Так, відповідно до первинного акту демонтажу, згідно якого було порушено процедуру оформлення протоколу, донарахування об'ємів не облікованого природного газу не проводити. Показання лічильника фактичні зафіксувати було неможливо (посипались цифри).» У даному протоколі є відмітка, що споживач ОСОБА_1 на засіданні комісії був відсутній та 26.06.2019 він відмовився від підпису про його ознайомлення, також відмовився від підпису і в акті звірки взаємних розрахунків АТ «Харківгаз» та ТОВ «Харківгаз збут» та його, як споживача, даних, станом на 20.06.2019 р. (а.с.108,178,179).

Також, згідно акту звірки взаємних розрахунків між АТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» і споживача ОСОБА_5 станом на 20.06.2019 борг позивача перед АТ «Харківгаз» відсутній та за даними ТОВ «Харківгаз збут» розмір заборгованості складає 14104,98 грн. Споживач від підпису у акті звірки відмовився, що підтверджується відміткою від 26.06.2019 (а.с. 179).

Позивач надав до суду копію повідомлення ТОВ «Харківгаз збут» Куп'янського ВР Дворічанської дільниці на адресу споживача ОСОБА_1 про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості, з якого вбачається, що станом на 11.12.2019 по особовому рахунку позивача накопичена заборгованість за послуги з газопостачання в сумі 15625,52 грн. У цьому повідомленні споживач був повідомлений про те, що в разі непогашення боргу до 21.12.2019 він зобов'язаний самостійно припинити споживання природного газу шляхом перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та надати безперешкодний доступ працівникам АТ «Харківгаз» для здійснення заходів з примусового припинення газопостачання до Вашого об'єкту за дорученням ТОВ «Харківгаз збут». Припинення газопостачання не звільняє споживача від обов'язку сплатити заборгованість, інакше він буде стягнутий у судовому порядку. Також позивачу роз'яснювалося, що відновлення газопостачання буде здійснено за умови оплати простроченої заборгованості та відшкодування вартості припинення й відновлення газопостачання (а.с.43).

Згідно копії відповіді Куп'янського відділення АТ «Харківгаз» за вихідним номером 61010-ЛВ-24712-1119 від 25.11.2019 на запит представника позивача - адвоката Уса В.В., в частині питання, що належить до меж їх компетенції, а саме: визначення обсягів споживання природного газу за адресою місця проживання позивача, представник Товариства зазначив, що з 01.07.2015 АТ «Харківгаз» не здійснює діяльність з постачання природного газу споживачам та є газорозподільним підприємством, що здійснює розподіл природного газу. Тому, з питань щодо вартості спожитого природного газу, надходження коштів на особові рахунки споживачів та наявності (відсутності) заборгованості за надані послуги необхідно звертатися до газопостачального підприємства ТОВ «Харківгаз збут». Обсяги споживання природного газу по о/р ОСОБА_1 визначаються згідно Правил комерційного обліку природного газу в газорозподільній системі, визначеними розділом ІХ Кодексу ГРС. Згідно п. 4 глави 4 розділу ІХ цього Кодексу фактичні показання лічильника надаються 01-05 числа кожного місяця, однак, оскільки контрольні показання встановленого у позивача лічильника газу були зафіксовані 31.05.2018 в розмірі 45911,25 м3 та у період з червня 2018 по березень 2019 року не повідомлялися, по особовому рахунку був визначений плановий об'єм споживання природного газу на планові показання лічильника газу 47089,59 м3. Працівниками Товариства 14.03.2019 було здійснено виїзд за адресою ОСОБА_1 з метою демонтажу лічильника на періодичну повірку, але в доступі для проведення демонтажу лічильника власником домоволодіння було відмовлено, у зв'язку з чим був складений акт про порушення від 14.03.2019 № 000265. Пунктом 8 даного Акту споживач був запрошений 23.04.2019 взяти участь у засіданні відповідної комісії Куп'янського відділення ПАТ «Харківгаз». На засіданні комісії вирішили, що у разі ненадання споживачем доступу для здійснення демонтажу лічильника газу до 03.04.2019, починаючи з 04.04.2019 об'єм спожитого природного газу проводити за граничними нормами споживання природного газу до дня забезпечення вільного доступу представникам Оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу на повірку. На підставі вищенаведеного, у період з квітня 2019 року по 13.05.2019 по о/р ОСОБА_1 обсяг споживання природного газу за граничними нормами споживання склав 557,61 м3 та 139,27м3 відповідно. 14.05.2019 ОСОБА_1 надав доступ для демонтажу лічильника на повірку, також працівниками Товариства при проведенні робіт з демонтажу було виявлено позаштатний режим роботи лічильника газу GallusG-4 зав. № 00999371, а саме: збій цифр лічильника газу, на підставі вищенаведеного був складений акт про порушення від 14.05.2019 № 000040, а прилад обліку газу був демонтований для проведення повірки, пунктом 8 вказаного акту споживача було запрошено 20.06.2019 взяти участь у засіданні відповідної комісії Куп'янського відділення АТ «Харківгаз». На час проведення повірки у домоволодінні був встановлений лічильник з обмінного фонду Товариства Самгаз G-4 зав. № 5850992 з початковими показниками 2097,40 м3. На засіданні комісії Куп'янського відділення АТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення, що відбулося 20.06.2019 було вирішено, що акт про порушення від 14.05.2019 № 000040 не задовольняти та не проводити донарахування необлікованого об'єму природного газу, у зв'язку з порушенням процедури оформлення відповідних документів при демонтажі лічильника, а також ОСОБА_1 придбати та встановити новий лічильник природного газу. Оскільки у визначені Кодексом способи і терміни показання встановленого 14.05.2019 за вищевказаною адресою позивача приладу обліку Самгаз G-4 зав. № 5850992 Товариству не повідомлялися за необліковані дні травня по особовому рахунку планові показання лічильника склали 2108,66 м3. Інформація про визначення витрат природного газу по о/р споживача з 01.06.2019 виглядає наступним чином: 01.06.2019-30.06.2019 ( показання лічильника газу,м3 - 2130,76; обсяги споживання,м3 - у робочих умовах 22,10, в стандартних умовах 22,10), 01.07.2019-31.07.2019 (2149,15; 18,39 і 18,21), 01.08.2019-31.08.2019 (2175,42; 26,27 і 26,27 відповідно), 01.09.2019-30.09.2019 (2215,63; 40,21 і 40,61), 01.10.2019-30.10.2019 (2269,32; 53,69 і 54,23), всі походження показань були здійснені на підставі планових об'ємів. Також було додатково роз'яснено, що якщо позивач надасть показання лічильника газу на поточний місяць, формування об'єму розподілу та споживання природного газу здійснюватися з урахуванням наданих показань (а.с.40-42).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до вимог ст. ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.

Згідно з ст. 76, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

27 листопада 2015 року набув чинності Кодекс газорозподільних систем затверджений Постановою Регулятора НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Згідно п. 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) визначено, що його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів ), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем.

01.07.2015 року на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут», якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1588 від 21.05.2015 видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015.

Водночас, акціонерне товариство «Харківгаз» з 01.07.2015 на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 здійснює функції розподілу природного газу на території Харківської області та є ліцензіатом з розподілу природного газу на підставі ліцензії.

Обидва підприємства паралельно існують і здійснюють господарську діяльність, однак виконують різні ліцензійні функції з 01.07.2015. Вказані підприємства є різними та не підпорядкованими один одному.

Газорозподільна система, по якій пересувається газ, знаходиться в управлінні АТ «Харківгаз», а газ, який пересувається по ній, належить ТОВ «Харківгаз збут» та продається населенню. При цьому, ТОВ «Харківгаз збут», як ліцензіат з постачання природного газу, виконує функції постачальника природного газу у відповідності до Правил Постачання природного газу. Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, обов'язок щодо облікування (прилади обліку природного газу та питання зміни режиму користування газом чи донарахування обсягів природного газу) та інших видів розподілу природного газу відноситься до функцій газорозподільного підприємства «АТ «Харківгаз»).

ПАТ «Харківгаз» здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, у якому зазначено, що основним видом діяльності Товариства є, зокрема,надання послуг з розподілу природного газу, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ. Вищезазначена діяльність Товариства здійснюється на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Ліцензії.

На підставі п.п.5 п.1 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного вузла обліку газу (далі - комерційного ВОГ) та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювання об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема, способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання.

Пункт 4 глави 2 розділу І вищезазначеного Кодексу вказує на те, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.

Главою 8 розділу Х Кодексу ГРМ визначено порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах побутових споживачів (населенню). Так, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ. Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об'єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен, зокрема забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу. У відповідності до п. 3 гл. 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов'язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред'явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення). У разі відмови в доступі до об'єкта побутового споживача представнику Оператора ГРМ для зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірки на місці встановлення) споживачу змінюється режим нарахування об'ємів природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.Зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об'єкта побутового споживача).

Так, працівниками ПАТ «Харківгаз» 14.03.2019 р. було складено Акт про порушення № 265, за участю споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , про відмову в доступі до об'єкту споживача внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу, що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника та його ремонту, що є порушенням пп.2 п. 2 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Згідно пп. 2 п. 2 гл. 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать, зокрема відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки.

Згідно п. 5 гл. 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки, визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня забезпечення вільного доступу представникам Оператора ГРМ для монтажу/демонтажу лічильника газу. При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунок збитків за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, якщо протягом цього часу споживач не забезпечить доступ представникам Оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу з метою проведення його періодичної повірки, або монтажу лічильника газу після проведення його періодичної повірки. Якщо до дати закінчення строку міжповірочного інтервалу проведення періодичної повірки лічильника газу споживач надасть доступ представникам Оператора ГРМ до об'єкта споживача для демонтажу лічильника на повірку та за умови відсутності пошкодження лічильника чи пломб на ньому, споживачеві здійснюється перерахунок за фактично спожиті обсяги природного газу з урахуванням останніх показань демонтованого лічильника газу.

В Акті про порушення № 265 від 14.03.2019 р. також зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 23.04.2019 р., вказано годину та адресу, де буде проводитися засідання, а також контактний номер телефону. На засідання запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей Акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи. Акт підписаний представниками Оператора ГРМ ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 . У графі «З Актом про порушення ознайомлений споживач (його представник)» підпис ОСОБА_1 відсутній, проте, ОСОБА_1 виклав свої письмові зауваження до цього Акта про порушення, поставив дату «14.03.2019 р.» та розписався, вказавши прізвище та ініціали - « ОСОБА_1 ». Тому, суд вважає, що відсутність підпису у передбаченій Актом графі є формальним порушенням, що не вплинуло на його зміст та не свідчить про його недійсність, та не свідчить про відмову ОСОБА_1 від підпису в Акті. Отже, дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, за участю споживача ОСОБА_1 зафіксовано актом про порушення, який складений до вимог законодавства.

Відповідно до п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (у редакції, що діяла станом на день виникнення спірних правовідносин), Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта ) порушення. При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС).

На засіданні комісії Куп'янського відділення ПАТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення, що відбулася 23.04.2019, було вирішено визнати Акт про порушення № 265 від 14.03.2019 р. таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС, у разі не надання споживачем доступу для здійснення демонтажу лічильника газу до 03.04.2019, починаючи з 04.04.2019 об'єм спожитого природного газу проводити за граничними нормами споживання природного газу до дня забезпечення вільного доступу представникам Оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу на повірку.

У період з квітні 2019 року по 13.05.2019 по особовому рахунку позивача обсяг споживання природного газу за граничними нормами споживання склав 557,61 м3 та 139,27 м3 відповідно.

14.05.2019 позивач надав доступ для демонтажу лічильника на повірку, також працівниками Товариства при проведенні робіт з демонтажу було виявлено позаштатний режим роботи лічильника газу Gallus G-4 зав. №00999371, а саме: збій цифр лічильника газу, на підставі вищенаведеного був складений акт про порушення від 14.05.2019 за № 000040, а прилад обліку газу був демонтований для проведення повірки, пунктом 8 вказаного акту споживача було запрошено 20.06.2019 взяти участь у засіданні відповідної комісії Куп'янського відділення АТ «Харківгаз». На час проведення повірки у домоволодінні ОСОБА_1 був встановлений лічильник з обмінного фонду Товариства Самгаз G-4, зав.№5850992 з початковими показниками 2097,40 м3.В результаті проведеної експертизи було підтверджено факт втручання в газовий лічильник, про що складений акт № 460 від 31.05.2019: «сквозні отвори у корпусі відлікового механізму, механічні пошкодження коліс відлікового механізму».Висновок комісії: «Несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника».

На засіданні комісії Куп'янського відділення АТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення, що відбулося 20.06.2019 було вирішено не задовольняти акт про порушення від 14.05.2019 за №000040 та не вести донарахування необлікованого об'єму природного газу, у зв'язку з порушенням процедури оформлення відповідних документів при демонтажі лічильника.

Відповідно до підпункту 1 розділу 2 глави XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать наявність несанкціонованого газопроводу.

Згідно з пунктом 1 розділу 3 глави XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно п. 8 розділу 9 глава Х Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Відповідно до п. 9, п. 10, п. 11 глава 10 розділ Х Кодексу газорозподільних систем, у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», вимоги, викладені у пунктах 3 - 5, 7 та 8 цієї глави, не застосовуються, а експертиза ЗВТ та/або пломби проводиться в установленому законодавством порядку суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу» та які мають відповідну кваліфікацію. При цьому витрати, пов'язані з проведенням такої експертизи, мають бути компенсовані їх ініціатором, а якщо за результатами експертизи ЗВТ та/або пломби буде підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, витрати, пов'язані з проведенням такої експертизи, та інші витрати, передбачені пунктом 8 глави 9 цього розділу Кодексу, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). Після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408. Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Таким чином, суд вважає, що позивач, обґрунтовуючи свої уточнені позовні вимоги, не довів неправомірності дій представників ПАТ «Харківгаз» щодо складання Акту про порушення, який безпосередньо не встановлює для позивача будь-яких обов'язків, а лише є фіксацією виявленого порушення. Визначення об'єму спожитого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням у разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, що передбачено нормами Кодексу газорозподільних систем, є відповідальністю, яка застосовується до конкретного побутового споживача внаслідок виявлених порушень, допущених споживачем, до моменту усунення порушення, тобто до надання споживачем вільного доступу до об'єкта - 14.05.2019 р., саме коли ОСОБА_1 надав доступ для демонтажу лічильника на повірку. А отже, позивачем також не доведено і факт неправомірності прийнятого рішення комісією з розгляду актів про порушення АТ «Харківгаз», викладене у протоколі від 23.04.2019 р. № 763.

Крім того, з огляду на те, що газорозподільна система, по якій пересувається газ, знаходиться в управлінні АТ «Харківгаз», а газ, який пересувається по ній, належить ТОВ «Харківгаз збут» та продається населенню. При цьому, ТОВ «Харківгаз збут», як ліцензіат з постачання природного газу, виконує функції постачальника природного газу у відповідності до Правил Постачання природного газу. Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, обов'язок щодо облікування (прилади обліку природного газу та питання зміни режиму користування газом чи донарахування обсягів природного газу) та інших видів розподілу природного газу відноситься до функцій газорозподільного підприємства «АТ «Харківгаз»). Усі відомості про обсяги спожитого природного газу споживачем ТОВ «Харківгаз збут» отримував від Оператора ГРМ - АТ «Харківгаз».

Тому, уточнена вимога позивача до ТОВ «Харківгаз збут» про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення АТ «Харківгаз», викладене в протоколі від 23.04.2019 р. № 763, є не обґрунтованою.

З огляду на викладене, підстав для задоволення уточненого позову не вбачається.

Згідно ч. 1 ст. 242 ЦПК України, у судових дебатах виступають з промовами (заключним словом) учасники справи. У цих промовах можна посилатися лише на обставини і докази, досліджені в судовому засіданні. Тому, посилання представника відповідача у письмовій промові на те, що 14.03.2019 р. працівники Оператора ГРМ прийшли зняти лічильник не на періодичну повірку, а на позачергову повірку, не заслуговують на увагу, оскільки на ці обставини сторона позивача не посилалася, як на підставу своїх вимог, ці обставини не були предметом доказування при розгляді спору та суперечать заявленим вимогам.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні уточнених позовних вимог і повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 11, 12 13, 78, 79, 89, 263, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, суд,

ухвалив:

У задоволенні уточненого позову ОСОБА_1 до Куп'янського відділення ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут» Куп'янське відділення Дворічанська дільниця, про скасування рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Повний текст рішення складений 11.12.2020 р.

Головуючий А.О.Шиховцова