Постанова від 11.12.2020 по справі 200/5680/19-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 200/5680/19-а

провадження № К/9901/6508/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А., суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 (суддя Ушенко С.В.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2020 (головуючий суддя Гаврищук Т.Г., судді Геращенко І.В., Міронова Г.М.)

у справі № 200/5680/19-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Управління Державної казначейської служби України у місті Слов'янську Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

І. РУХ СПРАВИ

1. У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради в Донецькій області, Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України щодо відмови у нарахуванні та виплаті грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у розмірі 1 116 271,35 грн;

- зобов'язати нарахувати та виплатити грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в розмірі 1 116 271,35 грн;

- стягнути грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в розмірі 1 116 271,35 грн.

2. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2019 залучено до участі у справі Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації і Міністерство соціальної політики України в якості співвідповідачів, а також залучено до участі у справі Управління Державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області в якості третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

3. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі №200/5680/19-а, залишеного без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2020, у задоволенні позову відмовлено повністю.

4. Не погодившись з вказаними судовими рішеннями, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2020 у справі №200/5680/19-а і ухвалити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

5. Від відповідачів надійшли відзиви на касаційну скаргу, в яких вони просять суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , є учасником бойових дій та має статус внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України, та брав безпосередню участь в антитерористичній операції у період її проведення, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 10.10.2017.

7. 21.09.2018 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради в Донецькій області з питання отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 №280 "Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України" (далі - Порядок №280) та надав повний пакет необхідних документів.

8. Рішенням комісії виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 04.10.2018 №06-41/003 позивачеві, як внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України, та брала безпосередню участь в антитерористичній операції у період її проведення та визнаною учасником бойових дій відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551, було вирішено призначити грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення площею 76,17 км2 з урахуванням членів його родини у розмірі 1116271,35 грн.

9. Відповідно до п.20 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищала незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України, Управлінням надіслані копії рішення про призначення грошової компенсації до Департаменту соціального захисту населення (08.10.2018 за №06-17/255) та заявникові особисто (09.10.2018 за №06-17/3581) для подальшого вирішення питання згідно з чинним законодавством.

10. Згідно з листом Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 05.03.2019 № 01-16/1085/0/201-19, на виконання п. 5 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України, до Міністерства соціальної політики України станом на 01.03.2019 надано потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення на 334 особи на загальну суму 385 млн.грн. Вказану потребу надано з урахуванням розміру призначеної ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, яка склала 1 116 271,35 грн. Згідно з додатком до листа Департаменту, ОСОБА_1 по Донецькій області перебуває в черзі на виплату грошової компенсації під № 51.

11. У відповіді Міністерство соціальної політики України від 26.06.2019 №367/0/243-19, наданої на звернення позивача від 25.06.2019 на Урядову гарячу лінію (стосовно виплати грошової компенсації), повідомлено, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" передбачено 25000000 грн. для поліпшення житлових умов особам, які захищали незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України, та брали безпосередню участь в антитерористичної операції у період її проведення.

12. Також у відповіді зазначено, що розподіл коштів здійснено Мінсоцполітики на підставі інформації регіональних органів соціального захисту населення станом на 01 березня поточного року та затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 №418-р «Про затвердження розподілу деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству соціальної політики на 2019 рік» (розпорядження розміщено на сайті Кабінету Міністрів України www.kmy.gov.ua). Відповідно до розподілу Субвенції для Донецької області передбачено 1 422 тис. гривень. Вказано, що спрямування субвенції з державного бюджету на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення здійснено в установленому законодавством Порядку в межах коштів передбачених в державному бюджеті.

13. Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів та не отриманням на теперішній час грошової компенсації у розмірі 1116271,35 грн. згідно з рішенням від 04.10.2018 №06-41/003, звернувся до суду з відповідним позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

14. Відмовляючи у задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанції керувалися тим, що відповідачами дотримано вимоги Порядку № 280 та Бюджетного кодексу України щодо розподілу субвенції на виплату грошової компенсації, з урахуванням рівня обов'язкового видатку на одного отримувача у повному обсязі.

Грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. При цьому, положення Порядку № 280 не вимагають розподілу субвенції відповідно до усієї кількості внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та які потребують грошової компенсації, а встановлюють пропорційний розподіл з обов'язковою виплатою регіональними органами соціального захисту населення на одного отримувача у повному обсязі.

15. Суди відзначили, що оскільки виплати грошової компенсації проводяться в порядку черговості взяття на квартирний облік, позивач отримає грошову компенсацію після отримання зазначеної компенсації особами, які взяті на облік раніше ніж позивач. Виплата грошових коштів не в порядку черговості може порушити права, свободи та інтереси інших осіб, які перебувають на обліку попереду позивача.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВІВ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ

16. Касаційна скарга мотивована порушенням судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Зокрема, позивач вказує на такі порушення:

- суди не з'ясували питання щодо порядку формування черги у м. Слов'янськ Донецької області, де мешкає позивач, а також порядок формування такої черги у Донецькій області;

- суди не з'ясували питання того, чи у встановлений законом строк Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради подало документи стосовно позивача до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, а також не врахували тривалої бездіяльності відповідачів;

- відповідачі не надали жодних доказів того, що можуть бути порушені права інших громадян (наприклад заяви громадян);

- суд першої інстанції не надав та не надіслав поштою вступну та резолютивну частину оскаржуваного рішення у відповідь на заяву позивача;

- затягування судом першої інстанції строків розгляду справи.

17. У відзивах на касаційну скаргу відповідачі зазначають про законність та обґрунтованість судових рішень та на безпідставності доводів касаційної скарги.

VІ. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, у межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.

19. Внутрішньо переміщеною особою у розумінні ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону № 1706, Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

20. Статтею 48-1 Житлового кодексу УРСР встановлено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.

За положенням ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України, порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

21. Правові та організаційні засади, основні принципи, порядок та умови виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 №280 "Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України" (за текстом - Порядок №280).

22. Відповідно до п. 1 Порядку № 280 Порядок виплати грошової компенсації визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до п. 11 - 14 ч. 2 ст. 7 або учасниками бойових дій відповідно до п. 19 і п. 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) відповідно до Житлового кодексу УРСР та перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних).

Згідно з п. 2 вказаного Порядку, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до п.п. 11-14 ч. 2 ст. 7 або учасниками бойових дій відповідно до п.п. 19 і 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік).

23. Грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані інвалідами війни III групи відповідно до п.п. 11-14 ч. 2 ст. 7 або учасниками бойових дій відповідно до п.п. 19 і 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (п. 3 Порядку №280).

24. Отже, нормами вищезазначеного порядку передбачена виплата грошової компенсації в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації.

25. У п. 8 ст.7 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетна система України ґрунтується на таких принципах, зокрема, принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

Згідно з п. 3 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.

26. Додатком N 3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2019 рік» до Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" Мінсоцполітики за бюджетною програмою 2511190 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані інвалідами війни III групи відповідно до п.п. 11-14 ч. 2 ст. 7 або учасниками бойових дій відповідно до п.п. 19-20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та які потребують поліпшення житлових умов» передбачено видатки у розмірі 25000,0 тис. грн.

27. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 № 418-р «Про затвердження розподілу деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству соціальної політики на 2019 рік» затверджено розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пп. 11-14 ч. 2 ст. 7 або учасниками бойових дій відповідно до п.п. 19-20 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та які потребують поліпшення житлових умов, на 2019 рік», згідно з яким Донецькою областю отримано субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в обсязі 1422018 грн.

28. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивача взято на облік громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, та включено в списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла на першочергову чергу №380, як учасника бойових дій, рішенням виконкому Слов'янської міської ради від 19.09.2018 №681.

05.03.2019 Департаментом соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації на адресу Міністерства соціальної політики України листом «Про надання інформації» від 05.03.2019 № 01-16/1085/0/201-19 було надіслано інформацію щодо потреби в наданні грошової компенсації станом на 1 березня поточного року, за встановленою формою.

Потребу в наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення надано на 334 особи на загальну суму 383 936 697,65грн. Вказану потребу надано з урахуванням розміру призначеної позивачеві грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, яка склала 1116271,35 грн.

У додатку до листа Департаменту, позивач по Донецькій області зазначено, що ОСОБА_1 перебуває в черзі на виплату грошової компенсації під № 51. Черга № 51 визначена з урахуванням дати прийняття рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради про взяття позивача на квартирний облік 19.09.2018.

29. За приписами п. 10 Порядку №280 погашення кредиторської заборгованості, зареєстрованої органами Казначейства, за бюджетними зобов'язаннями минулих років проводиться в установленому законодавством порядку.

30. Колегія суддів вважає, що з урахуванням положень законодавства, наведених вище, суди попередніх інстанцій зробили законний і обґрунтований висновок про те, що компенсація виплачується в порядку черговості взяття на квартирний облік лише за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації, обсяг яких залежить від бюджетних коштів на відповідну бюджетну програму. Оскільки виплати грошової компенсації проводяться в порядку черговості взяття на квартирний облік, позивач отримає грошову компенсацію після отримання зазначеної компенсації особами, які взяті на облік раніше ніж позивач. Виплата грошових коштів не в порядку черговості, як вірно зазначив суд першої інстанції, може порушити права, свободи та інтереси інших осіб, які перебувають на обліку по переду позивача.

31. Доводи касаційної скарги про те, що суди не з'ясували питання щодо порядку формування черги у м. Словянськ Донецької області, де мешкає позивач, а також порядок формування такої черги у Донецькій області визнаються колегією суддів Верховного Суду необґрунтованими, оскільки суд апеляційної інстанції відхиляв аналогічні доводи з посиланням на те, що порядок формування черги у м. Слов'янськ, де мешкає позивач, а також порядок формування такої черги у Донецькій області, не є предметом розгляду цієї справи.

32. Посилання скаржника на те, що суди не врахували тривалої бездіяльності відповідачів є безпідставними та спростовуються матеріалами справи і висновками судів попередніх інстанцій.

33. Щодо не надіслання судом першої інстанції копії резолютивної частини рішення, Верховний Суд зазначає, що таке процесуальне порушення не призвело до прийняття неправильного рішення і не може бути підставою для його скасування.

34. Стосовно порушення судом першої інстанції строків розгляду справи, колегія суддів враховує таке.

35. У ч.ч. 1-2 ст. 193 КАС України визначено, що суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

36. Суд першої інстанції відкрив провадження у цій справі 02.05.2019, ухвалою від 30.07.2019 продовжив строк підготовчого засідання на 30 днів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2019 залучено до участі у справі Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації і Міністерство соціальної політики України в якості співвідповідачів, а також залучено до участі у справі Управління Державної казначейської служби України у м.Слов'янську Донецької області в якості третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Згідно з ч. 6 ст. 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Донецький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 28.10.2019 закрив підготовче провадження, а 07.11.2019 ухвалив рішення у справі.

Отже, суд апеляційної інстанції не порушив строки розгляду справи.

37. Відповідно до ст. 309 КАС України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження. У виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.

38. Перший апеляційний адміністративний суд відкрив апеляційне провадження у цій справі 27.12.2019, а 28.01.2020 ухвалив оскаржену постанову.

39. Тобто строки на апеляційне оскарження рішення також не були порушені.

40. Крім того, за практикою Європейського Суду з прав людини, "розумна" тривалість провадження повинна бути оцінена відповідно до обставин справи і з огляду на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів, а також предмет спору.

Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні по справі "Полтораченко проти України" (заява №77317/01) від 18.01.2005 дійшов висновку, що попри те, що предмет судового розгляду у цій справі не був особливо складним, а також не дивлячись на відкладення справи і скасування в кінцевому підсумку остаточного рішення, винесеного на користь заявника, у випадку, коли провадження у справі в цілому з безперервним судовим розглядом не перевищило трьох років і двох місяців, можна стверджувати, що така тривалість сама собою не перевищує ту, яка вважається "розумною" (п.п. 28-29 згаданого рішення).

41. Отже, суди першої та апеляційної інстанції зробили законний і обґрунтований висновок про відмову у позові.

42. Інші доводи касаційної скарги є необґрунтованими та не спростовують вищенаведених висновків Верховного Суду.

43. Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень судами попередніх інстанцій не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, які є підставами для скасування судових рішень, тому Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

44. Оскільки Верховний Суд залишає без змін судові рішення, то відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати не підлягають новому розподілу.

На підставі викладеного, керуючись ст. 139, 242, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2020 у справі №200/5680/19-а - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.А. Єзеров

Суддя В.М. Кравчук

Суддя О.П. Стародуб