Постанова від 27.08.2007 по справі 9/76-59А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" серпня 2007 р.

Справа № 9/76-59А.

За позовом Прокурора Ратнівського району в інтересах держави в особі Ратнівського районного центру зайнятості, смт. Ратне

До Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Датинський», с. Датинь Ратнівського району, заміненого відповідачем Ліквідаційна комісія СгВК «Датинський»

Про стягнення 6 455,50 грн. заборгованості по сплаті страхових внесків

Головуюча суддя Соломка Л.І.

При секретарі Кідиба Т.О.

Представники:

Від позивача: Дударчук О.М. -гол. спеціаліст юрисконсульт, довіреність від 20.06.2007 р.;

Від відповідача: Мельник І.К. -голова ліквідаційної комісії СгВК «Датинський».

В судовому засіданні взяв участь: прокурор відділу представництва облпрокуратури Манзій П.П.

Права та обов'язки представникам сторін та прокурору роз'яснені відповідно до ст.ст. 49,51 КАС України.

Відводу складу суду не заявлено.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників сторін та прокурора не поступало.

Суть спору: Прокурор Ратнівського району звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі позивача - Ратнівського районного центру зайнятості про стягнення з відповідача - Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Датинський»6 455,50 грн., в тому числі донараховані внески за 2003-2006 р.р. -116,53 грн., нараховану пеню 205,73 грн. та штраф в сумі 6 133,24 грн.

У судове засідання представники позивача подали заяву про уточнення позовних вимог від 20.06.2007 р., де у зв'язку зі сплатою відповідачем основного боргу і пені, просять стягнути з останнього штраф у сумі 6 133,24 грн. за неповне перерахування страхових внесків.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову в частині стягнення штрафу 6 133,24 грн. заперечує, посилаючись, що СгВК «Датинський»не допустив неповного перерахування страхових внесків і приховування виплат заробітної плати у 2004 році. Також подав суду довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, де 16.01.2007 р. проведена реєстраційна дія: Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та пояснив, що підприємство знаходиться в стадії ліквідації, його призначено головою ліквідаційної комісії, поміщено в пресі (Бюлетень державної реєстрації №66/1, 2007 р.(а.с.40)) оголошення про ліквідацію і встановлено строк 2 місяці для подання претензій кредиторів. Ратнівський районний центр зайнятості не подавав заяву до ліквідаційної комісії про забезпечення його вимог по сплаті боргу.

Позивач подав клопотання про уточнення позовних вимог (вх. господарського суду від 27.08.2007 р. №01-32/12551), де просить замінити відповідача СгВК «Датинський»на ліквідаційну комісію СгВК «Датинський»та стягнути з останньої суму штрафу 6 133,24 грн.

Позивач у поясненні від 27.08.2007 р. зазначив, що при застосуванні до СгВК «Датинський»фінансових санкцій в розмірі 6 133,24 грн. центр зайнятості керувався п.1 та п.2 ст.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, прийнятої 18.12.2000 р. за №339 на виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Даною Інструкцією не було передбачено документа, на підставі якого має стягуватися штраф.

Із досліджених матеріалів справи, суд встановив:

Відповідач -Сільськогосподарський виробничий кооператив «Датинський», зареєстрований Ратнівським районним центром зайнятості як платник збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 27.03.2000 р. за №11901200000000, використовує найману працю і відповідно до п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.

Відповідно до п.3 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.5.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12. 2000 р. №339, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.01.2001 р. № 30/5221 СгВК «Датинський»зобов'язане сплачувати страхові внески один раз на місяць в день одержання в установах банків коштів на оплату праці. Розмір страхових внесків щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців та застрахованих осіб одночасно із затвердженням Державного бюджету України на поточний рік. На 2005,2006 роки встановлений розмір страхових внесків для роботодавців 1,6% , а для застрахованих осіб 0,5 %.

29.12.2006 р. позивачем проведена перевірка Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Датинський»щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01.01.2003 р. по 29.12.2006 р., за результатами якої складено акт №55 (а.с.8-10), згідно якого встановлено, що починаючи з січня 2003 р. відповідачем страхові внески нараховуються своєчасно, але не в повному обсязі, у зв'язку з чим за результатами перевірки СгВК «Датинський»донараховано 116,53 грн. страхових внесків, нараховано пеню в сумі 205,73 грн. та штраф за неповне перерахування страхових внесків в сумі 6 133,24 грн. Акт перевірки та розрахунок заборгованості та пені до нього не був підписаний головою СгВК та головним бухгалтером, про що складено акт відмови від підпису №1 від 10.01.2007 р. (а.с.11).

Станом на день розгляду справи донараховані страхові внески до Фонду та пеня відповідача в розмірі 322,26 грн. погашена ним повністю, про що позивачем уточнені позовні вимоги , тому в цій частині у позові слід відмовити.

Відповідно до п.п.1,2,3 ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№1533-ІІІ від 02.03.2000 р.(далі -Закону України №1533-ІІІ) роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

Відповідно п.2 ч.4 ст.38 Закону України №1533-ІІІ право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи від імені Фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Автономній Республіці Крим, областях; містах Києві і Севастополі та їх заступники.

В порушення вищезазначених вимог Закону начальником Ратнівського районного центру зайнятості не приймалось рішення чи розпорядження про застосування до відповідача штрафу в розмірі 6 133,24 грн.

Посилання позивача про те, що штраф був застосований відповідно до вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, прийнятої на виконання Закону України 18.12. 2000 р. №339«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», згідно якої не передбачено документа, на підставі якого має стягуватися штраф, не враховується судом, оскільки Законом визначено порядок застосування штрафу, а тому має місце верховенство спеціального Закону.

Крім того, як вбачається з акту перевірки від 29.12.2006 р. перевірка здійснена в с. Датинь за місцем знаходження відповідача, а акт відмови від підпису керівника СгВК «Датинський»складений 10.01.2007 р. в смт. Ратне головним спеціалістом центру зайнятості Рибачук Л.М. одноособово, а підписаний трьома службовими особами центру (а.с.11), що свідчить про те, що даний акт складений за місцем знаходження позивача без виїзду в господарство, та не є належним доказом підтвердження відмови від підпису акта перевірки СгВК «Датинський».

Відповідно до ч.1 ст.52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Враховуючи вищевикладене, слід замінити неналежного відповідача по справі СгВК «Датинський»на ліквідаційну комісію СгВК «Датинський».

Таким чином, у позові про стягнення з ліквідаційної комісії СгВК «Датинський» 6 133,24 грн. штрафу слід відмовити.

Враховуючи вищенаведене, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст.69,71,79,86,158-160 КАС України, господарський суд,

постановив:

1. Замінити неналежного відповідача по справі -Сільськогосподарський виробничий кооператив «Датинський»на ліквідаційну комісію Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Датинський».

2. У позові відмовити.

На постанову через суд першої інстанції може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Апеляційну скаргу може бути подано через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційну скаргу може бути подано без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, установлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.І. Соломка

Дата виготовлення повного

тексту постанови-30.08.2007 р.