Рішення від 03.12.2020 по справі 904/4789/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.12.2020м. ДніпроСправа № 904/4789/20

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бондарєв Е.М. за участю секретаря судового засідання Найдьонова Є.О.

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" (50081, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, мікрорайон 5-й Зарічний, буд. 8А, ідентифікаційний код 37861681)

до Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, буд. 1, ідентифікаційний код 25522449)

про стягнення 9 362,44 грн. заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, 56,17 грн. інфляційних втрат, 107,73 грн. 3% річних

Представники:

Від позивача: Чорна Т.А., довіреність, представник

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом №1925 від 28.08.2020 про стягнення з Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради заборгованості на загальну суму 9 526,34 грн., з яких:

- 9 362,44 грн. заборгованість за спожиті у період з серпня 2017 року по липень 2020 року житлово-комунальні послуги;

- 56,17 грн. інфляційні втрати за період з квітня по липень 2020 року;

- 107,73 грн. 3% річних за період з 10.04.2020 по 28.08.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем за період з 01.08.2017 по 01.08.2020 за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Щегловського, будинок №2, в якому балансоутримувачем та власником нежитлового приміщення загальною площею 138,3 кв.м. є відповідач, надані послуги з утримання будинку і прибуткової території споживачам своєчасно, безперебійно та належної якості на загальну суму 9 362,44 грн., проте відповідачем не сплачена вартість отриманих послуг.

Ухвалою суду від 07.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №904/4789/20, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи та призначено підготовче засідання на 06.10.2020 о 17:00 год.

До суду 01.10.2020 надійшов відзив на позовну заяву яким відповідач просить суд визнати строк для подання відзиву пропущеним з поважних причин, прийняти відзив до матеріалів справи відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що Управління комунальної власності міста відповідно до положення про управління, обліковує об'єкти нерухомості нежитлового призначення на власному балансі, тобто є балансоутримувачем цих об'єктів. При цьому, відповідач зазначає, що управління комунальної власності міста не є власником комунального майна територіальної громади міста Кривого Рогу, а також не є споживачем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і не має законних підстав для укладення договору про надання житлового-комунальних послуг та підписання акту надання послуг з подальшого оплатою за їх надання.

На електрону пошту суду 06.10.2020 надійшло клопотання відповідача про розгляду справи без участі представника Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради на підставі раніше наданого відзиву.

Підготовче засідання 06.10.2020 відкладено на 03.11.2020 о 11:00 год.

До суду 13.10.2020 надійшла відповідь позивача на відзив де вказує, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати тощо. Отже, суб'єктами права комунальної власності є територіальні громади села, селища, міста, від імені та в інтересах яких діють сільські, селищні, міські ради. Враховуючи вищевикладене, власником комунального майна є відповідна територіальна громада села, селища, міста в особі органу місцевого самоврядування, уповноваженого управляти цим майном. Аналогічне роз'яснення було викладене у листі Міністерства юстиції України від 11.01.2007 № 19-32/2 "Роз'яснення порядку реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна залежно від форм власності". Таким чином, Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради як орган місцевого самоврядування є власником комунального майна, а саме нежилого приміщення за адресою м. Кривий Ріг, вул. Щегловського, 2. Відповідно до Положення про Управління зі змінами від 24.12.2019 № 4360 та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідач наділений правомочностями володіння, користування і розпорядження об'єктами комунальної власності. Статтею 322 Цивільного кодексу України встановлено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

До суду 22.10.2020 надійшли заперечення відповідача в яких зазначає, що позивач у своїй позовній заяві зазначав про те, що він надавав до управління комунальної власності міста проект договору про надання послуг з утримання будинку, споруди та прибудинкової території, рахунками на оплату послуг та актами здачі-приймання робіт за період з 01.08.2017 по 01.08.2020. Зазначені документи були оформлені позивачем на приміщення (квартиру) 1 у житловому будинку 2 на вул. Щегловського, копії яких долучались відповідачем до відзиву на позовну заяву. При цьому відповідач звертає увагу, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості щодо вказаного приміщення (квартири) відсутні, що є доказом невідповідності наданих позивачем аргументів щодо власника вищезазначеного приміщення в особі Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради. Крім того, це приміщення не перебуває на балансовому обліку управління комунальної власності міста, про що було повідомлено позивача листом управління від 23.04.2020 №17/16/1180 та раніше зазначено у відзиві на позовну заяву. З викладеного вбачається до неможливість оплата управлінням комунальної власності міста житлово-комунальних послуг за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Щегловського, 2, приміщення (квартира) 1.

Ухвалою суду від 03.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні на 03.12.2020 о 10:30год.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення у даному судовому засіданні.

У судовому засіданні 03.12.2020 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши в судових засіданнях представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

Між Управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міськради (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" (далі - позивач, управитель) укладено договір від 01.11.2013 про надання послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд у Тернівському районі (житловий масив Північного ГЗК, рудник Леніна) (далі - договір).

Предметом договору є передача замовником управителю функцій управління та надання послуг утримання будинку, споруди або групи будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (п. 1 договору).

Мета договору - управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд на території відповідного району, створення мешканцям будинку належних умов проживання згідно з діючими стандартами, нормативами, нормами та правилами (п. 2 договору).

За змістом п. 2.2 договору управитель зобов'язаний, окрім іншого, вимагати своєчасної та повної оплати наданих житлово-комунальних послуг, укладати із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

За актом від 01.11.2013 замовник передав, а управитель-позивач прийняв майно в управління, опис переданого майна: перелік будинків Тернівського району, які знаходяться на балансовому обліку управління благоустрою та житлової політики виконкому міськради та передаються управителю в управління, а саме житловий будинок за адресою: вул. Щегловського, 2 (а.с. 53, 54 том 1).

Згідно з довідкою Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради № 17/15/3071 від 01.11.2019 об'єкт нерухомості - нежиле приміщення площею 138,3 кв.м. за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Щегловського, 2, обліковується на балансі Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради та перебуває в переліку вільних приміщень, що пропонуються в орендне користування. (а.с. 46 том 1).

За період з 01.08.2017 по 01.08.2020 за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Щегловського, буд. 2, позивачем були надані відповідачу послуги з утримання будинку і прибудинкової території на загальну суму 9 362,44 грн.

Позивач звертався до відповідача з претензією № 366 від 20.03.2020 за якою вимагав сплатити наявну заборгованість. Надсилання та отримання відповідачем даної вимоги підтверджується наявними у справі описами вкладення до цінного листа, рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.127-131 том 1).

Несплата відповідачем грошових коштів за надані йому послуги за період з 01.08.2017 по 01.08.2020 у сумі 9 362,44 грн. й стала причиною виникнення спору.

Предметом доказування є обставини щодо виконання/невиконання відповідачем зобов'язань зі сплати наданих йому послуг з утримання будинку і прибудинкової території.

Згідно зі статтею 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).

За змістом частини першої статті 193 Господарського кодексу України та частини першої статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон) регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

За змістом статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору;

житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;

індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;

послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору;

управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.

До повноважень органів місцевого самоврядування належать, окрім іншого, встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону (пункт 2 частини третьої статті 4 Закону).

Частиною першою статті 5 Закону передбачено, що до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

- комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

За змістом частини першої статті 6 Закону учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є:

1) споживачі (індивідуальні та колективні);

2) управитель;

3) виконавці комунальних послуг.

За приписами частини першої статті 9 Закону споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Частиною першою статті 10 Закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов'язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.

За змістом частини першої статті 16 Закону надання комунальних послуг та надання послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно.

Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради № 177 від 12.04.2017 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу Товариством з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011"" та відповідно до додатку до нього встановлено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються населенню м. Кривого Рогу Товариством з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" (а.с. 47, 48 том 1).

Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради № 231 від 10.05.2017 та відповідно до додатку до нього визначено періодичність та строки виконання робіт на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території для всіх категорій споживачів (а.с. 49 том 1).

На підтвердження надання послуг за період з 01.08.2017 по 01.08.2020 з утримання будинку та прибудинкової території за адресою вул. Щегловського, буд. 2 у м. Кривому Розі Дніпропетровської області позивачем надані суду первинні документи (а.с. 132-250 том 1, а.с. 1 - 92 том 2).

Позивачем надсилалися на адресу відповідача рахунки на оплату, що підтверджується описами вкладення до цінного листа та рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 55-131 том 1).

За таких обставин, враховуючи обов'язок відповідача щомісячної оплати послуг, строк з оплати наданих позивачем послуг за період з 01.08.2017 по 01.08.2020 у сумі 9 362,44 грн. є таким, що настав. Жодних доказів на підтвердження виконання грошових зобов'язань з оплати відповідач суду не надав.

Доводи відповідача щодо відсутності правових підстав для здійснення оплати з наданих йому послуг з огляду на відсутність укладеного з позивачем договору спростовуються нормами статей 9 та 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Також Управління комунальної власності міста відповідно до положення про управління, обліковує об'єкти нерухомості нежитлового призначення на власному балансі, тобто є балансоутримувачем цих об'єктів. При цьому відповідачем не надано доказів про підтвердження передачі майна іншому балансоутримувачу не надано.

Відтак, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за послуги 9 362,44 грн. є законними й обґрунтованими.

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Заявлені позивачем до стягнення 3% річних розраховані у сумі 107,73 грн. за період з 10.04.2020 по 28.08.2020 та інфляційні втрати розраховані у сумі 56,17 грн. за період з квітня по липень 2020 року.

За результатом перевірки судом розрахунку 3% річних та інфляційних втрат підстави для перерахунку у бік зменшення здійсненого позивачем нарахування відсутні.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у загальній сумі 9 526,34 грн., з яких: 9 362,44 грн. заборгованість за спожиті у період з серпня 2017 року по липень 2020 року житлово-комунальні послуги; 56,17 грн. інфляційні втрати за період з квітня по липень 2020 року; 107,73 грн. 3% річних за період з 10.04.2020 по 28.08.2020.

За приписами ч. 1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов'язані зі сплатою судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" до Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради про стягнення 9 362,44 грн. заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, 56,17 грн. інфляційних втрат, 107,73 грн. 3% річних задовольнити.

Стягнути з Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, буд. 1, ідентифікаційний код 25522449) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" (50081, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, мікрорайон 5-й Зарічний, буд. 8А, ідентифікаційний код 37861681) 9 362,44 грн. заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, 56,17 грн. інфляційних втрат, 107,73 грн. 3% річних та судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення - 11.12.2020.

Суддя Е.М. Бондарєв