Рішення від 03.12.2020 по справі 487/6249/19

Справа № 487/6249/19

Провадження № 2/487/426/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2020 року м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого судді Сухаревич З.М., за участю секретаря судового засідання Дорош В.В., представника позивача - Смірнової Т.І., відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,

ВСТАНОВИВ:

16.08.2019 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача кошти допомоги одинокої матері в сумі 740,30 грн., допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 28751,60 грн.

Позовна заява обґрунтована тим, що позивач не задекларувала доходи чоловіка, які він отримував в періоди за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів допомоги одинокої матері та допомоги малозабезпеченим сім'ям, у зв'язку з чим виникла переплата по вказаним допомогам. ОСОБА_1 була повідомлена про наявні переплати та частково погасила. Станом на 09.08.2019 р. заборгованість становить: кошти допомоги одинокої матері в сумі 740,30 грн., допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 28751,60 грн., які на рахунок департаменту не надходили.

29.08.2019 року зазначену позовну заяву залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору.

16 вересня 2019 року до суду надійшла заява на виконання ухвали суду з оригіналом платіжного доручення № 1150 від 11.09.2019.

03.10.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання.

27 листопада 2019 року до суду надійшла заява про зменшення позовних вимог, відповідно до якої представник позивача просить стягнути з відповідача: допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 28 751 грн 60 коп., посилаючись на те, що рішенням комісії з ОСОБА_1 утримують суду переплати в розмірі 20% від призначеної допомоги одиноким матерям.

14 травня 2020 року винесено ухвалу про задоволення клопотання представника відповідача і витребувано докази.

22 червня 2020 року до суду надійшла заява представника відповідача на виконання ухвали суду про витребування доказів, а саме надано інформацію щодо проходження ОСОБА_2 санаторно-курортного лікування.

01 липня 2020 року до суду надійшла відповідь ГУ ДПС у Миколаївській області на виконання ухвали суду про витребування доказів щодо надання відомостей про джерела та суми виплачених доходів ОСОБА_2 за період з 01.01.2017 по 31.12.2018.

02 липня 2020 року до суду надійшла відповідь ТОВ «Вольга-Україна» щодо працевлаштування ОСОБА_2

03 грудня 2020 року до суду надійшла заява представника позивача про зменшення розміру позовних вимог, в якій представник позивача зазначає, що рішенням комісії з ОСОБА_1 утримувалася сума переплати в розмірі 70% від призначеної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Станом на 03.12.2020 сума коштів, що підлягають поверненню складає 27 969 грн 30 коп., у зв'язку з чим представник позивача просить стягнути вказану суму.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала і просила задовольнити. В доповнення до викладеного в позові, пояснила, що інформація з податкової щодо доходів чоловіка відповідача надійшла у травні 2018 року, а оброблялась в серпні 2018 року. Згідно п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідач в судовому засіданні позов визнала частково, пояснила, що заробітну плату в ТОВ «Вольга-Україна» її чоловік не отримував і 2 роки вона не знала про це підприємство. Про працевлаштування чоловіка вона не знала, тому не вказала у Декларації. Чоловік є інвалідом і не може працювати сторожем, він тільки був зареєстрований як працюючий, але не працював. Погодилась частково виплатити суму, яку нарахували, зазначивши, що в серпні 2018 року їй здійснили перерахунок, але за серпень та вересень 2018 року всеодно нарахували попередню суму. В травні 2018 року позивач отримав відомості щодо доходів відповідача, але через свою халатність нараховував соціальну допомогу ще два місяці, а тому вважає, що у цьому немає її провини. Наполягала та тому, що їй не було відомо, що її чоловік працює в ТОВ «Вольга-Україна».

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та докази, що містяться в ній, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до п. 33 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 відповідно до статті 181 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 (далі - Порядок), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до п. 3 Порядку, Для призначення соціальної допомоги уповноважений

представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно; довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 8 Порядку, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.

Відповідно до п. 14 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Середньомісячних сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, яка затвердження Мінсоцполітики, Мінекономрозвиту, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом наказом від 15.11.2001 року, №486/202/524/455/3370.

Відповідно до п. 5.1 Методики, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входить нарахована заробітна плата.

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 09.11.2017 року, доданих до них документів ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 2336,03 грн, з 01.12.2017 року по 08.01.2018 в сумі 2710,31 грн щомісячно, з 09.01.2018 року по 30.04.2018 року в сумі 3085,67 грн.; державну допомогу одиноким матерям з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 351,76 грн., з 01.12.2017 року по 30.04.2018 року в сумі 434,76 грн. щомісячно.

На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларацій про доходи та майновий стан осіб від 03.05.2018 року, доданих до них відповідних документів було призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2018 року по 29.07.2018 року в сумі 3495,51 грн щомісяця, з 30.07.2018 року по 31.10.2018 року в сумі 3745,51 грн щомісяця; державну допомогу одиноким матерям з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року в сумі 372,99 грн щомісяця.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Окрім цього, згідно Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, Про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), ОСОБА_1 попереджено.

Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 09.11.2017 та 03.05.2018, ОСОБА_1 усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Також, її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення.

Отже, відповідачу було відомо про її обов'язок подати достовірні відомості та повідомити в разі зміни обставин.

Проте, в результаті одержання відомостей від Державної податкової інспекції було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 не задекларувала дохід чоловіка ОСОБА_2 (ознака доходів «101» нарахована заробітна плата), які він отримував в періоди, за які обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначених допомог.

У зв'язку з вищезазначеним, позивачу було надмірно виплачено державні кошти по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2017 по 31.09.2018 в сумі 28751 грн 60 коп. та по допомозі одиноким матерям за період з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року в сумі 1000 грн 68 коп.

Під час розгляду справи, позивачем повідомлено про погашення заборгованості по допомозі одиноким матерям.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідач належним чином повідомлена про утворення переплати державних коштів, однак не повернула ці кошти.

Посилання відповідача на те, що їй було не відомо про працевлаштування чоловіка в ТОВ «Вольга-Україна» та не отримання ним заробітної плати з цього підприємства, суд оцінює критично, оскільки вони не підтверджені доказами. А витребувані судом у ТОВ «Вольга-Україна» відомості, свідчать про те, що у період, коли обраховувалась допомога одинокій матері та малозабезпеченим сім'ям, чоловік відповідачки працював у ТОВ та отримував заробітну плату.

Згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, та стягненню з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 27 696 грн 30 коп.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 12, 13, 76-81, 83, 141, 259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачену допомогу малозабезпеченим сім'ям у сумі 27 696 грн 30 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19, ЄДРПОУ 0319449.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Повне судове рішення складено 09 грудня 2020 року.

Суддя: З.М.Сухаревич