Постанова від 14.12.2020 по справі 227/4599/20

14.12.2020 227/4599/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2020 року м. Добропілля

Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Левченко А.М. розглянувши матеріали, які надійшли від Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючу продавцем у ФОП « ОСОБА_2 », яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 44-3 КУпАП,

ВСТАНОВИВ

16.11.2020 року складено протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП. Зі змісту протоколу вбачається, що 16.11.2020 року о 10.30 годині гр. ОСОБА_1 перебувала на робочому місці (продуктовий магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), за адресою: м.Добропілля, вул.Лазурна, без вдягнутих засобів індивідуального захисту, а саме без захисної маски та рукавичок, чим порушила п.п.1 п.10 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року, за що передбачена відповідальність за ст.44-3 КУпАП.

Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст.278 КУпАП, суд дійшов до висновку про необхідність повернення матеріалів справи за підвідомчістю, виходячи з наступних підстав.

Згідно ст.29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (в редакції чинній на час вчинення адміністративного правопорушення), з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) карантин, продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., №23, ст.896, №30, ст.1061) та від 20 травня 2020 р. №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі Постанова № 641).

Згідно п.п.1 п.10 Постанови № 641 (в редакції чинній на час вчинення адміністративного правопорушення), на території України на період дії карантину заборонено перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», особи, винні в порушенні законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, несуть відповідальність згідно із законами України.

Статтею 44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами. Санкція статті за це правопорушення передбачає стягнення у вигляді штрафу на громадян - від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого 44-3 КУпАП, а саме перебування в громадському місці, а саме на робочому місці в магазині «Продукти», без захисної маски та рукавичок, чим порушила п.п.1 п.10 Постанови № 641.

Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX від 6.11.2020 року, який набрав чинності 21.11.2020 року, внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, статтю 44-3 доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Цим законом також внесені зміни до статей 219-222 КУпАП, зокрема, суддям районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів підвідомчі справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 44-3 КУпАП, а за частиною 2 статті 44-3 КУпАП - виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад та органам Національної поліції.

Відповідно до статті 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Таким чином, з набранням чинності Законом №1000-IX з 21.11.2020 року пом'якшено відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, та з 21.11.2020 року зазначені справи не підвідомчі районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судам, та розглядаються виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад або органами Національної поліції.

За таких обставин, враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений посадовою особою органу Національної поліції, беручи до уваги, що з 21.11.2020 року відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок виділена в окремий склад адміністративного правопорушення, за що передбачена відповідальність ч.2 ст.44-3 КУпАП, крім того, зазначені справи з 21.11.2020 року не підвідомчі районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судам, тому вважаю за необхідне повернути за підвідомчістю адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 до Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області для подальшого розгляду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 278, 283, 285 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, повернути за підвідомчістю до Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області для подальшого розгляду.

Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя А.М. Левченко

14.12.20