10 грудня 2020 року справа № 320/5549/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сидорчук А.М., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" про стягнення з відповідача на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів грошової суми в рахунок адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 20397544,44 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №320/5549/20, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
14.07.2020 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання від 14.07.2020 №14/07-юр про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 клопотання представника відповідача про розгляд справи №320/5549/20 у судовому засіданні з повідомленням сторін задоволено. Вирішено здійснювати подальший розгляд адміністративної справи №320/5549/20 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 08.09.2020.
08.09.2020 судове засідання знято з розгляду у зв'язку з перебуванням судді Кушнової А.О, у відпустці. Призначено наступне судове засідання на 29.09.2020.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 судове засідання відкладено у зв'язку з неявкою позивача на 15.10.2020.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 судове засідання відкладено у зв'язку з неявкою позивача на 03.11.2020.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 судове засідання відкладено у зв'язку з клопотанням позивача на 17.11.2020.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 судове засідання відкладено у зв'язку з клопотанням позивача на 10.12.2020.
У судове засідання, призначене на 10.12.2020, з'явились представники відповідача.
У той же час, уповноважений представник позивача у судове засідання 10.12.2020 не з'явився, представник позивача Костюк Л.О. не була допущена до участі у справі, оскільки не є у розумінні КАС України особою, яка має право представляти інтереси позивача в порядку самопредставництва юридичної особи через відсутність належних доказів на підтвердження повноважень представництва юридичної особи - суб'єкта владних повноважень та відомостей як підписанта в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Так, Костюк Л.О. на підтвердження повноважень представляти інтереси позивача в порядку самопредставництва було надано суду:
- копію наказу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 11.08.2020 №61-к при прийняття ОСОБА_1 на посаду начальника відділу правової роботи Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів;
- копію Положення про Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 18.09.2017 №55.
Суд зазначає, що підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
При цьому суд зазначає, що пунктом 11 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України врегульовані саме питання представництва. Про «самопредставництво» в Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.
За загальним правилом, підтримуваним у теорії права, самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення. Принаймні, таке розуміння цих правовідносин закладене у частині 10 статті 39 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 6 лютого 2018 року № 2275-VIII. Таке ж визначення означеного поняття було відображено у попередній редакції статті 55 КАС України.
Разом з тим, змінами, внесеними до КАС України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18 грудня 2019 року № 390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб'єкта владних повноважень і визначено, що «юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені» та визначено вичерпний перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: «відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту)» (ч. 3 ст. 55 КАС України у чинній редакції). Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (частина 4 цієї статті).
З аналізу змісту цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею 44 КАС України процесуальних прав можливий за умови сукупної наявності обох цих умов. Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Дослідивши зміст Положення про Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 18.09.2017 №55, копію якого надано ОСОБА_1 , суд зазначає, що згідно даного Положення Відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює ведення претензійно-правової роботи в судах різних юрисдикцій. Інших повноважень, зокрема й повноважень щодо представництва юридичної особи - суб'єкта владних повноважень у Положенні не вказано.
Відтак питання представництва інтересів Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в державних органах та, зокрема в судах, згаданим Положенням не врегульовано.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.12.2020 за кодом 257070126046, сформованим на запит суду, керівником Київського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код 19023989) є ОСОБА_2 .
Відомості про представника позивача Костюк Л.О. - в Єдиному державному реєстрі відсутні.
Таким чином, позивачем не надано доказів належного уповноваження представника Костюк Л.О. на вчинення будь-яких процесуальних дій від імені Київського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів у розумінні статей 55, 59 КАС України в порядку самопредставництва суб'єкта владних повноважень.
Щодо доданої позивачем до матеріалів справи копії постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.07.2020 у справі №9901/39/20 із висновками щодо належності документів для підтвердження повноважень на здійснення самопредставництва юридичної особи в суді, суд зазначає, що відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує висновки, викладені у постановах Верховного Суду, щодо застосування норм матеріального права, а не норм процесуального права.
Крім того, факти, за яких Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 02.07.2020 у справі №9901/39/20 було сформульовано висновки щодо належності документів для підтвердження повноважень на здійснення самопредставництва юридичної особи в суді, не є релевантними до спірних правовідносин, а тому суд не може поширювати їх на предмет спору у даній справі.
Крім того, суд зазначає, що обмеження доступу до правосуддя в даному випадку не виникає, більш того суд, неодноразово відкладаючи розгляд даної справи, надає позивачу можливість врегулювати можливість діяти представнику юридичної особи - органу державної влади в порядку самопредставництва у порядку та спосіб, передбачені процесуальним законодавством.
Згідно із п. 3 ч.2 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Беручи до уваги викладене, враховуючи неявку уповноваженого представника позивача у судове засідання, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на іншу дату.
Керуючись ст.ст. 47, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Відкласти підготовче судове засідання на 12.01.2021 о 16:00 год.
2. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їх представника), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.