Головуючий І інстанції: Мар'єнко Л.М.
30 листопада 2020 р.Справа № 520/2436/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.,
суддів - Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С. ,
за участю секретаря судового засідання - Білюк Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
24.02.2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.01.2020 року № 7290120-5306-2023-19;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 29.07.2019 року № 0115608-5306-2023.
Обґрунтовує позовні вимоги позивач тим, що автомобілі LAND ROVER DISCOVERI 3.0 та BMW X7 2019 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 2993 куб. см., тип пального - дизель, які знаходяться у його власності, не входять до переліку автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2019 звітного року, оскільки відповідно до відомостей щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу, які розміщені на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, віднесені автомобілі LAND ROVER DISCOVERI 3.0 та BMW X7 2019 року випуску мають мати об'єм циліндрів двигунів 3,0 літра. Підстави застосування приблизного (заокругленого) показника об'єму циліндрів двигунів автомобілів, чинними нормами закону не передбачені.
У відзиві на адміністративний позов відповідач зазначає, що з дослідженням розміщеного на офіційному сайті Мінекономрозвитку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком на 2019 рік вбачається, що автомобілі LAND ROVER DISCOVERI 3.0 та BMW X7 2019 року, з об'ємами двигуна 2993 куб. см., є об'єктами оподаткування відповідно до норми ст. 267 Податкового кодексу України. Наявність вказаних автомобілів у переліку Мінекономрозвитку вже свідчить про те, що вказаний автомобіль є об'єктом оподаткування.
Рішенням суду від 06.07.2020 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Судове рішення вмотивоване тим, що об'єми двигунів автомобілів, які належать позивачу, за даними техпаспортів зазначені у куб. см. та дорівнюють 2993 куб. см., а об'єм двигуна автомобіля, який за середньоринковою вартістю віднесений до об'єкта оподаткування транспортним податком у 2019 році, визначений у літрах та дорівнює 3.0 літра, у зв'язку з чим, суд прийшов до висновку, що прирівняння вказаних технічних характеристик відповідачем є правомірним, як еквівалентних величин. Зазначеної позиції дотримується і Мінекономрозвитку, про що повідомило у своєму листі, копія якого міститься в матеріалах справи.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування поданої апеляційної скарги, позивач вказує, що у листі Мінекономрозвитку щодо визначення середньоринкової вартості легкового автомобіля, суб'єкт владних повноважень не вказує на наявність норми закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, з якого б вбачалася можливість застосування приблизного (заокругленого) показника об'єму циліндрів двигунів автомобілів, які визначені в переліку, затвердженому Мінекономрозвитку. Крім того, з зазначеного листа вбачається, що Міністерство економічного розвитку та торгівлі України у 2019 році не проводило розрахунок середньоринкової вартості легкового автомобіля BMW X7 2019 року випуску, об'ємом циліндрів двигуна 2993 куб. см., тип пального дизель та автомобіля LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0 2019 року випуску, об'ємом циліндрів двигуна 2993 куб. см., тип пального дизель, оскільки ДП «Держзовнішінформ» не надавало даних вартості таких транспортних засобів у 2019 році.
Правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідач не скористався.
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , є власником автомобіля BMW X7, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб.см., державний номерний знак НОМЕР_1 , тип пального дизель, дата реєстрації якого 24.12.2019 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.16-17).
Відповідачем на підставі ст. 267 Податкового кодексу України (далі - ПК України) № 2755-VI від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями було прийняте податкове повідомлення-рішення від 29.01.2020 року № 7290120-5306-2023-19, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 2.083,33 грн.
Також, позивач є власником автомобіля LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб.см., державний номерний знак НОМЕР_1 , тип пального дизель, дата реєстрації якого 27.06.2019 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.14-15).
Відповідачем на підставі ст. 267 ПК України № 2755-VI від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями прийняте податкове повідомлення-рішення від 29.07.2019 року № 0115608-5306-2023 яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 14.583,33 грн..
Зазначені податкові повідомлення-рішення позивач отримала, про що вказала у позовній заяві. Не погодившись із прийнятим відносно неї податковим повідомленнями-рішеннями, ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Так, відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування, відповідно до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно з п. 267.4 ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до пп. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно з пп. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Відповідно до ст. 8 Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік», установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 грн..
Об'єктом оподаткування у 2019 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років та середньоринкова вартість яких становить понад 1.564.875,00 грн.
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18.02.2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 66 (надалі - Методика).
Відповідно до п. 13 Методики, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з п. 3 Методики, джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Відповідно до п. 4 Методики, інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.
Тобто, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2019 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році.
Аналіз вищенаведених положень законодавства свідчить, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономрозвитку.
Підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку податковим органом інформація про автомобіль, яка розрахована у відповідності до Методики.
Згідно з «Переліком легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року», розміщеного на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, є об'єктом оподаткування автомобілі марки LAND ROVER моделі DISCOVERI 3.0 з об'ємом двигуна 3.0 куб. см., тип пального - дизель та BMW X7, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 3.0 куб. см., тип пального - дизель.
Таким чином, технічні характеристики легкового автомобіля, зазначеного у вказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобіля позивача, оскільки відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копії яких наявні в матеріалах справи, позивач є власником автомобіля марки LAND ROVER, моделі DISCOVERI 3.0, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб. см. та автомобіля марки BMW, моделі X5, 2019 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 куб. см., тобто з меншим об'ємом двигунів, ніж встановлені у Переліку.
Відтак, суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку, що належні позивачу автомобілі правомірно віднесені відповідачем до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає, що у контролюючого органу були відсутні будь-які підстави для додаткового трактування критеріїв необхідних для визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, оскільки щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщує Перелік автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який містить такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Тобто, податковий орган, отримавши від законодавця вичерпний перелік технічних характеристик, необхідних для надання автомобілю статусу об'єкта оподаткування, був позбавлений необхідності в більш ширшому його тлумаченні. В даному випадку, здійснювати округлення об'єму двигуна автомобіля позивача до більшого показника, податковий орган допустив фактично свавільне втручання у майнові права позивача.
Крім того, у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування, перехід права власності на об'єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
З урахуванням наведеного, колегія суддів не погоджується з висновком суду в частині посилання ним на ряд постанов Верховного Суду про те, що не контролюючий орган здійснює округлення показника об'єму двигуна, а Мінекономрозвитку, враховуючи наступне.
Вирішення спору у цій справі на користь платника податків обумовлено як прогалиною у нормативному регулюванні вказаних правовідносин, так і положеннями податкового принципу презумпції правомірності платника податків.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог з підстави урахування заокруглення обє'мів двигунів автомобілів з 2993 куб. см. до 3.0 літра, суд повинен був вказати на наявні норми закону, з якого б вбачалася можливість застосування приблизного (заокруглення) показника об'єму циліндрів двигунів автомобілів, які визначені в переліку, затвердженому Мінекономрозвитку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.11.2018 року у справі № 822/2687/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, суд при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням того, що контролюючий орган не довів ту обставину, що автомобілі LAND ROVER DISCOVERI 3.0 та BMW X7 2019 року з об'ємом двигуна 2993 куб. см. є об'єктами оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, відтак суд першої інстанції дійшов неправомірного висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно п. п. 1, 3, 4 ст. 317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 292, 293, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року скасувати, з прийняттям нового судового рішення про задоволення вимог адміністративного позову ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 7290120-5306-2023-19 від 29 січня 2020 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області № 0115608-5306-2023 від 29 липня 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (ЄДРПОУ 43143704) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у відшкодування витрат по сплаті судового збору 2.102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Постанова Другого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку на протязі тридцяти днів, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Л.В. Мельнікова
Судді А.О. Бегунц С.С. Рєзнікова
Постанова у повному обсязі виготовлена і підписана 10 грудня 2020 року.