Постанова від 23.08.2007 по справі 45/87

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2007 р.

№ 45/87

Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:

головуючого:

Першикова Є.В.,

суддів:

Савенко Г.В.,

Муравйова О.В.,

розглянула

касаційну скаргу

державного підприємства "Донецька залізниця" (далі Залізниця)

на рішення

господарського суду Донецької області

від

21.05.07

у справі

№ 45/87

господарського суду

Донецької області

за позовом

Залізниці

до

відкритого акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" (далі Товариство)

про

стягнення 1 648,80 грн.

В засіданні взяли участь представники:

- позивача:

Ніколаєв О.С. (за дов. № Н-01/4001 від 25.12.05);

- відповідача:

Кирилова С.В. (за дов. № 09-18/1152 від 29.12.06).

Ухвалою від 25.06.07 колегії суддів Вищого господарського суду України у складі: головуючого -Першикова Є.В., суддів -Данилової Т.Б., Ходаківської І.П., касаційна скарга Залізниці № 2/24 від 01.06.07 була прийнята до провадження, розгляд справи призначено на 23.08.07, без початку перегляду справи по суті.

У зв'язку з перебуванням суддів Данилової Т.Б., Ходаківської І.П. у черговій відпустці розпорядженням від 22.08.07 заступника Голови Вищого господарського суду України для розгляду справи № 45/87 господарського суду Донецької області створено колегію суддів у наступному складі: головуючий -Першиков Є.В., судді -Савенко Г.В., Муравйов О.В., яка переглядає справу по суті.

Про вказані обставини представників сторін повідомлено на початку судового засідання 23.08.07. Відводів складу колегії суддів Вищого господарського суду України не заявлено.

За згодою представників сторін, відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 1115 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 23.08.07 було оголошено лише вступну та резолютивну частини постанови Вищого господарського суду України.

Рішенням від 21.05.07 господарського суду Донецької області (суддя Плотніцький Б.Д.) в задоволенні позовних вимог Залізниці відмовлено.

Вказане рішення мотивовано тим, що Статут залізниць України та Правила планування перевезень вантажів не містять норм про відповідальність відправників за невиконання плану перевезень вантажів по закордонним залізницям призначення при відправленні вантажів за межі України.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Залізниця звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою в якій просить рішення від 21.05.07 господарського суду Донецької області скасувати, та прийняти по справі нове рішення, яким стягнути з Товариства штраф у розмірі 1 648,80 грн.

Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що при винесенні оскарженого судового акту місцевим судом було порушено норми матеріального права, а саме: ст. 107 Статуту залізниць України, п. 1.2 р. 3 Тарифного керівництва, п. 6.7 Правил планування перевезення вантажів, ст. 36 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення.

Зокрема, скаржник звертає увагу на різне тлумачення Залізницею та Товариством правових положень, що стосуються стягнення штрафу за невиконання плану по залізницях призначення в тих випадках, коли залізниця призначення, тобто кінцевої доставки вантажу, знаходиться за межами України.

У своєму відзиві на касаційну скаргу Товариство щодо доводів скаржника заперечує, вважаючи їх безпідставними, у зв'язку з чим просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржене судове рішення -без змін.

Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, відзив на касаційну скаргу, заслухавши пояснення представників сторін, суддю-доповідача по справі, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено попереднєю судовою інстанцією на підставі матеріалів справи 22.12.05 між Залізницею та Товариством укладено договір № 545 про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги (далі Договір), за умовами якого Залізниця зобов'язалась приймати до перевезення вантажі Товариства, для чого подавати під навантаження вагони (контейнери) згідно із затвердженими планами та заявками, а також надавати додаткові послуги, які пов'язані з перевезенням вантажу, а Товариство, в свою чергу, зобов'язалось у встановлені строки пред'являти Залізниці місячні плани перевезень, заявки на подачу вагонів (контейнерів) та здійснювати навантаження (вивантаження) вантажів, що відправляються ним або прибувають на його адресу.

На підставі наданих сторонами доказів по справі судом першої інстанції встановлено, що Товариство заявило на жовтень 2006 року перевезення на експорт 26 700,00 тон вантажу в 411 вагонах, а до кінця місяця вага була збільшена до 64 165,00 тон у 994 вагонах. Залізниця прийняла замовлення та затвердила план відвантаження. Виконання перевезення за даним планом враховувалось Залізницею в обліковій картці виконання плану перевезень № 724 за жовтень 2006 року.

Також, вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив, що в 1-й декаді передбачалось за планом перевезти 11 523,00 тони вантажу в 177 вагонах, проте фактично перевезено в 209 вагонах 12 622,00 тони. Загальний план першої декади було виконано, проте Залізниця стверджує, що мало місце невиконання плану по залізницях призначення у кількості 25 вагонів.

Так, на підставі матеріалів справи місцевим судом встановлено, що відповідно до плану на 1 декаду планувалось до перевезення через Південну залізницю Укрзалізниці (станції переходу Червона Лопань, Тополі) за межі України 114 вагонів, проте фактично через Південну залізницю за межі України в 1-й декаді було перевезено 133 вагони, при цьому план напрямку вагонів по Приволзькій залізниці залишився невиконаний на 25 вагонів, у зв'язку з чим Залізниця вважає, що загальний план перевезення вагонів через Південну залізницю Укрзалізниці перевиконаний на 19 вагонів.

При вирішенні спору по суті попереднєю судовою інстанцією встановлено, що через Донецьку залізницю в 1-й декаді передбачалось до перевезення 30 вагонів зі станціями переходу держаного кордону Червона Могила і Квашино, проте фактично було перевезено 8 вагонів у зв'язку з чим недовантаження склало 24 вагона.

На підставі наданих сторонами доказів по справі місцевим судом встановлено, що через Південно-Західну залізницю Укрзалізниці (зі станціями переходу Хоробичи, Могильов Подільський), з урахуванням кінцевого плану, згідно з телеграмами, було заплановано до перевезення 30 вагонів, проте фактично перевезено 68 вагонів, у зв'язку з чим Залізниця стверджує про перевиконання плану на 38 вагонів.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив, що через Львівську залізницю (зі станції переходу Сокиряни), в сторону Молдавії, згідно з телеграмою № 794 від 04.10.06, планувалось перевезти 1 вагон, але фактично не було перевезено жодного вагона.

Попереднєю судовою інстанцією встановлено, що зв'язку з зазначеними обставинами Залізниця вважає, що невиконання плану по залізницях призначення в 1-й декаді складає: Південна залізниця: план -114 вагонів, факт 133 вагонів, перевиконання -25 вагонів; Донецька залізниця: план -32 вагонів, фактично -8 вагонів, невиконання -24 вагони; Південно-Західна залізниця: план -30 вагонів, фактично -68 вагонів, перевиконання -38 вагонів; Львівська залізниця: план -1 вагон, не перевезено жодного вагону, недовиконання -1 вагон.

Таким чином, місцевим судом встановлено, що невиконання плану по залізницях призначення Донецької і Львівської залізниці склало 25 вагонів, у зв'язку з чим Залізницею у відповідності до ст. 106 Статуту залізниць України нараховано Товариству штраф у сумі 20,80 грн. за кожен вагон на загальну суму 520,00 грн.

Крім того, на підставі матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що в другій декаді загальний план завантаження виконаний, зокрема, було заплановано до перевезення 16 075,00 тон вантажу в 250 вагонах, а фактично було перевезено 22 257 тонн у 366 вагонах, тобто загальний план було перевиконано на 6 182,00 тони, проте у другій декаді мало місце невиконання плану по залізницям призначення в межах України.

При вирішенні спору по суті місцевим судом встановлено, що по Південній залізниці (через станції переходу Тополі, Козача Лопань) було заплановано до перевезення 96 вагонів, проте фактично перевезено 174 вагона, отже перевиконання склало 78 вагонів.

В той же час судом першої інстанції встановлено, що через Донецьку залізницю (зі станціями переходу Червона Могила Квашино) планувалось перевезти 94 вагона, фактично перевезено 159 вагонів, тобто перевиконання плану становить 65 вагонів.

Матеріалами справи доведено, що через Південно-західну залізницю (зі станціями переходу Хоробичи, Могильов-Подільський) передбачалось перевезти 54 вагона, а фактично перевезено 69 вагонів.

Також встановлено, що по Львівській залізниці за межі України (зі станцією переходу Сокиряни) планувалося перевезти 6 вагонів, проте фактично було перевезено 1 вагон, у зв'язку з чим Залізниця вважає, що невиконання плану по залізницям призначення, зокрема по Львівській залізниці, склало 5 вагонів, з урахуванням чого Товариству було нараховано штраф у загальній сумі 104,00 грн. -по 20,80 грн. за кожен вагон.

На підставі наданих сторонами доказів по справі попереднєю судовою інстанцією встановлено, що на третю декаду Товариство заявило до перевезення 36 567,00 тон у 567 вагонах, а фактично було здійснене завантаження 331 вагонів та перевезено 20 863,00 тон, тобто план не виконано в кількості 15 731,00 тон. Водночас, оскільки в першій та другій декадах мало місце перевиконання загального плану невиконання плану в третій декаді було знижене, то визначено, що план за місяць недовиконаний у кількості 8 450,00 тон., у зв'язку з чим на кожну тону нараховано штраф у розмірі 5% від вартості добового користування за вагон, а всього у сумі 8 450, 00 грн.

Вирішуючи спір, місцевий суд встановив, що в 3-й декаді мало місце невиконання плану по залізницям призначення, зокрема: по Південній залізниці (зі станціями переходу Тополи, Козача Лопань) за планом передбачалося перевезти 315 вагонів, а фактично перевезено 165 вагонів, отже недовантаження склало 150 вагонів; по Донецькій залізниці (зі станціями переходу Квашино, Червона Могила) планом передбачалось перевезення 92 вагонів, а фактично перевезено 112 вагонів, отже перевиконання плану становить 20 вагонів; по Південно-Західній залізниці (зі станціями переходу Хоробичи, Могилів-Подільський) передбачалось перевезення 160 вагонів, а фактично перевезено 50 вагонів, отже недовантаження склало 50 вагонів; по Львівській залізниці планом перевезення не передбачалось, проте було перевезено 4 вагони.

З урахуванням наведеного встановлено, що загальне недовантаження по залізницям призначення склало 260 вагонів, у зв'язку з чим Залізницею в порядку п. 6.7 Правил планування перевезень вантажів було здійснено розрахунок недовантаження за загальним планом за декаду, що складає 236 вагонів.

Таким чином судом першої інстанції встановлено, що недовантаження по залізницям призначення склало 24 вагони, на які Залізниця нарахувала штраф у сумі 20,80 грн. за кожен вагон на загальну суму 499,20 грн.

На підставі матеріалів справи попереднєю судовою інстанцією встановлено, що Товариство штраф у сумі 8 450,00 грн. по загальному плану визнало у повному обсязі, проте по залізницям призначення штраф у сумі 1 372,00 грн. по всім трьох декадах не визнає, посилаючись на відсутність відповідальності за невиконання плану по залізницям призначення, що знаходяться за межами України.

Крім того, місцевим судом встановлено, що планом перевезення на жовтень 2006 року № 731 Товариство передбачило до перевезення 14 300,00 тон в 2 463 вагонах, а до кінця місяця план був збільшений до 107 820,00 тон у 1 978 вагонах.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив, що штрафні санкції за невиконання загального плану перевезення в 1 і в 2 декадах в сумі 20 425,00 грн. 00 коп. Товариство визнало повністю та сплатило його, проте нарахований штраф за невиконання плану по залізницям призначення на перевезення експортних вантажів у межах Одеської, Донецької і Львівської залізниць, допущений у другій декаді жовтня місяця, не визнає.

На підставі наданих сторонами доказів по справі місцевим судом встановлено наявність невиконання плану перевезення по Південно-Західній залізниці призначення з переходом на станціях Хоробичи, Могильов-Подільський у кількості 15 вагонів.

На підставі облікової картки встановлено, що в 2 декаді жовтня Товариство планувало до перевезення вантажів по залізницям призначення по Південно-Західній -15 вагонів, по Одеській -241 вагон, по Донецькій -230 вагонів і по Львівській -87 вагонів, проте фактично було здійснено перевезення по Південно-Західній залізниці -0 вагонів, по Одеській -64 вагони, по Донецькій -421 вагон, по Львівській -3 вагони, у зв'язку з чим недовантаження по дорогах призначення склало 191 вагон. При цьому встановлено, що Товариство штраф за 176 вагонів недовиконання до плану визнало у повній сумі та сплатило, проте штраф за 15 вагонів по Південно-Західній залізниці в сумі 312,00 грн. не визнає, посилаючись на відсутність норм, що передбачають відповідальність.

З урахуванням наведених обставин судом першої інстанції встановлено, що Залізниця звернулась до господарського суду з позовом про стягнення штрафу у сумі 1 372,80 грн. по плану № 724 та штрафу у сумі 312,00 грн. по плану № 731.

Колегія суддів Вищого господарського суду України враховує, що відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

Згідно з приписами ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Також, колегія суддів Вищого господарського суду України бере до уваги, що відповідно до ст. 908 Цивільного кодексу України перевезення вантажу, пасажирів, багажу пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Згідно ст. 306 Господарського кодексу України загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів, визначаються цим кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 307 Господарського кодексу України, яка кореспондується із ст. 908 Цивільного кодексу України, передбачено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Відповідно до п. 2 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 № 457 (далі Статут), цей Статут визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.

Міжнародні перевезення вантажу, пасажирів, багажу та пошти здійснюються відповідно до правил, двохсторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів 5 (транспортних конвенцій), які відповідно до ст. 9 Конституції України та ст. 10 Цивільного кодексу України є частиною національного законодавства України.

Статтею 4 Статуту встановлено, перевезення залізницями вантажів, пасажирів, багажу і вантажобагажу у міжнародному сполученні здійснюється відповідно до угод про залізничні міжнародні сполучення. Одним із таких багатосторонніх договорів є Угода про міжнародне залізничне вантажне сполучення від 01.11.51 (далі Угода), яка була ратифікована Україною 05.06.92.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що за змістом ст. 106 Статуту за невиконання плану перевезень по залізницях призначення вантажовідправник сплачує штраф за вагон (контейнер) у розмірі однієї добової ставки за користування вагоном (контейнером).

При цьому, ст. 107 Статуту передбачено вичерпний перелік підстав за яких вантажовідправник звільняється від сплати штрафу за невиконання плану перевезень, а саме, у разі: а) стихійного лиха (замети, смерч, повінь, пожежа, землетрус тощо), що підтверджено відповідними документами згідно з Правилами і призвело до припинення руху на залізничних під'їзних коліях, або якщо згідно з чинним положенням виконувати вантажні роботи заборонено, а також у разі аварії на підприємстві, через що було припинено виробництво відвантажуваної продукції протягом не менше як трьох діб підряд; б) обмеження перевезень згідно із ст. 29 цього Статуту; в) невикористання вагонів (контейнерів), поданих понад планову норму без письмового погодження з вантажовідправником; г) виконання плану в тоннах вантажів, перевезення яких планується у тоннах і вагонах; д) надолуження недовантаження, допущеного протягом декади. У разі коли вантажовідправник шляхом ущільненого завантаження вагонів (контейнерів) використав менше запланованої кількості вагонів (контейнерів), штраф за недовантаження відповідної кількості вагонів (контейнерів) не стягується. Якщо вантажовідправник письмово відмовився від вагонів (контейнерів), передбачених заявкою, не менш ніж за дві доби до дня завантаження, розмір штрафу зменшується на третину.

Відповідно до п. 1.2 р. 3 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України і Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів цього Збірника, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 15.11.99 № 551, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.99 за № 828/4121, за невиконання плану перевезень по українських залізницях призначення відправник сплачує штраф за вагон (контейнер) у розмірі однієї добової ставки плати за користування вагоном (контейнером).

Згідно ст. 7 § 6 Угоди відправник вантажу зобов'язаний у накладній на перевезення вантажу вказати вихідні прикордонні станції переходу (перетинання державного кордону), які і визначають залізницю призначення на території України.

Статтею 13 Угоди, що називаються “Тарифи. Нарахування провізних платежів і штрафів», зокрема у §§ 2 і 3 зазначено, що пата за перевезення вантажу обчислюється по найкоротшій відстані, визначеній застосовуваним тарифом, у напрямку через ті прикордонні станції, що зазначені в накладній; провізні платежі і штрафи за перевезення по залізницям країни відправлення і країни призначення обчислюються в місцевій валюті.

Параграф 6 ст. 7 Угоди закріплює, що в накладній відправник повинен зазначити вихідні граничні станції країни відправлення та транзитних країн, через які повинен проїхати вантаж.

Юридичний аналіз змісту Угоди свідчить, що її правові положення не встановлюють відповідальності по планових обсягах перевезень. Водночас, ст. 36 Угоди встановлено, що за відсутності в даній Угоді необхідних положень застосовуються положення, викладені у внутрішніх законах і правилах відповідної країни, залізниця якої є учасницею даної Угоди.

Крім того, колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу, що відповідно до п.п. 2, 3 ст. 6 Цивільного кодексу України сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що судом першої інстанції при винесенні рішення по суті спору наведеним правовим положенням юридичного аналізу в контексті спірних правовідносин надано не було, в той час, як у даному випадку необхідно було керуватися вказаними нормами в комплексі.

Колегія суддів Вищого господарського суду України бере до уваги, що скаржник в касаційній скарзі стверджує факт порушення місцевим судом не лише норм матеріального та процесуального права, а також і питання, які стосуються оцінки доказів. Колегія суддів Вищого господарського суду України наголошує, що оцінка доказів, не віднесена до компетенції касаційної інстанції.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, враховуючи вимоги ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, відзначає, що перегляд у касаційному порядку судового рішення здійснюється касаційною інстанцією на підставі встановлених фактичних обставин справи та перевіряється застосуванням попередніми інстанціями норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного суду України, викладених у пункті 1 Постанови від 29.12.76 № 11 “Про судове рішення», рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Оскільки передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, рішення, ухвалене у справі, підлягає скасуванню, а справа -направленню на новий розгляд до господарського суду Донецької області.

Під час нового розгляду справи господарському суду слід взяти до уваги викладене в цій постанові, вжити всі передбачені законом засоби для всебічного, повного і об'єктивного встановлення обставин справи, прав і обов'язків сторін і в залежності від встановленого та у відповідності з чинним законодавством вирішити спір.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11110 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу державного підприємства "Донецька залізниця" № 2/24 від 01.06.07 задовольнити частково.

Рішення від 21.05.07 господарського суду Донецької області у справі № 45/87 господарського суду Донецької області скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Головуючий

Є.Першиков

судді:

Г.Савенко

О.Муравйов