Справа № 638/16724/20
Повадження № 1-в/638/932/20
Іменем України
14 грудня 2020 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
засудженого ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції подання Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» про встановлення адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Головач Полтавського району, громадянина України, з середньою освітою, неодруженого, який до засудження проживав за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, засудженого 29 жовтня 2018 року Київським районним судом м. Полтави за ч. 2 ст. 185, ст. 71 КК України до 2 років 1 місяця позбавлення волі,
ОСОБА_3 відбуває покарання в Державній установі «Олексіївська виправна колонія (№25)» на підставі вироку Київського районного суду м. Полтави від 29 жовтня 2018 року.
Початок строку відбуття покарання - 07 грудня 2018 року. 07 січня 2021 року засуджений ОСОБА_3 звільняється з Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)».
Адміністрація Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» звернулась до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду за засудженим на підставі пункту г) статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», як особі, засудженій до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.
Представник державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений.
Засуджений ОСОБА_3 в судовому засіданні в режимі відеоконференції проти подання про встановлення адміністративного нагляду заперечував, посилаючись на те, що вироки мають бути приведені у відповідність до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо спрощення досудового розслідування окремих кримінальних правопорушень».
Вивчивши матеріали справи, суд вважає подання законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.
Згідно ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених в статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
На підставі пункту г) статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_3 відбуває покарання в Державній установі «Олексіївська виправна колонія (№25)» на підставі вироку Київського районного суду м. Полтави 29 жовтня 2018 року, яким останнього визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України, та на підставі ст. 71 КК України за сукупністю вироків призначено покарання з урахуванням покарання, визначеного вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 06 березня 2018 року, яким останнього засуджено за вчинення злочину, передбаченого частиною 2 статті 309 КК України.
Таким чином, оскільки ОСОБА_3 засуджений за злочин, пов'язаний з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, вказані вироки не змінені, на час розгляду даного подання не вирішено питання про приведення вказаних вироків до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо спрощення досудового розслідування окремих кримінальних правопорушень», тому суд вважає за необхідне задовольнити подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 3, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», ст. 537, 539 КПК України, суд
Встановити щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном 12 (дванадцять) місяців із встановленням таких обмежень:
1. Прибувати в період нагляду в 1,2,3 та 4 тижні кожного місяцю до співробітника в територіальному органі поліції, який проводить реєстраційну відмітку.
2. Заборонити залишати своє помешкання з 22 год 00 хв до 06 год 00 хв без відповідного на те дозволу керівництва відділу поліції Головного Управління Національної поліції.
3. Заборонити виїзд за межі пункту проживання на постійне чи тимчасове перебування без письмового дозволу керівництва відділу поліції Головного Управління Національної поліції. В разі необхідності виїздити за територію пункту проживання, письмово повідомити керівництво відділу поліції Головного Управління Національної поліції про мету, термін та точну адресу знаходження, отримати дозвіл, маршрутний листок, в якому зробити відповідні реєстраційні відмітки.
4. Заборонити відвідування барів, ресторанів, кафе, магазинів та інших громадських місць, де алкогольні напої реалізуються на розлив, а також вокзалів та аеропортів.
Термін адміністративного нагляду обчислюється з моменту оголошення цієї ухвали.
Ухвала може бути оскаржена в Харківський апеляційний суд через суд першої інстанції протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1