Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 листопада 2020 р. № 520/7390/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Севастьяненко К.О.
за участю:
секретаря судового засідання - Жукової О.С.,
представника позивача - Тягнибока І.В.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Покотилівської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати Порядок визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства, затвердженого рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року “Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства”;
- визнати незаконним та скасувати рішення Покотилівської селищної ради XXVI VII від 10 грудня 2018 року “Про затвердження складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства”;
- визнати незаконним та скасувати рішення Покотилівської селищної ради XXX VII від 24 жовтня 2019 року, яким було включено до складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства - спеціаліста - землевпорядника 1 категорії Покотилівської селищної ради ОСОБА_2 ;
- визнати незаконним та скасувати акт № 20 про визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам внаслідок порушення земельного законодавства від 10 грудня 2019;
- визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Покотилівської селищної ради № 276 від 10 грудня 2019 року;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України, яке регулює питання сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, а дії комісії з визначення та нарахування збитків є протиправними.
Ухвалою суду від 06.04.2020 року відкрито спрощене провадження по справі.
Ухвалою суду від 04.06.2020 вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги є безпідставними та помилковими, а позов відповідно таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач вважає, що при вчиненні дій та прийнятті рішень, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Крім того, акт про визначення розміру збитків - це службовий документ, який є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства, та в даному випадку не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання та, відповідно, не є індивідуальним актом у розумінні частини першої статті 19 КАС України, та при цьому не створює обов'язків для позивача, як землекористувача.
Протокольною ухвалою суду від 10.09.2020 закрито підготовче засідання та прийнято рішення про розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити позов, з доводів викладених ньому.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, згідно з повідомленням Покотилівської селищної ради (вих. № 1555/02-21 від 17.12.2019 року) на підставі Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній паді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з попущенням законодавства, затвердженого рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року «Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства», комісією по визначенню збитків був складений акт № 20 про визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам внаслідок порушення земельного законодавства від 10 грудня 2019 року, який був затверджений рішенням виконавчого комітету Покотилівської селищної ради № 276 від 10 грудня 2019 року.
Так, Покотилівською селищною радою було прийнято рішення від 10 грудня 2019 року «Про затвердження складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівської селищної ради збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства».
Рішенням Виконкому від 10 грудня 2019 року № 276 затверджено акт №20 засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачами від 10 грудня 2019 року та розрахунок суми втрат бюджету Покотилівської селищної ради від недоотримання коштів за використання ОСОБА_1 земельної ділянки, власником якої є територіальна громада Покотилівської селищної ради без укладання договору оренди землі.
З метою ознайомлення з Порядком визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства, затвердженого рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року на підставі якого був складений акт № 20 про визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам внаслідок порушення земельного законодавства від 10 грудня 2019 року, позивач направив до Покотилівської селищної ради запит на отримання публічної інформації (вх. № 242/02-24 від 02.06.2020 року по Покотилівській селищній раді).
Відповідно до відповіді Покотилівської селищної ради (вих. № 414/02-21 від 04.06.2020 року) Порядок визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства, який був затверджений рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року, у Покотилівській селищній раді відсутній, та з 01.01.2018 року переданий на зберігання до архівного відділу Харківської районної державної адміністрації (м. Харків, вул. Євгена Котляра, 4).
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням Покотилівської селищної ради та вважаючи його протиправним, звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ч.1, ч. 10 ст. 59 Закону України статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно частини п'ятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Перевіряючи відповідність Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства, затвердженого рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року “Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства” вимогам законодавства, суд враховує сутність і ознаки нормативно-правового акту.
Для нормативно-правових актів притаманні такі характерні властивості, ознаки:
- приймається як у спосіб безпосереднього волевиявлення народу, так і уповноваженим на це органом за встановленою процедурою;
- містить загальнообов'язкові правила поведінки, легітимізовані людьми;
- розрахований на невизначене коло осіб та багаторазове застосування.
Конституційний Суд України у рішення від 16.04.2009 №7-рп/2009, проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Суд звертає увагу, що на час розгляду справи відповідачем не надано належних та допустимих доказів опублікування в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування спірного порядку.
Згідно копії листа Покотилівської сільської ради за вих. 414/02-21 від 04.06.2020 судом встановлено, що рішення Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року «Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства» було опубліковано на сайті Покотилівської селищної ради у 2013 році.
Проте на час розгляду справи, відповідачем не надано буд-яких доказів опублікування спірного порядку.
На вимоги ухвал суду, якими також було зобов'язано надати докази опублікування оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі № 520/7390/2020, представником Покотилівської селищної ради надано інформацію про те, що з початку 2015 року сайт ради не працює, вилучений із мережі інтернет, а тому надати посилання на веб-сторінки та опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі 520/7390/2020 не має можливості.
Крім того, відповідно до статті 156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Частиною 2 статті 157 Земельного кодексу України передбачено, що Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 р. (далі - Порядок № 284).
Пунктом 2 Порядку № 284 (в редакції станом на дату прийняття спірного порядку) визначено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Статтею 156 Земельного кодексу України чітко визначені підстави для відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам і зазначена відповідачем підстава цією нормою закону не передбачена.
Відповідач, як орган місцевого самоврядування не має повноважень на прийняття рішень, що регламентують порядок відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, не має повноважень встановлювати іншій порядок відшкодування збитків, не інакше як встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року за № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».
Отже, чинним на час прийняття спірного порядку законодавством було передбачено виключний перелік підстав для відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, в т.ч. у вигляді неодержаного доходу, до якого неодержана орендна плата віднесена не була.
Статтею 211 ЗК України передбачено, що за порушення земельного законодавства настає цивільна, адміністративна або кримінальна відповідальність, а також визначено, за які саме порушення земельного законодавства настає така відповідальність.
Частиною другою цієї статті передбачено, що законом може бути встановлено відповідальність і за інші порушення земельного законодавства.
Таким чином, виключно законом може бути встановлено відповідальність за порушення земельного законодавства.
Передбачивши оскаржуваним порядком підставу для відшкодування збитків у вигляді неотриманої орендної плати за користування земельною ділянкою з порушенням вимог земельного законодавства відповідач фактично розширив передбачені законом підстави для відповідальності за порушення земельного законодавства, цим самим вийшовши за межі наданих законом повноважень.
Для оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень закон передбачає особливий порядок адміністративного провадження, який встановлений статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно змісту частини першої цієї статті такий порядок поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим; законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Відповідно до частини третьої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом усього строку їх чинності.
Суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.
Якщо у процесі розгляду справи щодо нормативно-правового акта суд виявить, що інші нормативно-правові акти, прийняті відповідачем, чи їх окремі положення, крім тих, щодо яких відкрито провадження в адміністративній справі, безпосередньо впливають на прийняття рішення у справі і без визнання таких нормативно-правових актів протиправними неможливий ефективний захист прав позивача, суд визнає такі акти чи їх окремі положення протиправними в порядку, визначеному цією статтею.
Тобто, вказаною нормою встановлюються особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів.
Зважаючи на можливість багаторазового застосування нормативно-правового акта та поширення відповідних вимог на невизначене коло осіб, у випадку відкриття провадження у справі щодо оскарження нормативно-правового акта відповідач повинен виконати покладений на нього судом обов'язок опублікувати оголошення про це у виданні, в якому вказаний акт був або мав бути офіційно оприлюднений з урахуванням правил Указів Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ним чинності» від 10.06.1997 № 503/97, «Про опублікування актів законодавства України в інформаційному бюлетні «Офіційний вісник України» від 13.12.1996 № 1207/96.
Своєчасна публікація оголошення про оскарження нормативно-правового акта зумовлює презумпцію належного повідомлення про судовий розгляд справи всіх заінтересованих осіб з огляду на рішення Європейського суду з прав людини у справах «Федоров та Федорова проти України», «Слюсар проти України», «Лучанінова проти України», «Меріт проти України», «Ріпан проти Австрії».
Після набрання законної сили рішенням суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним резолютивна частина такого судового рішення підлягає невідкладному опублікуванню у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено. У такий спосіб унеможливлюється подальша дія оскарженого нормативно-правового акта та порушення прав, свобод і законних інтересів осіб, на яких поширюються вимоги цього акта.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 21 жовтня 2019 року (справа № 522/22780/16-а), 26 листопада 2019 року (справа №826/4630/18).
Таким чином, суд вважає, що оскаржуваний Порядок визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства, затвердженого рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року “Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства” прийнятий з перевищенням повноважень, що визначені Конституцією та законами України та не доведений до відома суб'єктів у законний спосіб.
Суд також зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Для належного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та нечинним Порядок визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства, затвердженого рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року “Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства”.
Щодо вимог позивача про визнання незаконними та скасування: рішення Покотилівської селищної ради XXVI VII від 10 грудня 2018 року “Про затвердження складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства”, слід звернути увагу на наступне.
Як вже зазначено судом порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 р. (далі - Порядок № 284).
Пунктом 2 Порядку № 284 (в редакції станом на дату прийняття спірного порядку) визначено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 р. № 522 «Про внесення змін до Порядку визначення га відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» були внесені зміни до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 щодо переліку суб'єктів права визначати розмір заподіяних збитків.
Тобто з 19 червня 2019 року, сільські та селищні раді отримали юридичні повноваження створювати відповідну комісію відповідно до Постанови КМУ від 19 червня 2019 р. № 522.
Оскільки рішення Покотилівської селищної ради XXVI VII від 10 грудня 2018 року “Про затвердження складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства” та рішення Покотилівської селищної ради XXX VII від 24 жовтня 2019 року, яким було включено до складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства - спеціаліста - землевпорядника 1 категорії Покотилівської селищної ради ОСОБА_2 були прийняті відповідачем за відсутності у відповідача відповідних повноважень, то суд приходить до висновку, про їх скасування.
Щодо вимог позивача про визнання незаконними та скасування акту № 20 про визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам внаслідок порушення земельного законодавства від 10 грудня 2019 та рішення виконавчого комітету Покотилівської селищної ради № 276 від 10 грудня 2019 року, то вони також підлягають задоволенню, оскільки прийняті на підставі спірного порядку та рішень комісії.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Покотилівської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та нечинним Порядок визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства, затвердженого рішенням Покотилівської селищної ради XXVI сесії VI скликання від 12.09.2013 року “Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства”.
Скасувати рішення Покотилівської селищної ради XXVI сесії VII скликання від 10 грудня 2018 року “Про затвердження складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівської селищної ради збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства”.
Скасувати рішення Покотилівської селищної ради XXX сесії VII скликання від 24 жовтня 2019 року, яким було включено до складу комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства - спеціаліста - землевпорядника 1 категорії Покотилівської селищної ради ОСОБА_2 .
Скасувати акт комісії з питань визначення та відшкодування Покотилівській селищній раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства № 20 про визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам внаслідок порушення земельного законодавства від 10 грудня 2019.
Скасувати рішення виконавчого комітету Покотилівської селищної ради № 276 від 10 грудня 2019 року.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 4204,00 грн (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Покотилівської селищної ради (вул. Незалежності, буд. 3,смт. Покотилівка,Харківський район, Харківська область,62458, код ЄДРПОУ04396733).
Зобов'язати Покотилівську селищну раду після набрання судовим рішенням законної сили невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акту протиправним та нечинним у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09 грудня 2020 року.
Суддя Севастьяненко К.О.