Рішення від 10.12.2020 по справі 460/6969/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року м. Рівне №460/6969/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просив суд:

1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не урахування ч.1 ст.27, 40, Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відмови застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2016-2018 роки, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.03.2019.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.03.2019 призначення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до ч.1 ст.27, ч.2 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2016-2018 роки, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.03.2019 йому призначено пенсію за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003. До того, він отримував пенсію за нормами Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993. Однак, відповідачем при визначені розміру пенсії безпідставно не здійснено перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі(а.с.1-7).

Ухвалою суду від 06.10.2020 прийнято позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На адресу суду 04.11.2020 надійшов відзив на адміністративний позов. В обґрунтування відзиву управління зазначило, що позивача з 01.03.2019 автоматизованим способом переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки розмір пенсійної виплати у такому випадку збільшується. Зауважив, що звертаючись до управління з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України “Про державну службу”, позивач використав своє право первинного призначення пенсії по Україні, а тому немає підстав для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016 та 2018 роки. Позивачу вперше призначено пенсію згідно з Законом України “Про державну службу”, тому перехід на інший вид пенсії, зокрема, на пенсію за віком здійснюється, відповідно до Закону №1058, яким визначено, що застосування середньої заробітної плати (дохід), визначеної частиною другою статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” здійснюється для первинного призначення пенсії. Отже, твердження позивача про протиправність дій управління є безпідставними та недоведеними. З мотивів наведених у відзиві, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю(а.с.24-26).

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 25.08.2009 згідно із заявою від 25.08.2009, призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХП, що стверджується копією заяви про призначення пенсії та копією протоколу 10490 від 12.10.2009(а.с.28, 29).

01.03.2019 автоматизованим способом позивача переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підтвердженням чого є долучена копія рішення 956050133263 від 22.03.2019 (а.с.30.

21.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до управління з відповідною заявою та просила здійснити з 01.03.2019 розрахунок та виплачувати пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки, відповідно до ст.27, ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV від 09.03.2003, з врахуванням раніше виплачених сум(а.с.10).

Відповіддю від 07.09.2020 № 7515-7517/Т-02/8-1700/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило, що з 01.03.2019 ОСОБА_1 автоматизованим способом переведено на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 та проведено перерахунок пенсії. А тому з 01.03.2019 перерахунок пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення, пенсії, станом на 01.10.2017, а саме 3764,40 грн., на коефіцієнт 1,17 (тобто 3764,40 грн. х 1,17 - 4404,35 грн.). Оскільки позивач реалізував своє право на призначення пенсії за віком (25.08.2009) та, відповідно до пункту 13 Прикінцевих положень Закону, обрала отримання пенсії за віком, згідно із Законом України “Про державну службу” з 25.08.2009, підстави для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 відсутні(а.с.13).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не здійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2016-2018 роки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Як встановлено ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.27 цього Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп - Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За приписами ч. 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV від 09.03.2003, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

В ч.3 ст.45 цього Закону також зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-IV від 09.03.2003 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України №1058-IV від 09.03.2003.

Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України №1058-IV від 09.03.2003.

Отже, у даному випадку позивачу призначено іншу пенсію за іншим Законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії ( пенсії за віком на умовах Закону України № 1058-IV від 09.03.2003).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій у постанові від 14.02.2018 (справа № 465/5246/17), постанові від 23.10.2018 у справі № 334/2653/17, постанові від 13.12.2018 у справі № 185/860/17, постанові від 06.02.2019 у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.

В силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

Отже, судом встановлено, що призначення пенсії за віком з 01.03.2019, відповідно до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 ОСОБА_1 було здійснено вперше.

Відтак, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV від 09.03.2003.

Водночас, відповідачем неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати - 4404,35грн. та не враховано приписи ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV від 09.03.2003 від 09.03.2003.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимоги позивача та необхідність їх задоволення шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо не урахування ч.1 ст.27, ст.40, Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та відмови застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2016-2018 роки, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.03.2019.

Враховуючи наведене позовна вимога про зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.03.2019 призначення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до ч. 1 ст.27, ч.2 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2016-2018 роки, з урахуванням вже отриманих сум пенсії, також підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати на суму 840,80грн. сплачені згідно із квитанції від 21.09.2020 № 57 (а.с.20).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не урахування ч.1 ст.27, 40, Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відмови застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2016-2018 роки, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати з 01.03.2019 пенсію за віком ОСОБА_1 , відповідно до ч.1 ст.27, ч.2 ст.40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2016-2018 роки, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) судові витрати на суму 840,80грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 10 грудня 2020 року.

Суддя Д.П. Зозуля