Рішення від 08.12.2020 по справі 540/2949/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2949/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018: надбавки за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (45 %); надбавки за виконання особливо важливих завдань (49 %); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20 %); премії (10 %), які враховувалися до перерахунку пенсії ;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату загальною сумою пенсії ОСОБА_1 , включаючи наступні складові грошового забезпечення: надбавку за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (45 %); надбавку за виконання особливо важливих завдань (40 %); надбавку за службу в умовах режимних обмежень (20 %); премію (10 %), які враховувалися до перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених раніше виплат;

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 загальною сумою 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 (із врахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 01.01.2018;

- зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.

Ухвалою від 09.10.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), сторонам наданий строк для подання заяв по суті справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач до 20.11.2009 проходив військову службу та звільнений в запас з посади начальника обліково-довідкового сектору та наказом начальника Управління СБУ в Херсонській області, вислуга років у календарному обчисленні складає 20 років 08 місяців 10 днів. З 01.12.2009 ОСОБА_1 отримує пенсію, основний розмір якої складає 50 % суми грошового забезпечення. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2016 у справі № 766/2145/16-а встановлено, що позивач має право на пенсію, розмір якої обчислений з грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням та включає: посадовий оклад із розрахунку 1400,00 грн; оклад за військове звання в сумі 130,00 грн; надбавку за вислугу років (30 %) у сумі 459,00 грн; надбавку за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (45 % ) у сумі 630,00 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень (20 %) у сумі 280,00 грн; надбавку за виконання особливо важливих завдань (40 %) у сумі 795,60 грн; премію за листопад 2009 року (10 %) у сумі 140,00 грн. Разом з тим, 10.04.2018 Управління СБУ в Херсонській області направило до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку № 2102001803 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, яке обраховується з урахуванням: посадового окладу у сумі 6630,00 грн; окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник у сумі 1410,00 грн; надбавку за вислугу років (40%) у сумі 3216,00 грн. На підставі вказаної довідки відповідач з 01.01.2018 здійснив перерахунок пенсії без урахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавок) та премії. Таким чином, відповідач проявив протиправну бездіяльність, оскільки не врахував при перерахунку пенсії з 01.01.2018 такі додаткові види грошового забезпечення як: надбавку за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавку за виконання особливо важливих завдань, премію, які враховувалися до перерахунку пенсії. Крім того, протиправними є дії відповідача щодо виплати у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75% суми підвищення пенсії, оскільки такі дії призвели до порушення законного права позивача на перерахунок пенсії та отримання її у визначеному законодавством України більшому розмірі. Із наведених підстав просить задовольнити позовні вимогу у повному обсязі.

20.10.2020 відповідач надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідач наголошує, що органи Пенсійного фонду зобов'язані проводити перерахунок пенсій пенсіонерам органів Служби безпеки України виключно на підставі довідок, виданих державним органом, з якого особи були звільнені зі служби та в подальшому направлених на адресу відповідного територіального органу ПФУ, оскільки з 02.11.2006 пенсійні органи не визначають самостійно розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а лише здійснюють перерахунок пенсій за даними, які надаються тими органами, в яких проходила службу особа. Так, розмір грошового забезпечення позивача визначено у довідці від 10.04.2018 № 2102001803 вказаний відповідно до норм чинного законодавства, а саме, постанови Кабінету Міністрів України № 103, станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби. Тобто, довідка видана на виконання нормативних актів, які діяли на момент проведення масового перерахунку пенсій та передбачала відображення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років (40 %). Також відповідач відмічає, що скасування 05.03.2019 в судовому порядку п.п. 1, 2 Постанови № 103 не впливає на розгляд справи, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, передбачений Порядком № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 не змінився у зв'язку з прийняттям вищевказаної постанови. Відповідач наголошує, що перерахунок пенсії проведено у квітні 2018 року на підставі довідки від 10.04.2018 № 2102001803, виданої уповноваженим органом - Управлінням Служби безпеки України в Херсонський області, тобто ще до набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.20118 у справі № 286/3858/18. Відтак, правомірним є застосування поетапності виплати пенсії при здійсненні перерахунку. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

26.10.2020 позивач надіслав відповідь на відзив, в якій вважає доводи відповідача безпідставними та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнений у запас 20.11.2009 на підставі ст. 63 "б" (за станом здоров'я) у званні підполковника з посади начальника обліково-довідкового сектору.

Відповідно до пенсійного посвідчення від 10.03.2010 Серії НОМЕР_1 , витягу з наказу начальника УСБУ в Херсонській області від 25.11.2009 № 305-ос, подання про призначення пенсії від 11.12.2009 № 28, заяви про призначення пенсії від 10.12.2009, ОСОБА_1 пенсія призначена за вислугою років у пільговому обчисленні - 20 років 08 місяців 10 днів.

Згідно з довідкою УСБУ в Херсонській області від 08.06.2012 № 2102001803 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою начальник обліково-довідкового сектору УСБУ в Херсонській області становить 6021,73 грн: (посадовий оклад - 1400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 130,00 грн, надбавка за вислугу років (30 %) - 459,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (100 %) - 1989,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 210,00 грн, надбавка в/с, які проводять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність (50 %) - 700,00 грн, премія (57 %) - 1133,73 грн.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2016 у справі № 766/2145/16-а скасована постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 26.05.2016 та прийнята нова, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнано нечинним рішення ГУ ПФУ в Херсонській області № 69/Б -99-1 від 27.04.2016 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії. Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 14.04.2015, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року № 3591-IV та здійснити відповідні виплати. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У довідці УСБУ в Херсонській області від 10.04.2018 № N/A-2102001803 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними станом на 01.03.2018, за посадою начальник обліково-довідкового сектору УСБУ в Херсонській області, становить 11256,00 грн: (посадовий оклад - 6630,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 3216,00 грн).

Не погоджуючи із таким розрахунком та виплатою суми пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

30.08.2017 прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Пунктом 2 Постанови № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Статтею 10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 набрала чинності з 01.03.2018 та нею встановлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, схеми тарифних розрядів, а також встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, факт введення (зміна) постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям.

Згідно із ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд зазначає, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що позивач, як військовий пенсіонер, набув право на перерахунок розміру пенсії, починаючи з 01.01.2018.

З метою встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку № 45 передбачена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Так, УСБУ в Херсонській області складена довідка від 10.04.2018 № N/A-2102001803 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням грошового забезпечення, установленого для військовослужбовців та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для здійснення перерахунку пенсії, що визнається відповідачем.

При цьому, згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача становить 11256,00 грн та включає такі складові: посадовий оклад - 6630,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 3216,00 грн.

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Необхідно зазначити, що пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на УСБУ в Херсонській області покладені функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулюється Порядком № 3-1.

Згідно із пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Таким чином, довідка УСБУ в Херсонській області від 10.04.2018 № N/A-2102001803 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, на підставі якої здійснений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 складена та направлена відповідачу відповідно до норм чинного законодавства, а саме - постанови Кабінету Міністрів України № 103, станом на 01.03.2018 за посадою, яку останній займав до звільнення зі служби. Тобто, довідка видана на виконання вищевказаних нормативних актів, які діяли на момент проведення масового перерахунку та не передбачала жодних видів грошового забезпечення, крім, посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років.

Беручи до уваги ту обставину, що довідка від 10.04.2018 № N/A-2102001803 містить тільки три складові грошового забезпечння (посадовий оклад, осклад за військовим званням та надбавка за вислугу років), суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення, як: надбавка за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (45 %); надбавка за виконання особливо важливих завдань (49 %); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20 %); премія (10 %), які враховувалися до перерахунку пенсії.

Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналізуючи зазначені норми, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Відтак, з 05.03.2019 позивач має право на перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, у відповідача відсутні правові підстави для здійснення вказаного перерахунку, оскільки відсутня довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

За завданнями адміністративного судочинства суд здійснює захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а не від ймовірної загрози зазначених порушень. Таким чином, захистові адміністративним судом підлягає фактично порушене право особи у публічно-правових відносинах із суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним визначених чинним законодавством владних управлінських функцій.

Зважаючи на наведене, ОСОБА_1 передчасно, до отримання пенсійним органом від УСБУ в Херсонській області або від позивача разом з відповідною заявою, оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, тобто за відсутністю обов'язку вчиняти конкретні дії щодо перерахунку пенсії, звернувся до суду за захистом права, яке на даний час не порушено.

Відтак, суд зазначає про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок та виплату пенсії, враховуючи додаткові види грошового забезпечення.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов'язати провести перерахунок та виплату 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 (із врахуванням раніше виплачених сум), загальною сумою починаючи з 01.01.2018, суд зазначає наступне.

Так, пунктами 1, 2 Постанови № 103 Кабінет Міністрів України фактично зменшений розмір доплат до пенсій, за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках, та встановлений особливий порядок виплати пенсії.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому офіційно оприлюднений нормативно-правовий акт. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Також суд зазначає, що оскільки з 01.01.2018 відповідачем проведений перерахунок розміру пенсії позивача та встановлено виплату лише 50% суми підвищеної пенсії в період з 01.01.2018 до 31.12.2018, а з 01.01.2019 - 75% суми підвищеної пенсії, а вказаний розмір виплати перерахованої суми пенсії здійснено на підставі п. 1 та п. 2 Постанови № 103, визнаних нечинними рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, зазначені обставини свідчать про необхідність поновлення права позивача на отримання у повному обсязі належних йому сум пенсійних виплат за період з 01.01.2018, які повинні бути розраховані та виплачені відповідно до чинних у зазначений період нормативно-правових актів, саме з 05.03.2019.

Аналогійну позицію висловила Велика Палата Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19), яка дійшла висновку, що у зв'язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, тому саме з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії.

Також Велика палата Верховного Суду погодилася і з висновком суду першої інстанції про те, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05.03.2019, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".

При цьому варто відмітити, що 14.08.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" набрала чинності 04.09.2019.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано протиправною та нечинною повністю постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", якою виключені п.п. 1-3 постанови від 21.0.22018 № 103, встановлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Отже, суд встановив, що обмеження виплати суми підвищення пенсії військовослужбовців за постановами від 21.02.2018 № 103 та від 14.08.2019 № 804 тривало у період з 21.02.2018 до 05.03.2019 та з 04.09.2019 до 01.01.2020.

Починаючи з 01.01.2020, виплата пенсії військовослужбовцям здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

Відтак, суд вважає, що позивач має право на отримання належних йому сум пенсійних виплат, перерахованих з 01.01.2018 у повному обсязі у розмірі 100 % суми підвищення пенсії у період з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо обмеження виплати позивачу пенсії 50 % та 75 %, а тому відновлює порушені права позивача шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у період з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (із врахуванням раніше виплачених сум).

Щодо вимоги позивача про вжиття заходів судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати до суду звіт про його виконання, суд зазначає.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду, а тому суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) за рахунок виплати у період з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно 50 % та 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії,6) здійснити перерахунок і виплату призначеної ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсії з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 112010201