Постанова від 13.06.2007 по справі 5610-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322

ПОСТАНОВА

Іменем України

13.06.2007

Справа №2-27/5610-2007А

За позовом - ТОВ «Авіакомпанія «Ветеран», м. Джанкой, вул.. Московська, 182 -А.

До відповідача - Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція, м. Джанкой, вул.. Дзержинського, 30.

Про визнання неправомірними дій та спонукання до вчинення певних дій.

Суддя Н.В. Воронцова.

При секретарі Топоріщевої Т. П.

представники:

Від позивача - Хайбулаєв А. А., дор. у справі.

Від відповідача - Казанцева З. Г., дор. у справі; Макленко Н. Ю., дор. у справі; Лілінська Н. Б., дор. у справі; Забудько А. Н., дор.у справі.

Сутність спору:

Позивач - ТОВ «Авіакомпанія «Ветеран» звернувся до Господарського суду АР Крим про визнання протиправними дій Джанкойської ОДПІ по неподачі висновку в орган держказначейства на підставі наданих ТОВ «Авіакомпанія «Ветеран» податкових декларацій за вересень, жовтень, листопад, грудень 2006 р. відповідно до правил норми п.п. 7.7.4 Закону України «Про податок на додану вартість». Також просить забовязати Джанкойську ОДПІ подати в Джанкойське відділення державного казначейства в АР Крим висновок на відшкодування з бюджету України на поточний рахунок ТОВ «Авіакомпанія «Ветеран» бюджетне відшкодування по ПДВ, по податковим деклараціям за вересень, жовтень, листопад, грудень 2006 р. в сумі 245072 грн.

Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач своїми діями порушив вимоги п.п. 7.7.4, п.п. 7.7.5, п.п.7.7.6 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» і охоронювані Конституцією України права позивача на повернення грошових коштів, в зв'язку з зайвою сплатою податку на додану вартість.

На підставі викладеного просить позов задовольнити.

Позивач заявою від 03.05.2007 р. уточнив позовні вимоги та просить суд забовязати Джанкойську ОДПІ подати в Джанкойське відділення державного казначейства в АР Крим висновок на відшкодування з бюджету України на поточний рахунок ТОВ «Авіакомпанія «Ветеран» бюджетне відшкодування по ПДВ, по податковим деклараціям за вересень, жовтень, листопад, грудень 2006 р. в сумі: вересень - 80715 грн.; жовтень - 55068 грн.; листопад - 43659 грн. ; грудень - 63090 грн. Всього на суму 242532 грн.

Суд прийняв до уваги вказане уточнення позивача.

Відповідач у відзиві на позов вказав, що під час проведення камеральної перевірки сума ПДВ задекларована до відшкодування на розрахунковий рахунок по деклараціям за вересень, жовтень, листопад, грудень 2006 р. не підтверджена. Відповідачем було запрошено посадових осіб позивача з наданням документів, що підтверджують бюджетне відшкодування, але документи представлені не були. Відповідачем було винесено накази про ухвалення рішення про проведення позапланової документальної перевірки, але посадові особи відповідача до підприємства допущені не були.

На підставі викладеного, просить у позові відмовити.

Позивач у запереченнях на відзив відповідача повідомив про те, що заява - це юридичний акт волевиявлення платника податку, по своєї суті є тим самим основним актом, який одночасно припиняє, змінює і створює нові правовідносини в сфері бюджетного відшкодування. Для подачі заяви достатньою юридичною підставою є лише сам факт наявності переплати, зафіксованому в податкових деклараціях.

Відповідачем було заявлено клопотання про зупинення провадження по справі. Вказане обґрунтовує тим, що відповідачем подано до господарського суду АР Крим позовні заяви про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної перевірки у відношенні позивача по справі.

Суд не прийняв до уваги вказане клопотання.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників позивача відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачем по справі було подано до відповідача податкові декларації по ПДВ за вересень, жовтень, листопад і грудень 2006 р., а також заяви про повернення зайво сплаченого податку на додану вартість.

Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України “По порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.1.2000 р. №2181 податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України “По порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.1.2000 р. №2181 заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до п.п. 7.7.5 ст. 7 Закону України “По порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.1.2000 р. №2181 Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Позивачем було заявлено до бюджетного відшкодування: за вересень 2006 р. - 80715 грн., за жовтень 2006 р. - 50608 грн., за листопад 2006 р. - 43659 грн. і за грудень 2006 р. - 245072 грн.

Відповідно до п.п. 7.7.5 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість» від 03.07.1997 р. №168/97 - ВР протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

В зв'язку з вказаним, відповідачем було проведено невиїзну ( камеральну ) перевірку достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за вересень 2006 р. ( вх. №18910 від 20.10.2006 р. ).

По результатам перевірки було складено акт №1957/15-2/19013028 від 20.11.2006 р.

В ході проведення перевірки було виявлено, що згідно службової записки №854/26 -50 від 10.11.2006 р. Джанкойського ВДМ УНМ ДПА в АР Крим встановлено, що дані перевірки електронної бази ДПАУ контрагентів позивача, вказаних в реєстрах одержаних і виданих податкових накладних за серпень - вересень 2006 р. свідчать про відсутність інформації про реєстрацію платника ПДВ - Придніпровська РСДВК, відсутність інформації про реєстрацію платника ПДВ - ВААТ «Укрнафта».

Таким чином, з урахуванням положень .п. 7.7.5 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість» від 03.07.1997 р. №168/97 - ВР сума ПДВ, яка задекларована до відшкодування на розрахунковий рахунок по декларації за вересень 2006 р. не підтверджена документальною невиїзною перевіркою.

При проведенні документальної невиїзної камеральної перевірки декларації за жовтень 2006 р. ( вх. №21188 від 17.11.2006 р. ) з питання заявленою до відшкодування суми 55068 грн. встановлено, що з урахуванням положень п.п. 7.7.5 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість» від 03.07.1997 р. №168/97 - ВР сума ПДВ, яка задекларована до відшкодування на розрахунковий рахунок по декларації за жовтень 2006 р. не підтверджена документальною невиїзною перевіркою.

При проведенні документальної невиїзної камеральної перевірки декларації за листопад 2006 р. ( вх. №22154 від 19.12.2006 р. ) з питання заявленої до відшкодування суми - 43659 грн. встановлено, що з урахуванням положень п.п. 7.7.5 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість» від 03.07.1997 р. №168/97 - ВР сума ПДВ, яка задекларована до відшкодування на розрахунковий рахунок по декларації за листопад 2006 р. не підтверджена документальною невиїзною перевіркою.

Також при камеральної перевірці декларації по ПДВ за грудень 2006 р. ( вх. №25632 від 22.01.2007 р. ) також не підтверджено сума бюджетного відшкодування.

З даним суд не може погодитися в зв'язку з наступним.

Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість» від 03.07.1997 р. №168/97 - ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. п. 7.7.2 п. 7.7. ст.. 7 Закону України “Про податок на додану вартість» від 03.07.1997 р. №168/97 - ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).

Відповідно до п.п. 7.7.3 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», у редакції, чинній на час утворення бюджетної заборгованості та проведення звірки розрахунків з бюджетом, у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації. Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період.

Відповідно до п.п. 4.2.2. ст.. 4 Закону України “Про порядок погашення забовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.1.2000 р. №2181 камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. При цьому метою камеральної перевірки є виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Однак акти камеральної перевірки відповідача не містять яких - небудь відомостей про виявлені арифметичні або методологічні помилки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у разі відсутності порушень вимог. вказаних в п.п. 7.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» є достатнім для дачі висновку на отримання бюджетного відшкодування.

Відповідно до п.п. 7.7.6 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач по справі виконав всі вимоги чинного податкового законодавства України, своєчасно надіслав на адресу відповідача податкової декларації по ПДВ за вересень - грудень 2006 р. разом з заявами про повернення зайво сплаченого податку на додану вартість, але в наслідок неправомірних дій відповідача на даний час не отримав бюджетне відшкодування.

Клопотання відповідача про зупинення провадження по справі суд вважає за необхідне залишити без задоволення, оскільки у разі отримання згоди суду на проведення позапланової документальної виїзної перевірки і встановлення під час проведення вказаних перевірок фактів, що свідчать про неправомірність заявленого позивачем бюджетного відшкодування, відповідач має можливість звернути до господарського суду з заявою про перегляд постанови суду по даній справи за нововиявленими обставинами.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги і заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач правомірність своїх дій належним чином не обґрунтував.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошено і підписано складом суду 13.06.07 р.

19.06.07 р. постанову було виготовлено у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 94, 98, 122, 158 - 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Забовязати Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію подати в Джанкойське відділення державного казначейства в АР Крим висновок на відшкодування з бюджету України на поточний рахунок ТОВ «Авіакомпанія «Ветеран» бюджетне відшкодування по ПДВ, по податковим деклараціям за вересень, жовтень, листопад, грудень 2006 р. в сумі: вересень - 80715 грн.; жовтень - 55068 грн.; листопад - 43659 грн. ; грудень - 63090 грн. Всього на суму 242532 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31115095700002 у банку отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405) на користь товариства з обмеженою. відповідальністю «Авіакомпанія «Ветеран», м. Джанкой, вул.. Московська, 182 -А, ( ЄДРПОУ 19013028, банківські реквізити не відомі ) 3,40 грн. судового збору.

Виконавчий документ видати після вступу Постанови в закону силу, за заявою особи на користь якої воно винесено.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Воронцова Н.В.