27 листопада 2020 року справа № 580/4047/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів,
22.09.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області (далі - позивач) про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) на користь Державного бюджету штрафні санкції в сумі 110000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що у зв'язку з не дотриманням позивачем встановлених законом вимог щодо наявності на електрообладнанні (електричних лампах) знаку відповідності технічним регламентам, на позивача накладено вищевказаним штраф, який у добровільному порядку не сплачений, відтак позивач змушений звернутися з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою суду від 28.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву.
05.10.2020 відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив у його задоволенні відмовити. Вказував, що позивач не здійснював реалізацію електричних ламп, а реалізовував люстри, щодо яких наявні усі необхідні маркування та сертифікати відповідності.
Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
На підставі наказу позивача від 10.06.2020 №952-ОД, направлення від 10.06.2020 №22 службові особи позивача провели позапланову невиїзну перевірку характеристик продукції відповідача. За наслідками перевірки складено акт від 11.06.2020 №000017 (далі - акт).
Актом зафіксовано, що дві електричні лампи Q2111/3 POWER: MAX 3X40W40W E27 AC 220-240V50-60Hz Китай, - постачальником яких є позивач, не мають знаку відповідності технічним регламентам, а саме: на електрообладнанні, табличці з технічними даними відсутній знак відповідності технічним регламентам; на електрообладнанні відсутня інформація про найменування та контактну поштову адресу імпортера; не супроводжується інструкцією; відсутня енергетична етикетка.
Цим порушено пункти 8, 12, 13, 19, 20, 21, 28, 41, 42, 43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1067. Пункти 5, 6, 9, 10, 11, 13 Технічного регламенту маркування електричних ламп та світильників, затвердженого постановою КМУ від 27.05.2015 №340.
За наслідками перевірки позивачем складено рішення від 11.06.2020 №70 і №71 щодо заборони надання на ринку вищевказаної продукції та протоколи про виявлені порушення від 25.06.2020 №000025 і №000026.
На підставі зазначених результатів перевірки позивач 25.06.2020 прийняв постанови №27 і №28, кожної з яких застосував до відповідача штраф у розмірі 51000,00 грн. (Усього 102000,00 грн.).
Оскільки визначені вказаним рішенням штрафні санкції відповідач не сплатив, позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення в судовому порядку.
Під час вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлені вимоги - вимоги щодо нехарчової продукції та її обігу на ринку України, встановлені технічними регламентами; неналежне застосування знака відповідності технічним регламентам - порушення правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам, встановлених законодавством; національний знак відповідності - знак, що засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які на неї поширюються. Неналежне застосування Національного знака відповідності - порушення правил застосування і нанесення Національного знака відповідності, встановлених законами України, та виданих відповідно до них інших нормативно-правових актів, у тому числі технічних регламентів.
Частиною 1 ст.29 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» передбачено, що у випадках, визначених у технічних регламентах, які передбачають застосування процедур оцінки відповідності, на продукцію та/або на інші об'єкти, що визначені такими технічними регламентами (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам.
Нанесенням знака відповідності технічним регламентам на продукцію вважається також нанесення цього знака на будь-який інший, ніж сама продукція, об'єкт, який визначений у відповідному технічному регламенті.
Вимоги стосовно захисту здоров'я та безпеки людей і свійських тварин та майна, яким повинно відповідати низьковольтне електричне обладнання встановлені Технічним регламентом низьковольтного електричного обладнання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1067 (далі - Постанова №1067).
Виробники складають технічну документацію, визначену в додатку 3, та проводять процедуру оцінки відповідності, зазначену в додатку 3, або забезпечують її проведення (п.8 Постанови №1067).
Виробники зазначають своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу на електрообладнанні, а якщо це неможливо, - на його пакуванні чи в документі, що супроводжує таке електрообладнання. В адресі повинно зазначатися єдине місце, за яким можна зв'язатися з виробником. Контактні дані наводяться згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов (п.12 Постанови №1067).
Виробники забезпечують супроводження електрообладнання інструкціями та інформацією про безпечність, складеними згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов. Зазначені інструкції та інформація про безпечність, а також будь-яке маркування повинні бути чіткими, зрозумілими та дохідливими (п.13 Постанови №1067).
Перед введенням електрообладнання в обіг імпортери пересвідчуються в тому, що виробник провів відповідну процедуру оцінки відповідності та склав технічну документацію, на це електрообладнання нанесено знак відповідності технічним регламентам, воно супроводжується необхідними документами, а також що виробник виконав вимоги, визначені у пунктах 11 і 12 цього Технічного регламенту (п.19 Постанови №1067).
Імпортери зазначають своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу на електрообладнанні, а якщо це неможливо, - на його пакуванні чи в документі, що супроводжує таке електрообладнання. Контактні дані наводяться згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов (п.20 Постанови №1067).
Імпортери забезпечують супроводження електрообладнання інструкціями та інформацією про безпечність, складеними згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов (п.21 Постанови №1067).
Перед наданням електрообладнання на ринку розповсюджувачі перевіряють, що на таке електрообладнання нанесено знак відповідності технічним регламентам, воно супроводжується необхідними документами, а також інструкціями та інформацією про безпечність, складеними згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, а також що виробник та імпортер виконали вимоги, визначені відповідно у пунктах 11, 12 і 20 цього Технічного регламенту. Якщо розповсюджувач вважає або має підстави вважати, що електрообладнання не відповідає цілям, пов'язаним з безпечністю, він не надає таке електрообладнання на ринку до приведення його у відповідність з такими цілями. Якщо зазначене електрообладнання становить ризик, розповсюджувач повідомляє про це виробнику або імпортеру, а також відповідному органу державного ринкового нагляду (п.28 Постанови №1067).
Знак відповідності технічним регламентам застосовується згідно із загальними принципами маркування зазначеним знаком, установленими законом (п.41 Постанови №1067).
Знак відповідності технічним регламентам наноситься на електрообладнання або на його табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер електрообладнання, знак відповідності технічним регламентам наноситься на пакування та на супровідні документи (п.42 Постанови №1067).
Знак відповідності технічним регламентам наноситься перед введенням електрообладнання в обіг (п.43 Постанови №1067).
Основні вимоги щодо подання споживачам інформації про рівень ефективності споживання електроенергії електричними лампами та світильниками, а також додаткової інформації визначені Технічним регламентом енергетичного маркування електричних ламп та світильників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року №340 (далі - Постанова №340)
Постачальники електричних ламп, які продаються як окремий продукт, та світильників, призначених для продажу через пункти продажу, забезпечують розроблення технічної енергетичної документації в обсязі, достатньому для проведення оцінки достовірності інформації, зазначеної на енергетичній етикетці, вимогам цього Технічного регламенту (п.5 Постанови №340).
Постачальники електричних ламп, які продаються як окремий продукт, та світильників, призначених для продажу через пункти продажу, забезпечують надання разом з електричною лампою вітчизняного та іноземного виробництва мікрофіші виробу, інформація на якій зазначається відповідно до вимог законодавства про мови. У разі коли лампа призначена для продажу через пункти продажу, енергетична етикетка має бути надрукована на зовнішній стороні індивідуальної упаковки лампи або прикріплена до неї. При цьому на упаковці зазначаються номінальна потужність та світловий потік лампи поза енергетичною етикеткою. Ніщо не повинно зменшувати видимість енергетичної етикетки. (п.6 Постанови №340).
Постачальники та розповсюджувачі світильників, призначених для продажу через пункти продажу, забезпечують відповідність інформації, що зазначається на енергетичній етикетці, вимогам пункту 2 додатка 3 (п.9 Постанови №340).
Постачальники та розповсюджувачі світильників, що призначені для продажу через пункти продажу, повинні дотримуватися таких вимог:
якщо світильник пропонується до продажу в упаковці і містить електричні лампи, які кінцевий споживач може замінити у світильнику, оригінальна упаковка таких ламп має бути наявна в комплекті поставки світильника;
якщо світильник пропонується до продажу в упаковці і містить електричні лампи без оригінальної упаковки, які кінцевий споживач може замінити у світильнику, то всередині або зовні упаковки світильника наводиться інформація, зазначена на заводській упаковці ламп відповідно до вимог цього Технічного регламенту (п.9 Постанови №340).
У разі коли світильник призначений для продажу через пункт продажу, енергетична етикетка, яка має відповідати вимогам додатка 3, надається постачальниками світильників розповсюджувачам в електронній або паперовій формі. Якщо постачальники світильників використовують систему доставки, за якої енергетичні етикетки надаються за запитом розповсюджувачів, постачальник невідкладно надає енергетичні етикетки за запитом (п.11 Постанови №340).
Розповсюджувачі світильників забезпечують наявність у пунктах продажу для кожного світильника енергетичної етикетки, яка повинна бути представлена у такий спосіб:
поблизу від світильника, що демонструється, з дотриманням вимоги, щоб її було добре видно та можна було легко визначити як енергетичну етикетку, що відповідає цій моделі (без необхідності читати найменування марки та номер моделі на енергетичній етикетці);
розташування енергетичної етикетки забезпечує чітку видимість найбільш важливої інформації про світильник, що демонструється (наприклад, ціну або технічну інформацію) (п.13 Постанови №340).
Відповідно до пункту 1 Правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1184, знак відповідності технічним регламентам наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі якщо це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом.
Слід зазначити, що вказані положення Постанови №1184 стосовно нанесення знаку відповідності технічним регламентам повною мірою відповідають аналогічним положенням частини першої статті R12 глави R3 Рішення Європейського Парламенту та Ради ЄС від 9 липня 2008 року № 768/2008/ЄС про загальні рамки реалізації продукції та скасування Рішення Ради ЄС № 93/465/ЄЕС (далі - Рішення № 768/2008/ЄС), відповідно до якої маркування знаком "СЕ" наноситься на виріб або на табличку з технічними даними таким чином, щоб воно було добре видним, розбірливим та незмивним. Якщо характеристики продукції роблять таке нанесення неможливим або не виправданим, воно повинне наноситися на упакування і на супровідні документи, якщо чинне законодавство передбачає такі документи.
Відповідно до пункту 1 статті 56 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі - Угода про асоціацію), ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони», Україна серед іншого зобов'язується дотримуватися принципів та практик, викладених в актуальних рішеннях та регламентах ЄС, зокрема у Рішенні № 768/2008/ЄС.
Отже, враховуючи наведене суд доходить висновку, що виключно у разі коли це є неможливим або невиправданим через характер електрообладнання, знак відповідності технічним регламентам наноситься на пакування та на супровідні документи.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафних санкцій слугувало порушення позивачем правил застосування знаку відповідності технічним регламентам - дві електричні лампи Q2111/3 POWER: MAX 3X40W40W E27 AC 220-240V50-60Hz Китай, - постачальником яких є позивач, не мають знаку відповідності технічним регламентам, а саме: на електрообладнанні, табличці з технічними даними відсутній знак відповідності технічним регламентам; на електрообладнанні відсутня інформація про найменування та контактну поштову адресу імпортера; не супроводжується інструкцією; відсутня енергетична етикетка.
Суд звертає увагу, що позивачем не надано ані до контролюючого органу, ані до суду відповідних доказів щодо неможливості розміщення знаку відповідності на вказаних лампах.
П.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 та частиною третьою статті 29 цього Закону), - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом періоду від одного року до трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ч.5 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» адміністративно-господарські санкції накладаються на особу, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, та/або на розповсюджувача за кожну модель, артикул чи партію продукції, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, незалежно від кількості одиниць такої продукції та/або місць її реалізації.
Частиною 6 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, зараховуються до Державного бюджету України.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.
Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою - підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою. У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис. Один примірник протоколу вручається фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, чи керівнику юридичної особи або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі ринкового нагляду. Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою. Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення. Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Оскільки доказів скасування постанов від 25.06.2020 №27 і №28 та сплати визначених ними штрафів відсутні, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача визначених ними сум штрафів, що становить 102000,00 грн.
Водночас, позивачем не обґрунтовано заявлену суму до стягнення 110000,00 грн. Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.
Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України штрафні санкції в сумі 102000,00 грн. (сто дві тисячі гривень 00 коп.) згідно з постановами про накладення штрафу від 25.06.2020 №27 та №28.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя О.А. Рідзель