Рішення від 11.12.2020 по справі 300/750/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2020 р. справа № 300/750/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради, Калуської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень від 28.03.2019 в частині, -

ВСТАНОВИВ:

04.04.2019 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуської міської ради, Калуської районної ради про визнання протиправними та скасування рішень конкурсної комісії по проведенню конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Калуська центральна районна лікарня» в частині допущення претендента ОСОБА_2 до етапу проведення конкурсу, яке оформлене протоколом за № 3 від 28.03.2019 та в частині визнання переможцем конкурсу ОСОБА_2 , яке оформлене протоколом за № 4 від 28.03.2019.

09.04.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду за № 857/4956/19 від 24.09.2019, відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради, Калуської районної ради про визнання протиправними та скасування рішень від 28.03.2019 в частині.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28.05.2020 ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 - скасовано, а справу № 300/750/19 за позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради, Калуської районної ради про визнання протиправними та скасування рішень направлено до Івано-Франківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду на стадії вирішення питання про відкриття провадження.

11.06.2020 адміністративна справа за № 300/750/19 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Калуської міської ради, Калуської районної ради про визнання протиправними та скасування рішень від 28.03.2019 в частині залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків, які позивач усунув.

07.07.2020 ухвалою суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

11.08.2020 суд залучив до даної адміністративної справи ОСОБА_2 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" за №211 від 11.03.2020, та подальшими змінами до неї, на усій території України установлено карантин. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №540-ІХ від 30.03.2020 розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3, в силу дії якого суд продовжив процесуальні строки розгляду даної адміністративної справи на строк дії такого карантину. З набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 № 731-IX продовження процесуальних строків у справі закінчено, у зв'язку із чим суд продовжив розгляд даної справи.

Заявлені позивачем позовні вимоги щодо предмета позову обґрунтовані тим, що відповідачами протиправно, в порушення норм Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1094 від 27.12.2017, допущено до участі в проведенні конкурсу претендента на посаду генерального директора КНП «Калуська ЦРЛ» без подання ним для участі у конкурсі конкурсної пропозиції обсягом не більше 15 сторінок друкованого тексту в електронній формі, а така пропозиція, протиправно, долучена на етапі проведення конкурсу. Також, секретарем конкурсної комісії не повідомлено протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання з розгляду документів про прийняте конкурсною комісією рішення за результатами проведення підготовки до проведення конкурсу. Рішення конкурсної комісії прийнято за наявності конфлікту інтересів у трьох членів конкурсної комісії та без відкритого поіменного голосування.

Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити на тих підставах, що комунальне некомерційне підприємство "Калуська центральна районна лікарня» не є новоствореним закладом охорони здоров'я, підприємство створена на базі існуючого комунального закладу охорони здоров'я внаслідок реорганізації, з існуючою матеріальною базою та сформованим трудовим колективом. В даних правовідносинах відсутні потенційний та реальний конфлікт інтересів, оскільки ОСОБА_2 призначено виконуючим обов'язків генерального директора за два місяці до прийняття рішення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП «Калуська ЦРЛ», а покладення таких обов'язків не може перешкоджати волевиявленню особи щодо участі у конкурсі. ОСОБА_2 подано усі документи передбачені переліком, однак відсутній був тільки флешносій з конкурсною пропозицією, проте сама пропозиція у паперовому вигляді була присутня у пропозиції претендента. За результатами голосування комісією прийнято рішення про долучення конкурсної пропозиції претендента в електронному варіанті на флешнакопичувачі, тому ОСОБА_2 допущено до участі у наступному етапі конкурсу.

Позивач подав суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення.

Третя особа - ОСОБА_2 направив суду пояснення з викладом заперечень проти позову.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

27.09.2018 Калуською міською радою прийнято рішення «Про реорганізацію Комунального закладу «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» за № 1809, шляхом перетворення юридичної особи в Комунальне некомерційне підприємство «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» та затверджено склад комісії з реорганізації.

25.10.2018 Калуською районною радою прийнято рішення «Про реорганізацію Комунального закладу «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» за №248-18, шляхом перетворення юридичної особи в Комунальне некомерційне підприємство «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» та затверджено склад комісії з реорганізації.

27.12.2018 рішенням Калуської міської ради за № 2024 та рішенням Калуської районної ради за № 277-19 створено Комунальне некомерційне підприємство «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області», затвердженого його статут, призначено виконувачем обов'язків генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» ОСОБА_2 до проведення конкурсу.

Спільним розпорядженням міського голови міста Калуша за № 69-р від 25.02.2019 та голови Калуської районної ради за № 28-р від 25.02.2019 "Про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ" вирішено провести конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ", розпочати формування конкурсної комісії та рекомендовано представникам громадськості надати свої кандидатури до складу конкурсної комісії відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я.

13.03.2019 спільним розпорядженням міського голови міста Калуша № 85-р та голови Калуської районної ради № 42-р "Про утворення конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ", затверджено персональний склад конкурсної комісії на проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ" та сформовано конкурсну комісію в складі: по троє представників від органу управління, трудового колективу та об'єднань громадян.

Механізм проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я (далі - конкурс). визначає Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1094 від 27.12.2017 (далі - Порядок).

Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посади керівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я (далі - заклад), крім закладів охорони здоров'я МВС, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, утворених відповідно до законів.

Конкурс проводиться з дотриманням принципів: забезпечення рівного доступу; політичної неупередженості; законності; довіри суспільства; недискримінації; прозорості; доброчесності; ефективного і справедливого процесу відбору (пункт 3 Порядку).

Підставою для проведення конкурсу є рішення органу управління, яке приймається протягом трьох робочих днів з моменту виникнення вакантної посади (пункт 4 Порядку).

Конкурс складається з таких етапів: прийняття рішення про проведення конкурсу; формування конкурсної комісії (у разі необхідності оновлення її складу); підготовка до проведення конкурсу (оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, перевірка поданих документів на відповідність установленим вимогам); проведення конкурсу (заслуховування конкурсної пропозиції та проведення співбесіди з кандидатами (претендентами), визначення переможця конкурсу); оприлюднення результатів конкурсу (пункт 5 Порядку).

Орган управління тимчасово (з дня виникнення вакантної посади до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) покладає виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначає виконуючого обов'язки з числа інших осіб на строк, що не перевищує два місяці (пункт 6 Порядку).

Для проведення окремого конкурсу рішенням органу управління утворюється окрема конкурсна комісія (пункт 8 Порядку).

Конкурсна комісія утворюється рішенням органу управління не пізніше ніж через 20 днів після оприлюднення рішення про проведення конкурсу (пункт 9 Порядку).

До складу конкурсної комісії входять у рівній кількості: представники органу управління; представники трудового колективу відповідного закладу, обрані на загальних зборах трудового колективу; представники галузевих професійних спілок, громадських об'єднань у сфері охорони здоров'я відповідного функціонального спрямування та/або у сфері запобігання корупції і антикорупційної діяльності (за умови реєстрації таких громадських об'єднань не менш як за два роки до дати рішення про проведення конкурсу) та/або незалежні експерти у сфері охорони здоров'я (пункт 11 Порядку).

Рішення конкурсної комісії приймаються шляхом відкритого поіменного голосування. Пропозиція про включення питання до порядку денного може бути поставлена на голосування на вимогу будь-якого члена конкурсної комісії (пункт 22 Порядку).

Рішення конкурсної комісії приймаються більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. Рішення оформлюється протоколом не пізніше наступного робочого дня після проведення засідання та підписується усіма присутніми на засіданні членами конкурсної комісії. Кожен член конкурсної комісії має право додати до протоколу окрему думку щодо змісту та обставин засідання конкурсної комісії не пізніше наступного дня після ознайомлення з протоколом. Надана окрема думка до протоколу засідання конкурсної комісії є невід'ємною частиною такого протоколу (пункт 23 Порядку).

Конкурсна комісія: оприлюднює оголошення про проведення конкурсу; встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог; встановлює вимоги до конкурсних пропозицій; оприлюднює результати засідань конкурсної комісії та результати конкурсу; перевіряє документи, подані претендентами щодо відповідності установленим вимогам; приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур; забезпечує відкритість конкурсу відповідно до вимог цього Порядку; оцінює професійний досвід, знання, якості та конкурсні пропозиції учасників конкурсу; відбирає шляхом голосування з числа учасників одну кандидатуру на посаду керівника закладу, оформлює відповідне рішення конкурсної комісії та вносить подання керівникові органу управління, який призначає такого кандидата на посаду керівника закладу; здійснює інші повноваження, передбачені цим Порядком (пункт 24 Порядку).

Для участі у конкурсі особа подає особисто або надсилає поштою конкурсній комісії у визначений в оголошенні строк такі документи: копію паспорта громадянина України; письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів для зайняття посади за формою згідно з додатком 1; резюме у довільній формі; автобіографію (у випадках, визначених законодавством); копію (копії) документа (документів) про освіту, науковий ступінь, вчене звання, кваліфікаційну категорію, підвищення кваліфікації, які підтверджують відповідність претендента кваліфікаційним вимогам до керівника закладу охорони здоров'я, а також копію трудової книжки або інших документів, що підтверджують досвід роботи; згоду на обробку персональних даних згідно з додатком 2; конкурсну пропозицію обсягом не більше 15 сторінок друкованого тексту в паперовій та електронній формі; довідку МВС про відсутність судимості; медичні довідки про стан здоров'я, щодо перебування особи на обліку у психоневрологічному та наркологічному закладі охорони здоров'я за формами, затвердженими МОЗ; попередження стосовно встановлених Законом України "Про запобігання корупції" вимог та обмежень, підписане претендентом на посаду, за формою згідно з додатком 3; заяву про відсутність у діях особи конфлікту інтересів згідно із додатком 4; підтвердження подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції"). Документи, крім заяви про участь у конкурсі, подаються в запечатаному вигляді (пункт 28 Порядку).

Зміст документів, поданих претендентами, не розголошується до початку засідання комісії, на якому проводиться їх розгляд. Конкурсні пропозиції претендентів не розглядаються на першому засіданні конкурсної комісії і не розголошуються до початку їх заслуховування. Членам конкурсної комісії забороняється виготовляти паперові, електронні (фото) копії конкурсних пропозицій, будь-яким чином розголошувати їх зміст (пункт 30 Порядку).

За рішенням конкурсної комісії претендент не допускається до участі в конкурсі у разі: неподання ним необхідних документів; його невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій; наявності у претендента незнятої або непогашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності; наявності судового рішення, яке набрало законної сили, за яким претендент визнаний винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією. Претенденти, допущені до участі в конкурсі, є його учасниками. Про прийняте конкурсною комісією рішення претенденти та учасники повідомляються секретарем конкурсної комісії протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання з розгляду документів (пункт 31 Порядку).

Предметом заявленого позивачем позову є протиправність допущення конкурсною комісією по проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» до етапу проведення конкурсу претендента ОСОБА_2 та визнання його переможцем конкурсу.

Обґрунтуванням такої протиправності, позивача визначає неподання ОСОБА_2 для участі у конкурсі конкурсної пропозиції обсягом не більше 15 сторінок друкованого тексту в електронній формі, прийняття такої пропозиція конкурсною комісією під час її засідання, не повідомлення позивача секретарем конкурсної комісії протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання з розгляду документів про прийняте конкурсною комісією рішення за результатами проведення підготовки до проведення конкурсу, та прийняття конкурсною комісією рішення за наявності конфлікту інтересів у трьох членів конкурсної комісії та без відкритого поіменного голосування.

Щодо неподання ОСОБА_2 для участі у конкурсі конкурсної пропозиції обсягом не більше 15 сторінок друкованого тексту в електронній формі, прийняття такої пропозиція конкурсною комісією під час її засідання, суд зазначає, що відповідно до норм Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1094 від 27.12.2017, для участі у конкурсі особа подає особисто або надсилає поштою конкурсній комісії у визначений в оголошенні строк, серед іншого конкурсну пропозицію обсягом не більше 15 сторінок друкованого тексту в паперовій та електронній формі. Документи подаються у запечатуваному вигляді. Конкурсні пропозиції претендентів не розглядаються на першому засіданні конкурсної комісії і не розголошуються до початку їх заслуховування.

Суд встановив, що згідно протоколу за № 3 від 28.03.2019 на засіданні конкурсної комісії у порядку денному здійснювалося слухання щодо розгляду документів претендентів на заміщення вакантної посади та їх допуску до участі в наступному етапі конкурсу, зокрема - заслуховування конкурсних пропозицій та проведення співбесід.

На цьому засіданні, за зауваженнями позивача про відсутність у пакеті документів ОСОБА_2 електронного носія з конкурсною пропозицією, членами комісії взято до уваги його зауваження та, з врахуванням того, що конкурсна пропозиція була наявна в паперовій формі, вирішено допустити ОСОБА_2 до наступного етапу конкурсу.

Крім того, згідно протоколу за № 4 від 28.03.2019 на засіданні комісії долучено до документів конкурсну пропозицію на електронному носії.

Суд, з цього приводу зазначає, відповідно до пункту Порядку за рішенням конкурсної комісії претендент не допускається до участі в конкурсі у разі неподання ним необхідних документів. Право вирішення питання щодо допуску до участі у конкурсі покладено на конкурсну комісію.

Враховуючи, що ОСОБА_2 подано всі документи для участі у конкурсі, передбачені пунктом 28 Порядку, то не долучення ним до документів конкурсної пропозиції тільки в електронній формі, не може слугувати підставою для його недопуску до наступного етапу конкурсу, а прийняття такої пропозиція конкурсною комісією під час її засідання не суперечить вимогами Порядку, відтак, суд вважає, що підстави для визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії по проведенню конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» в частині допущення претендента ОСОБА_2 до етапу проведення конкурсу, яке оформлене протоколом за № 3 від 28.03.2019, відсутні.

За результатами відкритого засідання конкурсною комісією, внаслідок поіменного одноголосного рішення членів комісії, згідно протоколу за № 4 від 28.03.2019, переможцем конкурсу, на заміщення вакантної посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» визнано ОСОБА_2 . Підстав для визнання такого рішення протиправним суд не встановив. При цьому, суд зазначає, що не повідомлення чи неналежне повідомлення секретарем конкурсної комісії претендента протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання з розгляду документів, не є підставою для скасування відповідного рішення комісії.

Щодо твердження позивача про конфлікту інтересів у членів конкурсної комісії, так як члени конкурсної комісії (представники трудового колективу) є працівниками КНП "Калуська ЦРЛ", виконуючим обов'язків керівника якого, є один із учасників конкурсу - ОСОБА_2 , суд зазначає, що пунктами 6, 11 Порядку прямо встановлено, що органи управління тимчасово (з дня виникнення вакантної посади до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) покладає виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу, а до складу конкурсної комісії входять представники трудового колективу відповідного закладу, обрані на загальних зборах трудового колективу.

Крім того, суд зазначає, що ОСОБА_2 призначено виконувачем обов'язків генерального директора комунального некомерційного підприємства "Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад" за 2 місяці до прийняття рішення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області», а покладення на нього таких обов'язків не може перешкоджати волевиявленню особи щодо участі у конкурсі.

Одночасно, суд вказує, що правомірність рішення про утворення конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» була предметом судового спору, в якому рішенням суду, яке набрало законної сили (справа № 300/1636/19) відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні вимог про визнання протиправним та скасування такого рішення, а в іншій справі суд також надавав оцінку вищевказаним доводам позивача, якими він, серед іншого, теж обґрунтовував свої вимоги щодо предмета позову, як в іншій справі, так і в цій.

Також, суд зазначає, що комунальне некомерційне підприємство «Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області» створена на базі існуючого комунального закладу охорони здоров'я (реорганізація), з існуючою матеріальною базою та сформованим трудовим колективом, думка якого (через представників), повинна враховуватись при проведенні конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП "Калуська ЦРЛ".

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що даний адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Калуської міської ради (вулиця І. Франка, 1, місто Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 33578261), Калуської районної ради (вулиця Шевченка, 6, місто Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 04054406), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними та скасування рішень від 28.03.2019 в частині, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.