10 грудня 2020 року Справа № 280/7221/20
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 )
до - Головного управління ДФС України в Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) -
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
12 жовтня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДФС України в Запорізькій області (далі - відповідач) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - третя особа), в якому позивач просить суд визнати дії Головного управління ДФС України в Запорізькій області протиправнимита зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 16.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
05.11.2020 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду по справі №520/8060/19.
Розглянувши подане клопотання суд зазначає наступне.
Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Водночас, як стаття 236 Кодексу адміністративного судочинства України, так і стаття 291 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають право суду, а не його обов'язок щодо зупинення провадження в разі розгляду справи Верховним Судом.
Суд, з урахуванням положень статті 236 КАС України, щодо підстав зупинення провадження у справі, та статті 2 КАС України щодо дотримання розумного строку розгляду справи, дійшов до переконання, що в задоволенні клопотання слід відмовити, оскільки відсутні підстави неможливості об'єктивного розгляду даної справи до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного Суду у справі №127/6143/16-а.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для задоволення клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, відтак, таке задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 236, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у адміністративній справі №280/7221/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду по справі №520/8060/19 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Суддя Р.В. Сацький