Справа №468/1084/20-п
3/468/897/20
10.12.2020 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Муругов В.В., розглянувши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий), що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючого, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 154 ч. 2 КУпАП,
Протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується, що 18.07.2020 року близько 12.00 години було встановлено, що в період часу з 16 по 18 липня 2020 року собака безпородна чорно-коричневого окрасу, віком 5 років, не зареєстрована, яка належить ОСОБА_1 , перебувала в громадському місці без повідка і намордника на вул. Соборна м. Баштанка, де накинулася на гусенят віком до 1 місяця, які належить ОСОБА_2 , з'ївши 12 гусенят, тим самим були заподіяні матеріальні збитки потерпілій в сумі 1380 грн.
ОСОБА_1 при розгляді справи в суді пояснив, що дійсно проживає за вказаною адресою та має в дворі безпородну собаку, яка не зареєстрована у встановленому законом порядку. При цьому ОСОБА_1 заперечив, що його собака подавила гусенят ОСОБА_2 .
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи (протокол про адміністративне правопорушення; заяву ОСОБА_2 , пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , довідку про вартість), суддя приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого правопорушення.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Із змісту ст. 245 КУпАП слідує, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 154 КУпАП, а саме: ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті.
При цьому, ч. 1 ст. 154 КУпАП, із змісту якої випливає суть правопорушення, передбаченого ч. 2 вказаної статті, передбачає настання відповідальності за ряд альтернативних діянь, перелік яких є вичерпним, а саме: тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи понад установлену кількість, чи незареєстрованих собак, або приведення в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в невідведених для цього місцях.
Відповідно до стст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується тримання незареєстрованої собаки, яка перебувала в громадському місці без повідка і намордника, внаслідок чого остання подавила гусенят ОСОБА_2 .
Комплексний аналіз положень ст. 154 КУпАП вказує на те, що відповідальність за ч.2 вказаної статті настає лише у випадку вчинення особою діянь, визначених ч. 1 ст. 154 КУпАП та за умови, що настання наслідків, передбачених ч. 2 даної статті, перебуває в безпосередньому причинно-наслідковому зв'язку із вчиненими особою діяннями, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 154 КУпАП.
Проте ні протокол про адміністративне правопорушення, ні матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що заподіяння шкоди ОСОБА_2 є наслідком саме факту тримання ОСОБА_1 незареєстрованої собаки та що саме він привів собаку в громадське місце чи вигулював її без повідка і намордника, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 154 КУпАП.
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, зокрема протокол огляду, які б ідентифікували собаку (порода, колір, кличка, розміри тощо), яка подавила гусенят ОСОБА_2 , що дозволило б зробити висновок, що саме собака ОСОБА_1 подавила гусенят та заподіяла їй шкоду, що останній заперечив при розгляді справи в суді, вказавши, що його собака не вибігала не давила нічиїх гусенят.
Натомість в протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаючи собаку, правила тримання якої порушив ОСОБА_5 , поліцейський вказав, що дана собака є «безпородною», тобто ним не було ідентифіковано вказану собаку. Пояснення ж інших осіб собаку не описують взагалі.
При цьому належне викладення в протоколі про адміністративне правопорушення фактичних обставин інкримінованого особі правопорушення (в тому числі ідентифікуючі дані про собаку) є гарантією забезпечення її прав в частині бути обізнаним щодо суті пред'явленого звинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення за конкретних обставин та, у зв'язку з цим, мати можливість скористатися гарантованими ст. 268 КУпАП правами щодо надання пояснень, подання доказів та заявлення клопотань саме з приводу інкримінованого порушення.
Натомість суд не має права виходити за межі викладених в протоколі обставин та притягнути особу до адміністративної відповідальності, навівши інші обставини правопорушення (в тому числі дані щодо собаки), які не були викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та не підтверджуються відповідними доказами.
Відповідно до конституційного принципу, закріпленого в ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення, який складено з порушенням вимог ст. 256 КУпАП та який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, та інші матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 154 КУпАП, за викладених в протоколі обставин, що вказує на відсутність підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності через відсутність складу інкримінованого правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Зазначене є підставою для закриття провадження у справі в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення через недоведеність належними доказами складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 154 ч. 2 КУпАП, оскільки зміст протоколу про адміністративне правопорушення спростовується дослідженими судом доказами і не дає змоги встановити вину останнього в інкримінованому правопорушенні за викладених в протоколі обставин та причинно-наслідковий зв'язок між діями ОСОБА_1 щодо тримання вдома незареєстрованої собаки та шкідливими наслідками у вигляді загибелі домашньої птиці потерпілої, у зв'язку з чим висновок особи, яка склала протокол, є необґрунтованим належним чином, носить суб'єктивний характер та не відповідає вимозі щодо його допустимості та достатності.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247,252,280,283,284,285 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст. 154 ч. 2 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 154 ч. 2 КУпАП.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: