09 грудня 2020 року Чернігів Справа № 620/4351/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області
про скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі по тексту - відповідач, ГУНП в Чернігівській області), в якому просить: скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 04.09.2020 № 1243 про накладення дисциплінарного стягнення у виді звільнення з органів внутрішніх справ на підполковника поліції ОСОБА_1 , начальника Новгород-Сіверського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області; скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 04.09.2020 № 245 о/с «по особовому складу» в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»; поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Новгород-Сіверського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області; стягнути з Головною управління Національної поліції в Чернігівської області на користь ОСОБА_1 суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 05.09.2020 до дня поновлення на посаді.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вважає його звільнення на підставі пункту 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» є протиправним, оскільки належних та допустимих доказів перебування позивача на робочому місці в стані алкогольного сп'яніння немає, службова перевірка носила формальний характер, неповно відображала об'єктивність, зібрана інформація містить неправдиві дані, до адміністративної відповідальності він не притягався. Також відповідачем при застосуванні заходу дисциплінарного стягнення не було враховано, що він неодноразово заохочувався по службі подяками тощо.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому висловив незгоду із заявленими позовними вимогами, оскільки за результатами службового розслідування було встановлено, що позивачем було грубо порушено службову дисципліну, недотримано вимог статей 18, 29 Закону України «Про Національну поліцію», ч. 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Правил етичної поведінки поліцейських, Присяги працівника поліції, п. 9 Порядку організації та здійснення оповіщення підрозділів ГУНП в Чернігівській області, в частині: перебування на службі 04.09.2020 та в адміністративному приміщенні в стані алкогольного сп'яніння; вчинення 04.09.2020 дій, що підривають довіру населення до органів та підрозділів Національної поліції України під час провокування конфлікту та безпідставного затримання гр.гр. ОСОБА_2 і ОСОБА_3 .
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 06.11.2020 у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Наказом ГУНП в Чернігівській області «По особовому складу» від 15.06.2020 № 157 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 було призначено начальником Новгород-Сіверського відділу поліції ГУНП (далі по тексту - ВП ГУНП) (а.с. 89).
04.09.2020 на ім'я начальника ГУНП в Чернігівській області інспектором-черговим ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 були складені рапорти, зокрема, в яких вбачається, що зі служби 102 надійшло повідомлення від ОСОБА_5 , про те, що 04.09.2020 за адресою: АДРЕСА_1 , працівники Новгород-Сіверського відділу поліції, зокрема, начальник ОСОБА_6 (п'яний на вигляд, хилявся та кидався битись до заявника ОСОБА_5 ), та інші поліцейські ввірвались в будинок за вказаною адресою до ОСОБА_7 , побили його, поламали меблі, налякали сім'ю та повезли його в райвідділ. Причину приїзду не пояснили. Автомобіль Фольцваген (п'яний поліцейський за кермом) червоного кольору, де сиділи бухгалтер, начальник ВП та ще одна особа - наїхав па ногу заявникові. Також повідомив, що йому під час надання правової допомоги ОСОБА_7 стало відомо, що під час його спільного вживання алкогольних напоїв за місцем його мешкання з начальником Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_1 , останній почав вимагати від ОСОБА_7 280 тисяч грн. Після відмови ОСОБА_7 надати кошти - відбулася сутичка. Начальник поліції викликав поліцейських, які ввірвалися в житло та влаштували бійню.
Від заявника ОСОБА_3 на лінію 102 також надійшло повідомлення, в якому останній повідомив, що він разом із заступником ОСОБА_8 та начальником поліції ОСОБА_6 розпивали алкогольні напої за зазначеною вище адресою, після чого вони викликали наряд поліції. Приїхав наряд поліції, зв'язали та нанесли тілесні ушкодження, забрали до Новгород-Сіверського ВП. В заявника розірвані речі. Додав, що працівники поліції вимагали гроші, в розмірі 10 тисяч доларів (а.с. 47-49).
Наказом ГУНП в Чернігівській області «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» від 04.09.2020 № 1544 за фактом події, що мала місце в ніч з 03 на 04 вересня 2020 року за участю керівництва та особового складу Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області призначено службове розслідування (а.с. 37).
Згідно копії Висновку службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни керівництвом Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області від 04.09.2020, затвердженого начальником ГУНП в Чернігівській області 04.09.2020, дисциплінарна комісія, зокрема, встановила, що 04.09.2020 до ГУНП в Чернігівській області надійшла інформація щодо можливих неправомірних дій керівництва Новгород-Сіверського відділу поліції та окремих поліцейських вказаного підрозділу в ніч з 03 на 04 вересня 2020 року. У ході проведення службового розслідування, виїздом на місце події до м. Новгород-Сіверського за результатами перевірки за допомогою алкотестеру «Алкофор 505» встановлено, що ОСОБА_1 станом на 11:11 перебував на робочому місці у стані сп'яніння (1,09 %о). При цьому, ОСОБА_1 доведені під підпис вимоги керівництва ГУНП в Чернігівській області та Національної поліції України щодо заборони вживання спиртних напоїв на робочому місці та перебування в стані алкогольного сп'яніння на службі, що підтверджується відповідними відомостями про ознайомлення (а.с. 78-88). Після вивчення службової документації та опитування свідків, учасників зазначених подій було встановлено, що після закінчення святкування близько 01:00 години 04.09.2020 підполковник поліції ОСОБА_1 спільно із майором поліції ОСОБА_9 та майором поліції ОСОБА_10 , поїхали додому до ОСОБА_2 , де під час спільного розпиття спиртних напоїв, між ОСОБА_1 та господарем оселі ОСОБА_2 (зі слів гр. ОСОБА_11 та гр. ОСОБА_2 ) виник конфлікт на ґрунті вимагання неправомірної вигоди з останнього за безперешкодне здійснення валютних операцій, який переріс у бійку. У подальшому близько 03:06 майор поліції ОСОБА_9 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, надав вказівку черговому Новгород-Сіверського відділу поліції - старшому лейтенанту ОСОБА_12 , зібрати особовий склад Новгород-Сіверського відділу поліції за сигналом «Тривога», що було і зроблено. Прибувши з 03:20 до 03:45 до відділу поліції поліцейські, отримавши спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту (кайданки, ПР-73 та «Терен 4 М»), вирушили за місцем мешкання ОСОБА_2 . Підполковником ОСОБА_1 були застосовані заходи фізичного впливу до громадянина ОСОБА_2 . Громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_11 о 04:20 доставили до відділу поліції. Жодних процесуальних документів щодо затримання громадян у відділі поліції при цьому складено не було, останні лише були записані до журналу обліку доставлених та запрошених осіб до Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області. О 06:51 надійшло повідомлення про те, що до Новгород-Сіверської ЦРЛ звернувся ОСОБА_3 , якому встановлено діагноз: ЗЧМТ, СГМ під питанням, садни обох верхніх кінцівок, з пояснень останнього - побили поліцейські. О 13:57 та о 14:27 надійшли повідомлення про те, що до Новгород-Сіверської ЦРЛ звернулися ОСОБА_11 та ОСОБА_2 , яким встановлено діагноз: забійні садна обох кінцівок, щелепи, грудної клітини. Факт неправомірних дій поліцейських під час затримання гр.гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_11 підтвердив, також, опитаний у ході проведення службового розслідування гр. ОСОБА_13 який став свідком зазначених подій, у ході яких також отримав тілесні ушкодження та о 06:00 звернувся до Новгород-Сіверської ЦРЛ, де останньому було встановлено діагноз: забій правої стопи, садна лівого коліна. Хто саме його штовхнув, в результаті чого він отримав тілесні ушкодження, він не знає. 04.09.2020 близько 10:30 дана подія набрала суспільний резонанс та біля будівлі Новгород - Сіверського ВП ГУНП області зібралась група пікетувальників з числа місцевих жителів, в кількості близько 40 чоловік, які вимагали об'єктивного розгляду скарг на неправомірні дії поліцейських. Опитаний у ході проведення службового розслідування начальник ОСОБА_1 від надання будь - яких пояснень відмовився.
На підставі викладеного комісія дійшла висновків про те, що: відомості, які стали підставою для проведення службового розслідування, вважати такими що знайшли своє підтвердження; за грубе порушення службової дисципліни, недотримання вимог статей 18, 29 Закону України «Про Національну поліцію», ч. 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII, Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, Присяги працівника поліції, п. 9 Порядку організації та здійснення оповіщення підрозділів ГУНП в Чернігівській області, затвердженого наказом ГУНП в Чернігівській області від 05.02.2020 № 200 дск, в частині: перебування на службі 04.09.2020 та в адміністративному приміщенні в стані алкогольного сп'яніння; вчинення 04.09.2020 дій, що підривають довіру населення до органів та підрозділів Національної поліції України під час провокування конфлікту та безпідставного затримання гр.гр. ОСОБА_2 і ОСОБА_11 , - начальник Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області підполковник поліції ОСОБА_1 підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції (а.с. 38-42).
Зазначений Висновок складено на підставі таких документів: Акту перебуванні на службі (роботі) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та Акту про відмову від добровільного проходження медичного освідування (огляду) у зв'язку з підозрою в перебуванні на службі (роботі) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 04.09.2020 (а.с. 45, 46); чеку про результати освідування (а.с. 53); Журналу реєстрації інструктажів про заходи безпеки при поводженні з табельною зброєю Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області № 276 (а.с. 54-55); Книги видачі й приймання озброєння та спеціальних засобів Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області № 412 (а.с. 56-57); Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених до Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області (а.с. 58-59), Пояснень від 04.09.2020 (а.с. 60-77).
04.09.2020 ГУНП в Чернігівській області було прийнято наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області» № 1243, згідно якого позивача було звільнено зі служби в поліції (а.с. 43-44).
Наказом ГУНП в Чернігівській області «По особовому складу» від 04.09.2020 № 245 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» було звільнено зі служби в поліції. Вказаний наказ позивач отримав особисто 04.09.2020, про що свідчить відповідний запис на наказі (а.с. 90).
Листом від 04.09.2020 № 2889/124/20/02 відповідач позивачу надіслав зазначений вище наказ для ознайомлення, що підтверджується копіями квитанції АТ «Укрпошта» від 04.09.2020 та Рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, із якого вбачається, що 08.09.2020 ОСОБА_1 отримав зазначені документи особисто (а.с. 93).
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII (далі по тексту - Закон України «Про Національну поліцію»).
В частині першій статті 1 вказаного Закону Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції (частина перша статті 17 Закон України «Про Національну поліцію»).
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про Національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктами 1-3 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини.
Відповідно до стаття 29 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень. Поліцейський захід застосовується виключно для виконання повноважень поліції.
В частинах першій, другій статті 19 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
15.03.2018 Законом України № 2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України (далі по тексту - Дисциплінарний статут), в частинах першій, третій статті 1 якого визначено, що службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових; актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.
З метою урегулювання поведінки поліцейських з дотриманням етичних норм, формування в поліцейських почуття відповідальності перед суспільством і законом за свої дії та бездіяльність, а також сприяння посиленню авторитету та довіри громадян до поліції наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179 затверджено Правила етичної поведінки поліцейських (далі по тексту - Правила), з вимогами яких, згідно з пунктом 4 розділу І, особу ознайомлюють під час прийняття на службу до поліції.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу ІІ Правил під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен, зокрема: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами; поважати і не порушувати права та свободи людини, до яких, зокрема, відносяться права: на життя; на повагу до гідності; на свободу та особисту недоторканність; недоторканність житла; поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати; контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку.
Під час виконання службових обов'язків поліцейському заборонено: сприяти, здійснювати, підбурювати або терпимо ставитися до будь-яких форм катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання; перебувати на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння, уживати тютюнові вироби під час безпосереднього виконання службових обов'язків і в невстановленому місці.
В пунктах 3, 4 розділу IV Правил передбачено, за будь-яких обставин і відносно будь-якої людини як у робочий, так і в неробочий час поліцейський зобов'язаний дотримуватися норм професійної етики. Поліцейський повинен бути коректним та не повинен допускати застосування насильства чи інших негативних дій щодо членів суспільства, а також, незважаючи на провокації, повинен залишатися об'єктивним.
Відповідно до пунктів 3, 4 розділу V Правил керівник органу (підрозділу) поліції повинен: бути прикладом дотримання Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, професійно-етичних вимог, основних принципів професійної діяльності та правил поведінки поліцейських, визначених цими Правилами, а також вимагати їх дотримання від підлеглих; відповідати за віддані (видані) розпорядження (доручення) і накази, наслідки їх реалізації, відповідність їх законодавству України; об'єктивно оцінювати виконання службових обов'язків підлеглими, а в разі порушення норм законодавства України або недотримання вимог цих Правил - ініціювати притягнення їх до відповідальності згідно із законодавством України; заохочувати етичну поведінку; запобігати виникненню конфлікту інтересів у діяльності підлеглих, а в разі виникнення - сприяти його оперативному вирішенню.
Керівник органу (підрозділу) поліції не має права, зокрема, використовувати службове становище в особистих інтересах або інтересах третіх осіб.
Відповідно до частини першої статті 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції (стаття 12 Дисциплінарного статуту).
Приписами частин першої, третьої статті 13 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.
Згідно з частинами першою - четвертою статті 14 Дисциплінарного статуту, службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського. Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків. Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Судом встановлено, що з метою перевірки інформації за фактом події, що мала місце в ніч з 03 на 04 вересня 2020 року за участю керівництва та особового складу Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області, про яку було зазначено у повідомленнях, які надійшли на лінію 102 від громадян ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , відповідачем було прийнято наказ «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» від 04.09.2020 № 1544, згідно якого було призначено службове розслідування та створено дисциплінарну комісію.
Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (пункт 10 статті 14 Дисциплінарного статуту).
Відповідно до частини першої статті 16 Дисциплінарного статуту службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником.
Згідно з частинами першою-восьмою статті 19 Дисциплінарного статуту у висновку за результатами службового розслідування, зокрема, зазначаються: підстава для призначення службового розслідування; обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку; пояснення поліцейського щодо обставин справи; пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи; висновок щодо наявності або відсутності у діянні поліцейського дисциплінарного проступку, а також щодо його юридичної кваліфікації з посиланням на положення закону; вид стягнення, що пропонується застосувати до поліцейського у разі наявності в його діянні дисциплінарного проступку.
Висновок підписується всіма членами дисциплінарної комісії, що проводила розслідування.
Під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність поліцейського, є: 1) усвідомлення та визнання своєї провини у вчиненні дисциплінарного проступку; 2) попередня бездоганна поведінка; 3) високі показники виконання повноважень, наявність заохочень та державних нагород; 4) вжиття заходів щодо запобігання, відвернення або усунення негативних наслідків, які настали або можуть настати внаслідок вчинення дисциплінарного проступку, добровільне відшкодування завданої шкоди; 5) вчинення проступку під впливом погрози, примусу або через службову чи іншу залежність; 6) вчинення проступку внаслідок неправомірних дій керівника.
Для цілей застосування конкретного виду дисциплінарного стягнення можуть враховуватися й інші, не зазначені у частині четвертій цієї статті, обставини, що пом'якшують відповідальність поліцейського.
Обставинами, що обтяжують відповідальність поліцейського, є: 1) вчинення дисциплінарного проступку у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння; 2) вчинення дисциплінарного проступку повторно до зняття в установленому порядку попереднього стягнення; 3) вчинення дисциплінарного проступку умисно на ґрунті особистої неприязні до іншого поліцейського, службовця, у тому числі керівника, чи помсти за дії чи рішення стосовно нього; 4) настання тяжких наслідків, у тому числі збитків, завданих вчиненням дисциплінарного проступку; 5) вчинення дисциплінарного проступку на ґрунті ідеологічної, релігійної, расової, етнічної, гендерної чи іншої нетерпимості.
У разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.
Під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.
Судом встановлено, що 04.09.2020 за результатами розслідування дисциплінарною комісією було складено Висновок службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни керівництвом Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області, в якому комісія зазначила, зокрема, що вона вважала б: відомості, які стали підставою для проведення службового розслідування, вважати такими що знайшли своє підтвердження.
Враховуючи вказаний Висновок, 04.09.2020 ГУНП в Чернігівській області було прийнято наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області» № 1243 та наказ «По особовому складу» від 04.09.2020 № 245 о/с, на підставі яких підполковника поліції ОСОБА_1 за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» було звільнено зі служби в поліції.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що підставою для призначення службового розслідування стало надходження інформації про подію, що мала місце в ніч з 03 на 04 вересня 2020 року за участю керівництва та особового складу Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області.
Аналіз положень Дисциплінарного статуту дають підстави для висновку, що службове розслідування проводиться з метою виявлення причин та умов, що стали підставою для проведення службового розслідування, ступеня вини особи.
Питання про наявність підстав для накладення на особу рядового і начальницького складу дисциплінарного стягнення з'ясовується під час службового розслідування. Правова оцінка правильності рішення про притягнення особи рядового і начальницького складу до дисциплінарної відповідальності повинна фокусуватися насамперед на тому, чи таке рішення прийнято у межах повноважень, у порядку та спосіб, встановлені Конституцією України та законами України, чи дійсно в діях працівника поліції є встановлені законом підстави для застосування до нього дисциплінарного стягнення.
В даному випадку, вирішення питання про правомірність притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, передбачає необхідність з'ясувати саме склад дисциплінарного проступку в його діях.
Передумовою звільнення особи рядового і начальницького складу за порушення Присяги працівника поліції, Правил етичної поведінки поліцейських та за скоєння проступку, який порочить його як працівника поліції, мають бути порушення, встановлені внаслідок ретельного службового розслідування, порядок проведення якого регулюється Дисциплінарним статутом, у ході якого належними та допустимими доказами має підтвердитись факт скоєння особою вчинку, направленого проти інтересів служби, який суперечить покладеним на неї обов'язкам, підриває довіру до неї як до носія влади, що призводить до дискредитації державного органу, та унеможливлює подальше виконання особою своїх обов'язків.
Також суд зауважує, що до посилань позивача про те, що в матеріалах службового розслідування відсутні належні та допустимі докази його перебування на робочому місці у стані алкогольного сп'яніння він ставиться критично, оскільки в матеріалах службового розслідування наявний чек про проведення 04.09.2020 об 11:11 год. членом дисциплінарної комісії - Пархоменком В.М., освідування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за допомогою алкотестеру «Алкофор 505», із якого вбачається наявність алкоголю в повітрі при видиху позивача у кількості - 1,090 %о (а.с. 53).
З огляду на обставини, які встановлені службовим розслідуванням, було зроблено висновок про грубе порушення позивачем службової дисципліни, недотримання вимог статей 18, 29 Закону України «Про Національну поліцію», частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII, Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, Присяги працівника поліції, пункту 9 Порядку організації та здійснення оповіщення підрозділів ГУНП в Чернігівській області, затвердженого наказом ГУНП в Чернігівській області від 05.02.2020 № 200 дск, в частині: перебування на службі 04.09.2020 та в адміністративному приміщенні в стані алкогольного сп'яніння; вчинення 04.09.2020 дій, що підривають довіру населення до органів та підрозділів Національної поліції України під час провокування конфлікту та безпідставного затримання гр.гр. ОСОБА_2 і ОСОБА_11 .
Суд наголошує, що положення статей 8, 18 Закону України «Про Національну поліцію» покладають на поліцейського обов'язок бути прикладом у дотриманні законності, службової дисципліни, бездоганному виконанні вимог Присяги працівника поліції, статутів, наказів, норм моралі, етичної поведінки поліцейських. А пункт 3 розділу V Правил етичної поведінки поліцейських покладає на керівника органу (підрозділу) поліції обов'язок бути прикладом дотримання Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, професійно-етичних вимог, основних принципів професійної діяльності та правил поведінки поліцейських, визначених цими Правилами, а також вимагати їх дотримання від підлеглих.
Суд зазначає, що поняття «службова дисципліна» містить в собі не лише обов'язок особи належним чином виконувати свої службові обов'язки, а і обов'язок дотримуватися положень чинного законодавства України та Присяги працівника поліції.
В основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки. Застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби є крайнім заходом дисциплінарного впливу, проте його застосування здійснюється на розсуд уповноваженої особи з урахуванням певних обставин та не потребує наведення неможливості застосування інших видів дисциплінарних стягнень.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10.09.2019 у справі № 815/2527/15, від 13.08.2020 у справі № 817/3305/15, від 24.11.2020 у справі № 2140/1341/18.
З огляду на встановленні службовим розслідуванням обставини, суд дійшов висновку про те, що відповідачем правильно кваліфіковано дії позивача як вчинення дисциплінарного проступку.
Виходячи з правового регулювання спірних відносин, позивач, у силу своїх службових обов'язків, був зобов'язаний не допускати вчинків, що ганьблять звання працівника поліції або підривають авторитет поліції, інших відносин, які носять протиправний характер.
Застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення є правомірним і пропорційним. Дисциплінарний проступок позивача виявився у недотриманні принципів діяльності поліцейського, керівника органу (підрозділу) поліції та вчиненні дій несумісних з вимогами, що пред'являються до професійно-етичних якостей поліцейських та керівників органів (підрозділів) поліції.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки матеріалами службового розслідування встановлено факт порушення позивачем службової дисципліни, тому при прийнятті оскаржуваних наказів відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом. А отже, накази Головного управління Національної поліції в Чернігівській області «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області» від 04.09.2020 № 1243 та «По особовому складу» від 04.09.2020 № 245 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції, скасуванню не підлягають.
Позовні вимоги щодо поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Новгород-Сіверського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області та щодо стягнення з Головною управління Національної поліції в Чернігівської області на користь позивача суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 05.09.2020 до дня поновлення на посаді також задоволенню не підлягають, оскільки є похідними вимогами від вимог зазначених вище.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області, просп. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 08592365.
Дата складення повного рішення суду - 09.12.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб